Computerworld.pl
Konferencje
Okiem Prezesa
Tematy
Agile
Aplikacje Biznesowe
Bezpieczeństwo
Big Data
Cloud Computing
DataCenter
GDPR/RODO
SDN
Sieci
Smart City
Praca w IT
Przemysł 4.0
Digital Leaders
Badanie AudIT
Biblioteka IT
Prenumerata
Strefy tematyczne
Alcatel-Lucent Enterprise – rozwiązania IT dla rozwoju biznesu
Check Point Cyberbezpieczeństwo w 2020
Cisco Webex
Commvault - Zintegrowane rozwiązania do backupu danych
Fortinet Bezpieczna praca zdalna
Fortinet Cyberbezpieczeństwo
Google Cloud
HPE GreenLake
HPE Infrastruktura
IBM Security University 2020
IBM Data and AI Virtual Forum Poland
IFS Applications
SAP Analityka Big Data
SUSE Innowacje Open Source dla biznesu
VMware SD-WAN by VeloCloud
×
Szukaj
Konferencje
Wiadomości
CIO Executive
Podcasty
Okiem Prezesa
Wywiady
Badanie AudIT
Biblioteka IT
Praca w IT
Tematy
Agile
Aplikacje Biznesowe
Bezpieczeństwo
Big Data
Cloud Computing
DataCenter
GDPR/RODO
SDN
Sieci
Smart City
Praca w IT
Przemysł 4.0
Digital Leaders
Strefy tematyczne
Alcatel-Lucent Enterprise – rozwiązania IT dla rozwoju biznesu
Check Point Cyberbezpieczeństwo w 2020
Cisco Webex
Commvault - Zintegrowane rozwiązania do backupu danych
Fortinet Bezpieczna praca zdalna
Fortinet Cyberbezpieczeństwo
Google Cloud
HPE GreenLake
HPE Infrastruktura
IBM Security University 2020
IBM Data and AI Virtual Forum Poland
IFS Applications
SAP Analityka Big Data
SUSE Innowacje Open Source dla biznesu
Prenumerata
Archiwum
Download
Newslettery
Strona główna
Archiwum
Rocznik 2009
Wydanie 13-2009
Wydanie 13-2009, 31 marca 2009
prenumerata klasyczna
prenumerata elektroniczna
Prawo
Problemy w przetargach IT
Projekt nowelizacji ustawy Prawo zamówień publicznych, z pewnością nie ułatwi życia dostawcom IT, skraca m.in. terminy na przesłanie do zamawiającego pytań do SIWZ.
Prosto z Labu
Największy firewall w historii
Gdyby księga rekordów Guinnessa zawierała pozycję "największy firewall", Junipera SRX 5800 z pewnością zająłby to miejsce. Testy wykazują jednak kłopoty z bezpieczeństwem i zarządzaniem.
Wiadomości
Program Polska Cyfrowa
Zmiany w prawie ułatwiające modernizację sieci telekomunikacyjnych i uproszczenie procedur w Kodeksie Postępowania Administracyjnego są główną osią rządowego programu Polska Cyfrowa. 1 kwietnia br. Anna Streżyńska, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej oraz wiceministrowie rozwoju regionalnego i spraw wewnętrznych i administracji przedstawią zamierzenia UKE i międzyresortowego zespołu "Polska Cyfrowa" w zakresie rozwoju dostępu do usług szerokopasmowych. To element pakietu antykryzysowego premiera Donalda Tuska, zaproponowany przez jego głównego doradcę - ministra Michała Boniego.
Rekord komputerów sprzedanych w Polsce
W 2008 r. po raz pierwszy w historii na polskim rynku sprzedano więcej notebooków (2,1 mln sztuk) niż komputerów stacjonarnych (1,6 mln sztuk). Jak podaje IDC Poland, rynek komputerów desktop, mimo prawie 15-proc. wzrostu całego rynku PC spadł o ponad 9%, podczas gdy sprzedaż notebooków wzrosła o ok. 44%, a rynek sprzętu dla klientów indywidualnych aż o 140% do prawie 1 mln sztuk. W tym roku raczej nie należy już spodziewać się tak dobrego wyniku.
IDC o cloud computing i SaaS
Według analityków IDC, oprogramowanie i dostęp do zasobów sprzętowych oferowane w postaci usług już za pięć lat będą obecne w każdej firmie. Eksperci ostrzegają, że dostawcy IT oraz firmy, które nie wykorzystają kolejnych lat na przystosowanie własnych rozwiązań i organizacji do tego modelu - mogą stracić zdolność efektywnej konkurencji kosztowej.
DNS Polska otwiera Oracle Partners Hub
Jest to czwarte w Europie tego typu centrum. Każdy taki ośrodek to: centrum szkoleniowe Oracle Partner Academy, ośrodek migracji Oracle Migration Centre i Oracle Partner Studio.
Powszechna usługa pamięci masowej online
Symantec udostępnił usługę pamięci masowej w formule "cloud" - Norton Online Backup - jako produkt konsumencki.
I po co to komu?
Gdy wspominamy dwie dekady modernizacji III RP, konstatujemy ze zdumieniem, że wielkie projekty teleinformatyczne w sektorze publicznym nie miały nań większego wpływu. Gorzej, że jeżeli aparat państwowy dalej będzie traktował po macoszemu nowoczesne metody zarządzania, to nie spodziewamy się też większych zmian.
Wiedza przynosi zyski
Polskie firmy wciąż za mało inwestują w zarządzanie wiedzą i kapitał intelektualny.
EN FACE: Alicja Wiecka...
... dyrektor zarządzający SAS Institute Polska, którym kieruje od początku jej obecności na polskim rynku.
Technologie
Wirtualizacja pod napięciem
ENEA - wdrażając wirtualizację serwerów usługowych - stanęła przed szansą modernizacji infrastruktury, modelu eksploatacji aplikacji i mentalności administratorów.
Sun Microsystems w rękach IBM?
The Wall Street Journal donosi, że IBM jest zainteresowany kupnem Suna. Transakcja, której wartość szacowana jest już na 8 mld USD, może mieć ogromny wpływ na branżę.
Deduplikacja i flash dla wirtualizacji
Skalowalność rozwiązań przechowywania danych może stać się problemem, zwłaszcza że coraz więcej danych trzeba archiwizować. EMC przedstawia rozwiązanie tego problemu.
Wkrótce Oracle 11g R2 i Fusion Middleware 11g
Oracle w ciągu kilku miesięcy wypuści dwa bardzo oczekiwane produkty - Oracle Database 11g R2 i Oracle Fusion Middleware 11g. Takie zapewnienie złożył Charles Philips, prezes firmy. Podał, że Oracle Database 11g R2 powinno pojawić się na rynku latem tego roku. Natomiast Fusion Middleware 11g pojawi się jeszcze w tym kwartale.
Zarządzanie
Po naszemu
Aby lepiej wykorzystać informatykę w zarządzaniu organizacją, warto zrozumieć fenomeny kulturowe występujące w środowisku informatyków.
A jednak się podróżuje
W 2001 r. Travelplanet.pl miał amatorsko wyglądającą stronę internetową, 1,5 mln zł przychodu i ambicje zostania największym w Polsce portalem umożliwiającym zakup usług turystycznych. Dziś przychody firmy przekroczyły 160 mln zł, a dział IT musi stawić czoła zupełnie nowym wyzwaniom.
Dyplom z najwyższej półki
Absolwenci amerykańskiej szkoły Wharton czy europejskich INSEAD i IESE mogą liczyć na to, że ich wykształcenie będzie atutem w wyścigu o najlepsze stanowiska w biznesie. Przykładów nie brak w polskiej branży IT.
Dlaczego nie warto studiować MBA
Za każdym razem, gdy kryzys dosięga gospodarkę, zwolnieni lub niepewni swojej pracy menedżerowie wracają na studia.
Informatyk przed wyborem
Przedstawiciele branży IT opowiadają, jak ukształtowały ich studia, czego się nauczyli i na ile przydało im się to w pracy zawodowej. Mówią też, na jakie kierunki postawiliby dzisiaj i przed jakimi wyborami stoją przyszli informatycy.
Bezpieczeństwo
Łowca botnetów
BotHunter wykrywa złośliwe oprogramowanie przy pomocy analizy ruchu sieciowego. W odróżnieniu od IPS-ów, koncentruje się na kontroli dwukierunkowej komunikacji.
Opinie
Informatyka, córka kryzysu
W czasie, gdy media przez wszystkie przypadki odmieniają słowo "kryzys", cofnijmy się o czterdzieści bez mała lat, do roku 1973. Kraje arabskie w odpowiedzi na amerykańską pomoc dla Izraela podczas wojny Jom Kipur oraz w celu osiągnięcia wysokich zysków ze sprzedaży ropy podniosły jej ceny czterokrotnie i zawiązały kartel, od tego czasu znany jako OPEC.
Dyplom
Nigdy jeszcze nie było tak łatwo jak obecnie napisać i obronić pracę dyplomową. Szerokim frontem do potrzeb klienta uśmiecha się cała masa usługodawców gotowych za niezbyt wygórowaną gażę napisać lub sprzedać pracę dyplomową. Gdyby jeszcze tylko ktoś mógł reprezentować delikwenta na samej obronie...
Cienkość
Z maszynami do pisania sprawa była prosta. Mogły mieć bawełniane lub nylonowe taśmy barwiące, o jednej z dwóch szerokości - 13 mm (pół cala?), albo 16 mm.
Piraci i Prohibicja
Gdy piszę ten felieton, jest początek marca 2009. Szwedzki proces przeciwko czwórce osób prowadzących największy na świecie tracker torrentowy o swojskiej nazwie The Pirate Bay (Zatoka Piratów) trwa już dwa tygodnie.
Reklama zamknie się za 15 sekund. Przejdź do serwisu »