Konferencje
Biblioteka IT
Wiadomości
Tematy
Agile
Aplikacje Biznesowe
Bezpieczeństwo
Big Data
Cloud Computing
DataCenter
GDPR/RODO
SDN
Sieci
Smart City
Konferencje
Praca w IT
Przemysł 4.0
Digital Leaders
Praca w IT
Badanie AudIT
Archiwum
Prenumerata
Strefy tematyczne
Cisco Firepower
Cisco NGFW
HPE Infrastruktura
IFS Applications
SAP Analityka Big Data
E-Seminaria
Gorące tematy:
Nowy numer
Przemysl 4.0
Computerworld TOP200
Państwo 2.0
Aplikacje Biznesowe
Bezpieczeństwo
Big Data
Data Center
Agile
Strona główna
Archiwum
Rocznik 1999
Wydanie 33-1999
Wydanie 33-1999, 13 września 1999
prenumerata klasyczna
prenumerata elektroniczna
Wiadomości
Biuro przyszłego roku
W sprzedaży pojawiła się w 5 wariantach polska wersja pakietu biurowego Microsoft Office 2000.
Budowanie pozycji
Z Georgem Thiopoulosem, dyrektorem na Europę Centralną Singular Software, rozmawia Adam Jadczak.
Droga do handlu
Handel elektroniczny będzie głównym kierunkiem działania nowej, internetowej spółki Telekomunikacji Polskiej SA. Szczegółową ofertę poznamy dopiero na przełomie roku.
Informatyk jak wróżka
Szczegółowe planowanie rozwoju systemów informatycznych w firmie jest możliwe w co najwyżej kilkuletniej czy nawet kilkunastomiesięcznej perspektywie.
Jednym zdaniem
Jan Koprowski, wiceprezes zarządu ComputerLand SA, złożył rezygnację z pełnionej funkcji; jednocześnie rada nadzorcza warszawskiej firmy mianowała nowych członków zarządu w randze wiceprezesa: Elżbietę Bujniewicz-Belkę i Krzysztofa Rutte.
Kogo chroni prawo
15 września do Sejmu wpłynie projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Ożywiło to dyskusje o roli ustawy w kształtowaniu stosunków producent oprogramowania - użytkownik.
Na pierwszej linii
Firma Hanslik Laboratorium Oprogramowania przyczyniła się do powstania jednolitego systemu adresacji na Górnym Śląsku.
Potęga klucza
Infrastruktura klucza publicznego stanowi podstawę wszystkich rozwiązań oferowanych przez firmę CryptoTech z Krakowa.
Przegląd prasy zagranicznej
Przeciętny zjadacz chleba, zapytany o przedsiębiorstwa najbardziej aktywnie działające w Internecie, wymieni Amazon.com czy America Online - a więc firmy działające w zasadzie wyłącznie wirtualnie. Zabraknie nazw największych działających w "rzeczywistym świecie", choćby Coca-Coli. W kwartalniku Strategy & Business przeprowadzono analizę przyczyn tej sytuacji i opisano metody, które mogą być przydatne tradycyjnym przedsiębiorstwom w opanowaniu nowego dla nich medium.
Saldo z komórki
Wielkopolski Bank Kredytowy dołącza do grona instytucji oferujących usługi finansowe przez Internet. Jako pierwszy oferuje dostęp do konta za pośrednictwem telefonu komórkowego.
Sklep na wizji
Wirtualny Megastore będzie nie tylko sklepem internetowym.
Skodyfikowana gospodarka
Warunkiem pełnoprawnego uczestnictwa polskich firm w przetargach organizowanych przez NATO jest utworzenie Krajowego Informatycznego Systemu Kodyfikacyjnego.
Tani kurs marki
Compaq Computer zaprezentował dwa modele komputerów przeznaczonych wyłącznie na polski rynek. Głównym celem, jaki postawiono przed konstruktorami Prosignia S316 i S318 było osiągnięcie najkorzystniejszego stosunku ceny do wydajności, a także ułatwienie użytkownikom ich rozbudowy. Według przedstawicieli Compaqa budowa tej linii została poprzedzona sondażem przeprowadzonym wśród małych i średnich polskich firm.
Wiele hałasu o Baana
Choć raczej nie ma wątpliwości, że Baan jest systemem nowoczesnym i mniej kosztownym niż jego najbliżsi konkurenci, to na polskim rynku przegrywa przetarg za przetargiem.
Wróżby i prognozy
IT Strategies for Midsize Enterprises: 2000 and Beyond - raport firmy Gartner Group zawiera opis ogólnych trendów w informatyce pierwszych lat następnego wieku.
Wspólna potrzeba, jeden system
W należących do tej samej grupy kapitałowej Domach Towarowych Centrum i EMPiK-u zostanie wdrożony ten sam system finansowo-księgowy.
Zmiana warty
W organizacji zespołu projektowego pracującego nad Kompleksowym Systemem Informatycznym dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zaszły zmiany. Większość zadań związanych z koordynacją projektu przejął Tadeusz Dyrga, członek zarządu i szef pionu projektów przemysłowych Prokom Software.
Zarządzanie
Abecadło systemów MRP II/ERP część XX
ZARZĄDZANIE OPERATYWNE, BILANSOWANIE OBCIĄŻEŃ
Kierunek - outsourcing
W centrali koncernu materiałów budowlanych Lafarge już dwa lata temu zdecydowano, że outsourcing to przyszłość informatyki w tej firmie.
Nie tylko dla oszczędności
Według Xerox Polska outsourcing to przede wszystkim możliwość uzyskania najwyższej jakości obsługi zagwarantowanej kontraktem.
Późne owoce edukacji
Tylko niewielka część zmian w zarządzaniu przedsiębiorstwami wynika z zastosowania wiedzy, tak intensywnie zdobywanej przez menedżerów w ciągu ostatnich kilku lat.
Przenoszenie doświadczeń
Kiedy w 1996 r. niemiecka Reemtsma kupiła Wytwórnię Wyrobów Tytoniowych w Poznaniu, nie miała wątpliwości, że zarządzanie informatyką w nowej fabryce budowanej w Tarnowie Podgórnym powierzy firmie zewnętrznej.
W oczekiwaniu na ostudzenie umysłów
W Polsce informatycy w przedsiębiorstwach jeszcze dostatecznie nie nacieszyli się swoimi świeżo nabytymi serwerami i systemami, aby oddać je w zarząd firmie zewnętrznej.
Wieści z terenu
Lokalny Informatyk musi się z ludźmi kontaktować, choćby z tej prostej przyczyny, że czasami wzywają go do awarii. Opuszcza wtedy cztery ściany swej pracowni i udaje się do użytkownika. Po drodze napotyka innych pracowników i wymienia zwroty grzecznościowe. Poza tym specjalnie nie zabiega o udział w towarzyskim życiu biurowym. Przede wszystkim z tej przyczyny, że czasu ma niezmiernie mało na rozpraszanie się i trwonienie go na pogaduszki.
Idee i Technologie
Mit nowej ekonomii
Gospodarka amerykańska już od kilku lat utrzymuje stabilny wzrost na poziomie ok. 3% rocznie. Jednocześnie notowane jest rekordowe, niskie bezrobocie, ale firmy mają trudności z zatrudnieniem wykwalifikowanych pracowników. Do tego, wbrew wydawałoby się przyjętym regułom ekonomicznym, nie widać znamion inflacji. Optymiści ogłosili więc, że w Stanach Zjednoczonych rodzi się Nowa Ekonomia.
Numerologia
W rejestrach i systemach informacyjnych administracji publicznej jesteśmy określani jedenastoznakowym numerem ewidencyjnym Powszechnego Elektronicznego Systemu Ewidencji Ludności PESEL; jeśli jesteśmy przedsiębiorcami - dziewięcioznakowym numerem rejestru podmiotów gospodarki narodowej REGON; kilkanaście znaków określa nasze miejsce zamieszkania według krajowego rejestru urzędowego podziału terytorialnego kraju TERYT. Jako podatnicy mamy obowiązek stosować dziesięcioznakowy numer identyfikacji podatkowej NIP.
To nie eksperyment - to konieczność
Zdaniem Rafała Gęślickiego, wydzielenie się jednostek informatycznych ze struktur powiatów, gmin oraz innych jednostek samorządu terytorialnego i administracji publicznej z góry skazane jest na niepowodzenie ('Eksperyment krakowski', CW 30/99).
Internet
Koniec starych URL
Do adresowania intranetowych dokumentów wystarczy podanie słów kluczowych.
Listy na telefon
Z usługi Eranet korzysta już kilkanaście tysięcy abonentów Era GSM.
Metamorfozy gigantów
Największe światowe koncerny starają się nadążyć za internetową rewolucją.
Wszystko w jednym
e-Picture pozwala zapomnieć o istnieniu innych programów do tworzenia grafiki stron WWW.
Komputer na biurku
Adax z AMD
JTT Computer rozpoczął sprzedaż komputerów z procesorem AMD Athlon.
Cennik na sezon
Trudno nadążyć nie tylko za nowymi parametrami procesorów Intela, lecz także za zmianami w cennikach. Przed tygodniem firma obniżyła cenę układów Pentium III 500 MHz aż o 41%.
JavaOS do kosza
IBM rezygnuje z opracowywania JavaOS for Business. System operacyjny, rozwijany wraz z Sun Microsystems, miał być instalowany w komputerach sieciowych obu firm. Główne przyczyny zaniechania prac nad JavaOS for Business to znaczne zwiększenie wydajności JVM (Java Virtual Machine) dla Windows oraz brak standardowej, popularnej przeglądarki dla tego systemu.
Kłopoty z przeglądarką
Przeglądarka Internet Explorer 5 jest dołączana do wielu produktów Microsoftu. Choć wyposażono ją w nowe opcje i rozwiązania, to zawiera też kilka wadliwie działających.
Linux z rozsądku
Wysoka wydajność i niski koszt wdrożenia zadecydowały o wyborze Linuxa przez firmę Intrum Justitia.
Notebook z Linuxem
Karen Notebook wprowadził do sprzedaży nowe notebooki California Access 5300 z procesorami Celeron 366 MHz oraz dostępne wcześniej modele California Access 4500, lecz w wersjach standardowo wyposażonych w system Linux i pakiet aplikacji biurowych ApplixWare.
Wideo z interfejsem USB
Coraz wyższa jakość odtwarzania i postępujący spadek cen przyczyniają się do wzrostu popularności miniaturowych cyfrowych kamer wideo.
Zamiast FlowCharter
Micrografx modyfikuje ofertę oprogramowania do tworzenia diagramów, analizy procesów biznesowych i edycji grafiki wprowadzając do sprzedaży rodzinę produktów IGrafx, które zastępują m.in. dotychczasowe programy FlowCharter i Optima.
Komputery i kariery
Gdy słowo jest złotem
Jednym z ważnych czynników decydujących o zatrudnieniu kandydata do pracy jest jego zachowanie podczas rozmowy kwalifikacyjnej.
Nie tylko do poduszki
Współpraca z cudzoziemcami w firmie, Anna Murdoch, Poltext, Warszawa 1999.
Tyle jest różnych pokus
Podczas swojej dotychczasowej kariery zawodowej zobaczyłem jak nie powinien być zarządzany dział informatyki i jak mało specjalistów posiada odpowiednie kwalifikacje merytoryczne i etyczne, żeby pracować na tak odpowiedzialnych stanowiskach.
Narzędzia i systemy
Baza z modelu
ER Studio 3.5 - pakiet do modelowania danych i tworzenia aplikacji testowej.
Broker z usługami
Inprise oferuje broker obiektowy z zestawem usług CORBA, opracowanym przez firmę Prism.
Komponenty i transakcje
IBM WebSphere - serwer aplikacyjny Java - łączy największe systemy transakcyjne z siecią WWW.
SAS otwarty na świat
SAS Institute zaprezentował nową wersję zaawansowanego pakietu do gromadzenia i dostarczania informacji - System 8. Gotowy produkt będzie oferowany polskim klientom w I kwartale 2000 r.
Punkt widzenia
Foto z drutu, czyli zemsta jest słodka
Pisząc felieton 'List otwarty do Dyrektora Poczty Polskiej' anim się spodziewał, że po pierwsze - ówczesny dyrektor przestanie być dyrektorem tak szybko (faktem tym już się cieszyłem w felietonie 'Obiadek u mamusi', ale drobnych radości nigdy dość), ani też, że zemsta może być taka słodka. Tymczasem tak się jakoś w moim życiu dzieje, że różne sprawy same wiążą się i łączą w najdziwaczniejsze kombinacje. Może jednak gdzieś tam daleko jest ktoś lub coś, co steruje tym całym bałaganem?!
Listy
List otwarty do Marszałka Sejmu RP
Sztuka zadawania pytań
Uważnie przeczytałem raport udostępniony ostatnio na temat jakże interesujący, a mianowicie na temat "problemów i wyzwań technicznych, przed którymi stoją dyrektorzy małych firm europejskich". Przeczytałem uważnie (trochę drażniąca jest jakość tłumaczenia), uważnie zacytuję.
Terapia zdrowym rozsądkiem
Obserwuję ruchy na planszy rozgrywek dużych systemów krajowych i nie mogę odeprzeć pokusy, aby nie przytoczyć swoich racji, którym wyraz dałem jakiś czas temu na niniejszych łamach. Kiedy piszę ten felieton (a jest koniec sierpnia), stan meczu jest następujący: GUC zrezygnował z oprogramowania darmowego ASYCUDA, a ZUS ma problemy z przetwarzaniem danych i mimo że zaległości nie narastają lawinowo, nie widać wszakże, aby ich stos malał. Nie chciałbym zbyt nachalnie nikomu wypominać, ale...
Wielki brat w PKO
<i>'Powszechna Kasa Oszczędności - Bank Państwowy Oddział w Nowym Dworze Mazowieckim uprzejmie informuje, że nastąpi zmiana numerów rachunków bankowych, w tym oszczędnościowych, których podstawę będzie stanowić numer ewidencyjny PESEL. W związku z tym uprzejmie prosimy o podanie w możliwie najszybszym terminie numerów PESEL, telefonicznie lub osobiście, w Oddziale PKO bp w Nowym Dworze Mazowieckim lub innym w Legionowie'</i>. Jest to wiadomość uzyskana od osoby znajomej i nie potwierdzona oficjalnie.
Wolna Europa
Do Wielkiego Kanionu Kolorado można dotrzeć tak: rannym samolotem do Nowego Jorku albo Chicago, tam przesiadka do Phoenix, stolicy stanu Arizona, a potem samochodem albo autobusem do samego Kanionu. Ta sama podróż, tylko w wymiarze wirtualnym, wygląda podobnie. Prześledzenie ścieżki internetowej do serwera www.thecanyon.com daje następujące rezultaty: Warszawa, Nowy Jork, Phoenix i wreszcie okolice Kanionu. Łatwo to sprawdzić narzędziem traceroute (tracert w Windows).
Sieci
Dane razem z prądem
Usprawnienie wymiany informacji oraz plany wdrożenia zintegrowanego systemu zarządzania skłoniły Zakład Energetyczny Toruń SA do budowy sieci rozległej, opartej na technologii ATM.
Jeszcze szybciej
Ethernet o przepustowości 10 Gb/s ma szansę podważyć pozycję technologii ATM w sieciach operatorów telekomunikacyjnych.
Linux w skrócie
Na przełomie 1999 i 2000 roku Oracle przedstawi linuxową wersję pakietu Oracle Applications, oprogramowania klasy ERP. Według wcześniejszych planów, pakiet miał ukazać się w I kwartale 1999 r. Przedstawiciele firmy opóźnienie tłumaczą tym, że użytkownicy Linuxa żądają pakietu Oracle Applications 11i, znajdującego się na razie w fazie przygotowań, a nie jego wcześniejszych wersji.
Oferta dla archiwum
Hewlett-Packard wprowadził na rynek nowe macierze dyskowe oraz biblioteki taśmowe przeznaczone zarówno do obsługi pojedynczych serwerów, jak i dużych centrów danych.
Potencjał w pudełku
Nowe terminale sieciowe Corona to najbardziej "odchudzone" komputery w ofercie Sun Microsystems.
''Wydajne'' lato Compaqa
Tanie klastry Windows NT i NetWare, 8-procesorowe serwery oraz ulepszone rozwiązania Fibre Channel to główne nowości, ogłoszone w ostatnich miesiącach przez Compaqa.
Opinie
Z notatnika informatyka
Od dawna interesuję się zjawiskami paranormalnymi - wróżki, różdżki, szklane kule itp. Nie sądziłem, że kiedyś uda mi się połączyć hobby z dziedziną, którą zajmuję się zawodowo - informatyką. Dochodzą do mnie sensacyjne informacje o dużych, a przy tym wydawałoby się zupełnie normalnych systemach ERP, które wdraża się już nie w kilka miesięcy, a w kilka tygodni.
Reklama zamknie się za 15 sekund. Przejdź do serwisu »