Konferencje
Biblioteka IT
Wiadomości
Tematy
Agile
Aplikacje Biznesowe
Bezpieczeństwo
Big Data
Cloud Computing
DataCenter
GDPR/RODO
SDN
Sieci
Smart City
Konferencje
Praca w IT
Przemysł 4.0
Digital Leaders
Praca w IT
Badanie AudIT
Archiwum
Prenumerata
Strefy tematyczne
Cisco Firepower
Cisco NGFW
HPE Infrastruktura
IFS Applications
SAP Analityka Big Data
E-Seminaria
Gorące tematy:
Nowy numer
Przemysl 4.0
Computerworld TOP200
Państwo 2.0
Aplikacje Biznesowe
Bezpieczeństwo
Big Data
Data Center
Agile
Strona główna
Archiwum
Rocznik raportów 2009
NetWorld Guide 02/09
NetWorld Guide 02/09, 9 lutego 2009
Okablowanie strukturalne
Miedziana skrętka- od UTP do S-FTP
Wdrażanie coraz bardziej wymagających aplikacji biznesowych i multimedialnych wymusza ciągłą modernizację systemów okablowania: od przełączanych kanałów miedzianych o szybkości 100 Mb/s, poprzez desktopowe 1 Gb/s (miedź) i 10 Gb/s (włókno), po platformy światłowodowe 40 - 100 Gb/s (DWDM) do obsługi multimedialnych aplikacji (głos, pliki, dane, obraz).
Usprawnienie Ethernetu do 100 Gb/s
Ethernetowa infrastruktura komunikacyjna sieci LAN przeszła burzliwy rozwój zarówno w zakresie modernizacji technologii i architektury, jak i fizycznej warstwy okablowania sieciowego, podążając w kierunku aplikacji 10GbE. Narastające wymagania użytkowników sprawiły, że sieci LAN o przepływności 10 Mb/s poszły w zapomnienie, a standardowe rozwiązania 100 Mb/s stopniowo ustępują aplikacjom 1 Gb/s (1GbE). Coraz częściej budynkowe instalacje ethernetowe sięgają szybkości 10 Gb/s.
Z miedzi na światłowód
Choć do niedawna jeszcze głoszono zwycięstwo rozwiązań optycznych (szczególnie w ośrodkach przetwarzania danych) i zwiastowano zmierzch miedzianego okablowania, to wcale nie straciło ono na atrakcyjności w tradycyjnych systemach biurowych. Zważywszy na czynnik cenowy wdrożenia oraz na postęp technologiczny dokonujący się w technologiach miedzianych, nie wszędzie są one zastępowane 10-gigabitowymi instalacjami optycznymi.
Zarządzanie i testowanie
Funkcje inteligentnego zarządzania pozwalają użytkownikom sterować własnymi sieciami - w tym również infrastrukturą okablowania. Umożliwia to zmniejszenie awaryjności sieci i kosztów ruchu. Pomagają w tym także procedury zarządzające infrastrukturą okablowania w czasie rzeczywistym. Niezawodne funkcjonowanie okablowania strukturalnego wymaga również stałego lub okresowego testowania infrastruktury za pomocą specjalistycznych testerów i odpowiedniego oprogramowania wspomagającego.
Okablowanie u operatorów multimediów
Ruch abonencki rośnie za sprawą interaktywnej telewizji IPTV, która w 2011 r. - jak przewiduje się - będzie zajmować więcej pasma niż cały ruch internetowy i telefoniczny łącznie. Według prognoz, łączna obsługa tych trzech aplikacji (internet, IPTV, głos) będzie wymagać 300 terabajtów każdego roku, pięciokrotnie więcej niż w 2007 r.!
Reklama zamknie się za 15 sekund. Przejdź do serwisu »