Computerworld.pl
Konferencje
Okiem Prezesa
Tematy
Agile
Aplikacje Biznesowe
Bezpieczeństwo
Big Data
Cloud Computing
DataCenter
GDPR/RODO
SDN
Sieci
Smart City
Praca w IT
Przemysł 4.0
Digital Leaders
Badanie AudIT
Biblioteka IT
Prenumerata
Strefy tematyczne
Alcatel-Lucent Enterprise – rozwiązania IT dla rozwoju biznesu
Check Point Cyberbezpieczeństwo w 2020
Cisco Webex
Commvault - Zintegrowane rozwiązania do backupu danych
Fortinet Bezpieczna praca zdalna
Fortinet Cyberbezpieczeństwo
Google Cloud
HPE GreenLake
HPE Infrastruktura
IBM Security University 2020
IBM Data and AI Virtual Forum Poland
IFS Applications
SAP Analityka Big Data
SUSE Innowacje Open Source dla biznesu
VMware SD-WAN by VeloCloud
×
Szukaj
Konferencje
Wiadomości
CIO Executive
Podcasty
Okiem Prezesa
Wywiady
Badanie AudIT
Biblioteka IT
Praca w IT
Tematy
Agile
Aplikacje Biznesowe
Bezpieczeństwo
Big Data
Cloud Computing
DataCenter
GDPR/RODO
SDN
Sieci
Smart City
Praca w IT
Przemysł 4.0
Digital Leaders
Strefy tematyczne
Alcatel-Lucent Enterprise – rozwiązania IT dla rozwoju biznesu
Check Point Cyberbezpieczeństwo w 2020
Cisco Webex
Commvault - Zintegrowane rozwiązania do backupu danych
Fortinet Bezpieczna praca zdalna
Fortinet Cyberbezpieczeństwo
Google Cloud
HPE GreenLake
HPE Infrastruktura
IBM Security University 2020
IBM Data and AI Virtual Forum Poland
IFS Applications
SAP Analityka Big Data
SUSE Innowacje Open Source dla biznesu
Prenumerata
Archiwum
Download
Newslettery
Strona główna
Archiwum
Rocznik 1998
Wydanie 45-1998
Wydanie 45-1998, 7 grudnia 1998
prenumerata klasyczna
prenumerata elektroniczna
Wiadomości
Internetowy łącznik
W tym roku zostanie uruchomiona internetowa baza małych i średnich polskich przedsiębiorstw.
Kiedy będzie lepiej
II Kongres Informatyki Polskiej zgromadził doborowe grono postaci ze środowiska informatycznego. Było to jedno z najważniejszych wydarzeń w polskiej informatyce w tym roku.
Konstruktywnie o biznesie
JBA Polska zaprezentował nowe narzędzie Systemu 21 do modelowania procesów biznesowych.
Liderzy Informatyki 1998
Jury tegorocznej edycji konkursu Lider Informatyki w składzie Marian Kuraś (Akademia Ekonomiczna w Krakowie), Ludwik Maciejec (właściciel i konsultant firmy Usługi Informatyczne i Konsultingowe), Wiesław Paluszyński (członek zarządu Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych), Krzysztof Stańczuk (dyrektor Biura Systemów Zarządzania kieleckiego Exbudu) i Wojciech Raducha (redaktor naczelny Computerworlda) uznało, że spośród 250 przedsiębiorstw, banków i urzędów wytypowanych po wstępnej selekcji do tegorocznej edycji konkursu, kryteria konkursu najpełniej spełniły:
Nie rejestrujesz, nie piszesz
W pakiecie Office 2000, którego pojawienie się zapowiedziano na II kwartał 1999 r., Microsoft przygotowuje nowe rozwiązanie, istotne dla użytkowników - asystenta rejestracji.
Przegląd prasy zagranicznej
Nudę wynikającą z patrzenia na wciąż niezmienną mapę kuli ziemskiej można wypełnić spoglądając do listopadowego numeru miesięcznika Wired.
Transfer emerytur
PZU Życie SA i ComputerLand SA utworzyły instytucję zajmującą się obsługą Powszechnych Towarzystw Emerytalnych.
Trzecie internetowe urodziny
W ciągu trzech lat od wejścia na rynek produktów internetowych Microsoft odebrał jego znaczną część dotychczasowemu liderowi - Netscape Communications.
Zgoda na kompatybilność
Decyzją amerykańskiego sądu Microsoft został zobowiązany do dostosowania swojego oprogramowania do technologii Java opracowanej przez Sun Microsystems.
Zarządzanie
Fotel pod okiem komputera
Poprawne wdrożenie systemu komputerowego wspomagania wytwarzania CIM w przedsiębiorstwach produkujących meble w znacznym stopniu definiuje postać i warunki procedur wraz z instrukcjami zapewnienia jakości.
Lektury prawie obowiązkowe
Zdzisław Czajka, Zofia Jacukowicz, Marta Juchniewicz Wartościowanie pracy a zarządzanie płacami, Difin, Warszawa, 1998 r.
Z potrzeby serca
Nie ma bardziej zadziwiającego zjawiska niż fakt, że tak wielu pracowników utożsamia się z organizacją, w której pracuje.
Idee i Technologie
Uniwersytet Epoki Cyfrowej
Czy można totalnie skomputeryzować edukację? Dlaczego studentom renomowanych uczelni oferuje się lepiej płatną pracę niż absolwentom wirtualnych uczelni? Czy zmienić model uniwersyteckiego nauczania, a jeżeli tak, to czy warto?
Informatyka w firmie
Sztuka latania
Outsourcing kojarzony jest zwykle z dużymi przedsiębiorstwami i firmami, rzadziej z administracją rządową i samorządową. Jednak i tu pojawia się on coraz częściej, choć powody jego stosowania są nieco inne.
W czym mogę pomóc?
Dzwoni telefon. Informatyk podnosi słuchawkę, chwilę słucha, po czym mówi: Nie mógłbyś się sam tego nauczyć? Znowu słucha i dodaje: Nigdy się nie nauczysz! Odkłada słuchawkę. Ciężko wstaje od biurka i wychodząc z pokoju, rzuca do kolegów: luser*!
Internet
Dane o serwisie
Wirtualna Polska (powstała dopiero przed trzema miesiącami, od 1995 r. serwis prowadziła spółka Centrum Nowych Technologii) - http://www.wp.pl .
Kody na stronie
Visual InterDev, narzędzie do tworzenia aplikacji działających na stronach internetowych, najlepiej pracuje z programami Microsoftu.
Prawo sieci
Kongres USA uchwalił trzy akty prawne odnoszące się bezpośrednio do Internetu.
Szukanie bez kanałów
W piątej wersji przeglądarki Microsoftu trudno znaleźć znaczące innowacje. Widoczny jest brak poparcia dla kanałów internetowych.
Zmieniać czy nie zmieniać?
Zmiany wyglądu i organizacji serwisu WWW to równie ważne posunięcia, jak modyfikowanie szaty graficznej gazety. Jak często należy je wykonywać?
Komputer na biurku
Ambitny typ
Mininotebook California Access 200 oferuje funkcje zbliżone do tradycyjnego notebooka, ważąc jedynie 1 kg.
Dobre, bo polskie
Program Moje Konto nie jest tak rozbudowany, jak Quicken czy MS Money. Sprawdza się natomiast w polskich warunkach.
Dyski z dozą niepewności
Dyski Ultra DMA mogą źle pracować pod kontrolą Windows 95/98 lub Windows NT.
Idea na wirusy
Centertel prowadzi dokładne analizy dotyczące ataków wirusów komputerowych. Pozwala to lepiej opracować strategię zabezpieczenia systemów informatycznych.
PC nie z tej ziemi
Japoński oddział IBM zaprezentował prototyp kieszonkowego komputera wielkości walkmana i wydajności typowego notebooka. Podobny model sprzętu przenośnego już wprowadza do produkcji mało znana firma Xybernaut.
Komputery i kariery
Czekając na konkurencję
Pesymiści zakładają, że poważny wzrost zainteresowania szkoleniami dotyczącymi zarządzania systemem NetWare 5.0 nastąpi dopiero po przyszłorocznej premierze ogromnego konkurenta produktu Novella - Windows 2000.
Ja w sprawie ogłoszenia
Rekrutacja przeprowadzana za pośrednictwem ogłoszeń zamieszczanych w Internecie - mimo wielu zalet - wciąż jeszcze jest niezbyt pewnym sposobem na znalezienie pracownika.
Narzędzia i systemy
Decyzje wsparte Informixem
Do serwera bazy danych Informixa można dokupić opcję do obsługi hurtowni danych i aplikacji do wspomagania podejmowania decyzji. To efekt współpracy z firmą Red Brick.
Nie tylko Java
Druga wersja VisualAge IBM-a oferuje większe możliwości w zakresie łączenia aplikacji i baz danych niż pakiety innych producentów przeznaczone do programowania w Javie.
Praca na wielu platformach
IBM opracował strategię rozwoju i specyfikację własnych serwerów aplikacyjnych.
Sprzątanie po C++
Great Circle jest narzędziem pozwalającym ustrzec się przed 'wypływaniem pamięci' w programach napisanych w C++.
Porównanie produktów
Kadrowe lekarstwo
Producenci oprogramowania twierdzą, że aplikacja obsługująca kadry i płace to jeden z najtrudniejszych do opracowania elementów systemu wspomagającego pracę firmy. To także jeden z powodów, dla których oferta rynkowa polskich programów Kadry-Płace jest uboższa niż aplikacji obejmujących inne sfery działalności przedsiębiorstw. Prezentujemy porównanie czterech programów kadrowo-płacowych dla małej i średniej firmy.
Programy kadrowo-płacowe
Aplikacja kaliskiej firmy dGCS Biznesmen - Kadry-Płace i ZUS w pełni wykorzystuje zalety środowiska graficznego. Wspomaga dział spraw osobowych i rachuby płac np. umożliwiając prowadzenie kartoteki personalnej (z miejscem na zdjęcie pracownika), automatyczne wypełnianie świadectw pracy, rozliczanie urlopów, prowadzenie listy obecności, redagowanie umów o pracę i ustalanie listy zarobków. W programie istnieje możliwość podglądu struktury płacowej całej firmy.
Punkt widzenia
Amatorszczyzna
Kilka ostatnio wprowadza.nych zamierzeń (projektów<sup>1</sup> budzi już nie wątpli.wości, a zgrozę. Mowa .o kompleksowych przedsię.wzięciach organizacyjnych, .których składnikiem zwykle są projekty informatyczne. Weźmy wszystkie po kolei reformy: administracji, ubezpieczeń emerytalnych, ochrony zdrowia, edukacji, a także wprowadzania postanowień konkordatu czy kredytów dla studentów.
Budujemy Nowy Świat
Jedni budują nowy świat, inni Nowy Świat. Jaki w ostateczności zbudujemy świat, pokaże przyszłość. Oby był to Nowy Świat, ale... Zakończyliśmy drugą edycję Lidera Informatyki. Jak to zwykle bywa za pięć dwunasta, zamieszania w wydawnictwie było co nie miara i nie pomogły tu żadne wcześniejsze, szczegółowe plany.
Elegia na śmierć robaka
Informatyko, gdzie twoje skrzydła?
Październikowym wieczorem siedziałem przed ekranem, dla odmiany - telewizyjnym. Coraz rzadziej mam ochotę spoglądać na jakąkolwiek powierzchnię emitującą promieniowanie, a wraz z nim informację zaburzającą naturalny rytm biologiczny i spokój egzystencji.
Listy
Każdy z nas chciałby kształcić swoje dzieci w tzw. dobrych szkołach, które coraz częściej korzystać muszą z osiągnięć nowych technologii. Należy do nich bezsprzecznie technologia informatyczna.
Rynek
Bezpieczna specjalizacja
Krakowski Polcom opiera swoją przyszłość na szybkim rozwoju polskiego rynku systemów bezpieczeństwa i archiwizacji danych.
Jednym zdaniem
W ubiegłym tygodniu grupa o nazwie Gumisie zaatakowała serwer WWW Telekomunikacji Polskiej SA, zmieniając treść znajdujących się na niej informacji; akcja miała na celu wyrażenia poparcia dla protestu polskich internautów przeciwko zbyt wysokim taryfom operatora za dostęp do Internetu.
Kierunek Ameryka
Polskie Sieci Teleinformatyczne planują wprowadzić na rynek amerykański swoje systemy przeznaczone do prowadzenia elektronicznego handlu.
Ruszyła integracja
Przedstawiciele Optimus SA twierdzą, że 1998 rok był przełomowy dla pionu systemów.
Sposób na dane
EMC otworzył biuro w Polsce, które ma usprawnić obsługę klientów firmy.
Tech Data czy Computer 2000?
W europejskiej strukturze Computer 2000 nastąpiły zmiany organizacyjne. Amerykańska Tech Data stanie się prawdopodobnie właścicielem całego europejskiego koncernu dystrybucyjnego.
Wyniki finansowe
Sieci
Całkiem zwykły kabel
Gigabit Ethernet ma pracować na standardowych kablach miedzianych piątej kategorii. Nie będzie więc konieczna wymiana okablowania.
Gadka z serwisem
Internetowy serwis techniczny 3Com na razie nie radzi sobie z niesformalizowanymi pytaniami użytkowników.
O czym szumią dane
Pakiet Network Associates umożliwia 'podsłuch' danych przesyłanych siecią.
Okres próbny NetWare 5
Administratorzy odpowiedzialni za wdrożenie NetWare 5 w polskich firmach, choć zadowoleni z możliwości nowego systemu, nie zawsze mogą z nich skorzystać.
Raport błędów
Błędy w programach i sposoby ich naprawienia
Serwery bez dysków
3Com przedstawił plany wprowadzenia specjalizowanych produktów dla sieci SAN. W produkty dla tego typu sieci zainwestują też inni producenci sprzętu i oprogramowania sieciowego.
Veto dla Novella
Lotus Development przestaje rozwijać oprogramowanie Notes do systemu NetWare. Wersja 5.0 tego produktu nie będzie już dostępna dla użytkowników systemu Novella. Lotus tłumaczy swoją decyzję bardzo małym zainteresowaniem użytkowników NetWare wersjami 4.5 i 4.6 pakietów Notes i Domino.
Opinie
Z notatnika informatyka
Nieraz, myśląc o wirtualnej rzeczywistości, przygryzam sobie język, próbując rozgryźć to pojęcie i tę rzeczywistość zarazem.
Reklama zamknie się za 15 sekund. Przejdź do serwisu »