Computerworld.pl
Konferencje
Okiem Prezesa
Tematy
Agile
Aplikacje Biznesowe
Bezpieczeństwo
Big Data
Cloud Computing
DataCenter
GDPR/RODO
SDN
Sieci
Smart City
Praca w IT
Przemysł 4.0
Digital Leaders
Badanie AudIT
Biblioteka IT
Prenumerata
Strefy tematyczne
Alcatel-Lucent Enterprise – rozwiązania IT dla rozwoju biznesu
Check Point Cyberbezpieczeństwo w 2020
Cisco Webex
Commvault - Zintegrowane rozwiązania do backupu danych
Fortinet Bezpieczna praca zdalna
Fortinet Cyberbezpieczeństwo
Google Cloud
HPE GreenLake
HPE Infrastruktura
IBM Security University 2020
IBM Data and AI Virtual Forum Poland
IFS Applications
SAP Analityka Big Data
SUSE Innowacje Open Source dla biznesu
VMware SD-WAN by VeloCloud
×
Szukaj
Konferencje
Wiadomości
CIO Executive
Podcasty
Okiem Prezesa
Wywiady
Badanie AudIT
Biblioteka IT
Praca w IT
Tematy
Agile
Aplikacje Biznesowe
Bezpieczeństwo
Big Data
Cloud Computing
DataCenter
GDPR/RODO
SDN
Sieci
Smart City
Praca w IT
Przemysł 4.0
Digital Leaders
Strefy tematyczne
Alcatel-Lucent Enterprise – rozwiązania IT dla rozwoju biznesu
Check Point Cyberbezpieczeństwo w 2020
Cisco Webex
Commvault - Zintegrowane rozwiązania do backupu danych
Fortinet Bezpieczna praca zdalna
Fortinet Cyberbezpieczeństwo
Google Cloud
HPE GreenLake
HPE Infrastruktura
IBM Security University 2020
IBM Data and AI Virtual Forum Poland
IFS Applications
SAP Analityka Big Data
SUSE Innowacje Open Source dla biznesu
Prenumerata
Archiwum
Download
Newslettery
Strona główna
Archiwum
Rocznik 2008
Wydanie 45-2008
Wydanie 45-2008, 9 grudnia 2008
prenumerata klasyczna
prenumerata elektroniczna
Wiadomości
Polska nauka będzie goniła Zachód
Rząd przyjął projekty ustaw reformujących system badań naukowych. Zakładają one m.in. prawie 30 proc. wzrost nakładów na naukę w 2009 r. i powiązanie wysokości finansowania z jakością prac badawczych prowadzonych przez poszczególne jednostki naukowe.
Action, Vobis i PC Factory chcą się połączyć
Przez kolejne trzy miesiące spółki będą negocjować i pracować nad planem połączenia. Action wcześniej zapowiadał przejęcia.
Nowelizacja regulacji rynku telekomunikacyjnego
Ministrowie właściwi ds. telekomunikacji z 27 krajów członkowskich UE poparli plany kolejnych zmian w unijnym prawie telekomunikacyjnym. Mają one na celu m.in. ujednolicenie rynku telekomunikacyjnego na terenie UE.
Internet w Orange
Grupa TP wprowadza usługę bezprzewodowego dostępu do Internetu na bazie technologii CDMA. Operator chce dotrzeć z usługą do 2 mln gospodarstw domowych i zlikwidować "białe plamy" na mapie Polski. Usługa Orange Freedom Pro kosztuje 50 zł za miesiąc.
Zwycięstwo studentów UW
Sponsorowani przez ATM studenci Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego zwyciężyli w Akademickich Mistrzostwach Europy Środkowej w Programowaniu Zespołowym
Myśleć o tym, co potem
O wpływie kryzysu na rynek IT - szansach i wyzwaniach dla firm informatycznych i ich klientów - rozmawiamy z Andrzejem Jaroszem, dyrektorem IDC Poland.
Inwestuj, aby wygrać
Rozmowa z Srdanem Kupresaninem z Raiffeisen Inbvestment AG.
Mówiły jaskółki, że niedobre są spółki
Pod znakiem zapytania stoi przyszłość Satelitarnego Centrum Operacji Regionalnych, należącego do Techmex i Agencji Mienia Wojskowego. Brakuje zamówień z resortu obrony, które pozwalałyby firmie na stabilny rozwój.
Sun wciąż szuka
Pytanie o przyszłość Sun Microsystems powraca regularnie, a w szczególności wówczas, kiedy spółka ogłasza słabsze wyniki finansowe. Czy zarząd daje jasną odpowiedź?
EN FACE: Anna Trzeskowska
W jej przypadku studia geograficzne zaprocentowały dwójnasób. Nie tylko mogła sprawdzić wiedzę podróżując po świecie jako pilot wycieczek zagranicznych, ale takie wykształcenie przydaje się też w pracy nad mapami cyfrowymi i nawigacją satelitarną w firmie Imagis, w której jest obecnie dyrektorem zarządzającym.
Technologie
Nadchodzi zachmurzenie
Nadeszła idea chmury obliczeniowej, którą postanowił wesprzeć również Microsoft, ogłaszając projekt platformy Azure.
Technologia MAID 2.0
Nowe mechanizmy kontrolowania i sterowania pracą napędów dyskowych w pamięciach masowych umożliwiają ograniczenie zużycia energii bez zmniejszenia wydajności.
Miniterminale
nComputing oferuje małe urządzenia terminalowe wykorzystujące oprogramowanie wirtualizacyjne, które można instalować w komputerach z Windows i Linux.
Wirtualny system I/O
NEC ExpEther to technologia, która umożliwia zatarcie granic między lokalnymi szynami danych oraz systemami do transmisji danych na duże odległości.
Tożsamość pod kontrolą
System zarządzania tożsamością, chociaż mało widoczny w przedsiębiorstwie, odgrywa istotną rolę w codziennym jego funkcjonowaniu.
12 internetowych mitów
Minęło trzydzieści lat od momentu opublikowania pierwszych dokumentów opisujących pracę protokołu IP.
Zarządzanie
Aukcje od kuchni
Pascal Pauwels, od lipca br. CTO w Allegro.pl, postawił sobie dwa główne zadania - uporządkowanie działu IT wg praktyk ITIL oraz zabezpieczenie od strony technologicznej rozwoju Grupy Allegro na kolejne 5-10 lat.
Pułapki sformalizowanych strategii
Często za najważniejszy warunek powodzenia działań w organizacji, w tym projektów IT, uznaje się zintegrowanie ich ze strategią rozwoju. Czy jednak rzeczywiście strategia jest zawsze najlepszym sposobem na rozwiązanie problemów w organizacji?
Konteksty
Internet i instytucje (część 2)
Skoro nie można powstrzymać żywiołowych procesów masowej produkcji i redundancji danych oraz informacji, to trzeba znaleźć sposoby, aby utrzymać nad nimi kontrolę i nie utonąć w infomasie.
Bezpieczeństwo
PKI i certyfikaty atrybutów
Podpis elektroniczny pozwala na zidentyfikowanie tożsamości i autentyczności dokumentu, ale nie wynika z niego, czy ktoś miał prawo złożyć go na dokumencie...
Tajna komórka
Dziś nie można już polegać wyłącznie na standardach sieci GSM. Aby prowadzić bezpieczne rozmowy, należy pomyśleć o dodatkowych zabezpieczeniach.
Punkt widzenia
Lepsze pół rozrywki
Jednym z najdziwniejszych przesądów, którymi karmi się informatyka, jest założenie, że gry komputerowe są dla małolatów. Wróciłem właśnie z Empiku, gdzie obejrzałem sobie półkę z nowościami w sekcji „multimedia”. Mniej więcej połowa tytułów oznaczona była przez PEGI symbolem 18+, zaś większość z reszty 16+. Istnieją dwa wyjaśnienia tego faktu. Jedno: w gry komputerowe dla dorosłych grają dzieciaki, tylko ich rodzice na to nie zwracają uwagi. Drugie: głównym rynkiem gier komputerowych są osoby dorosłe i na progu (społecznej) dorosłości, a tylko z pozoru produkty te są adresowane do młodzieży.
Literat
Lokalny Informatyk uważa, że każdy programista, oprócz pisania programów w dziwnie dla laika wyglądającym i niezrozumiałym języku, powinien także dobrze czuć się w pisaniu tekstów przy użyciu rodzimego języka. Chociażby po to, aby skrobnąć dokumentację lub pismo o podwyżkę pensji.
Akademia
Pojawiał się kiedyś u nas , a to jako motto do tekstu, a to jako wstęp do prezentacji, cytat - bodajże z Saint-Exupery'ego - o zachęcaniu ludzi do budowy statku poprzez rozbudzanie w nich tęsknoty za przemierzaniem bezkresu oceanu. Idea, jak to bywa z ideami, była szczytna i wzniosła, i zapewne dlatego miała tak licznych wyznawców. I jak to również bywa - znacznie gorzej było z praktyką, gdzie delikatna idea zderzała się z realiami, gdzie role są podzielone: jednym przypada znój budowania, a radości korzystania są udziałem innych.
Jeden z 45-ciu sprawiedliwych
Jak wiadomo czytelnikom mego blogu, po długich i ciężkich cierpieniach zostałem obywatelem amerykańskim. Poza paszportem wyposażonym w układ scalony, w którym zapisano moje dane biometryczne, dzięki czemu nikt nie pobiera mi już więcej odcisków palców, otrzymałem od nowej ojczyzny prawo do głosowania, z którego niedawno skwapliwie skorzystałem. Nim jednak miałem okazję zrealizowania powyższych uprawnień obywatelskich, państwo zawezwało mnie do sądu. Jako kandydata na sędziego przysięgłego.
Reklama zamknie się za 15 sekund. Przejdź do serwisu »