Computerworld.pl
Konferencje
Okiem Prezesa
Tematy
Agile
Aplikacje Biznesowe
Bezpieczeństwo
Big Data
Cloud Computing
DataCenter
GDPR/RODO
SDN
Sieci
Smart City
Praca w IT
Przemysł 4.0
Digital Leaders
Badanie AudIT
Biblioteka IT
Prenumerata
Strefy tematyczne
Alcatel-Lucent Enterprise – rozwiązania IT dla rozwoju biznesu
Check Point Cyberbezpieczeństwo w 2020
Cisco Webex
Commvault - Zintegrowane rozwiązania do backupu danych
Fortinet Bezpieczna praca zdalna
Fortinet Cyberbezpieczeństwo
Google Cloud
HPE GreenLake
HPE Infrastruktura
IBM Security University 2020
IBM Data and AI Virtual Forum Poland
IFS Applications
SAP Analityka Big Data
SUSE Innowacje Open Source dla biznesu
VMware SD-WAN by VeloCloud
×
Szukaj
Konferencje
Wiadomości
CIO Executive
Podcasty
Okiem Prezesa
Wywiady
Badanie AudIT
Biblioteka IT
Praca w IT
Tematy
Agile
Aplikacje Biznesowe
Bezpieczeństwo
Big Data
Cloud Computing
DataCenter
GDPR/RODO
SDN
Sieci
Smart City
Praca w IT
Przemysł 4.0
Digital Leaders
Strefy tematyczne
Alcatel-Lucent Enterprise – rozwiązania IT dla rozwoju biznesu
Check Point Cyberbezpieczeństwo w 2020
Cisco Webex
Commvault - Zintegrowane rozwiązania do backupu danych
Fortinet Bezpieczna praca zdalna
Fortinet Cyberbezpieczeństwo
Google Cloud
HPE GreenLake
HPE Infrastruktura
IBM Security University 2020
IBM Data and AI Virtual Forum Poland
IFS Applications
SAP Analityka Big Data
SUSE Innowacje Open Source dla biznesu
Prenumerata
Archiwum
Download
Newslettery
Strona główna
Archiwum
Rocznik 2010
Wydanie 47/48-2010
Wydanie 47/48-2010, 21 grudnia 2010
prenumerata klasyczna
prenumerata elektroniczna
20 lat inspiracji liderów IT
Czy przyszłość potrzebuje informatyki?
Długoletni horyzont czasowy uniemożliwia zwykłe planowanie. Można się jednak pokusić o przewidywanie przyszłości na podstawie obecnych megatrendów. Świat w wersji 6.0 nie jest wcale tak odległy, jak nam się wydaje...
Biznes
W najbliższej przyszłości zaniknie podział na biznes i e-biznes
E-gospodarka jest dzisiaj pojęciem sugerującym innowacje wykorzystujące nowy kanał komunikacji - Internet. Szybko nadchodzi jednak moment, w którym sieć będzie dostępna praktycznie dla każdego. Biznes nieistniejący w Internecie nie będzie miał fundamentalnych wartości - udziału w rynku, relacji z klientami. Można zdecydowanie wskazać kierunek: nie ma biznesu bez Internetu.
Nowa gospodarka - mit, czy rzeczywistość
Nowa gospodarka daje szansę na stworzenie w Polsce firmy i marki o zasięgu międzynarodowym. Gdzieś w garażu kilka osób już pewnie nad tym pracuje - pisze Sławomir Lachowski, założyciel mBanku i Multibanku.
Administracja pójdzie za biznesem
Rozwój usług dla mieszkańców to ewolucja w kierunku zastosowania urządzeń mobilnych oraz innych form kontaktu z urzędem bez konieczności fizycznej obecności.
Relacje budowane na zaufaniu
Od wielu lat traktujemy technologie informatyczne jako integralną część organizacji. Ich zadaniem jest zapewnienie właściwego funkcjonowania procesów w firmie ubezpieczeniowej. To właśnie struktura procesowa nabiera coraz większego znaczenia, wypierając tradycyjny model organizacji. W naszym przypadku uznaliśmy, że IT jest bezwzględnie podporządkowane nadrzędnemu w stosunku do niego modelowi biznesowemu.
Znać odpowiedź na każde pytanie
Systemy klasy ERP stracą strategiczne znaczenie dla przedsiębiorstwa. Ważniejsze będą narzędzia wokół ERP do szczegółowego planowania i optymalizacji stanu magazynu czy asortymentu.
Innowacje, czy przyzwyczajenie klienta
Gdybyśmy oparli się wyłącznie na deklaracjach klientów, to okazałoby się, że innowacje nie są potrzebne. A przecież to one stanowią istotny obszar konkurencyjności. Część potrzeb nie jest po prostu przez klientów uświadamiana.
Informacja, chmura, personalizacja
W przyszłości ludzie pracujący w firmowych działach IT będą przede wszystkim menedżerami projektów.
W IT liczył będzie się głównie pomysł
Dla przewagi konkurencyjnej firm relatywnie mniejsze znaczenie będzie miała szybkość infrastruktury przetwarzania, znacznie większe - zaszyta logika biznesowa.
Innowacyjność
W różnych kierunkach, na wiele sposobów
Laboratoria badawcze wielkich i małych firm informatycznych każdego dnia odrobinę przybliżają nam przyszłość, w której komputery o ogromnych możliwościach będą niezauważalnie zwiększać wydolność naszego ciała i umysłu.
Szybsze macierze, wydajniejsze światłowody
W metodach składowania i przetwarzaniu danych oraz sposobie dostarczania treści do użytkowników możemy spodziewać się wielu innowacji.
Polska skrzywiona innowacyjność
W Rzeszowie odbyło się w tym roku I Forum Innowacji. Jeden z paneli poświęcony był próbie odpowiedzi na pytanie "Czy w Europie Środkowo-Wschodniej powstanie nowoczesny sektor technologii komunikacyjnych i informatycznych?"
Rozbudzić fascynację nauką
To główny cel Centrum Nauki Kopernik, w którym na zwiedzających czekają setki eksponatów. Wszystkich można dotknąć, sprawdzić, jak działają, a pracownicy CNK chętnie wytłumaczą ich działanie.
Nauka
W świecie ludzi i maszyn
Realizacja wizji sieci semantycznej będzie skutkować tak poważnymi zmianami, że dziś nie sposób prognozować, jak dalece przewrócą one nasze życie do góry nogami.
Człowiek w firmie przyszłości
Rozmowa z Leszkiem Mellibrudą, psychologiem biznesu, o tym, jak technologie zmieniają relacje między ludźmi i jak będzie wyglądać zarządzanie w przyszłości.
Spory o przyszłość sieci
Musimy pozbyć się iluzji, że będziemy mieć wpływ na kształtowanie tej przestrzeni, raczej powinniśmy starać się poznać jej prawa samoregulacji i samoorganizacji, specyfikę tworzących się tam fluktuacji ładu.
NOWA TECHNOLOGIA - NOWE KSZTAŁCENIE
Środowiskiem edukacyjnym e-szkoły będzie platforma edukacyjna, stanowiąca pierwszy krok na drodze ku chmurze edukacyjnej, do której będą mieć otwarty dostęp wszyscy aktorzy w teatrze szkoły.
Wiedza sprofanowana
Tradycyjna książka z określoną liczbą faktów ustępuje miejsca otwartej przestrzeni informacji, której przypisy i odsyłacze rozwidlają się, bez końca kreując nowe podteksty i metateksty. Według współczesnych entuzjastów elektronicznej cywilizacji, następuje koniec ery książki - jej zasadnicze cechy, takie jak linearność i ograniczoność, zastępowane są przez hipertekst, którego główną zasadą budowy jest nieskończona ilość skojarzeń.
PESYMIZM NA OBU BIEGUNACH
Z negatywnymi skutkami naszego rozwoju cywilizacyjnego będą musieli się zmierzyć nasi prawnukowie.
Sztuka
Przyszłość już tu jest
Przyszłość, do której prowadzą nas nowe technologie komunikowania, rozpadła się na milion kawałków, a równocześnie rozmyła w teraźniejszości.
Pisarze kreują atmosferę
Za najważniejszy efekt literatury science fiction uważam stworzenie mitologii XX wieku, która zmieniła świat, bo tylko mitologia ma moc sprawczą.
Raczej kanarek niż peryskop!
Amerykańska pisarska Ursula Le Guin pisze we wstępie do zbioru swoich opowiadań, że w science fiction przyszłość jest metaforą. Wyraziła się nieściśle - w science fiction metaforą jest wszystko.
Jesteśmy wyspą ciepła
Rozmowa z Piotrem Siemionem autorem przekładów z literatury amerykańskiej (m.in. "49 idzie pod młotek" Thomasa Pynchona, "Sumy wszystkich strachów" Toma Clancy'ego). Napisał dwie powieści: "Niskie łąki" oraz "Finimondo". Jest także prawnikiem, na co dzień pracuje w dużej korporacji.
Rysowanie wielkich wizji
Złożoność współczesnego świata jest zbyt wysoka i najgorsza metoda, jakiej można używać do projektowania przyszłości, to ekstrapolacja trendów.
Powrót do mechaniki
Za 50 lat powrócimy, przynajmniej w niektórych sferach naszego życia, do narzędzi mechanicznych. Elektronika pozwoli jednak budować je lepiej niż poprzednio.
Krach jest nieunikniony
Żyjemy w gigantycznym chaosie, który się pogłębia. W przyszłości czeka nas kataklizm będący konsekwencją rozwoju cywilizacji, chyba że wcześniej wyręczy nas natura. Krach jest nieunikniony.
Reklama zamknie się za 15 sekund. Przejdź do serwisu »