Computerworld.pl
Konferencje
Okiem Prezesa
Tematy
Agile
Aplikacje Biznesowe
Bezpieczeństwo
Big Data
Cloud Computing
DataCenter
GDPR/RODO
SDN
Sieci
Smart City
Praca w IT
Przemysł 4.0
Digital Leaders
Badanie AudIT
Biblioteka IT
Prenumerata
Strefy tematyczne
Alcatel-Lucent Enterprise – rozwiązania IT dla rozwoju biznesu
Check Point Cyberbezpieczeństwo w 2020
Cisco Webex
Commvault - Zintegrowane rozwiązania do backupu danych
Fortinet Bezpieczna praca zdalna
Fortinet Cyberbezpieczeństwo
Google Cloud
HPE GreenLake
HPE Infrastruktura
IBM Security University 2020
IBM Data and AI Virtual Forum Poland
IFS Applications
SAP Analityka Big Data
SUSE Innowacje Open Source dla biznesu
VMware SD-WAN by VeloCloud
×
Szukaj
Konferencje
Wiadomości
CIO Executive
Podcasty
Okiem Prezesa
Wywiady
Badanie AudIT
Biblioteka IT
Praca w IT
Tematy
Agile
Aplikacje Biznesowe
Bezpieczeństwo
Big Data
Cloud Computing
DataCenter
GDPR/RODO
SDN
Sieci
Smart City
Praca w IT
Przemysł 4.0
Digital Leaders
Strefy tematyczne
Alcatel-Lucent Enterprise – rozwiązania IT dla rozwoju biznesu
Check Point Cyberbezpieczeństwo w 2020
Cisco Webex
Commvault - Zintegrowane rozwiązania do backupu danych
Fortinet Bezpieczna praca zdalna
Fortinet Cyberbezpieczeństwo
Google Cloud
HPE GreenLake
HPE Infrastruktura
IBM Security University 2020
IBM Data and AI Virtual Forum Poland
IFS Applications
SAP Analityka Big Data
SUSE Innowacje Open Source dla biznesu
Prenumerata
Archiwum
Download
Newslettery
Strona główna
Archiwum
Rocznik 2010
Wydanie 09-2010
Wydanie 09-2010, 2 marca 2010
prenumerata klasyczna
prenumerata elektroniczna
Prawo
Nie wszystko za darmo
W przypadku korzystania z systemów informacji geograficznej (GIS) nie mamy zazwyczaj do czynienia z przepisami prawa autorskiego, lecz konstrukcjami właściwymi dla ochrony baz danych.
Wiadomości
Spadki w Polsce są coraz mniejsze
W IV kwartale 2009 w Polsce sprzedano ponad 950 tys. sztuk komputerów, podała firma analityczna IDC Polska. W porównaniu jednak do roku 2008 sprzedano ponad 600 tys. komputerów mniej.
Spadła wartość polskiego rynku telekomunikacyjnego
Według Audytela łączna wartość polskiego rynku telekomunikacyjnego w 2009 wyniosła prawie 42 mld zł, co oznacza spadek o około 1,1% względem roku 2008. Klienci telekomów cieszą się ze spadku cen, a operatorzy zmagają się z nowym otoczeniem regulacyjnym - wynika z najnowszego raportu firmy analityczno-doradczej Audytel.
Szansa dla młodych wizjonerów informatyki
Rusza szósta edycja konkursu naukowego o Nagrodę im. Witolda Lipskiego.
Cisco nie przedłużył umowy z HP
Cisco nie odnowił umowy zawartej kilka lat temu z HP. Z dniem 30 kwietnia 2010 r. HP przestaje być certyfikowanym reselerem produktów Cisco i partnerem serwisowym tego dostawcy rozwiązań sieciowych na świecie. To zapewne początek "wojny" HP i Cisco na rynku sieciowym, którą zapoczątkowało przejęcie przez Hewlett-Packard firmy 3Com.
50 mld urządzeń w sieci to może być duży problem
Zdaniem Hansa Vestberga, prezesa Ericssona, zmiany zachowań i wzrost liczby abonentów szerokopasmowych sieci bezprzewodowych mogą doprowadzić do sytuacji, gdy na świecie połączonych będzie 50 mld urządzeń. Będzie to wymagało zmian w technologii i modelach biznesowych operatorów.
Nowy pion Qumak-Sekom
Spółka pracuje nad utworzeniem czwartego - obok aplikacji biznesowych, integracji oraz technologii inteligentnego budynku - pionu w strukturze, Front Line. Przejmie on obowiązki serwisowe pionów integracji i aplikacji biznesowych, które zostaną połączone i wzmocnione będzie obsługiwał obecnych i nowych klientów.
Konkurs marzeń
Po raz siódmy przyznaliśmy tytuł CIO Roku. W tegorocznej edycji otrzymał go Sławomir Panasiuk, wiceprezes Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych.
RUM: podejście 6.13.125...
Trwają pracę nad budową platform, które będą gromadziły informacje o pacjentach i usługach medycznych. Przetargi wstrzymywane są jednak przez protesty firm IT.
Światłowodem do domu
Pod koniec lutego w Lizbonie odbyła się 7. konferencja FTTH. Jej gospodarzem jest organizacja FTTH Council Europe. Z tej okazji rozmawiamy z jej prezesem - Carel Helsen.
Jacek Karpiński 1927-2010
21 lutego 2010 r. zmarł jeden z pionierów polskiej informatyki, niestrudzony wynalazca, powszechnie znany jako konstruktor legendarnego mikrokomputera K-202.
Obywatelstwo informacyjne
Kiedy Donald Tusk zaobserwował reakcję internetowych forów na pomysł blokowania "niegrzecznych" stron, zadziałał zgodnie z zasadami marketingu politycznego. Zorganizował spotkanie, bo pojawiła się luka pomiędzy wiedzą i kompetencjami rządowych legislatorów a doświadczeniem rosnącego elektoratu internautów.
Z partnerami zaatakujemy rynek MSP
Z Maciejem Filipkowskim, dyrektorem generalnym polskiego oddziału Dell rozmawia Andrzej Maciejewski.
EN FACE: dr Adam Czyżewski...
...dyrektor Muzeum Etnograficznego w Warszawie, jednego z najszybciej unowocześniających się muzeów w Polsce.
Technologie
Siódma odsłona mocy
Firma IBM zaprezentowała najnowszy procesor Power7. Jest to ośmiordzeniowy, 32-wątkowy mikroprocesor typu RISC, który będzie działać w nowych serwerach z serii Power.
Nie tylko głos
Dzisiejsze sieci komórkowe rozpoczynały swoją ekspansję w czasie, gdy najważniejszą usługą było zestawianie połączeń telefonicznych. W tym czasie nikt nie myślał, że dostęp do Internetu będzie tak powszechny, dlatego w miarę wprowadzania usług transmisji danych, operatorzy musieli modernizować swoją infrastrukturę.
Rozwiązania warstwowe
W ślad za wzrostem ilości danych w firmach nie idą większe budżety na ich składowanie. Działy IT muszą więc przechowywać dzisiaj więcej danych za proporcjonalnie mniejsze pieniądze. Jak można sobie z tym poradzić?
Zarządzanie
Jeden organizm
Informatyka w grupie Aviva dotrzymuje kroku biznesowym zmianom w organizacji. Pomaga w konsolidacji systemów i danych, aby w sposób jednolity zarządzać klientem i relacjami z nim, a także wspomagać sieć agentów.
Zabytkowa informatyka
Współczesna technologia oferuje muzealnikom narzędzia umożliwiające dotarcie do odbiorców w atrakcyjnej formule. Coraz większego znaczenia nabierają rozwiązania na urządzenia przenośne. Niestety, na razie tylko nieliczne muzea z nich korzystają.
Muzeum jak gra
Z Tymoteuszem Pruchnikiem, dyrektorem archiwum Muzeum Powstania Warszawskiego i jednocześnie koordynatorem projektu Wirtualnego Muzeum, rozmawia Dorota Konowrocka.
Technologie dyfuzyjne
Efektywność inwestycji informatycznych jest trudno mierzalna. Jedną z przyczyn tego stanu rzeczy jest charakterystyka technologii dyfuzyjnych, przenikających sferę organizacyjną w skali globalnej i na poziomie przedsiębiorstwa.
Bezpieczeństwo
Stare wersje, stare dziury
W wielu organizacjach nadal wykorzystuje się starsze wersje oprogramowania, mimo tego, że aktualizacje niektórych produktów są dostępne bezpłatnie. Jest to bardzo poważna luka w bezpieczeństwie, którą niezwłocznie należy usunąć.
Opinie
Góry i doły
Nie wiem, czyje w tej chwili jest górą i jak wysoko zaszła już licytacja, której poziom mierzy się w megabitach na sekundę.
Dom Informatyka
Każdy kiedyś będzie stary. To znaczy, każdy kto dożyje starości. Młodzi zwykle nie myślą tym, co to będzie, gdy staną się starzy.
Instrukcja obsługi informatyka
Brak porozumienia pomiędzy informatykami a resztą świata jest faktem niekwestionowanym, różnie są oceniane przyczyny takiego stanu rzeczy. Z ust użytkowników słyszymy, że informatycy są nieprzystępni, aroganccy i nie rozumieją "zwykłych ludzi". Z ust informatyków - że użytkownicy są niedouczeni, nieprecyzyjni, kapryśni. Wylano morze atramentu (tonera) na temat jak informatycy powinni zrozumieć swoich odbiorców, a nikt nigdy nie pisał, jak odbiorcy powinni zrozumieć informatyków.
Nadgorliwiec
Czy poświęcanie się dla pracy zawodowej zostanie kiedykolwiek docenione?
Reklama zamknie się za 15 sekund. Przejdź do serwisu »