Computerworld.pl
Konferencje
Okiem Prezesa
Tematy
Agile
Aplikacje Biznesowe
Bezpieczeństwo
Big Data
Cloud Computing
DataCenter
GDPR/RODO
SDN
Sieci
Smart City
Praca w IT
Przemysł 4.0
Digital Leaders
Badanie AudIT
Biblioteka IT
Prenumerata
Strefy tematyczne
Alcatel-Lucent Enterprise – rozwiązania IT dla rozwoju biznesu
Check Point Cyberbezpieczeństwo w 2020
Cisco Webex
Commvault - Zintegrowane rozwiązania do backupu danych
Fortinet Bezpieczna praca zdalna
Fortinet Cyberbezpieczeństwo
Google Cloud
HPE GreenLake
HPE Infrastruktura
IBM Security University 2020
IBM Data and AI Virtual Forum Poland
IFS Applications
SAP Analityka Big Data
SUSE Innowacje Open Source dla biznesu
VMware SD-WAN by VeloCloud
×
Szukaj
Konferencje
Wiadomości
CIO Executive
Podcasty
Okiem Prezesa
Wywiady
Badanie AudIT
Biblioteka IT
Praca w IT
Tematy
Agile
Aplikacje Biznesowe
Bezpieczeństwo
Big Data
Cloud Computing
DataCenter
GDPR/RODO
SDN
Sieci
Smart City
Praca w IT
Przemysł 4.0
Digital Leaders
Strefy tematyczne
Alcatel-Lucent Enterprise – rozwiązania IT dla rozwoju biznesu
Check Point Cyberbezpieczeństwo w 2020
Cisco Webex
Commvault - Zintegrowane rozwiązania do backupu danych
Fortinet Bezpieczna praca zdalna
Fortinet Cyberbezpieczeństwo
Google Cloud
HPE GreenLake
HPE Infrastruktura
IBM Security University 2020
IBM Data and AI Virtual Forum Poland
IFS Applications
SAP Analityka Big Data
SUSE Innowacje Open Source dla biznesu
Prenumerata
Archiwum
Download
Newslettery
Strona główna
Archiwum
Rocznik 2015
Wydanie 19/2015
Wydanie 19/2015, 21 października 2015
prenumerata klasyczna
prenumerata elektroniczna
Aktualności
iPad Pro, czyli Apple szuka dla siebie miejsca w biznesie
Centrum danych
Za i przeciw wirtualizacji
Wirtualizacja serwerów przynosi szereg korzyści i otwiera drogę w kierunku budowy własnej chmury. Nie można jednak zapominać, że z tą technologią wiążą się również pewne wady i wyzwania.
Chłodzenie i zasilanie w małych serwerowniach
Planowanie, projektowanie oraz instalowanie systemów chłodzenia i zasilania dla małych, rozproszonych środowisk IT wymaga specyficznego podejścia, innego niż w przypadku dużych obiektów takich jak centra przetwarzania danych.
Wysoka dostępność. Przykłady rozwiązań, technologii i sprzętu.
Każdy administrator wie, że „pojedynczy punkt awarii” może być poważnym zagrożeniem dla ciągłości pracy systemów informatycznych firmy. Tym bardziej, gdy działalność przedsiębiorstwa opiera się na udostępnianiu danych klientom, każda niedostępność usług może okazać się katastrofalna w skutkach. Z pomocą i to skuteczną, przychodzą rozwiązania High Availability (HA) w postaci produktów sprzętowych oraz programowych.
Sieci
Wi-Fi – problemy i praktyczne rozwiązania
Sieci bezprzewodowe Wi-Fi: co warto wiedzieć o ich podstawowych parametrach i jak można je mierzyć by optymalnie skonfigurować konwergentną strukturę integrująca dane, głos oraz wideo.
Wi-Fi na właściwym miejscu
Prawidłowo rozmieszczenie punktów dostępowych ma zasadnicze działanie dla wydajnego działania sieci bezprzewodowej. Jeśli mówimy o sieci składającej się z wielu urządzeń, jest to dość trudna sztuka.
Zdalny dostęp do firmowych plików
Producenci macierzy opracowali różne sposoby dostępu do danych przez użytkowników pracujących poza biurem. Czasem jednak trudniejsze od włączenia odpowiednich funkcji w macierzy może się okazać uzyskanie dostępu do firmowej sieci.
W centrum uwagi
Drony na polskim niebie
Coraz więcej firm decyduje się na zakup dronów lub usług z ich udziałem. To atrakcyjna alternatywa wobec tradycyjnego rynku lotniczego i praktyczne uzupełnienie zobrazowań satelitarnych. Podstawą jest jednak sprawne przetwarzanie pozyskanych danych oraz analiza informacji.
Jakie drony chce kupić MON
Ministerstwo Obrony Narodowej w Planie Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych zadeklarowało zakup w latach 2013–2022 bezzałogowców za około 2,5 mld zł.
Wiadomości
Komu grozi technologiczne bezrobocie
W wyniku robotyzacji i automatyzacji pracy w ciągu 10-20 lat może zniknąć 700 zawodów. Problem ten dotknie wszystkie kraje. W Polsce, aż jedna trzecia zawodów jest zagrożona technologicznym bezrobociem. Jednocześnie o 500% wzrasta zapotrzebowanie na specjalistów związanych z cyfrowym biznesem.
EN FACE: Marcin Brysiak...
...Prezes Zarządu spółki forDrivers, który stworzył start-up, żeby skłonić kierowców do bezpieczniejszej jazdy
Transformacje Agile w dużych organizacjach
Polskie firmy na co dzień stosują zwinne zarządzanie. Udowodnili to zarówno uczestnicy, jak i prelegenci piątej już konferencji Computerworlda „Agile w biznesie”, która odbyła się 22 i 23 września br. Podczas spotkania przedstawiono liczne studia przypadku z dużych polskich i zagranicznych firm.
Wspólnota cyberobrony
Zagrożenia z cyberprzestrzeni dotyczą wszystkich użytkowników, największych firm, państw, najsilniejszych armii świata. Potrzebne są środki zaradcze i powszechnie rozumiane zasady bezpiecznego korzystania z informacji. To wspólne wielowątkowe wyzwanie na lata.
Technologie
Oszustwa, grube oszustwa i testy
Omijanie testów i benchmarków ma dość długą historię. Ostatnie problemy Vokswagena udowodniły, że nawet w motoryzacji nowoczesne oprogramowanie może wykryć prowadzenie testów i odpowiednio zmienić pracę silnika. Podobne sztuczki stosowano także w IT.
Jak obronić firmę – 6 porad
Obrona przed dzisiejszymi atakami staje się coraz trudniejsza, a sam atak – prostszy do wykonania. Przedstawiamy 6 porad jak obronić najważniejsze zasoby IT w firmie przed cyberprzestępcami.
Doradcy Alior Banku z aplikacją na tablecie
Dzięki aplikacji opracowanej w Cupertino, doradcy w Alior Banku będą mogli obsługiwać klientów private bankingu poza oddziałami. Oprogramowanie powstało przy współpracy firm IBM oraz Apple.
Długa droga do chmury hybrydowej
Aby osiągnąć zwrot z inwestycji (ROI) w hybrydowe środowiskowe chmurowe, trzeba mieć opracowaną solidną strategię, aby uniknąć szeregu pułapek.
Big Data odmieni działy IT
Przez ostatnie kilka lata rozwiązania Big Data szybko rozprzestrzeniały się w przedsiębiorstwach. Również działy IT nie mogły się jej oprzeć. Inicjatywy związane z danymi mają potencjał, aby dokonać transformacji działów IT, pełniących dziś rolę wsparcia biznesu, aby stały się centrami zysków.
Jak upilnować licencje
Oprogramowanie jest dość dziwnym środkiem trwałym – jego śledzenie jest trudne, licencje komercyjne mają wiele modeli i są niesłychanie kosztowne. Czasami jeden błąd może nieść ze sobą olbrzymie straty i na takie potknięcie klientów czekają producenci oprogramowania, planując audyty.
6 ważnych kwestii w umowach na usługi z chmury
Chmurowa infrastruktura i aplikacje są częścią architektury IT prawie w każdej firmie. Nawiązując relacje z dostawcami tych usług, warto nie tylko uważnie czytać, ale również negocjować warunki kontraktu, określającego parametry SLA, kwestie bezpieczeństwa, ochrony prywatności, czy warunki wypowiedzenia.
Dryfująca platforma usług medycznych
Największy system informatyczny w Polsce i jeden z największych w Europie, czyli „Elektronicznej platforma gromadzenia, analizy i udostępniania zasobów cyfrowych o zdarzeniach medycznych” ma ruszyć w grudniu 2015 r. Na dwa miesiące przed godziną zero jest więcej wątpliwości niż rozstrzygnięć.
DDoS dla każdego
Badania z wykorzystaniem specjalnych informatycznych przynęt, tzw. honeypot, przeprowadzone przez specjalistów zajmujących się bezpieczeństwem pokazały, że do przygotowania ataków DDoS wystarczą niewielkie umiejętności.
Wersjonowanie podstawą wydajności
Przez ostatnie pięć lat DevOps zataczał coraz szersze kręgi, przynosząc ścisłą współpracę miedzy działami rozwoju i operacji, przed którymi stawiał wspólny cel: szybsze tworzenie kodu o lepszej jakości. Kluczem do sukcesu DevOps jest wdrożenie i stosowanie się do jednej z najistotniejszych praktyk: wersjonowania wszystkiego.
Wydajność mierzona wdrożeniami
O wydajności pracy IT najlepiej świadczą dwie metryki: częstotliwość oraz czas trwania wdrożeń. W firmach, które zdecydowały się na wdrożenie DevOps, te parametry są dziesiątki razy lepsze niż w tych, które nadal pracują „po staremu”.
Zarządzanie
Jak zapewnić sukces mobilności
Stosowanie założeń BYOD wciąż budzi kontrowersje w niektórych obszarach, jak służba zdrowia czy instytucje publiczne. Jednak w większości organizacji ta koncepcja ma duże szanse stać się dominującym modelem korzystania z urządzeń, o ile będzie wdrażana zgodnie z dobrymi praktykami.
Internet poleci Lufthansą
Lufthansa zapowiada, że w lecie przyszłego roku zaoferuje szerokopasmowy internet podróżującym rejsami krótkiego i średniego zasięgu.
Telefon do chmury
Krakowska Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo-Kredytowa wymieniła infrastrukturę telekomunikacyjną na system Unified Communications as a Service.
Śląski klaster obliczeniowy
Do końca roku Qumak zbuduje na Uniwersytecie Śląskim Platformę Analiz i Archiwizacji Danych zarządzaną przez Uniwersytet Śląski.
Komunikator w mBanku
Jeden z trzech największych banków w Polsce wdrożył rozwiązanie Microsoft Skype dla firm, żeby usprawnić wymianę informacji między 6 tys. pracowników w Polsce, Czechach i na Słowacji.
MASPEX szkoli się z mHR
Grupa Maspex Wadowice korzysta z oprogramowania firmy BPSC SA do zarządzania systemem szkoleń 1400 pracowników.
System informatyczny w szpitalu kolejowym
Szpital Kolejowy w Wilkowicach-Bystrej będzie korzystał z systemu Asseco Medical Management Solutions. Informatyzacja szpitala za 1,5 mln zł umożliwi posługiwanie się elektroniczną dokumentacją medyczną.
Praca w terenie pod ścisłą kontrolą
Usprawnienie zarządzania zwiększającą się liczbą osób pracujących zdalnie oraz konieczność poprawy produktywności pracowników terenowych coraz częściej skłania firmy do wdrożeń systemów Field Service Management. Rokrocznie rynek tych rozwiązań rośnie o 12 procent.
Biletomaty z BLIKIEM
Polski Standard Płatności wraz z firmą Mera Systemy wprowadza system płatności mobilnych BLIK do biletomatów w największych polskich miastach.
IFA – czyli już po wakacjach...
Berlińskie targi elektroniki i technicznego sprzętu domowego IFA każdego roku są pierwszą dużą imprezą tego typu po wakacjach. Inaugurują one także sezon konferencyjny, gdyż towarzyszą im liczne seminaria i konferencje. Pośród tych ostatnich uwagę zwróciło wystąpienie wysokiego rangą przedstawiciela Microsoftu, firmy, którą dotąd trudno było tam w ogóle zauważyć. Poza bieżącymi liczbami dowodzącymi sukcesu Windows 10 zaprezentował on szereg komputerów typu 2‑in‑1 i All‑in‑One różnych producentów. Jego zdaniem to one właśnie będą przyszłością komputerów osobistych, od szkół po biznes.
Bezpieczeństwo
Zarządzanie zaporą - najlepsze praktyki
Niedbała czy błędna konfiguracja zapór sieciowych to okazja dla włamywaczy. Dlatego tak ważne jest stosowanie określonego zestawu reguł zarządzania firewallami.
Opinie
Zwolnienie z myślenia
Nowe przepisy zabraniają karmić szkolne dzieci przesolonymi, przesłodzonymi i zbyt tłustymi potrawami.
Sposób na awarie
Mimo że na co dzień nie zajmuję się świadczeniem serwisu komputerowego, to od czasu do czasu się przydarzy. Trzeba się naonczas wykazać, że jest się prawdziwym mężczyzną i wziąć sprawy we własne ręce. Jako żywo, więcej uznania człowiek doznaje, gdy naprawi komuś jakąś usterkę techniczną, niż gdy wyprodukuje program, który rzeźbi przez rok. Ludzkość nie docenia trudu programistycznego, chociaż skwapliwie z jego owoców korzysta.
Reklama zamknie się za 15 sekund. Przejdź do serwisu »