Computerworld.pl
Konferencje
Okiem Prezesa
Tematy
Agile
Aplikacje Biznesowe
Bezpieczeństwo
Big Data
Cloud Computing
DataCenter
GDPR/RODO
SDN
Sieci
Smart City
Praca w IT
Przemysł 4.0
Digital Leaders
Badanie AudIT
Biblioteka IT
Prenumerata
Strefy tematyczne
Alcatel-Lucent Enterprise – rozwiązania IT dla rozwoju biznesu
Check Point Cyberbezpieczeństwo w 2020
Cisco Webex
Commvault - Zintegrowane rozwiązania do backupu danych
Fortinet Bezpieczna praca zdalna
Fortinet Cyberbezpieczeństwo
Google Cloud
HPE GreenLake
HPE Infrastruktura
IBM Security University 2020
IBM Data and AI Virtual Forum Poland
IFS Applications
SAP Analityka Big Data
SUSE Innowacje Open Source dla biznesu
VMware SD-WAN by VeloCloud
×
Szukaj
Konferencje
Wiadomości
CIO Executive
Podcasty
Okiem Prezesa
Wywiady
Badanie AudIT
Biblioteka IT
Praca w IT
Tematy
Agile
Aplikacje Biznesowe
Bezpieczeństwo
Big Data
Cloud Computing
DataCenter
GDPR/RODO
SDN
Sieci
Smart City
Praca w IT
Przemysł 4.0
Digital Leaders
Strefy tematyczne
Alcatel-Lucent Enterprise – rozwiązania IT dla rozwoju biznesu
Check Point Cyberbezpieczeństwo w 2020
Cisco Webex
Commvault - Zintegrowane rozwiązania do backupu danych
Fortinet Bezpieczna praca zdalna
Fortinet Cyberbezpieczeństwo
Google Cloud
HPE GreenLake
HPE Infrastruktura
IBM Security University 2020
IBM Data and AI Virtual Forum Poland
IFS Applications
SAP Analityka Big Data
SUSE Innowacje Open Source dla biznesu
Prenumerata
Archiwum
Download
Newslettery
Strona główna
Archiwum
Rocznik 2010
Wydanie 01/02-2010
Wydanie 01/02-2010, 12 stycznia 2010
prenumerata klasyczna
prenumerata elektroniczna
Prawo
Na dobre i na złe
Czyli o problemie uzależnienia od producenta oprogramowania.
Wiadomości
Coraz więcej oskarżeń Nokii wobec Apple
Przedstawiciele fińskiego koncernu twierdzą, że Apple niezgodnie z prawem wykorzystuje w swoich produktach opatentowane przez Nokię rozwiązania technologiczne. Zarzuty mają dotyczyć niemal wszystkich telefonów, komputerów i odtwarzaczy przenośnych Apple.
Uaktualniona specyfikacja modelowania procesów biznesowych
Object Management Group (OMG) przewiduje, że finalna wersja specyfikacji Business Process Modeling Notation (BPMN) 2.0, obejmująca m.in. modelowanie procesów pracy grupowej, zostanie przyjęta w połowie tego roku.
Comarch ambitnie za granicą
W 2010 roku Grupa Comarch zamierza agresywnie realizować plany rozwoju. Zakładają one m.in. umocnienie pozycji i postrzegania marki na rynkach zagranicznych oraz uczestnictwo w międzynarodowych projektach badawczo-rozwojowych. Niewykluczone są kolejne przejęcia.
Microsoft ma zakaz sprzedaży Worda 2007
Amerykański Sąd Apelacyjny odrzucił apelację Microsoftu w sprawie wstrzymania sprzedaży edytora tekstu Word na terenie Stanów Zjednoczonych. Batalia w tej sprawie toczy się od kilku miesięcy. Oskarżycielem jest kanadyjska firma i4i, która udowodniła, że koncern z Redmond naruszył jej patent XML. Microsoft został też zobligowany to tego by wypłacić i4i ponad 290 mln USD odszkodowania.
Czas na odrabianie strat
Po raz pierwszy w 20-letniej historii polski rynek IT zamknie miniony rok spadkiem! W 2010 r. jego wartość wzrośnie o 3%, choć nie wrócimy jeszcze do rekordowych poziomów z 2008 r.
Spółki "szukają" nowych właścicieli
Ruszyła prywatyzacja 12 spółek sektora elektronicznego i elektrotechnicznego. Największym zainteresowaniem cieszy się COIG. Nowy właściciel ma zostać wkrótce wybrany.
Konkurencja komunalnie
W najbliższych latach w Polsce i w innych państwach powstanie sporo infrastruktury telekomunikacyjnej, zbudowanej za publiczne pieniądze. Ukształtowanie właściwych relacji właścicieli tej infrastruktury z rynkiem może być dla wszystkich niełatwą lekcją.
Oracle obiecuje dbać o MySQL
Amerykański gigant zobowiązał się, że po przejęciu Sun Microsystems zadba o rozwój bazy danych MySQL, również w wersji publikowanej na licencji GPL. Zmiany obejmą jednak politykę licencjonowania.
Przełom w polskim outsourcingu
Zdominowany do tej pory przez zachodnie firmy polski rynek outsourcingu zaczął się dynamicznie rozwijać i tworzyć własne standardy. Szacuje się, że sama branża centrów usług biznesowych zatrudnia ok. 45 tys. osób i generuje dla polskiej gospodarki około 2 mld USD rocznie.
EN FACE: Wojciech Syrocki...
... prezes firmy RoboNET zajmującej się organizacją warsztatów z robotyki dla dzieci.
Projekt na miarę stolicy
Reorganizacja struktur miasta zmusiła władze stolicy do wdrożenia zintegrowanego systemu zarządzania Urzędem Miasta Stołecznego Warszawy. Wdrożenie systemu SAP ERP było ogromnym i skomplikowanym przedsięwzięciem. Zakończyło się jednak sukcesem.
Technologie
Od wirtualizacji do cloud computing
Na wirtualizację większości zasobów serwerowych w polskich przedsiębiorstwach musimy poczekać jeszcze kilka lat. Zanim to jednak nastąpi, czeka nas rozkwit koncepcji cloud computing, bazującej na wirtualizacji.
Kamera w sieci
Monitoring wizyjny przechodzi poważną ewolucję, od prostych rozwiązań analogowych ze ścianą monitorów, do nowoczesnych, cyfrowych kamer o bardzo dużych możliwościach.
Zielony w praktyce
Koncepcja GreenIT, to nie tylko oszczędności energii elektrycznej wynikające z postępu technologicznego. To strategia, która obejmuje wiele aspektów działania firmy.
Zarządzanie
Skrzydła dla przedsiębiorczych
Niewielka, innowacyjna, polska firma, poszukująca pieniędzy na rozwój ma wiele możliwości uzyskania wsparcia i dofinansowania swoich działań.
Codzienność zglobalizowana
Potrzeba dzielenia się informacjami o tym, co się z nami dzieje, nie jest nowa. Sieci społeczne miały jednak dawniej charakter lokalny. Nowe technologie umożliwiły nam dzielenie się informacjami o codziennych sprawach na skalę globalną i w czasie rzeczywistym.
Bezpieczeństwo
Na wiele platform i systemów
Opracowywanie prognoz związanych z bezpieczeństwem w Internecie nie jest prostą sprawą, gdyż nie zawsze jest to ekstrapolacja istniejących zagrożeń. Spróbujmy jednak przewidzieć, co nas może czekać w roku 2010.
Przyjaciel czy wróg?
Największym zagrożeniem w sieciach społecznościowych jest łatwy dostęp do publikowanych, bez umiaru i na wszelkie tematy, informacji.
Opinie
Dwudziestka z dużym plusem
Z dużą, naprawdę dużą przyjemnością przeczytałem w CW artykuł red. red. Gamdzyka i Kosielińskiego o początkach branży informatycznej w Polsce. Tekst jest napisany brawurowo, a jednocześnie i ciepło i rzeczowo.
Gdyby wszystkie procesory
Tegoroczne Święta Bożego Narodzenia przyszło mi spędzić w warunkach przypominających koniec świata. Dwa lata przed nim. W każdym razie wg przepowiedni bazujących na kalendarzu Majów, Nostradamusie oraz filmie, który niedawno zawitał na nasz ekrany. Przy czym mój koniec świata był cichy i spokojny, zupełnie nieprzypominający katastrof w skali światowej.
Mikołaj 2.0
Kiedy wszyscy zaczęli przez wszystkie przypadki odmieniać słowo "kryzys", Mikołaj sądził, że jego to nie dotyczy. Tyle lat już rozdawał prezenty, niejedno widział w życiu, więc nic nie mogło go zaskoczyć. Ale kiedy zobaczył tegoroczny budżet, broda posiwiała mu jeszcze bardziej - o ile to w ogóle możliwe. Załamał ręce i myślał: jak z takm budżetem objechać cały świat, jak spełnić tysiące potrzeb dużych, małych i całkiem malutkich?
Precyzja
Gdyby komputery były domyślniejsze, niektórym ludziom żyłoby się wygodniej. Niestety, formalizm i precyzja wymagana przy posługiwaniu się narzędziami informatycznymi to gwóźdź do trumny dla wyższych uczuć jakimi komputer mógłby być obdarzany przez bałaganiarza.
Reklama zamknie się za 15 sekund. Przejdź do serwisu »