Computerworld.pl
Konferencje
Okiem Prezesa
Tematy
Agile
Aplikacje Biznesowe
Bezpieczeństwo
Big Data
Cloud Computing
DataCenter
GDPR/RODO
SDN
Sieci
Smart City
Praca w IT
Przemysł 4.0
Digital Leaders
Badanie AudIT
Biblioteka IT
Prenumerata
Strefy tematyczne
Alcatel-Lucent Enterprise – rozwiązania IT dla rozwoju biznesu
Check Point Cyberbezpieczeństwo w 2020
Cisco Webex
Commvault - Zintegrowane rozwiązania do backupu danych
Fortinet Bezpieczna praca zdalna
Fortinet Cyberbezpieczeństwo
Google Cloud
HPE GreenLake
HPE Infrastruktura
IBM Security University 2020
IBM Data and AI Virtual Forum Poland
IFS Applications
SAP Analityka Big Data
SUSE Innowacje Open Source dla biznesu
VMware SD-WAN by VeloCloud
×
Szukaj
Konferencje
Wiadomości
CIO Executive
Podcasty
Okiem Prezesa
Wywiady
Badanie AudIT
Biblioteka IT
Praca w IT
Tematy
Agile
Aplikacje Biznesowe
Bezpieczeństwo
Big Data
Cloud Computing
DataCenter
GDPR/RODO
SDN
Sieci
Smart City
Praca w IT
Przemysł 4.0
Digital Leaders
Strefy tematyczne
Alcatel-Lucent Enterprise – rozwiązania IT dla rozwoju biznesu
Check Point Cyberbezpieczeństwo w 2020
Cisco Webex
Commvault - Zintegrowane rozwiązania do backupu danych
Fortinet Bezpieczna praca zdalna
Fortinet Cyberbezpieczeństwo
Google Cloud
HPE GreenLake
HPE Infrastruktura
IBM Security University 2020
IBM Data and AI Virtual Forum Poland
IFS Applications
SAP Analityka Big Data
SUSE Innowacje Open Source dla biznesu
Prenumerata
Archiwum
Download
Newslettery
Strona główna
Archiwum
Rocznik 1999
Wydanie 36-1999
Wydanie 36-1999, 4 października 1999
prenumerata klasyczna
prenumerata elektroniczna
Wiadomości
Bliżej pieniądza
Bank Pekao SA rozszerza ofertę oddziału elektronicznego - klienci otrzymają karty płatnicze i bankomatowe.
Gwiazdy i dekadenci
Stare porzekadło mówi, że ciągłe zmiany to jedyna rzecz, której można być pewnym w świecie technologii informatycznych. Upowszechnienie się graficznych interfejsów, wzrost wydajności komputerów, rozwój Internetu rewolucyjnie zmieniły sposób wykorzystania komputerów w ostatnich dziesięciu latach. W tym samym czasie z rynku znikły znane produkty, wiele ''rewolucyjnych'' technologii nie znalazło uznania w oczach konsumentów.
Miara reform udanych i nieudanych
Liczba udanych projektów informatycznych w gospodarce i administracji jest - być może - najlepszym miernikiem efektywności, podjętych w ciągu ostatnich 10 lat, zmian ustrojowych i reform ekonomicznych oraz wzrostu kultury politycznej.
Nowy bank, nowy system
Przedstawiciele BRE Banku rozpoczęli rozmowy na temat rozszerzenia zakupionej licencji systemu Altamira na bank, który ma powstać po połączeniu BRE Banku i Banku Handlowego.
Operator Internetu
Netia Telekom przejęła za 800 tys. USD firmę TopNet, dostawcę usług internetowych. Powołano również spółkę Internetia Telekom.
Pakiety z przyszłości
Mijająca dekada była dla producentów systemów klasy MRP II/ERP okresem prosperity. Jakie są perspektywy rozwoju tego typu oprogramowania?
Polska w Internecie
Chociaż rozwój polskiego Internetu w ostatnich latach jest zauważalny, to dystans wobec np. Stanów Zjednoczonych nadal się nie zmniejsza.
Przejęta dystrybucja
TCH Components SA przejmie zasoby Datrontech Poland. Zgodnie z ustaleniami dyrekcji obu firm, TCH ma przejąć większość pracowników, ważniejsze kontrakty dystrybucyjne, a także część środków trwałych i wyposażenia Datrontech.
Szczęście jak w kartach
Reformy roku 1989 - i następne - były dla branży informatycznej jak nowe rozdanie w brydżu: nagła odmiana historii podarowała im szansę, aby zupełnie inaczej zaistnieć w gospodarce.
Zasadnicza zmiana optyki
Ostatnie dziesięć lat w informatyce stanowiło prawdziwą epokę. Skok, jaki podczas niej nastąpił, nie byłby możliwy bez jakościowej zmiany narzędzi stosowanych do tworzenia systemów informatycznych.
Zarządzanie
Abecadło systemów MRP II/ERP część XXIII
Zagadnienia związane z rachunkiem kosztów w przedsiębiorstwach o różnych typach działalności są skomplikowane i ich opis wykracza poza zakres tego opracowania. Niżej podano tylko hasłowe opisy, a ich szersze omówienia znajdują się we właściwych podręcznikach rachunkowości gospodarczej.
Finezja pracowniczych układów
W partnerskim zespole nie ma stałych liderów, a sukces jest definiowany przez aspiracje jego członków.
Trudne marzenia użytkowników
Złudne jest przekonanie, że wiedza merytoryczna związana z wykonywaną pracą, np. finansami, marketingiem czy produkcją, wystarczy do sprecyzowania, jakie narzędzie informatyczne będzie pomocne.
Wieści z terenu
Dopóki sami nie zaznamy zjawiska, dopóty nie będziemy mogli w pełni docenić jego wagi. Według tejże zasady, różnią się znaczeniowo pojęcia wiedzieć i potrafić. I tak: student ma umieć wszystko, magister znać rozdziały książek, z których przepytuje, doktor powinien wiedzieć, w jakich książkach szukać, a profesor musi wiedzieć, gdzie jest doktor. Albo inaczej: profesor informatyki wie jak skonstruowany jest program i może pięknie o tym opowiedzieć, natomiast projektant-programista potrafi taki program stworzyć. Wracajmy jednak do realiów.
Idee i Technologie
Sponsorzy i filantropi
Na Uniwersytet Harvarda pojadą polscy naukowcy dzięki stypendiom ufundowanym przez Optimus SA. Jeden z warszawskich szpitali dziecięcych otrzymał od Hewlett-Packarda sprzęt medyczny wart kilkadziesiąt tysięcy dolarów. Fundację ''Wspólna Droga'', dotującą działalność innych organizacji charytatywnych, wspomaga m.in. ComputerLand SA. Mecenat technologiczny nad Zakładem Archeologii Śródziemnomorskiej PAN, który prowadzi wykopaliska w Nubii, objął Intergraph.
W brzuchu potwora
Jako człowiek z natury dobroduszny, lubię od czasu do czasu wziąć udział w dyskusji, w której zgadzam się ze wszystkimi uczestnikami. Przynajmniej w zasadniczych kwestiach.
Internet
Internet na zawołanie
Jeśli TP SA zdecyduje się zastosować technologię HiS Ericssona, część abonentów uzyska możliwość szybkiego dostępu do Internetu za zryczałtowaną opłatą.
Pakiety na lewo, głos na prawo
Home internet Solution stanowi alternatywę dla dzierżawy łącza stałego.
Rzepicha po remoncie
Rzeczpospolita usprawniła elektroniczne archiwum.
Sklep szyty na miarę
Intershop 4.0 to nowa wersja zaawansowanego narzędzia do budowy internetowego sklepu.
Komputer na biurku
Asystent Ericssona
W październiku trafi do sprzedaży naręczny komputer Ericsson MC218, przystosowany do współpracy z telefonami GSM tej firmy. Urządzenie ma modem oraz dołączany do telefonów moduł, które umożliwiają zdalną komunikację i wymianę danych. MC218 obsługuje pocztę elektroniczną, pełni funkcję faksu, zapewnia dostęp do Internetu (zarówno HTML, jak i WAP) oraz umożliwia wysyłanie wiadomości tekstowych (SMS).
Luka w czułym miejscu
W Internecie dostępne są informacje o zagrożeniach dla bezpiecznej pracy wielu aplikacji i metodach zapobiegania skutkom występowania błędów w programach.
Office - zrób to sam
Office 2000 Developer Edition zawiera wiele elementów, które pozwalają łatwo tworzyć oprogramowanie dostosowane do określonych wymagań przedsiębiorstwa.
Polski CorelDRAW 9
Corel wprowadził do sprzedaży polską wersję pakietu do edycji grafiki CorelDRAW 9. W jego skład wchodzą m.in. programy CorelDRAW 9, PhotoPaint 9, Bitstream Font Navigator, CorelTrace, Corel Texture, Corel Capture i Canto Cumulus Desktop.
Rozmowy z Nortonem
Symantec wprowadził do oferty nowe wersje pakietów - Norton Utilities 2000 i TalkWorks PRO 3.0.
Upgrade IBM
IBM Polska oferuje nowe modele komputerów PC, stacje graficzne i serwery z najnowszymi procesorami Intela.
Xerox w kolorach
Xerox przejął firmę Tektronix Color Printing and Imaging Division za sumę 950 mln USD. Do transakcji doszło zaledwie w kilka miesięcy po wyodrębnieniu z Tektronixa działu drukarek kolorowych.
Zamiast PC
Notebook Acer TravelMate 723TXV jest nową konstrukcją Acer Computer. Komputer wyposażono w Pentium II 400 MHz i napęd DVD-ROM (opcjonalnie). Wysoka wydajność i parametry systemu pozwalają na stosowanie notebooka zamiast stacjonarnego PC.
Komputery i kariery
Nie każdego zatrudnię
Tradycyjne metody poszukiwania informatyków okazują się coraz mniej skuteczne. Jedynym rozwiązaniem wydaje się opracowanie długofalowej strategii naboru specjalistów.
Narzędzia i systemy
Baza i pliki w jednym
JDataStore to baza danych do wbudowania i przenośny system plików, w całości napisane w Javie.
Celne R/3
Poznańska firma Business Consulting Center opracowała moduł do obsługi dokumentów celnych (ODC) rozszerzający funkcjonalność systemu R/3 SAP. Moduł współpracuje z wersjami 3.0 i 4.5 systemu. Według producenta, moduł ODC pozwala na automatyzację procesu naliczania opłat celnych, zarządzanie taryfami oraz eksportowanie danych w formie elektronicznej do urzędów celnych. Możliwe jest też tworzenie raportu stanu rozliczeń. Dane znajdujące się już w systemie są wprowadzane do ODC automatycznie.
Program dla ludzi
Aplikacja PeopleSoft, znanego producenta systemów ERP, będzie sprzedawana w Polsce. Na razie nie jest znana w środowisku polskich konsultantów i użytkowników.
Punkt widzenia
Informatyka, tyka, tyka
Tak się składa, że felieton ten ukaże się na łamach CW w dniu moich 47 urodzin i jest 199, napisanym przez ostatnie pięć lat. Odkładając świętowanie okrągłej liczny do następnego numeru, pozwalam sobie zabrać głos jako jubilat.
Jubileusz
Przychodzi informatyk do pracy, przychodzi tak każdego następującego po sobie dnia. Wita go w wejściowych drzwiach firmy portier i pyta o samopoczucie.
Listy
Przychodzi informatyk do lekarza...
Nowa era w edukacji
Wrócili uczniowie do szkoły po wakacjach. Kilka stacji radiowych nadało pod koniec poprzedniego roku szkolnego ciekawe (niepotrzebnie jątrzące i wprowadzające nieporozumienia) wywiady z uczniami różnych szkół. Uczniowie twierdzili, że nie chcą iść do szkoły po wakacjach, bo nie wiedzą, co po wakacjach będą w tej szkole robić. Bez sensu.
Super bonus by fiskus
Przed sezonem gwiazdkowych zakupów, który z reguły obfituje w tzw. specjalne okazje, czyli podwyżkę cen o ok. 20%, istnieje jeszcze możliwość nabycia komputerów i komponentów do nich w superpromocji, z prawie dwudziestoprocentową bonifikatą udzieloną przez Ministerstwo Finansów.
Tylko liczyć potrafi?
Powszechna Kasa Oszczędności bp postanowiła zmniejszyć koszty obsługi kont użytkowników, co słuszne i racjonalne się wydaje - w końcu koszty owych operacji pokrywają tylko i wyłącznie klienci. Jedną z metod jest obciążanie imienne za każdy wyciąg dostarczany drogą pocztową właścicielowi konta.
Sieci
Exchange jak nowy
Trzeci zestaw poprawek dla serwera Microsoft Exchange 5.5 zawiera wiele rozszerzeń funkcjonalnych.
Linux w skrócie
SAP poinformował o pierwszym wdrożeniu komercyjnej wersji oprogramowania R/3 na platformie Linux. Rozpoczęło się ono w niemieckiej firmie Consumer Electronic. System SAP R/3 dla Linuxa zakupiła również firma DeTeCSM, będąca częścią Deutsche Telecom.
Na własnym podwórku
Rozbudowana sieć gdańskiego oddziału Olicom służy do bieżącej obsługi firmy, a jednocześnie spełnia rolę laboratorium, w którym testowane jest oprogramowanie systemowe do urządzeń sieciowych.
Przez telefony do routerów
Nokia rozpoczęła sprzedaż w Polsce routerów wyposażonych w funkcję firewall.
W zgodzie z Unixem
Microsoft przejął za nie ujawnioną kwotę firmę Softway Systems, producenta oprogramowania Interix dla Windows NT umożliwiającego programistom unixowym łatwiejsze przenoszenie skryptów i aplikacji na platformę Microsoftu.
Reklama zamknie się za 15 sekund. Przejdź do serwisu »