Computerworld.pl
Konferencje
Okiem Prezesa
Tematy
Agile
Aplikacje Biznesowe
Bezpieczeństwo
Big Data
Cloud Computing
DataCenter
GDPR/RODO
SDN
Sieci
Smart City
Praca w IT
Przemysł 4.0
Digital Leaders
Badanie AudIT
Biblioteka IT
Prenumerata
Strefy tematyczne
Akamai - Security
Alcatel-Lucent Enterprise – rozwiązania IT dla rozwoju biznesu
Check Point Cyberbezpieczeństwo w 2020
Cisco Webex
Commvault - Zintegrowane rozwiązania do backupu danych
Fortinet Bezpieczna praca zdalna
Fortinet Cyberbezpieczeństwo
Google Cloud
HPE GreenLake
HPE Infrastruktura
IBM Security University 2020
IBM Data and AI Virtual Forum Poland
IFS Applications
SAP Analityka Big Data
SUSE Innowacje Open Source dla biznesu
VMware SD-WAN by VeloCloud
×
Szukaj
Konferencje
Wiadomości
CIO Executive
Podcasty
Okiem Prezesa
Wywiady
Badanie AudIT
Biblioteka IT
Praca w IT
Tematy
Agile
Aplikacje Biznesowe
Bezpieczeństwo
Big Data
Cloud Computing
DataCenter
GDPR/RODO
SDN
Sieci
Smart City
Praca w IT
Przemysł 4.0
Digital Leaders
Strefy tematyczne
Alcatel-Lucent Enterprise – rozwiązania IT dla rozwoju biznesu
Check Point Cyberbezpieczeństwo w 2020
Cisco Webex
Commvault - Zintegrowane rozwiązania do backupu danych
Fortinet Bezpieczna praca zdalna
Fortinet Cyberbezpieczeństwo
Google Cloud
HPE GreenLake
HPE Infrastruktura
IBM Security University 2020
IBM Data and AI Virtual Forum Poland
IFS Applications
SAP Analityka Big Data
SUSE Innowacje Open Source dla biznesu
Prenumerata
Archiwum
Download
Newslettery
Strona główna
Archiwum
Rocznik 1998
Wydanie 48-1998
Wydanie 48-1998, 28 grudnia 1998
prenumerata klasyczna
prenumerata elektroniczna
Wiadomości
Chore kasy chorych
Na dwa tygodnie przed rozpoczęciem działalności kas chorych, Zakład Zamówień Publicznych MZiOS unieważnił przetarg na dostawę obsługującego je systemu informatycznego.
E-handel w Unii
Komisja Europejska przedstawiła propozycję prawnych uregulowań dotyczących handlu elektronicznego w Unii Europejskiej (UE). Mario Monti, komisarz UE ds. wspólnego rynku, stwierdził, że realizacja idei wolnego przepływu towarów, usług, osób i kapitałów między krajami członkowskimi, wraz ze wprowadzeniem euro, jest najlepszym momentem na rozszerzenie wykorzystania w działalności handlowej nowych technologii. UE będzie w ten sposób mogła nadrobić zaległości technologiczne wobec USA.
Finanse nie tylko klientów
PKO BP, jako pierwszy polski bank, zdecydował się na zakup zintegrowanego oprogramowania finansowego. Wybrał pakiet Oracle Financials.
Inwestycja w funkcjonalność
BRE zamierza usprawnić zarządzanie serwerami i systemami pamięci masowych.
Jini zajmie się domem
Scott McNealy, prezes Sun Microsystems, zapowiedział na 25 stycznia 1999 r. oficjalną premierę technologii Jini. Według ogólnej definicji, Jini to architektura bazująca na języku Java, przenosząca usługi systemu operacyjnego na całą sieć. Ma ona ułatwić programistom tworzenie systemów rozproszonych, w których każde urządzenie podłączone do sieci reprezentuje obiekt programowy (software object).
NASK ukarany
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał za słuszne skargi złożone na NASK w 1996 r. przez trzech dostawców Internetu: Internet Technologies Polska, ATM i SM-Media. Decyzja UOKiK pozwala wszystkim trzem dostawcom wystąpić do sądu o zwrot sum, które w ciągu dwóch lat pobrała od nich nielegalnie NASK.
Państwo z informatyką w tle
Od stycznia 1999 r. wchodzi w życie reforma struktur administracyjnych państwa. Znane są zasady organizacji służb informatycznych w województwach, powiatach i gminach. Jednak wprowadzenie ich w życie musi poczekać, aż wojewodowie i starostowie uporają się z zadaniami o wyższym priorytecie. Informatyka do nich nie należy.
Premier na 2000
Zagrożenia związane z problemem roku 2000 stanowią treść dezyderatu, skierowanego przez Sejmową Komisję Gospodarki do premiera Rzeczypospolitej Polskiej.
Przegląd prasy zagranicznej
W nie opisywanym przez nas do tej pory, a wydawanym przez Massachusetts Institute of Technology, dwumiesięczniku Technology Review, można znaleźć kilka niezwykłych tekstów o Internecie. Seria artykułów, pod wspólnym hasłem 'Nieznany Internet' (The Unknown Internet), zaczyna się pasjonującą wręcz opowieścią o World Wide Web Consortium, czyli organizacji wyznaczającej kierunek rozwoju sieci. Znane wtajemniczonym jako W3C, konsorcjum powstało z inicjatywy współtwórcy idei Internetu - Tima Berners-Lee.
Zarządzanie
Lektury prawie obowiązkowe
Charles Handy Wiek przezwyciężonego rozumu, tłum. Adam Janiszewski, Business Press, Warszawa. 1998 r.
Między nami kierownikami
Różnice zdań w zespole dyrektorów są pożądane, pod warunkiem że nie niszczą ich zdolności do wspólnego kierowania firmą.
Wizerunek szefa
To podwładni budują prawdziwy wizerunek swojego kierownika czy dyrektora w oczach innych menedżerów, klientów i partnerów firmy.
Idee i Technologie
Klasówka z Nortona
Ósmoklasiści wbiegli do pracowni komputerowej równo z dzwonkiem. Lubią lekcje informatyki. Odpoczywają na niej, tworząc w programie graficznym grafikę do szkolnej gazetki lub budując model symulacji procesu fotosyntezy.
Komputery dla nauczycieli
Rokrocznie rośnie liczba komputerów w szkołach, szkoli się wielu nauczycieli - tylko efekty społeczne nie są proporcjonalne do nakładów i oczekiwań. Rzeczywistość daleko odbiega od obrazu malowanego za pomocą sporadycznych akcji i ładnie brzmiących haseł.
Internet
Dane o serwisie
Serwis internetowy "Mateusz" to dzieło autorskie trzech osób (w tym zakonnika) - http://www.mateusz.pl.
Hurtowe szukanie
Poszukiwacz to program, który umożliwia jednoczesne korzystanie ze wszystkich polskich serwisów wyszukiwawczych.
Kredyt on-line
Większość dealerów Fiata oferuje kredyty bankowe na zakup samochodu świadczone przez Fiat Bank Polska SA. Proces ich udzielania jest bardzo krótki dzięki przesyłaniu wniosków kredytowych drogą elektroniczną.
Komputer na biurku
Acer dla małych
Tajwańska firma wprowadza na polski rynek serwery i notebooki przeznaczone dla małych firm.
Lekka wydajność
Pod względem wydajności ThinkPad 600 nie ustępuje większości komputerów stacjonarnych.
Przenośne dylematy
Planując zakup notebooka w 1998 roku warto pamiętać, że Microsoft zapowiada premierę nowych wersji Windows. Minimalne wymagania systemu to procesor z zegarem 233 MHz i 64 MB RAM.
Sterownik do wszystkiego
Uniwersalny sterownik programowy do drukarek powstanie najwcześniej za rok.
Zasilacze w modułach
Urządzenia PK Electronics, angielskiej firmy specjalizującej się w produkcji zasilaczy awaryjnych o oryginalnej modułowej konstrukcji, wkrótce będą sprzedawane na polskim rynku. Firma Action, polski dystrybutor tych urządzeń, czeka na zakończenie certyfikacji modeli Blackout-Buster i US9003.
Zip razy 2,5
Iomega 2,5-krotnie zwiększyła gęstość zapisu informacji w nowych modelach napędów Zip.
Komputery i kariery
Cech-styk, czyli marzenie o świ(e)cie
Jacy powinni być informatycy? Pewnie tacy sami, jak inni normalni pracownicy. Przede wszystkim pracowici. Uczciwi. No i inteligentni.
Zabezpiecz się sam
Rosnąca liczba danych, przesyłanych za pośrednictwem sieci, stwarza zapotrzebowanie na wykwalifikowanych specjalistów ds. bezpieczeństwa systemów informatycznych. Obecnie zajmują się tym głównie administratorzy.
Narzędzia i systemy
Baza danych w pudełku
Gotowe serwery z bazą danych, pracujące pod kontrolą możliwie najuboższej wersji systemu operacyjnego Solaris - to nowa wizja Larry'ego Ellisona, szefa Oracle'a. Premiera za trzy miesiące.
Miernik postępu projektu
Slim-Metrics jest jednym z nielicznych na rynku narzędzi do oceny postępu prac nad projektami informatycznymi. Może być pomocne przed, w trakcie i po zakończeniu projektu.
Raportowa siódemka
Seagate Software ogłosił nową wersję pakietu raportującego Crystal Reports 7. W porównaniu z poprzednią edycją wprowadzono zaledwie kilka ważnych zmian.
SAS pogłębia hurtownie
SAS Institute integruje narzędzia do eksploracji danych Enterprise Miner z systemem do tworzenia hurtowni danych Warehouse Administrator.
Punkt widzenia
A ja prozą
Moi sąsiedzi wpędzają mnie w kompleksy. Zaczął ten z następnej strony wierszowanym tekstem informatycznym. Sąsiad z góry na Mikołaja (a nie żadne mikołajki) uraczył nas elegią na śmierć robaka. Zacząłem próbować na święta coś przygotować wierszem, ale po przeczytaniu stwierdziłem, że zagroziłoby to równowadze ekologicznej, gdyż wszystkie robaki wyzdychałyby. Pozostanę więc przy prozie (życia naszego zawodowego). Na święta za to pomarzę sobie i powymyślam, co też w następnym roku mogłoby się dobrego wydarzyć. A może się zdarzyć wiele dobrego i nie tylko.
DOSkona(lenie) samego siebie
Swego czasu w felietonie 'Dlaczego kocham Windows' (Computerworld nr 23 z 1997 r.) przyznałem publicznie, że nie kocham Windows. Jak to często w życiu bywa, przyszło mi jednak żyć z niekochaną osobą. Nie miałem wyboru. W firmie, gdzie opiekuję się siecią, zakupiono bowiem system finansowy i byłem zmuszony zainstalować kilka stacji pecetowych pod Windows NT oraz takiż serwer.
Kto ostatni, ten przegrywa
Pani w dziale kadrowym wypisuje umowy o dosyć zróżnicowanym charakterze i w ilościach nie do pominięcia milczeniem. Zasugerowano więc, aby wprowadzić na jej odcinek prac komputer. Stosowny sprzęt pozostał po modernizacji zaplecza informatycznego, więc jak tylko dyrekcja wydała decyzję, natychmiast znalazł się w miejscu przeznaczenia.
Listy
Wyniki testu przeprowadzonego przez Krajową Izbę Rozliczeniową, mającego sprawdzić zgodność jej aplikacji z rokiem 2000, napawają optymizmem ('Rok 2000 zadziałał', CW nr 46/98). Napawają optymizmem na tle ogólnego strachu. Właśnie strachu, bo tylko takie uczucie mogą wywołać ciągle (i coraz częściej) podawane informacje w prasie, radiu i telewizji. Informacje te skupiają się wyłącznie na roztoczeniu wizji prawdziwej apokalipsy w sylwestra 2000 r.
Technika jest wymagająca
Nie ulega dziś wątpliwości, że technika tworzy fakty. Jeśli jeszcze przed dwustu czy stu laty epokowe wynalazki techniczne u większości ludzi wywoływały zaledwie zastanowienie, a i nierzadko uśmiech, tak dziś nikt nie ma wątpliwości. To technika przez ostatnie dziesięciolecia zmieniała społeczeństwo i środowisko.
Rynek
Informatyczna autostrada
Szczeciński Heuthes promuje koncepcję infostrady bankowej, która ma służyć do wspomagania wewnętrznej działalności banków i obsługi klientów.
Inteligentne informacje
The Polished Group z Krakowa opracowuje programy do zarządzania informacją opierając się na sztucznej inteligencji i technologii GIA.
Jednoczenie ComputerLandu
Firmy ComputerLand SA, CSBI SA i Elba CSB SA będą działać jako jedna spółka.
Kryzys na Wschodzie
W Rosji kryzys gospodarczy objął również rynek komputerów. Ich sprzedaż spadła o ponad połowę.
Wyniki finansowe
Sieci
Liczy się duże zaplecze
Przełączniki Cisco Catalyst 4003 projektowano z myślą o sieciach Gigabit Ethernet. Kosztem zastosowania szybkiej magistrali danych jest brak zgodności z produktami Catalyst 5000.
NDS górą
Tivoli Systems - producent oprogramowania do zarządzania systemami informatycznymi należący do IBM - poinformował o poparciu dla Novell Directory Services usług katalogowych Novella.
Pakietowy szpieg
LanTrace 3.0 umożliwia szybką identyfikację i analizę zdarzeń, zachodzących w sieciach Ethernet i Fast Ethernet.
Po nitce do kłębka
Oprogramowanie Tivoli automatycznie diagnozuje problemy występujące podczas pracy sieci.
Pod okiem bystrego agenta
Neugents - neuronowi agenci - mają dbać o sprawną pracę sieci i aplikacji. Computer Associates wyposażył swój system Unicenter TNG w mechanizmy wykorzystywane w sieciach neuronowych.
Raport błędów
Błędy w programach i sposoby ich naprawienia
Układ dużej mocy
Efektem przejęcia firmy Corollary i porozumienia z Compaq Computer jest wprowadzenie na rynek nowego zestawu układów Profusion, przeznaczonego do stosowania w wysoko wydajnych serwerach.
Opinie
Z notatnika informatyka
Trudno: komputer nigdy nie pojmie idei komputera. Sztuczna inteligencja zawsze będzie sztuczna. Z pozdrowieniami dla badaczy...
Reklama zamknie się za 15 sekund. Przejdź do serwisu »