Konferencje
Biblioteka IT
Wiadomości
Tematy
Agile
Aplikacje Biznesowe
Bezpieczeństwo
Big Data
Cloud Computing
DataCenter
GDPR/RODO
SDN
Sieci
Smart City
Konferencje
Praca w IT
Przemysł 4.0
Digital Leaders
Praca w IT
Badanie AudIT
Archiwum
Prenumerata
Strefy tematyczne
Cisco Firepower
Cisco NGFW
HPE Infrastruktura
IFS Applications
SAP Analityka Big Data
E-Seminaria
Gorące tematy:
Nowy numer
Przemysl 4.0
Computerworld TOP200
Państwo 2.0
Aplikacje Biznesowe
Bezpieczeństwo
Big Data
Data Center
Agile
Strona główna
Archiwum
Rocznik 1999
Wydanie 37-1999
Wydanie 37-1999, 11 października 1999
prenumerata klasyczna
prenumerata elektroniczna
Wiadomości
Banki na zakupach
Bank Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych (BISE) do połowy 2000 r. wdroży scentralizowany system bankowy - BankMaster irlandzkiej firmy Kindle Banking Systems. W centrali banku - ze względu na zagrożenie problemem roku 2000 i wstrzymanie do końca 1999 r. wszelkich prac informatycznych - wdrożenie nowego systemu rozpocznie się w styczniu przyszłego roku. Obejmie ono także oddziały Banku Energetyki (BE) łączącego się z BISE. W czerwcu br. zarządy obu banków zdecydowały o połączeniu. BISE ma 6 placówek, BE - 12.
Bankowa schizofrenia
Trzecia konferencja ''Zastosowania rozwiązań informatycznych w bankowości'' ujawniła rozdarcie środowiska bankowego między koniecznością wejścia w dziedzinę bankowości elektronicznej a brakiem przekonania do tego typu rozwiązań.
Informatyzacja na kredy
Intel przygotował strategię, dzięki której małe i średnie firmy - w tym także w Polsce - mają zwiększyć nakłady przeznaczane na rozwiązania informatyczne.
Itanium nie Merced
Intel podał oficjalną nazwę pierwszego procesora przeznaczonego dla architektury IA-64. Znany od ponad trzech lat pod nazwą Merced, nowy procesor będzie nazywał się Itanium. Jego premierę zapowiedziano na połowę 2000 r.
Jednym zdaniem
Polskie Linie Lotnicze LOT SA podpisały z Softbank SA umowę na dostawę rozwiązań informatycznych o wartości 2,1 mln USD (ok. 8,6 mln zł).
Pod klonowym liściem
Kanadyjski GEAC Computer przejmie brytyjskiego producenta systemów MRP II/ERP - JBA Holding. Wartość transakcji oszacowano na 139 mln USD.
Programy na chwilę
Jeśli poddać się argumentom analityków i szefów koncernów informatycznych, można nabrać przekonania, że niedługo na rynku będzie dominował model ''aplikacji do wynajęcia''. Do jego powstania przyczynią się firmy określane jako Application Service Provider (ASP).
Sieciowa jedenastka
Oracle przygotowuje nową wersję swojego systemu klasy ERP - Oracle Applications 11i.
System zdrowotny
W ciągu ok. 10 tygodni od podpisania umowy dwa konsorcja firm informatycznych - ComputerLand i Kamsoft - mają zinformatyzować 16 kas chorych.
Terabajty rozmów
Już od prawie roku w Telekomunikacji Polskiej SA realizowany jest projekt budowy hurtowni danych.
Transfer wiedzy
Z Borysem Stokalskim, prezesem InfoViDE, rozmawia Dorota Konowrocka.
Trudy migracji
Fabryki Mebli Forte przeprowadziły migrację z wersji 3.1i do 4.5b systemu SAP R/3.
Wyjście z Clippera
Krakowska OTC tworzy oprogramowanie umożliwiające migrację z aplikacji pisanych w Clipperze do nowoczesnych systemów baz danych.
Żniwa internetowe
Kolejne spółki internetowe są przejmowane przez polskie firmy branży teleinformatycznej. Elektrim przejmie 87% akcji Polski OnLine. Prokom kupił 100% akcji The Polished Group.
Zarządzanie
Abecadło systemów MRP II/ERP część XXIV
Ja sprzedaję, ty kupujesz - razem gramy
Między kupującym a sprzedającym toczy się gra, w której - wbrew pozorom - chodzi przede wszystkim o podporządkowanie jednej strony drugiej.
Mieszanka Wybuchowa
Atmosfera społeczna w Polsce jest napięta: w niebezpiecznych proporcjach zmieszała się niewiedza na temat spraw merytorycznych, np. gospodarczych, z wiedzą na temat spraw etycznych, np. korupcji i kumoterstwa polityków.
Poszukiwanie produktywności
Stare metody pomiaru produktywności nie przynoszą już rezultatów. W książce ''Information Productivity'' (Wydajność informacji) Paul A. Strassmann proponuje następujące podejście: zmierz wartość ekonomiczną produkowaną przez informację.
Wieści z terenu
Lokalny Informatyk zupełnie nie rozumie o co chodzi w dowcipach o blondynkach. To znaczy w ogóle dowcipy rozumie, ale nie wie dlaczego akurat mają się one odnosić jedynie do blondynek. Na przykład taki dowcip: ''Co to jest: dwie brunetki i blondynka w środku? Luka w wykształceniu''. Lokalny uważa, że na pytanie: ''Co to jest: Informatyk i Serwisowy a Zarząd w środku?'' można by udzielić identycznej odpowiedzi. Według tego schematu da się ułożyć wiele kawałów, których bohaterami nie będą wdzięczne dziewczyny, a właśnie Zarząd. Oto kilka przykładów.
Idee i Technologie
Czcionki, koncentratory i spójność danych
Borykającym się ze słownictwem informatycznym i nie wiedzącym jak wyjaśnić, czym są np. komputerowe agenty, próbuje pomóc "Słownik terminów komputerowych", niedawno wydany przez Wydawnictwo Prószyński i S-ka.
Uniwersalne Roboty Rossuma
W 1921 r. ukazał się dramat fantastyczno-naukowy czeskiego pisarza Karola Capka. W dwa lata później angielskie tłumaczenie tej sztuki (R.U.R - Rossum's Universal Robots) zapoczątkowało międzynarodową karierę słowa ''robot''.
W dymie i mgle
Społeczeństwo informacyjne jeszcze nie powstało i nikt nie wie, czym ono będzie. Ale proces jego formowania trwa i ten fakt już teraz stwarza problemy. Co ciekawe - są to problemy bardzo podobne do tych, jakie zrodziła rewolucja techniczna na początku XIX w. Wtedy ubocznym skutkiem industrializacji było zanieczyszczenie środowiska. Kolejna rewolucja techniczna produkuje zanieczyszczenie przestrzeni informacyjnej. Czy potrafimy zwalczyć to zagrożenie, czy też pochłonie nas uboczny produkt globalizacji informacyjnej, który ukrywa się pod terminem smog informacyjny?
Wakacje taksówkarza
Wkrótce po powrocie z wakacji, gdy znów zaczęły do mnie docierać bieżące wiadomości, dowiedziałem się, że niemiecka firma Mannesmann podjęła właśnie strategiczną inicjatywę, mającą na celu zdominowanie jakoby szybko rosnącego europejskiego rynku samochodowych systemów nawigacyjno-komunikacyjno-informacyjno-rozrywkowych. Ze względu na nieporęczność tego ''zintegrowanego'' terminu technicznego nie sądzę, by przyjął się on na szerszą skalę. Pewnie trzeba będzie wymyślić jakiś chytry skrót - na przykład systemy infozrywkowe lub kominform (przepraszam, to już chyba gdzieś słyszałem).
Informatyka w firmie
Mity i prawda o intranecie
Widziałem wiele intranetów. Wszystkie miały jedną wspólną cechę: dużo kosztowały i nikt ich nie używał.
Trzy etapy budowania modelu ochrony systemu informatycznego
Wprowadzając program bezpieczeństwa firmy należy pamiętać, że jednym z kluczowych jego elementów jest bezpieczeństwo systemów informatycznych. A ono z kolei zależy od jakości opracowania Strategii Bezpieczeństwa, Polityki Bezpieczeństwa oraz Procedur Bezpieczeństwa.
Internet
Centralny nadzór
NAS 2000 umożliwia sprawowanie kontroli nad rozproszonym publikowaniem w intranecie.
Faks ma się dobrze
Coraz więcej faksów część swojej drogi odbywa przez sieci komputerowe i Internet.
Intymność Internetu
Dla Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych Banku Handlowego SA pomocniczym kanałem sprzedaży stał się Internet.
Komputer na biurku
Automatyzacja ftp
Mało znane polecenie Windows pozwala na automatyzację procesu pobierania plików z Internetu.
Cyfrowy komplet foto
Nowa rodzina drukarek i aparatów PhotoSmart to wyposażenie dla małego, domowego cyfrowego studia fotograficznego, ale wciąż jest to dość kosztowna propozycja.
Drogocenna pamięć
W ciągu trzech tygodni ceny pamięci SDRAM wzrosły o ponad 100%. Dystrybutorzy przewidują utrzymanie się tej tendencji.
Obiektowy InDesign
Adobe oferuje nową, otwartą platformę do elektronicznego składu publikacji.
Poślizg Rambusa
Intel odroczył wprowadzenie chipsetu i820 ze względu na błędy architektury.
Przenośny dotyk
Fujistu oferuje na polskim rynku specjalistyczne komputery przenośne typu pen tablet. Są to lekkie notebooki, wyposażone w dotykowy wyświetlacz, które działają podobnie jak popularne naręczne komputery typu Palm Pilot, ale umożliwiają pracę programów dla Windows 98 oraz wyświetlanie obrazów o rozdzielczości 800 x 600 pikseli. Tego typu sprzęt może znaleźć zastosowanie w handlu, firmach farmaceutycznych, szpitalach lub instytucjach wykorzystujących systemy informacji geograficznych GIS.
Komputery i kariery
Dodatki nie(o)cenione
Pakiety dodatków pozapłacowych oferowane przez pracodawców nie stanowią elementu decydującego o atrakcyjności posady. Największą rolę nadal odgrywa pensja.
Miliony nowych miejsc pracy
Niezależne firmy analityczne przepowiadają dalszy wzrost ofert zatrudnienia na rynku pracy dla informatyków.
Podpatrzyć pośrednika
Poszukując pracy za granicą, trzeba zachować daleko idącą podejrzliwość i nieufność
Pokusy można przezwyciężyć
W numerze 33 Computerworld z 13 września br. odkryłem pesymistyczne rozważania Tomasza Preislera (''Tyle jest różnych pokus'') o braku kwalifikacji merytorycznych, etycznych i elementarnej uczciwości specjalistów z działu(ów) informatyki, w jakich autor budował swoją dotychczasową karierę zawodową.
Narzędzia i systemy
Po Btrieve, Pervasive.SQL
Pervasive Software zrywa z przeszłością i zwraca się w stronę zastosowań internetowych.
Powrót do przeszłości
Popularne obecnie serwery aplikacyjne to nowe wcielenie technologii znanych z dużych komputerów mainframe.
Więcej analiz
Informix oferuje nowy zestaw serwerów i aplikacji analitycznych.
Punkt widzenia
Co to jest?
Nauczyciele stoją w kręgu. Instruktor podaje jednemu z nich czerwony ołówek, mówiąc: ''To jest pies''. Nauczyciel musi w tym momencie zapytać: ''Co to jest?''. Instruktor potwierdza: ''To jest pies''. Nauczyciel przekazuje ołówek następnej osobie w kręgu ze słowami: "To jest pies", a ta ma zapytać z kolei: ''Co to jest?'' i oczywiście otrzymać potwierdzenie od wręczającego: ''To jest pies''.
Elektryka i jej użytkownicy...
Gdy słyszę ''informatyka i jej użytkownicy'' widzę, co w tytule. Ojciec rewolucji światowej miał ponoć wizję: komunizm = elektryfikacja + władza rad. I stało się jasno, o czym było w szkole. Na szczęście władzę rad skasowano na rzecz demokracji (wielu wciąż nie rozumie różnicy), a komunizm na wszelki wypadek uznano za system zbrodniczy.
Intruz, łobuz oraz imprimatur
Kiedy zaczynałem pisać felietony do Computerworlda, w żaden sposób nie mogłem przewidzieć, że będę to robił przez następne pięć lat i że napiszę ich dwieście. Ba, gdyby mi Redaktor Naczelny powiedział, że mam napisać 200 tekstów, to pewnie z przerażenia w ogóle nie podjąłbym wyzwania. Tymczasem czas leci szybko i anim się obejrzał, gdy licznik wybił okrągły numer. Pomyślałem sobie, że ciekawe byłoby sprawdzić, jakież to reakcje wywołuje moje pisanie. Wpisałem "Tatarkiewicz" w przeszukiwarce sieciowej i zdałem się na los szczęścia.
Jak Anakin Skywalker
Uwaga: ostrzegam osoby, które jeszcze nie widziały filmu Gwiezdne wojny - część I. Mroczne widmo, że felieton ten opowiada zakończenie jego kulminacyjnej sceny. Proszę więc nie czytać, jeśli ktoś nie chce mieć zepsutej zabawy.
Listy
W dniach 1-3 października 1999 r. w Szczyrku odbyło się szkolenie autoryzacyjne firmy 3Com. Jak się później okazało, było to chyba jedno z najmniej przyjemnych wydarzeń dla mnie - i nie tylko - w ostatnim czasie. I to wcale nie za sprawą firmy 3Com. Ale po kolei.
W poszukiwaniu rozwiązań idealnych
Zupełnie nie wiem, z jakiego powodu w ten niedzielny poranek, spóźniony poranek, podniosłem z podłogi nie podnosząc się z łóżka raport o możliwych konsekwencjach błędu roku 2000 w Stanach Zjednoczonych. Gdybym po przekartkowaniu paru stron nie podnosząc się z łóżka nie podniósł z podłogi Encyklopedii drugiej płci Władysława Kopalińskiego, którą czytam już dosyć długo, bo opasła jest zwyczajnie, wstałbym z łóżka, bo wstałem, z przekonaniem, że to koniec świata.
Sieci
Gigabit dla oszczędnych
Hewlett-Packard oferuje tańsze wersje sieciowych przełączników gigabitowych ProCurve.
Na wszystkich frontach
Intel systematycznie powiększa udział w rynku rozwiązań sieciowych - zarówno jako dostawca urządzeń, jak i komponentów.
Odmłodzona domena
Windows 2000 w istotny sposób zmieni kształt obecnie stosowanych struktur domenowych.
Raport błędów
Błędy w programach i sposoby ich naprawienia
Ulepszony podręczny magazyn
Kolejna wersja Novell Internet Caching System ma być w pełni zgodna z katalogami NDS.
Uzależniony od serwera
Acer wprowadzi na rynek terminal graficzny współpracujący z serwerem terminali Microsoftu.
Opinie
Z notatnika informatyka
Ścieżki kariery, szkolenia, treningi i temu podobne zapewniłem swoim kolegom z działu już dawno. Jakim byłem półgłupkiem (nie głupkiem), że od razu nie wpadłem na pomysł career self-reliance (piszę w oryginale, bo ten język jest w tej gazecie popularny). Ale czy człowiek jest w stanie przy takim rozgardiaszu słowa ''kariera'' sam sobie pomóc?
Reklama zamknie się za 15 sekund. Przejdź do serwisu »