Konferencje
Biblioteka IT
Wiadomości
Tematy
Agile
Aplikacje Biznesowe
Bezpieczeństwo
Big Data
Cloud Computing
DataCenter
GDPR/RODO
SDN
Sieci
Smart City
Konferencje
Praca w IT
Przemysł 4.0
Digital Leaders
Praca w IT
Badanie AudIT
Archiwum
Prenumerata
Strefy tematyczne
Cisco Firepower
Cisco NGFW
HPE Infrastruktura
IFS Applications
SAP Analityka Big Data
E-Seminaria
Gorące tematy:
Nowy numer
Przemysl 4.0
Computerworld TOP200
Państwo 2.0
Aplikacje Biznesowe
Bezpieczeństwo
Big Data
Data Center
Agile
Strona główna
Archiwum
Rocznik 1998
Wydanie 44-1998
Wydanie 44-1998, 30 listopada 1998
prenumerata klasyczna
prenumerata elektroniczna
Wiadomości
Alternatywa dla DVD
Podczas gdy przedłużający się spór o standardy wstrzymuje szybki rozwój technologii DVD, na Comdex '98 Verbatim zaprezentował nowy model nagrywarki 4420 CD-RW. To pierwsze urządzenie tego typu, które umożliwia nagrywanie dysków typu CD-R i CD-RW z czterokrotną prędkością, odtwarzając je z dwudziestokrotną prędkością.
Cztery lata partnerów
Microsoft wprowadza nowe zasady uczestnictwa w programie Microsoft Certified Solution Provider.
Dostawy zgodnie z rozkładem
Moduł produkcyjny traktowany jest w legnickim Legmecie jako jądro systemu informatycznego.
Hurtowy język danych
1Każde kolejne duże targi na świecie, nie tylko internetowe, przynoszą pokazy premierowe coraz większej liczby nowych programów wykorzystujących język XML (eXtensible Markup Language), służący do opisu struktury dokumentów internetowych. Na targach Comdex '98 w Las Vegas wsparcie dla języka XML zaoferowały firmy IBM, Oracle i Unisys. W założeniach twórców XML miał być narzędziem równie uniwersalnym, jak powszechnie stosowany HTML.Zatwierdzono już pierwszy standard języka XML i nadszedł czas na jego używanie.
Java w krzemie
MicroJava 701 jest pierwszym zintegrowanym układem, który bezpośrednio wykonuje instrukcje Javy bez potrzeby korzystania z interpretera czy kompilatora. Jego twórcą jest Sun Microsystems. Jest to pierwszy układ, z zapowiadanej przez Suna rodziny mikroprocesorów picoJava, z wbudowanym kodem Javy.
Luki pozostawione przez NT
Zainteresowanie, jakim cieszył się Linux, nie było zaskoczeniem dla uczestników tegorocznych targów Comdex. Coraz więcej dużych firm deklaruje poparcie tego systemu operacyjnego. Oracle, IBM i Informix przenoszą na tę platformę swoje bazy danych. Tę samą operację zamierza przeprowadzić Corel - pracuje nad linuxowymi wersjami WordPerfect i CorelDraw. Atmosferę podgrzał opublikowany niedawno w Internecie list pracownika Microsoftu, Vinoda Valloppillila, w którym autor stwierdza, że Linux jest w krótkoterminowej perspektywie poważnym zagrożeniem dla Windows NT.
Modelowanie działalności
Polska Telefonia Cyfrowa wdrożyła oprogramowanie Aris do doskonalenia zarządzania firmą.
Narastające e-problemy
Szeroka oferta produktów wspierających handel elektroniczny, prezentowana na tegorocznych targach Comdex, zmusza przedsiębiorstwa do przemyślenia swojej strategii w zakresie 'e-biznesu'. Nadal wiele firm nie wie, co jest konieczne, aby rozpocząć tego typu działalność. Na targach oferowane było oprogramowanie do tworzenia katalogów produktów i usług, zabezpieczające transmisję danych i ułatwiające wyszukiwanie informacji, a także wspierające integrację procesów w firmie.
Netscape, Ameryka i słońce
America Online, jeden z największych dostawców usług internetowych na świecie, przejmie za 4,2 mld USD Netscape Communications. Transakcja ma być sfinalizowana w II kwartale 1999 r.
Nowy wymiar sieci
Rozmowa z Charlesem Wangiem, prezesem CA.
Odkurzone biuro
Nieco zapomniany przez europejskich użytkowników Windows pakiet biurowy WordPerfect Office powróci w przyszłym roku na rynek w nowym wcieleniu.
Odpoczynek od BackOffice
BackOffice Microsoftu nie jest już jedynym zestawem serwerowym dla Windows NT. W zinteg-rowanym pakiecie IBM oferuje oprogramowanie, które ma zaspokoić potrzeby małych i średnich przedsiębiorstw korzystających z NT.
Pełni dobrych intencji
Szwedzka Intentia AB zaprezentowała Movex NextGen, system klasy ERP napisany całkowicie w języku Java.
Przegląd prasy zagranicznej
Czego Bill się boi?
Sieciowa integracja z Novellem
Cisco Systems dołączył do firm wspierających usługi katalogowe Novella. Za ich pośrednictwem będzie można zarządzać produktami oferowanymi w ramach programu Cisco Assure.
Trójwymiarowa przyszłość CA
W najbliższej dekadzie trójwymiarowy interfejs użytkownika stanie się normą w aplikacjach wspomagających zarządzanie - prognozuje Charles Wang, współzałożyciel i prezes Computer Associates (CA).
Urzędy skarbowe w sieci
W dwóch urzędach skarbowych zostaną uruchomione pilotażowe instalacje komputerów sieciowych.
Więcej niż poczta elektroniczna
Jeszcze w tym roku na rynku pojawi się kolejna wersja Lotus Notes 5 i Domino 5 mająca stanowić konkurencję dla podobnych rozwiązań Microsoftu i Novella - zapewniają przedstawiciele Lotus Development. Oprogramowanie klienckie Notes w piątej wersji ma łączyć zarówno funkcje przeglądarki internetowej, jak i standardowego klienta Notes.
Zarządzanie
Lektury prawie obowiązkowe
Mark H. McCormack O zarządzaniu, tłum. Magdalena Wajda, Wydawnictwo Studio Emka, Warszawa, 1998 r.
Studium pracy
Inżynieria metod opisana w poprzednim odcinku (Computerworld nr 40/98) zmierza do poprawy płynności procesu, czyli płynności przepływu materiału (informacji). Drugim celem inżynierii przemysłowej jest poprawienie ciągłości przepływu pracy.
Zmarnowane możliwości
Odkąd przedsiębiorcy zrozumieli, że zatrudniają nie ręce do pracy, lecz całego człowieka, stracili pewność siebie, a zarazem umiejętność kierowania swoimi pracownikami.
Idee i Technologie
Kierunek: społeczeństwo informacyjne
W dojrzałych demokracjach antycznej Grecji miejscem zapewniającym obywatelom poczucie wpływu na politykę swojego miasta-państwa była agora, czyli miejsce zorganizowanej wymiany informacji między rządzonymi a rządzącymi. Dzisiaj jest możliwe autentyczne wdrożenie wirtualnego forum politycznego dzięki zastosowaniu technologii teleinformatycznej.
Roboty: ciało sztucznej inteligencji
Gdy inżynier obmyśla i realizuje projekt mostu, to poza obliczeniami, kreśleniem, mierzeniem sporządza również model mostu. Następnie do pracy zostają włączeni budowniczowie mostu. Myślenie, inteligencja mają swoje dopełnienie w sensoryce i motoryce. To samo musi dotyczyć maszyn, które miałyby zasłużyć na miano inteligentnych. Muszą to być roboty zdolne do samodzielności i współdziałania. Ale czy takie roboty mogą zaistnieć?
Informatyka w firmie
Czy może być szybciej
Wydajność hurtowni danych można zwiększyć poprzez zastosowanie wielowymiarowych struktur danych.
Procedura zmienną jest
Procedury - zdefiniowane, sprawdzone, zatwierdzone i wdrożone - regulują postępowanie pracowników przy wykonywaniu zadań. Często ulegają modyfikacjom, dostosowywane są do zmieniającego się systemu informatycznego i nowych warunków pracy. Powstaje więc problem ze zdefiniowaniem, która wersja procedury jest wersją aktualną, oraz kto ma określić, która procedura jest aktualna?
Strach i niewiedza
Teoretycznie granice outsourcingu w działaniach administracji wyznacza wyłącznie doktryna prawa. Nie zezwala ona np. na wydawanie zezwoleń budowlanych czy licencji na handel bronią przez kogoś innego niż urzędnika. Wymienionych czynności i wszystkich działań zwanych decyzjami administracyjnymi nie da się realizować na zasadzie outsourcingu.
Internet
Bez przełomu
Communicator 4.5, najnowsza wersja sztandarowego produktu firmy Netscape, w pełni obsługuje protokoły IMAP4 i LDAP.
Dane o serwisie
OnSale Inc - http://www.onsale.com
Personalizacja incognito
Personalizacja serwisów WWW wymaga zbierania informacji o profilu użytkownika. Na przeszkodzie może stanąć obowiązująca ustawa o ochronie danych osobowych.
Sieć samochodowa
Prawie wszyscy dealerzy Daewoo kontaktują się z centralą firmy przez Internet. Umożliwia to system, bazujący na serwerze aplikacji Netscape, który został wdrożony jako pierwszy w Polsce.
Komputer na biurku
Adresy z bazy
Druga edycja bazy HBI Firmy '98 dla Windows zawiera informacje o 36 tysiącach działających w Polsce firm.
Celeron zamiast 486
Zestawy do modernizacji PC umożliwiają przekształcenie komputerów w maszyny z procesorami K6 2 lub Celeron.
Łatwiejsze przeszukiwanie
Narzędzie Infoseek Express dla Windows ułatwia zadanie wyszukiwania informacji w Internecie.
Osobista zemsta komputerów
Nie wszystkie komputery wyprodukowane przed kilkunastoma miesiącami są zgodne z rokiem 2000. Bezpłatna aktualizacja BIOS, którą często udostępniają producenci, nie zawsze wystarcza.
Szybki zapis, szybki odczyt
Napędy CD-R 8x firmy Plextor umożliwiają skrócenie czasu nagrywania płyt CD-R do 10 minut.
Więcej bajtów na talerzu
Niemal wszyscy producenci dysków twardych przedstawili nową ofertę. Najmniejsze modele mają pojemność 4 GB. Pojemność największych z zapowiadanych dysków osiąga 50 GB.
Wymuszone przyspieszenie
NEC i Toshiba rozpoczną masową produkcję 128-megabitowych układów pamięci DRAM.
Z Linuxem na biurku
Powiększa się oferta aplikacji biurowych do systemu operacyjnego Linux. Autorem najnowszego zestawu biurowego Linux Office Suite 99 jest firma SuSE, jeden z dystrybutorów systemu.
Komputery i kariery
Gdy informatyk odchodzi
Nie ma uniwersalnej metody na powstrzymanie informatyków przed zmianą miejsca pracy. Warto jednak zastosować kilka sposobów, które zmniejszą ryzyko nagłego pozbawienia firmy najbardziej potrzebnych i najwartościowszych specjalistów.
Nie tylko do poduszki
Eugene McKenna, Nic Beech, Zarządzanie zasobami ludzkimi, Gebethner i Sp., Warszawa 1997 r.
Nowi ludzie
Michał Findeisen (43 l.) został dyrektorem departamentu technologii informacyjnych w Powszechnym Towarzystwie Emerytalnym Nationale Nederlanden Polska SA.
Narzędzia i systemy
Bazy danych w pamięci
Handel elektroniczny stawia bazom danych wymagania, których nie są w stanie spełnić.
Fox Pro na nowy wiek
W Visual Fox Pro 6.0 ułatwiono rozwiązywanie zagadnień związanych z rokiem 2000.
Powrót szybkiego Clariona
Clarion 4 firmy TopSpeed tworzy trójwarstwowe aplikacje klient/serwer i aplikacje dla Internetu.
Zarządzanie aplikacjami
Administratorom nie wystarcza już świadomość, że aplikacja działa. Muszą wiedzieć, jak dobrze lub jak źle działa oprogramowanie, od którego zależy funkcjonowanie firmy.
Punkt widzenia
Kreatywność
Przypadkowo obejrzałem fragment programu Late Night Show w NBC. Gośćmi Jaya Leno byli dwaj chłopcy: 9- i 13-latek. Gospodarz programu zaprosił ich, żeby pokazali swoje wynalazki. Nie pamiętam imion, ale jestem pod wrażeniem programu. Wynalazki są bardzo praktyczne i wcale nie są rewelacją na skalę światową. Są efektem potrzeby i aktywnej postawy, chęcią ułatwienia sobie życia, a także wiedzy, wyobraźni i wysokiej samooceny. Mimo to w telewizji komercyjnej uhonorowano młodych wynalazców.
Listy
Przy okazji lektury artykułu Wiesława Pawłowicza 'Kolor dla biznesu' (Computerworld nr 42/98) chciałem zwrócić uwagę na pewne dane liczbowe, które pojawiają się w wielu tekstach, zamieszczonych w innych pismach komputerowych, a które prowadzą do nieporozumień wśród czytelników.
Odpowiedzialność
Natykam się coraz częściej na hasło zamknięte w słowie 'odpowiedzialność', a ściślej na ideę odpowiedzialności wszelkiej maści - indywidualnej, zbiorowej, branżowej. Nacisk na odpowiedzialność jest w ostatnich czasach tak duży, że jej propagatorzy pozwolili sobie na zmianę znanej filozoficznej tezy: 'Nie ma odpowiedzialności bez wolności' na: 'Nie ma wolności bez odpowiedzialności'.
Patrz dokąd idziesz
Informatyk, przyjmujący się do nowego miejsca pracy, powinien bacznie ów krok rozważyć. A dlaczego akurat informatyk i do tego jeszcze bacznie? - zapytacie zapewne Państwo - czyż nie dotyczy to wszelkich innych zawodów?
Uczył Marcin...
No właśnie, kogo uczył i czy nauczył przysłowiowy Marcin? Wnioskując z korespondencji, jaką otrzymuję od Czytelników (przypominam, mój adres tatarkiewicz@earthlink.net), pewnie uczył obsługi komputerów. Raczej bez skutków.
Rynek
Doradztwo i edukacja
Obroty Hewlett-Packard Polska w 1998 roku przekroczyły 800 mln zł, osiągając o jedną trzecią więcej niż rok wcześniej.
Dwie mocne nogi
Radomski Komtech specjalizuje się w sprzedaży pakietu narzędziowego Magic i oprogramowania do budowy hurtowni danych MicroStrategy.
Jednym zdaniem
EMC (Enterprise Storage Company), amerykański producent systemów archiwizacji danych, otworzy 1 grudnia br. oddział w Polsce, którego dyrektorem zostanie Jan Smólski, poprzednio dyrektor generalny Compaq Computer Sp. z o.o.
System czterech firm
Warszawski Cron współpracuje z trzema zagranicznymi firmami przy tworzeniu oprogramowania do obsługi małych i średnich przedsiębiorstw.
Wyniki finansowe
Sieci
Bay popiera NDS
Bay Networks jest kolejnym producentem sprzętu sieciowego, który poparł usługi katalogowe NDS Novella.
Dobry, chudy klient
Do sieci komputerowej w towarzystwie Zurich Handlowy podłączonych jest kilkadziesiąt terminali Windows, które muszą mieć stałą, szybką łączność z obsługującymi je serwerami.
Groźba unifikacji w zarządzaniu
Standard Common Information Model ma szansę zmienić sposób zarządzania sieciami.
Kopie z duchami
Program Ghost Symanteca do kopiowania zawartości dysków twardych, niestety, praktycznie nie różni się od poprzedniej wersji.
Raport błędów
Błędy w programach i sposoby ich naprawienia
Szersze spojrzenie na sieć
Hewlett-Packard wprowadzi w ciągu roku na rynek kilka nowych produktów z rodziny OpenView.
Szybsze szyny
Future I/O - nowa, bardziej wydajna magistrala danych, mająca zastąpić obecnie stosowaną PCI - ma być elementem, który przekona klientów do korzystania z serwerów IBM NetFinity.
Zdalny pomocnik
Przejęcie pełnej zdalnej kontroli nad stacją roboczą pozwala administratorowi rozwiązać wszystkie problemy.
Reklama zamknie się za 15 sekund. Przejdź do serwisu »