Konferencje
Biblioteka IT
Wiadomości
Tematy
Agile
Aplikacje Biznesowe
Bezpieczeństwo
Big Data
Cloud Computing
DataCenter
GDPR/RODO
SDN
Sieci
Smart City
Konferencje
Praca w IT
Przemysł 4.0
Digital Leaders
Praca w IT
Badanie AudIT
Archiwum
Prenumerata
Strefy tematyczne
Cisco Firepower
Cisco NGFW
HPE Infrastruktura
IFS Applications
SAP Analityka Big Data
E-Seminaria
Gorące tematy:
Nowy numer
Przemysl 4.0
Computerworld TOP200
Państwo 2.0
Aplikacje Biznesowe
Bezpieczeństwo
Big Data
Data Center
Agile
Strona główna
Archiwum
Rocznik 2010
Wydanie 31/32-2010
Wydanie 31/32-2010, 7 września 2010
prenumerata klasyczna
prenumerata elektroniczna
Prawo
Ochrona po spełnieniu określonych warunków
Producent bazy danych musi udowodnić, że poniósł istotny nakład inwestycyjny w celu jej stworzenia.
W centrum uwagi
Procesowa układanka w standardzie
Wdrożenie systemu klasy ERP często przypomina układanie poszczególnych funkcjonalności niczym klocków budujących w efekcie gotowy proces. Dostawcy zaczęli umieszczać w swoich systemach gotowe układanki obrazujące standardowe procesy biznesowe. To duże ułatwienie, ale i ryzyko.
Sześć najważniejszych procesów w systemie ERP
Firma po raz pierwszy mapująca swoje procesy biznesowe nie wie czasem, od czego zacząć. Oto sześć podstawowych procesów, które powinien objąć system ERP.
Na różne sposoby
Z Arturem Kasprzykiem, konsultantem i prezesem firmy doradczej AION, rozmawia Dorota Konowrocka.
Wiadomości
Asseco Poland także w USA? Być może już we wrześniu
Niewykluczone, że do 15 września zakończą się rozmowy pomiędzy kierownictwem Grupy Asseco Poland a jedną z amerykańskich spółek notowanych na NASDAQ, w które chciałaby ona zainwestować.
Biometria głosowa wkrótce także w Polsce
Autoryzacja głosem podczas kontaktu z bankiem, czy dostawcą innych usług może oznaczać szybszą i wygodniejszą obsługę. Rozmowy o wdrożeniu tej technologii prowadzi jednak z kilkoma polskimi instytucjami Nuance Communications.
Walka o przejęcie 3PAR trwa nadal
Nie widać końca rywalizacji między Dellem a HP o przejęcie firmy 3PAR (producent systemów pamięci masowej).
Framework dla partnerów Adobe stworzony w Polsce
TETRAPOD - bo tak nazywa się produkt opracowany przez polskich specjalistów Adobe - ma ułatwić partnerom tworzenie aplikacji internetowych. "Mają one rozwiązywać konkretne problemy klientów, obudowując np. proces składania w urzędzie wniosku o zarejestrowanie lub wyrejestrowanie samochodu" - mówi Tadeusz Chełkowski, dyrektor ds. rozwoju biznesu w Adobe w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.
Koniec z silosową strukturą państwa
Projekty IT w MSWiA wchodzą w fazę kluczową. Albo uda się je zrealizować w terminie i założonym budżecie, albo pieniądze wrócą do Brukseli, aby np. zasilić budowę dróg w Rumunii. Ważniejsze jest, aby rzeczywiście wspomogły modernizację państwa.
W administracji liczy się SLA
Rozmowa z Piotrem Kołodziejczykiem, podsekretarzem stanu w MSWiA odpowiedzialnym za dział informatyzacja, o projektach IT, końcu rozwiązań silosowych w polskiej administracji i integracji posiadanych przez nią baz danych.
e-Government po polsku
Dyskusja nad Agendą Cyfrową skoncentrowała się w Polsce praktycznie na zapewnieniu szerokopasmowego dostępu do Internetu. Przeszliśmy za to do porządku dziennego nad tym, że Komisja Europejska planuje, iż do 2015 r. ponad 50% obywateli UE będzie korzystać z e-usług administracji.
Samorząd światłowodowy
Obowiązująca od dwóch miesięcy ustawa szerokopasmowa to przykład legislacji, w której przejawia się wiara, że kiedy nie staje przedsiębiorczej energii obywateli, lepszą przyszłość należy kreować środkami administracyjnymi. Tyle, że innowacyjność nie jest wpisana w kanon urzędników i samorządowców, a doraźne cele polityczne to czynnik ryzyka wobec amortyzowanych latami i zakopanych pod ziemię inwestycji.
EN FACE: dr Krzysztof Jassem...
... prezes firmy Poleng opracowującej systemy automatycznej translacji, pracownik naukowy Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, brydżysta.
Baza kontaktów nauki z biznesem
Ministerstwo Gospodarki uruchomiło bazę wiedzy o nowych technologiach, która ma wspierać kontakt nauki i biznesu. Środowisko odpowiada - to dobry krok, ale potrzeba też zmian w prawie i wielu innych, równoległych działań.
Technologie
Nietrwałe cyfrowe archiwum
Im dłuższy czas przechowywania danych w postaci cyfrowej, tym większe ryzyko ich utraty i trudności z odczytaniem. Jak sobie z tym radzić?
Na kłopoty ze zmianą wymagań
Powstał model mapujący przypadki testowe do źródłowych wymagań. Takie powiązanie nazywamy śledzalnością.
Rozwiązania przydatne dla biznesu
W konkursie Best of Open Source Software Awards (tzw. Bossie) wybrano najciekawsze rozwiązania do zastosowania w firmach na wielu polach aktywności.
Zarządzanie
CIO musi robić swoje
Szef, który lekceważy zespół, nie jest wiarygodny i nigdy nie będzie liderem w procesie zarządzania zmianą - mówi Piotr Muszyński, wiceprezes Zarządu TP ds. operacyjnych, w rozmowie z Andrzejem Maciejewskim.
Ważne jest przyjęcie wspólnego języka
Kluczowe znaczenie dla modelowania systemów IT mają konwencje językowe. Na styku IT-użytkownicy nie są one precyzyjne, co zaburza proces realizacji projektów.
Bezpieczeństwo
Niebezpieczne głosowanie
Pomimo swoich zalet, elektroniczne urządzenia do głosowania są podatne na manipulacje i nie zapewniają bezstronności zliczania głosów w wyborach.
Opinie
Drugi
W dniu w którym piszę ten felieton, mija dokładnie 25 lat temu od dnia, gdy po ciężkiej chorobie zmarł Janusz A. Zajdel.
Komputerowa kultura
Czas najwyższy aby do autoryzacji użytkowników systemów komputerowych zaczęto powszechnie używać informacji biometrycznych. Dawałoby to lepsze zabezpieczenie zasobów, ale przede wszystkim zwalniałoby użytkowników od pamiętania loginów, haseł i pinów stosowanych przy różnych okazjach.
Przed i po
Ten felieton ma dwie części: pierwsza dotyczy czasów jeszcze przedwakacyjnych, druga jest przeskokiem do spraw bieżących.
Było, minęło
Odwiedziłem niedawno znajomego, u którego podejrzałem, że do wysyłania mejli ciągle używa programu Eudora.
Reklama zamknie się za 15 sekund. Przejdź do serwisu »