Konferencje
Biblioteka IT
Wiadomości
Tematy
Agile
Aplikacje Biznesowe
Bezpieczeństwo
Big Data
Cloud Computing
DataCenter
GDPR/RODO
SDN
Sieci
Smart City
Konferencje
Praca w IT
Przemysł 4.0
Digital Leaders
Praca w IT
Badanie AudIT
Archiwum
Prenumerata
Strefy tematyczne
Cisco Firepower
Cisco NGFW
HPE Infrastruktura
IFS Applications
SAP Analityka Big Data
E-Seminaria
Gorące tematy:
Nowy numer
Przemysl 4.0
Computerworld TOP200
Państwo 2.0
Aplikacje Biznesowe
Bezpieczeństwo
Big Data
Data Center
Agile
Strona główna
Archiwum
Rocznik 1998
Wydanie 42-1998
Wydanie 42-1998, 16 listopada 1998
prenumerata klasyczna
prenumerata elektroniczna
Wiadomości
Aktywne modelowanie firmy
IFS oferuje nową wersję systemu wspomagania zarządzania IFS Applications 99. Zamierza także zwrócić większą uwagę na usługi reorganizacji działalności przedsiębiorstw.
Bez lania wody
Aqua SA zamierza dokonać integracji modułów środków trwałych systemu wspomagania zarządzania klasy ERP i systemu informacji geograficznej GIS.
Dorosła baza
W tym tygodniu na rynek wejdzie nowa wersja bazy danych Microsoft SQL Server. Dzięki wielu modyfikacjom produkt może zdobyć uznanie także wśród użytkowników korporacyjnych
Droga ku słońcu
Sun Microsystems nakreślił drogę rozwoju systemu Solaris. Zostanie on m.in. rozszerzony o zaawansowaną obsługę klastrów.
Intel ośmioprocesorowy
Na targach Comdex odbędą się premiery 8-procesorowych serwerów Intela, opartych na procesorach Xeon.
Internet na Linuxie
Serwery katalogowe i komunikacyjne Netscape Communications wzbogacą ofertę firm programistycznych dla bezpłatnego systemu operacyjnego Linux. Jak zapowiedział Marc Andreessen, współzałożyciel firmy, użytkownicy mogą spodziewać się wprowadzenia tych produktów pod koniec tego roku.
Jednym zdaniem
Dom Maklerski Banku Zachodniego podpisał umowę z Prokom Software SA na system Promak-Web, opracowany przy współpracy z Suntech Sp. z o.o., który umożliwi otrzymanie dostępu do informacji o stanie konta, posiadanych akcjach i ich kursach przez Internet.
Nowy podział w policji
Wraz z wprowadzeniem nowego podziału administracyjnego, policja zamierza przeprowadzić zmiany w stosowanych przez siebie systemach informatycznych.
Opłacalność inwestycji
Zakład Energetyczny Wrocław, wdrażający system Movex, jest zainteresowany przejściem, w najbliższej przyszłości, na jego wersję napisaną całkowicie w języku Java.
Przegląd prasy zagranicznej
Globalne sieci telefonii satelitarnej są ostatnim przebojem rynku telekomunikacyjnego. Pierwsza i najbardziej znana firma na tym rynku, która działa od początku listopada br., to Iridium. Powstała dzięki trzem inżynierom Motoroli - jest pierwszą prawdziwie ponadnarodową spółką telekomunikacyjną pisze ('The United Nations of Iridium') David S. Bennahum w październikowym numerze Wired.
Rok 2000 dla opornych
IBM, podobnie jak inni producenci komputerów PC, zamierza zaoferować narzędzia umożliwiające rozwiązanie problemu roku 2000 na sprzedawanych przez siebie komputerach PC, nawet tych z początku lat 80. Będą one udostępnione bezpłatnie w połowie listopada br. na serwerze tego producenta (http://www.ibm.com/).
Szyfrowane regulacje
Import urządzeń i oprogramowania szyfrującego, bez względu na długość wykorzystywanego klucza, wymaga zezwolenia Ministerstwa Gospodarki.
Zarządzanie
Lektury prawie obowiązkowe
Malcolm Smith Nowe narzędzia rachunkowości zarządczej, tłum. Jadwiga Stolarek, Fundacja Rozwoju Rachunkowości w Polsce, Warszawa, 1998 r.
Oni nie potrafią
Jedną z bardziej popularnych chorób w przedsiębiorstwach jest wzajemne obwinianie się działów o brak umiejętności.
Procesy w praktyce
Każda zmiana w koordynacji działań poszczególnych działów firmy jest wskazana, pod warunkiem że usprawni obsługę klienta, oszczędzi czas i pieniądze.
Idee i Technologie
Ale kino
Chyba żaden z działów informatyki nie rozwijał się w ostatnim trzydziestoleciu równie szybko, jak grafika komputerowa. To ona walnie przyczyniła się do przełamania oporów przeciętnego użytkownika, zastępując alfanumeryczną kryptografię rozkazów shella przyjaznymi ikonami. Ponadto wprowadziła maszyny cyfrowe do tak odległych dziedzin, jak sztuka, chirurgia plastyczna czy projetowanie mody, które nigdy by nie zaakceptowały komputerów pod inną postacią.
Zmysły komputera
Pierwsze komputery zostały zaprojektowane do wykonywania operacji obliczania, przeprowadzania dowodów matematycznych czy rozwiązywania ogólnych problemów. Spektakularne osiągnięcia umocniły badaczy i konstruktorów w przekonaniu, że mają do czynienia z namiastką sztucznego intelektu. Uświadomiono sobie jednak, że maszyny cyfrowe powinny mieć także sztuczne zmysły, aby mogły dorównać człowiekowi. Bez patrzenia czy słyszenia nie jest możliwe bowiem żadne myślenie. Ale czy możliwy jest cyfrowy wzrok i słuch jako zdolności fotokomórek, czytników czy mikrofonów?
Informatyka w firmie
Dojrzałość partnerów i...
Czy outsourcing w administracji publicznej jest potrzebny? Na tak postawione pytanie odpowiedź może być tylko jedna. Tak. Diabeł jednak - jak zawsze - tkwi w szczegółach.
Paradoksy produktywności
W praktyce bardzo trudno wykazać związki między nakładami na informatykę a zyskami przedsiębiorstwa. Czy warto kupować komputery? Jak mierzyć efektywność ich wykorzystania?
Internet
Dane o serwisie
Wydawnictwo Presspublica - http://www.rzeczpospolita.pl
Kopanie w stronach
Program wwwDigger może przyspieszyć ściąganie stron WWW.
Reklama szyta na miarę
W polskim Internecie widać coraz więcej ogłoszeń - niedługo pojawią się także personalizowane.
Sprzedam, kupię, zamienię
Słupskie wydawnictwo, używając popularnych narzędzi, stworzyło serwis Giełda Samochodowa - najbogatszą w polskim Internecie bazę z ofertami samochodów używanych.
Wypełnianie struktury
'Cyfrowy rynek: faktura i architektura' to temat konferencji High Tech Forum '98.
Komputer na biurku
Intel na lepsze czasy
Intel przedstawia zalecenia dotyczące zarządzania poborem mocy i wymianą danych w sieciach.
Kolor dla biznesu
Ceny kolorowych drukarek laserowych na polskim rynku spadły do poziomu ok. 11 tys. zł. Włączanie się do rywalizacji coraz większej liczby firm zwiastuje kolejne obniżki.
Mac OS: sztuczna inteligencja
Czy będzie wersja Sherlocka na Windows? To pytanie codziennie słyszą sprzedawcy sklepów w USA, w których można kupić nowy system operacyjny Apple'a - Mac OS 8.5.
Przejście na 32-bitowy FAT
Wprowadzenie 32-bitowej tabeli FAT może być bardzo korzystne. Nie zawsze jednak się udaje.
Skaner do lasera
LaserJet 1100 to pierwsza drukarka laserowa HP z możliwością dołączenia modułu skanującego.
Szybka pamięć
NEC rozpoczyna produkcję szybkich pamięci w technologii Virtual Channel SDRAM (VC-SDRAM). Tę decyzję z pewnością przyspieszyło poparcie udzielone japońskiemu koncernowi przez producentów układów wspomagających procesory (chipset).
Komputery i kariery
Miły dodatek
Większość polskich przedsiębiorstw nie wypracowała systemu świadczeń dodatkowych dla specjalistów technologii informatycznych. Wyjątkiem są duże firmy z branży informatycznej i jednostki administracji publicznej.
Nie tylko do poduszki
Francois Mingotaud Sprawny kierownik. Techniki osiągania sukcesów, Poltext Warszawa 1994 r.
Narzędzia i systemy
Aplikacje wysoce dostępne
IBM proponuje rozwiązanie klastrowe zabezpieczające przed awarią oprogramowania.
Inteligencja w C++
Microsoft Visual C++ 6.0 nie tworzy szybszego kodu niż wersja 5.0. W innych dziedzinach znacznie przewyższa poprzednią wersję, zwłaszcza pod względem wygody i funkcji programistycznych.
Platon z Redmond
Nowa architektura OLAP - Microsoft Plato - zyskuje coraz więcej zwolenników.
Serwer aplikacji w Javie
Połączone firmy BEA Systems i Web Logic oferują serię serwerów aplikacji dla przedsiębiorstw.
Punkt widzenia
Dysk z (od)zysku
Dzień rozpoczął się słonecznym porankiem. Lekki wiaterek i kilka chmurek na niebie nie zwiastowały gwałtownych wydarzeń. Życie toczyło się normalnie. Albo tak mi się tylko wydawało.
Dziadek do komputerów
Wiele czynności można wykonać w sposób łatwy, lekki i przyjemny, pod warunkiem istnienia stosownych okoliczności i narzędzi. Weźmy jako przykład proces rozbijania orzechów włoskich. Posiłkując się narzędziem nie przeznaczonym do tej czynności, czyli młotkiem, otrzymujemy niechciane efekty uboczne.
Listy
W Raporcie Computerworld 'Bezpieczeństwo sieci' (wrzesień 1998 r.) znalazłem artykuł Aleksandra Czarnowskiego, w którym autor niezwykle krytycznie podchodzi do zabezpieczania danych w systemach informatycznych, funkcjonujących w polskich przedsiębiorstwach.
Ogłoszenia
Gdy zmuszony jestem czekać w poczekalniach, czytam rzeczy, których nigdy bym nie przeczytał. Czasami jest to nawet pożyteczna lektura. Dowiaduję się np. że do obowiązków specjalisty ds. obsługi klienta należeć będzie udział w imprezach szkoleniowych organizowanych przez firmę w kraju i za granicą; musi on mieć także doświadczenie w pracy z pieniędzmi i wysoką kulturę osobistą.
Politycy zawinili, a wieszają informatyków
W cale nie mamy dobrej prasy. Wręcz przeciwnie. Coraz częściej, jeśli ktoś coś zawali, to pierwszymi winnymi stają się informatycy. Żeby potem nie wracać do tego wątku od razu powiedzmy, że nie zawsze jesteśmy bez winy.
Rynek
Chcemy zdobyć przemysł
Z Andrzejem Widerszpilem, dyrektorem generalnym Compaq Computer, rozmawia Adam Jadczak.
Inwestycje w produkty
Zakład Usług Informatycznych Rekord z Bielska-Białej inwestuje w nowoczesne narzędzia do tworzenia aplikacji klasy MRP II.
Nowa kadra
Z końcem października br. Andrzej Widerszpil zastąpił Johna Rea na stanowisku dyrektora generalnego Compaq Computer w Polsce, który piastował ją od 10 lipca br. Wraz z objęciem przez niego stanowiska dyrektora generalnego Compaq Computer Sp. z o.o., zakończył się proces integracji zespołów pracujących w polskich oddziałach Compaqa i Digitala.
Nowe niebieskie oblicze
Z niemal 80-letnim bagażem doświadczeń IBM wkroczył w erę Internetu. Kampania promocyjna e-business ma podkreślić nowe podejście firmy do produkcji oprogramowania.
Od zawsze w Internecie
Krakowskie Clico zamierza powrócić do dystrybucji polskiego oprogramowania internetowego na równi z produktami takich potentatów, jak Sun czy Netscape.
Sieci
Jeden dyplom z Unixa
Standaryzacja Unixa wymusza ujednolicenie szkoleń.
Kablowa zmiana pokoleń
Coraz więcej polskich firm instaluje okablowanie kategorii wyższej niż piąta. Czynią to zwłaszcza te firmy, które planują korzystanie z szybkich sieci np. Gigabit Ethernet.
Łatanie dziur w Windows NT
Z dużym opóźnieniem ukazał się zestaw poprawek dla Windows NT 4.0, Service Pack 4. Zawiera za to funkcje, które miały znaleźć się dopiero w Windows NT 5.0.
Na styku katalogów i sieci
Lucent Technologies zintegruje swoje urządzenia sieciowe z usługami katalogowymi NDS
Sieciowa sprzątaczka
CleanSweep pozwala zapanować nad aplikacjami instalowanymi na klientach sieciowych.
Telefoniczny tandem
Hewlett-Packard i Cisco Systems zapowiedziały współpracę na rynku telekomunikacyjnym. Zamierzają oferować rozwiązania integrujące transmisję danych i głosu.
Opinie
Z notatnika informatyka
Niektóre firmy informatyczne są tak zaabsorbowane podejmowaniem zobowiązań, że nie wystarcza im czasu na ich realizację.
Reklama zamknie się za 15 sekund. Przejdź do serwisu »