Computerworld.pl
Konferencje
Okiem Prezesa
Tematy
Agile
Aplikacje Biznesowe
Bezpieczeństwo
Big Data
Cloud Computing
DataCenter
GDPR/RODO
SDN
Sieci
Smart City
Praca w IT
Przemysł 4.0
Digital Leaders
Badanie AudIT
Biblioteka IT
Prenumerata
Strefy tematyczne
Akamai - Security
Alcatel-Lucent Enterprise – rozwiązania IT dla rozwoju biznesu
Check Point Cyberbezpieczeństwo w 2020
Cisco Webex
Commvault - Zintegrowane rozwiązania do backupu danych
Fortinet Bezpieczna praca zdalna
Fortinet Cyberbezpieczeństwo
Google Cloud
HPE GreenLake
HPE Infrastruktura
IBM Security University 2020
IBM Data and AI Virtual Forum Poland
IFS Applications
SAP Analityka Big Data
SUSE Innowacje Open Source dla biznesu
VMware SD-WAN by VeloCloud
×
Szukaj
Konferencje
Wiadomości
CIO Executive
Podcasty
Okiem Prezesa
Wywiady
Badanie AudIT
Biblioteka IT
Praca w IT
Tematy
Agile
Aplikacje Biznesowe
Bezpieczeństwo
Big Data
Cloud Computing
DataCenter
GDPR/RODO
SDN
Sieci
Smart City
Praca w IT
Przemysł 4.0
Digital Leaders
Strefy tematyczne
Alcatel-Lucent Enterprise – rozwiązania IT dla rozwoju biznesu
Check Point Cyberbezpieczeństwo w 2020
Cisco Webex
Commvault - Zintegrowane rozwiązania do backupu danych
Fortinet Bezpieczna praca zdalna
Fortinet Cyberbezpieczeństwo
Google Cloud
HPE GreenLake
HPE Infrastruktura
IBM Security University 2020
IBM Data and AI Virtual Forum Poland
IFS Applications
SAP Analityka Big Data
SUSE Innowacje Open Source dla biznesu
Prenumerata
Archiwum
Download
Newslettery
Strona główna
Archiwum
Rocznik 1999
Wydanie 32-1999
Wydanie 32-1999, 6 września 1999
prenumerata klasyczna
prenumerata elektroniczna
Aktualności
Dobre wzory
Wiadomości
Brak wizji
Optymizmu, co do szybkiego rozwoju handlu elektronicznego wśród małych i średnich firm europejskich, nie podzielają autorzy raportu European Small Business Directors.
Cyfrowe bezpieczeństwo
Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych zamierza w przyszłym roku oferować usługi związane z gwarantowaniem autentyczności transakcji elektronicznych.
Dogonić Internet
Tematem przewodnim Intel Developer Forum Fall '99 był Internet.
Doradzić przede wszystkim
Positive jest jedną z niewielu firm na polskim rynku, które zajmują się typowym konsultingiem informatycznym, bez wdrożeń czy sprzedaży sprzętu.
Giełda na sposób światowy
We wrześniu br. zakończą się prace nad adaptacją francuskiego systemu NSC dla warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych. Zakończenie wdrożenia zaplanowano na II kwartał 2000 r.
Jednym zdaniem
Kolej na kolej
Planowana restrukturyzacja Polskich Kolei Państwowych dotknie także wchodzące w ich skład Centrum Informatyki Kolejnictwa.
Moc rozczarowała
Wbrew oczekiwaniom procesor Merced nie przyniesie rewolucyjnych zmian na rynku informatycznym. Nadzieje wiązane z pierwszym 64-bitowym procesorem Intela trzeba odłożyć do czasu pojawienia się jego następcy - układu McKinley.
Nowa
[email protected]
Dzięki programowi MEN w szkołach podstawowych i gimnazjach na 101 uczniów przypada jeden komputer, 2 lata temu było ich ponad 200.
Przegląd prasy zagranicznej
Odpowiedzią na powstanie standardu MP3 jest przybierający na sile sprzeciw przemysłu fonograficznego. Usiłując powstrzymać mechanizm kopiowania i dystrybucji utworów muzycznych w Internecie, artyści i producenci powołują się na nie przystające do obecnej sytuacji prawo autorskie.
Reorganizacja po włosku
Do końca tego roku ma zakończyć się proces reorganizacji działów informatyki czternastu polskich spółek wchodzących w skład Grupy Fiata.
Szarej strefie na pohybel
Ministerstwo Sprawiedliwości rozstrzygnęło przetarg na wykonanie Krajowego Rejestru Sądowego.
Złamać monopol
BCH.COM.PL zamierza oferować międzynarodowe połączenia telefoniczne za pośrednictwem sieci pakietowej.
Żółta walizka e-handlowca
IBM wprowadza pakiety StarterPack, które ułatwią prowadzenie handlu elektronicznego.
Zarządzanie
Abecadło systemów MRP II/ERP część XIX
Komasowanie zleceń produkcyjnych pozwala na zmniejszenie liczby zleceń produkcyjnych kosztem pewnego zwiększenia poziomu prac w toku. Zlecenia, które powinny być zrealizowane przed pewną datą, są łączo- ne i uruchamianie łącznie. Daje to oszczędności związane z wydłużeniem partii produkcyjnej i zmniejszeniem wpływu kosztów przezbrojenia, jednak wadą jest następujące zwykle zwiększenie poziomu prac w toku i cyklu produkcyjnego. Obecnie opcję tę stosuje się ostrożnie po rozważeniu efektów ekonomicznych.
Niezgoda buduje?
Zgoda między ludźmi - zarówno w sprawach zawodowych, jak i prywatnych - wydaje się znacznie mniej efektowna i twórcza niż bunt, rywalizacja i spór.
Przyjemny wyraz twarzy
Często spotykaną ułomnością firm jest nieumiejętność stworzenia i zachowania jednolitego oblicza dla klienta, bez względu na to, w jakiej sprawie i z którym działem się kontaktuje.
Wieści z terenu
Nie wiadomo w gruncie rzeczy, o co chodzi z tymi uprawnieniami do wykonywania zawodu. Powołując się na niezawodną regułę twierdzącą, że gdy nie wiadomo o co chodzi, to na pewno chodzi o kasę, wydaje się, iż próby wprowadzenia papierów dokumentujących umiejętności informatyków takie zadanie mają spełniać.
Idee i Technologie
Ilość i jakość
Wzrastający dostęp do informacji niewątpliwie wywiera wielki wpływ na życie obyczajowe. Nie tak dawno pewien młody człowiek (nazwijmy go Franek), którego rzuciła dziewczyna (powiedzmy, Mańka), powodowany rozpaczą i chęcią zemsty, zeskanował zdjęcie nagiej Mańki w sytuacji zwanej wówczas kompromitującą. Następnie stworzył serwis !www.golamanka (by nie narazić się Naczelnemu, sprawdziłem, że pod tym adresem nie ukrywa się żadna pornografia). Tym sposobem poprawił on w istotnej mierze poziom wiedzy społeczeństwa na temat anatomii byłej narzeczonej, nie mówiąc już o tym, że popełniony przez niego akt może przyczynić się w przyszłości do zwiększenia trwałości związków przedmałżeńskich. Sprawa zakończy się w sądzie.
Informatyka i organizacja pracy - razem czy osobno?
Nowe technologie nie zapewniają sukcesu w biznesie. Technologie Informacyjne są znamiennym tego przykładem. Dane statystyczne i wyniki badań naukowych w skali makro dowodzą, że upowszechnianie ich nie wpływa na wzrost produktywności ani nie zapewnia danemu krajowi czy regionowi przewagi konkurencyjnej na rynku globalnym. Mówi się w związku z tym o tzw. paradoksie informatycznym, a poważne instytuty i grona uczonych usiłują wyjaśnić ów fenomen. Są oczywiście wyjątki.
Internet
Dobre wzory
Nadal tylko niektóre serwisy internetowe stosują personalizację prezentowanych stron !WWW. Wśród nich dominują elektroniczne sklepy.
Pakiety i dwa zera
1 stycznia 2000 r. mogą wystąpić zaburzenia w funkcjonowaniu Internetu. Globalna sieć jednak nie przestanie działać. Takie optymistyczne wnioski płyną z raportu The Internet Society, najwięk- szej organizacji skupiającej internautów z całego świata.
Przyszłość nie na bank
Badania rynkowe wykazują, że przyszłość bankowości elektronicznej wcale nie przedstawia się tak optymistycznie, jak oczekiwano. Zbyt wielu klientów rezygnuje z tego typu usług.
Strażnik pocztowy
Program Mail Essentials pozwala na monitorowanie przesyłanej poczty elektronicznej.
Użytkownik - nasz pan
Moja Wirtualna Polska jest jednym z pierwszych polskich internetowych serwisów informacyjnych, stosujących narzędzia personalizacji stron WWW.
Komputer na biurku
Debiut kombajnu
Epson rozpocznie sprzedaż urządzeń pełniących funkcje drukarki, skanera i kopiarki.
Java w krzemie
Sun Microsystems przedstawił pierwsze informacje techniczne dotyczące opracowywanej od czterech lat architektury MAJC (Microprocessor Architecture for Java Computing). Jest ona przeznaczona dla procesorów, które będą wykorzystywane m.in. w nowego typu wydajnych sieciowych urządzeniach do pobierania muzyki, wideo lub innych plików multimedialnych z Internetu.
Nadzieja na moc
Procesory Power4, projektowane dla serwerów IBM AS/400 i RS/6000, mogą już pracować z częstotliwością 1 GHz. Inżynierowie IBM opracowali też technologię, która pozwala na ponad 500 MHz zwiększenie częstotliwości szyny systemowej współpracującej z Power4.
Narzędzia dla Windows
Bezpłatne lub bardzo tanie programy mogą znacznie pomóc w usprawnianiu pracy systemu.
Norton czyta pocztę
Nowa wersja Norton AntiVirus 2000 zawiera funkcje ułatwiające zabezpieczenie komputerów przed wirusami rozprzestrzeniającymi się pocztą elektroniczną i przez WWW.
Ochrona za darmo
Program antywirusowy CA InoculateIT wraz ze wsparciem technicznym i aktualizacją jest dostępny bezpłatnie w Internecie.
Pierwszy faks HP
Nowe rodziny urządzeń wielofunkcyjnych OfficeJet są już dostępne na rynku.
Pół dnia bez baterii
We wrześniu br. na rynku amerykańskim mają pojawić się akumulatory PowerPad dla notebooków, umożliwiające pracę bez zewnętrznego zasilania przez 15 godzin! W pierwszej wersji będą to akumulatory przeznaczone do współpracy z niektórymi modelami notebooków IBM i Acer.
Komputery i kariery
Lider pilnie poszukiwany
Rekrutacja kierowników projektów informatycznych coraz częściej oznacza poszukiwanie igły w stogu siana. Godna pozazdroszczenia jest sytuacja firm, które zawczasu "wychowały" sobie odpowiednią grupę specjalistów.
Z klonowym liściem w tle
Wielu polskich informatyków zapatrzonych w amerykański rynek pracy zapomina o Kanadzie, państwie o równie atrakcyjnych perspektywach na zatrudnienie.
Narzędzia i systemy
Mała, duża baza SQL
Microsoft Data Exchange jest specjalną wersją SQL Server 7.0, przeznaczoną do małych rozwiązań bazodanowych. Programiści mogą ją rozpowszechniać z własnymi aplikacjami.
Stabilizacja Delphi 5
Nowy Borland Delphi 5 ma być bardziej stabilny niż poprzednie wersje. Celem twórców tego narzędzia było również ułatwienie pracy programistom.
Punkt widzenia
Listy
Proponowałbym otwarcie forum dyskusyjnego, na którym można by wymieniać poglądy na temat nie jak dobra jest informatyka, lecz jak wątpliwe czasem są korzyści przy takim poziomie nakładów. W zamyśle nie chodzi mi o całkowitą deprecjację, lecz o zachowanie zdrowego spojrzenia.
Małżeństwo też czytające
Spacerując wieczorami w samotności, rozmyślam czasami o kresie drukowanej książki, coraz odważniej przepowiadanym. Z perspektywy dzisiejszych półek księgarskich i całkiem nieźle prosperującego rynku wydawniczego wydaje się to mało prawdopodobne.
Na metr kwadratowy
Gdy po raz pierwszy przeczytałem słowa Norberta Wienera, wypowiedziane w 1948 roku, w których wieszczył on początek rewolucji informatycznej, pokazałem je Mamie. Mama spokojnie odpowiedziała, że może i jest to prawda, ale jej już ta rewolucja nie dotyczy. Rzecz działa się w głębokiej komunie, kiedy podstawowym zmartwieniem było wykupić kartkowy przydział mięsa, trudno się więc dziwić sceptycyzmowi mojej rodzicielki.
(Nie)szczęśliwy przypadek
W epoce przedkomputerowej przypadki niewłaściwego zaadresowania listów albo dostarczenia ich pod zły adres zdarzały się rzadko. Jeśli już w ogóle coś się z listami działo, to raczej ginęły bez śladu. Szczególnie listy zagraniczne. Zwykle oczywiście poza granicami naszego kraju. Gdy wprowadzono faks, to na początku uzyskanie jakiegokolwiek obrazu było trudne, a stacji odbiorczych było niewiele, często więc słyszało się pisk w słuchawce. Potem przyszła poczta elektroniczna. Świat przestał być taki sam.
Noł 2000 problem u nas
Do roku 2000 jeszcze sporo czasu, a my już wiemy, że nic nam nie grozi. Mamy wciąż upalne wakacje i wysocy urzędnicy administracji państwowej produkują wakacyjne dyrdymały. Pan wiceminister z MSWiA ogłasza, że Polska jest gotowa do roku 2000, a zupełnie bagatelizuje temperaturę i wilgotność w dniu 10 sierpnia. Gartner Goup prowadzi od lat badania na całym świecie i wcale nie zalicza nas do grupy krajów w pełni gotowych do roku 2000. Pewnie są nie poinformowani.
Wakacje dla komputera i komputerowca
Redaktor Naczelny w przedurlopowym felietonie zastanawiał się, czy wziąć komputer na wakacje. Można, ale jedynie wówczas, gdy urządzonko wyraziło aprobatę dla wyjazdu i oczywiście nań zasłużyło. W pozostałych przypadkach odradzam. Mnie nie dręczą dylematy tego rodzaju.
Sieci
Bez kartki i ołówka
NetCracker służy do projektowania sieci oraz przeprowadzania symulacji jej pracy i skutków ewentualnych awarii.
Cisco - halo inaczej
Już wkrótce na rynek trafią kolejne produkty Cisco Systems, umożliwiające realizację rozmów telefonicznych w sieciach pakietowych.
Era cyfrowego dokumentu
Gdy do firmy codziennie przychodzą tysiące dokumentów, niezbędne staje się wdrożenie rozwiązania umożliwiającego ich łatwą archiwizację i szybki, elektroniczny dostęp.
Jednym zdaniem
Cabletron dołączył do komitetu QoS Forum zrzeszającego firmy, zainteresowane szybkim przystosowaniem technologii różnicowania poziomu usług sieciowych.
Linux, klastry i układy
SCO zawiera alianse, które mają umocnić pozycję rynkową systemu UnixWare.
Linux w skrócie
Firma Oracle przygotowała linuxową wersję narzędzia do publikacji w Internecie - WebDB. Użytkownicy darmowego systemu będą mogli za pomocą WebDB tworzyć, zarządzać oraz monitorować strony WWW, które umożliwiają dostęp do informacji znajdujących się w bazach danych. Firma zdecydowała się także na udostępnienie linuxowych wersji narzędzi do programowania w XML - XML Parser, XML Class Generator, XML SQL Utilities i XSQL Servlet.
Poprzeczka w górę
Microsoft zapowiedział zwiększenie liczby procesorów, które będą obsługiwane przez poszczególne wersje systemu Windows 2000.
Raport błędów
Błędy w programach i sposoby ich naprawienia
Wyścig listonoszy
Sprzedaż Lotus Notes w pierwszej połowie tego roku była niższa od sprzedaży Microsoft Exchange - wynika z raportu opracowanego przez International Data Corporation (IDC). Sprzedaż indywidualnych licencji Exchange przewyższyła liczbę sprzedanych Notes o 673 tys.
Reklama zamknie się za 15 sekund. Przejdź do serwisu »