Computerworld.pl
Konferencje
Okiem Prezesa
Tematy
Agile
Aplikacje Biznesowe
Bezpieczeństwo
Big Data
Cloud Computing
DataCenter
GDPR/RODO
SDN
Sieci
Smart City
Praca w IT
Przemysł 4.0
Digital Leaders
Badanie AudIT
Biblioteka IT
Prenumerata
Strefy tematyczne
Akamai - Security
Alcatel-Lucent Enterprise – rozwiązania IT dla rozwoju biznesu
Check Point Cyberbezpieczeństwo w 2020
Cisco Webex
Commvault - Zintegrowane rozwiązania do backupu danych
Fortinet Bezpieczna praca zdalna
Fortinet Cyberbezpieczeństwo
Google Cloud
HPE GreenLake
HPE Infrastruktura
IBM Security University 2020
IBM Data and AI Virtual Forum Poland
IFS Applications
SAP Analityka Big Data
SUSE Innowacje Open Source dla biznesu
VMware SD-WAN by VeloCloud
×
Szukaj
Konferencje
Wiadomości
CIO Executive
Podcasty
Okiem Prezesa
Wywiady
Badanie AudIT
Biblioteka IT
Praca w IT
Tematy
Agile
Aplikacje Biznesowe
Bezpieczeństwo
Big Data
Cloud Computing
DataCenter
GDPR/RODO
SDN
Sieci
Smart City
Praca w IT
Przemysł 4.0
Digital Leaders
Strefy tematyczne
Alcatel-Lucent Enterprise – rozwiązania IT dla rozwoju biznesu
Check Point Cyberbezpieczeństwo w 2020
Cisco Webex
Commvault - Zintegrowane rozwiązania do backupu danych
Fortinet Bezpieczna praca zdalna
Fortinet Cyberbezpieczeństwo
Google Cloud
HPE GreenLake
HPE Infrastruktura
IBM Security University 2020
IBM Data and AI Virtual Forum Poland
IFS Applications
SAP Analityka Big Data
SUSE Innowacje Open Source dla biznesu
Prenumerata
Archiwum
Download
Newslettery
Strona główna
Archiwum
Rocznik 1999
Wydanie 21-1999
Wydanie 21-1999, 24 maja 1999
prenumerata klasyczna
prenumerata elektroniczna
Wiadomości
Centrum pamięci
IBM Polska i krakowski Polcom stworzyły centrum pokazowe systemów pamięci masowych IBM - Open Systems Storage Center (OSSC).
Czekanie na wskazówki
Planując migrację do Windows 2000 w skali całego przedsiębiorstwa, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na kilka podstawowych elementów nowego systemu i odmienności w porównaniu ze starymi Windows.
Liczą się procedury
Z Marcinem Matuszewskim, odpowiedzialnym za wsparcie produktów Microsoft w Compaq Computer, rozmawia Krzysztof Frydrychowicz.
Mieć abonenta na oku
Netia Holdings SA zamierza zrealizować koncepcję generalnego nadzoru nad wszystkimi zdarzeniami zachodzącymi w sieci telekomunikacyjnej.
Mięsna fuzja
Zapewnienie spójności połączonych systemów informatycznych to jedno z podstawowych zadań realizowanych podczas fuzji zakładów mięsnych w Sokołowie Podlaskim i Kole.
Nikt nie jest doskonały
Kontrola NIK wykazała słabe przygotowanie administracji publicznej do roku 2000.
Obronić się przed rokiem 2000
Na wymianę sprzętu komputerowego i oprogramowania, które nie poradzi sobie z problemem roku 2000, Ministerstwo Obrony Narodowej przeznaczyło 50 mln zł.
Pięć tysięcy biur
Udostępnienie agentom ubezpieczeniowym Nationale Nederlanden notebooków ma poprawić obsługę klienta. Podobne plany ma Commercial Union.
Przesiadka tysiąclecia
Długo oczekiwany system operacyjny Windows 2000 niebawem pojawi się na rynku. Microsoft zapowiada, że nastąpi to już na początku października br. Wiele wskazuje na to, iż migracja do tego systemu będzie kosztowna.
Skalowalność w pudełku
PowerSystem to pakiet łączący system MFG/PRO i serwery intelowskie IBM. Jest przeznaczony dla małych przedsiębiorstw, zatrudniających do 150 osób.
Wypatrując pieniążków
W dniu zamykania tego numeru CW wiadomo było, że ZUS o kilka dni spóźnił się z przekazaniem pierwszych składek do OFE. Transfer zapowiedziano na 21 maja.
Zarządzanie
Abecadło systemów MRP II/ERP część VIII
Zarządzanie płatnościami. Zarządzanie płatnościami dla poszczególnych dostawców jest szczególnie istotne wtedy, gdy przedsiębiorstwo nie ma nadmiaru gotówki. Częściowymi płatnościami należy "uspokoić" jak największą liczbę dostawców.
Jak nie pozostać samemu przy realizacji projektu?
Wizja, którą kieruje się menedżer projektu, musi pełnić rolę kompasu, pozwalającego na manewrowanie, chwilowe zbaczanie z kursu i ponowne jego obieranie.
Nieznośny ból biznesu
Tylko pozornie faceci od interesów są przebojowymi, twardymi, pewnymi siebie ludźmi o silnej konstrukcji psychicznej.
Rozliczenia
Fajnie robi się modernizację zaplecza komputerowego firmy. Człowiek otrzymuje wywalczone fundusze na realizację projektu i przez wiele tygodni ma względny spokój (od Zarządu, oczywiście). Może wykonywać to, co zaplanował wcześniej, i cieszyć się wizją radości, jaka towarzyszyć będzie użytkownikom po oddaniu działającej instalacji.
Idee i Technologie
Między mostkiem kapitańskim a maszynownią
Internet nazywany jest czasem oceanem informacji. Jest to chyba analogia znacznie trafniejsza niż wydawało się jej twórcom.
Przez witraż na historię
Według "Encyklopedii multimedialnej" PWN, witraż to kompozycja wykonana z kawałków barwnego szkła, złączonych ołowianymi ramkami w kwatery, stanowiąca wypełnienie okna. Według pomysłu autorów "Multimedialnej historii Polski", witraż, od którego zaczyna się ten program, to sposób na wgląd w przeszłość.
Rynek producenta
Przed dwoma laty w Computerworld pojawił się artykuł "Multimedialny szlak", zawierający charakterystykę rynku multimediów w Polsce. Wówczas wydawcy multimediów widzieli przyszłość w różowych kolorach. Rynek miał znacząco się rozwinąć, klienci - ostatecznie przekonać do tego typu produktów, a producenci - stosować bardziej wyrafinowane technologie.
Walka z wiatrakami
Dzisiaj rzadko kupuje się komputer PC bez stacji CD-ROM. To dobra wiadomość dla producentów encyklopedii multimedialnych, programów do nauki języka obcego czy innych programów edukacyjnych, sprzedawanych na tym nośniku. Potencjalnie otwarty jest dla nich cały domowy rynek komputerowy, gdyby nie kradzież dzieł przez piratów i nielegalna sprzedaż w cenie 10% ich wartości.
Informatyka w firmie
Materia delikatna
Jeden z największych autorytetów w zakresie zarządzania jakością, W. E. Deming opowiadał anegdotę o pewnej firmie, która zaprosiła go, by przeprowadził szkolenie z nowych metod zarządzania jakością. Zapytany o honorarium, podał sumę 50 tys. USD. "Dlaczego jest ona tak wielka?" - zapytano. Bo takie honorarium bierze za występ artysta estradowy!
Internet
Aktywne strony pod Unixem
Dzięki ChiliASP wykorzystanie technologii ASP nie musi być ograniczone do platformy Microsoftu.
Bezpieczeństwo holistyczne
FirstSecure integruje różne pakiety do zabezpieczania sieci.
Dane o serwisie
Eksport przez WWW
Hasła reklamowe często zawierają stwierdzenie o możliwości dotarcia za pośrednictwem Internetu do klientów za granicą. Doświadczenia internetowych sklepów zaś pokazują, że obsługa zagranicznych zamówień nie dla wszystkich jest dobrym interesem.
Komputer na biurku
Cena wydajności
Pentium III zapewnia wysoką wydajność, ale okupioną brakiem postępu w zmniejszaniu poboru mocy.
Cyfrowe do wywołania
Zestaw Agfy umożliwia przetwarzanie fotografii cyfrowych na tradycyjny negatyw i wykonywanie klasycznych odbitek.
Okienkowe terminale
Hewlett-Packard wprowadza do oferty rodzinę terminali WBT (Windows Based Terminal) NetVectra, które umożliwiają uruchamianie aplikacji Windows, Java lub Unix i obsługują protokół SNMP.
Polski obrońca
Mks_Vir ewoluje w stronę pakietu antywirusowego dla przedsiębiorstw. Trwają prace nad wersją umożliwiającą skanowanie przesyłek pocztowych dla Microsoft Exchange Server.
System na uwięzi
Pakiet WatchDog do kontroli pracy serwerów, modemów i systemów poczty elektronicznej jest o połowę tańszy od konkurencyjnych programów.
Wystarczy jeden przycisk
Firma farmaceutyczna Ratiopharm wyposażyła swoich przedstawicieli terenowych w komputery naręczne Palm. Jest to rozwiązanie tańsze i bardziej wydajne niż zastosowanie notebooków.
Komputery i kariery
Emeryci w kwiecie wieku
Piotr, Karol i Tadeusz nigdy się z sobą nie spotkali, chociaż mieliby ku temu wiele okazji: studia w jednej uczelni (Piotr i Karol), praca w tym samym gmachu (Karol i Tadeusz), urlopy w resortowych ośrodkach wypoczynkowych, wspólne zamiłowanie do informatyki. Łączy ich coś jeszcze: odeszli z wojska do firm cywilnych. Teraz mogą konfrontować cywilną rzeczywistość z poprzednim życiem.
Na własnych warunkach
Nowego pracodawcy wcale nie trzeba poszukiwać w pojedynkę.
Narzędzia i systemy
Klucz do bazy
SQL-Programmer ułatwia tworzenie i utrzymywanie baz danych.
Oracle tylko siecią?
Larry Ellison, znany ze śmiałych prognoz i kontrowersyjnych poglądów, dyrektor generalny Oracle'a, poinformował, że już za rok produkty jego firmy będzie można zamówić wyłącznie drogą elektroniczną.
Pomysł na przetwarzanie
Windows DNA nie jest nowym produktem, nie można go nigdzie kupić. Jest promowaną przez Microsoft koncepcją tworzenia aplikacji wielowarstwowych na platformie Windows.
Sterowanie Javą
Historia zastosowania Javy zatoczyła pełne koło i wraca do miejsca startu - obsługi urządzeń wbudowanych.
Studio SAS
AppDev Studio jest nowym zestawem narzędzi do tworzenia w Javie aplikacji analitycznych, informacyjnych i decyzyjnych, dystrybuowanych w sieciach opartych na WWW.
Punkt widzenia
Listy
Z jednej strony jest to bardzo dobra wiadomość, że tak ogromne i wydawałoby się skostniałe instytucje, jak Lasy Państwowe potrafią podjąć decyzję o informatyzacji mającej wspierać ich działalność. Z informacji przekazanych w Computerworld koncepcja ta wygląda interesująco. Wszak takim dobrem, jak las, należy szczególnie umiejętnie zarządzać.
Miejscówka stojąca
Koleje sprzedają miejscówki stojące. Kiedyś wracałem z Warszawy do Krakowa pociągiem INTERCITY. Wcześniej kupiłem bilet na wygodne miejsce pod oknem, gdyż zamierzałem popracować. Jakież było moje zdziwienie, gdy do przedziału musiałem się przyciskać przez spory tłum na korytarzu. W końcu udało mi się dojść do swojego miejsca. Nawet było wolne. Jeszcze jedno było wolne, ale pasażerka mająca miejscówkę dotarła do przedziału dopiero po kilkunastu minutach od wyjazdu z Warszawy.
Normalni inaczej
W piątkowy wieczór panowie Mann i Materna w programie MdM (TVP 1 - 9.04.1999 r.) raczyli powątpiewać w normalność informatyków, a to za sprawą idiotycznego języka komunikacji wewnętrznej, jaką klan informatyków zwykł stosować na co dzień, a zupełnie niezrozumiałego dla przeciętnego człowieka. Wyszło na to, że informatyczni ludkowie doskonale rozumieją się między sobą, wymieniając tajemnicze uwagi o cache'ach i protokołach, przez co niezwykle dziwnymi wydają się dla otoczenia, nie mogącego nijak połapać się, w czym rzecz.
Tam, gdzie nie jest potrzebny żaden system
Przeszukuję swoje biurko. Samo biurko, choć w zasadzie moje biurko ciągnie się przez podłogę do parapetu, półek... Przeszukuję, bo zawieruszyłem kartkę z telefonem niezbędnie mi potrzebnym. Kartek z telefonami, które wpisuję do swej papierowej bazy telefonów średnio raz na pół roku, są dziesiątki.
Wiewiórczy highway
Nie wiem, jak Państwo, ale ja lubię popatrzeć przez okno, gdy siedzę przed ekranem komputera. Kontakt z inną rzeczywistością, tą jak najbardziej realną, jest mi potrzebny do zachowania spokoju ducha. Kiedy coś nie wychodzi, kiedy wydaje się, że problem jest ponad możliwości rozwiązania, wtedy rzut oka na prawdziwy świat przywraca wiarę i nadzieję.
Rynek
Mały holding
Szybki rozwój wymusza na Polhicie stworzenie struktur holdingu. Odbędzie się to poprzez wydzielenie z firmy trzech niezależnych działów.
Nowe horyzonty
W tym roku Plaut Polska zaoferuje usługi nie związane bezpośrednio z wdrożeniem SAP R/3.
PC w koszyku
Fujitsu planuje osiągnąć 50% obrotów ze sprzedaży komputerów w polskich supermarketach.
Połączone kompetencje
Łódzkie firmy - GeoSoft i Laser - połączyły się, tworząc Laser Systemy Informatyczne SA.
Praca u podstaw
Vulcan zdecydował się na specjalizację w tworzeniu oprogramowania przeznaczonego do zarządzania placówkami oświaty.
Trzecie podejście
Pierwszą na polskim rynku umowę partnerską IFS zawarł z nowosądeckim Optimusem. Do tej pory firma prowadziła wdrożenia samodzielnie.
Sieci
12 miesięcy z NetWare
Novell przedstawił plan rozwoju sieciowego systemu operacyjnego NetWare na najbliższy rok.
Bezstresowe pamięci masowe
Hewlett-Packard wprowadził produkty umożliwiające budowę i zarządzanie sieciami SAN.
Raport błędów
Błędy w programach i sposoby ich naprawienia
Rozległa dziura
Cisco spóźnia się z dostarczaniem produktów dla sieci rozległych, rezygnując z rozwijania nowego przełącznika. Niektórzy eksperci domagają się od firmy jasnej strategii dla sieci WAN.
SANacja 3Com
3Com nie będzie rozwijał produktów dla sieci Storage Area Networks.
Reklama zamknie się za 15 sekund. Przejdź do serwisu »