Computerworld.pl
Konferencje
Okiem Prezesa
Tematy
Agile
Aplikacje Biznesowe
Bezpieczeństwo
Big Data
Cloud Computing
DataCenter
GDPR/RODO
SDN
Sieci
Smart City
Praca w IT
Przemysł 4.0
Digital Leaders
Badanie AudIT
Biblioteka IT
Prenumerata
Strefy tematyczne
Akamai - Security
Alcatel-Lucent Enterprise – rozwiązania IT dla rozwoju biznesu
Check Point Cyberbezpieczeństwo w 2020
Cisco Webex
Commvault - Zintegrowane rozwiązania do backupu danych
Fortinet Bezpieczna praca zdalna
Fortinet Cyberbezpieczeństwo
Google Cloud
HPE GreenLake
HPE Infrastruktura
IBM Security University 2020
IBM Data and AI Virtual Forum Poland
IFS Applications
SAP Analityka Big Data
SUSE Innowacje Open Source dla biznesu
VMware SD-WAN by VeloCloud
×
Szukaj
Konferencje
Wiadomości
CIO Executive
Podcasty
Okiem Prezesa
Wywiady
Badanie AudIT
Biblioteka IT
Praca w IT
Tematy
Agile
Aplikacje Biznesowe
Bezpieczeństwo
Big Data
Cloud Computing
DataCenter
GDPR/RODO
SDN
Sieci
Smart City
Praca w IT
Przemysł 4.0
Digital Leaders
Strefy tematyczne
Alcatel-Lucent Enterprise – rozwiązania IT dla rozwoju biznesu
Check Point Cyberbezpieczeństwo w 2020
Cisco Webex
Commvault - Zintegrowane rozwiązania do backupu danych
Fortinet Bezpieczna praca zdalna
Fortinet Cyberbezpieczeństwo
Google Cloud
HPE GreenLake
HPE Infrastruktura
IBM Security University 2020
IBM Data and AI Virtual Forum Poland
IFS Applications
SAP Analityka Big Data
SUSE Innowacje Open Source dla biznesu
Prenumerata
Archiwum
Download
Newslettery
Strona główna
Archiwum
Rocznik 2008
Wydanie 40/41-2008
Wydanie 40/41-2008, 4 listopada 2008
prenumerata klasyczna
prenumerata elektroniczna
Wiadomości
Informatyka w Wiśle
Technologiom informatycznym w roli narzędzi wspomagających zarządzanie oraz zarządzaniu projektami informatycznymi były w głównej mierze poświęcone XXIV Jesienne Spotkania PTI w Wiśle. Ich celem było umożliwienie wymiany wiedzy i umiejętności umożliwiających osiąganie przewagi biznesowej przy pomocy narzędzi informatycznych, sprawniejsze zarządzanie infrastrukturą informatyczną w organizacjach, zrozumienie możliwych zastosowań współczesnych technik i rozwiązań informatycznych.
Jak nas kontrolują pracodawcy?
Najczęstszymi metodami monitorowania pracowników są rejestracja rozmów telefonicznych oraz elektroniczne systemy rejestracji czasu pracy. Coraz częściej pod szczególnym nadzorem są też komputery i poczta elektroniczna. Pracodawca ma prawo kontrolować pracę podwładnych, ale musi to robić zgodnie z przepisami.
Fujitsu Services otworzy Centrum Usług IT w Łodzi
Centrum ruszy w 2009 r. Zajmie się opracowaniem, budowaniem i obsługą systemów IT klientów. W ciągu trzech lat w łódzkim centrum pracować ma 500 osób. Wartość inwestycji szacuje się na ok. 15 mln euro.
Darmowy Internet, ale na jakich zasadach?
Rząd ma ambitne plany dotyczące zwiększenia dostępności Internetu. Czy jednak powinien zwracać wydatki za Internet, czy zbudować bezpłatną ogólnopolską sieć bezprzewodową?
Windows Azure = Windows Cloud
Rozpoczęciu tegorocznej konferencji Microsoft Professional Developers Conference towarzyszyła oficjalna premiera nowego systemu operacyjnego - Windows Azure.
Firm chcą inwestować w innowacyjność
Najważniejszym unijnym programem w tym zakresie jest Program Operacyjny Innowacyjna gospodarka (PO IG) skierowanym właśnie do przedsiębiorców, zamierzających realizować innowacyjne projekty, wdrożenia czy też pracować nad rozwojem i badaniami nad nowoczesnymi technologiami - szczególnie technologiami IT i telekomunikacyjnymi.
Zmiany kadrowe
Arkadiusz Pernal... Arkadiusz Wójcik... Konrad Łuczak... Maciej Stelmach... Marcin Niewęgłowski... Wojciech Zaremba... Renata Dąbrowska... Tomasz Jabłoński... Sławomir Zieliński... Urszula Czaplarska... Sylwester Figas...
Ingram Micro wraca do Polski
W związku rozszerzeniem działalności m.in. na polskim rynku firma rozbudowała centrum logistyczne znajdujące się w Strabuing, w Niemczech do 80 tys. metrów kwadratowych. W sekcji eksport na stronie niemieckiego Ingram Micro została przygotowana strona dla resellerów dostępna w języku polskim.
ePodpis w Plusie jeszcze w tym roku
Klienci sieci Plus GSM jeszcze w tym roku będą mogli skorzystać z Bezpiecznego Mobilnego Podpisu Elektronicznego. Polkomtel jest pierwszym operatorem w Polsce, który wprowadzi do swojej oferty rozwiązanie firmy MobiTrust.
Qumak-Sekom zarobi na kontrakcie z KGP
Komenda Główna Policji w Warszawie podpisała z Qumak-Sekom umowę na prawie 41 mln zł. Dotyczy on przebudowy budynku KGP i wykonania instalacji technicznych.
Na Gorąco: Miguel Marin
Członek zarządu, dyrektor ds. technicznych Polkomtel SA o zasięgu bezprzewodowego, szerokopasmowego dostępu do Internetu, nowych inwestycjach i straconej pozycji WiMAX wobec LTE.
IT w czasie kryzysu
Wirtualizacja, SOA, open source i Web 2.0 - ich wykorzystanie może być źródłem realnych oszczędności w funkcjonowaniu firmowego środowiska IT, co jest istotne zwłaszcza w obecnej sytuacji rynkowej.
W przekroju
Atrakcyjna inwestycyjnie Europa Południowo-Wschodnia
EnFace: Dariusz Bogdan...
...podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki. Zajmuje się energetyką, górnictwem, programami offsetowymi i prowadzi prace nad projektami ustaw o e-podpisach, nowelizacją ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (z niej wynika tzw. jedno okienko w rejestracji działalności gospodarczej) oraz programem na rzecz handlu elektronicznego.
Technologie
Geografia pod napięciem
Istotą systemów GIS jest przechowywanie informacji geograficznych o obiektach oraz danych opisowych, które nie są związane z samą lokalizacją obiektu, ale są przypisane do niego.
Bardziej webowi
Prezentacja kierunków rozwoju technologii to magnes przyciągający programistów tworzących rozwiązania na platformę Windows na Microsoft Professional Developers Conference.
Automatyzacja programowania
Największy udział w kosztach wytworzenia oprogramowania ma czas, jaki zajmuje jego produkcja. Kluczem są więc narzędzia i środowiska wspomagające pracę programistów.
Łatwiejszy dostęp do danych
Uniwersalny dostęp i łatwą migrację nieustrukturyzowanych danych między różnymi systemami typu ECM ma za rok umożliwić otwarty standard CIMS.
Standardy dla AJAX
Próby standaryzacji tej platformy zaczynają przynosić konkretne efekty, co oznacza, że praca programistów projektujących aplikacje WWW wkrótce może być łatwiejsza.
Pojedynek gigantów
Rozmowa z Grzegorzem Dobranowskim, nowym dyrektorem sprzedaży oprogramowania na Europę Środkowo-Wschodnią w IBM, wcześniej dyrektorem Działu Oprogramowania IBM Polska.
Wirtualne programy
Wirtualizacja pulpitu i aplikacji umożliwia konsolidację usług, lepsze wykorzystanie zasobów i zwiększenie bezpieczeństwa systemu w porównaniu do rozwiązań klient/serwer.
Zarządzanie
Informacja na piedestale
Dla firm usługowych największą wartość ma informacja. Systemy IT muszą więc przyjmować dane, gromadzić je i przetwarzać oraz dbać o ich bezpieczeństwo. I muszą być w tych działaniach niezawodne.
Zawiodły algorytmy
Jedną z przyczyn kryzysu na rynku finansowym w Stanach Zjednoczonych mogły być - oparte na nieadekwatnych informacjach i niedopracowane - modele oceny ryzyka oraz nadmierne zaufanie do systemów analitycznych.
Był sobie król
Żaden poważny specjalista nie odważy się dać odpowiedzi na pytanie, co wystarczy zrobić, aby zagwarantować produkcję dobrego oprogramowania. Chętnie jednak odpowie, jakich błędów nie należy popełniać, aby nie zagwarantować sobie porażki.
Na granicy państwa i biznesu
Gdy granicę Polski przekracza rocznie ok. 100 mln ludzi, należy inwestować w niezawodne rozwiązania teleinformatyczne. Sprawdźmy, jak Straż Graniczna wykorzystała ponad 300 mln funduszu Schengen i własny niebagatelny budżet na utworzenie nowoczesnej infrastruktury teleinformatycznej.
Konteksty
Scalić sztukę z nauką
Prawidłowo skonstruowany interfejs użytkownika jest wspólnym rozwiązaniem dla problemów z zakresu IT, psychologii, ergonomii i grafiki komputerowej. Jest też istotnym czynnikiem decydującym o sukcesie rynkowym produktu.
Mama, tata i ja
Dzięki technologii cyfrowej telewizja przekształca się z medium masowego w przeznaczone do indywidualnego odbioru.
Bezpieczeństwo
Prąd na 100%
Aby pieniądze na zakup zasilacza UPC lub agregatu nie były wyrzucone w błoto, warto pomyśleć o zaprojektowaniu profesjonalnego systemu zasilania.
Punkt widzenia
Porzucić ten plan!
Nawołuję do zaniechania finansowania Planu Informatyzacji Państwa. Ten dokument w obecnej formie, poprzez przyjęcie fałszywych założeń, proponuje paternalistyczny sposób działania, całkowicie nieadekwatny do sposobu rozwoju współczesnego świata.
Wysoka rozdzielczość
Spora część spotkań na konferencji PIKE dotyczy właśnie zakupów nowych pakietów programowych, które pokazują się na wszechobecnych, wielkich ekranach plazmowych, wysokiej rozdzielczości.
Cztery razy "działa!"
Każdy informatyk zna to słowo doskonale. Na pewno nie raz i nie dwa razy wykrzyknęliśmy je w ekstazie, gdy błąd niemożliwy do znalezienia przez długie godziny lub dni został wreszcie usunięty.
Tajniacy
Lokalnemu Informatykowi zdaje się, że im więcej mówi się w branży (i nie tylko) na temat poufności, tym gorzej jest ze stosowaniem tych reguł wśród użytkowników. Jakby na przekór wszystkim regułom zachowania bezpieczeństwa, ludzie sobie zwyczajnie z tego bimbają.
O braku powagi i innych takich
Ostatnia Polityka okładkowym tytułem A może by tak 100 dni powagi? wyraziła to, co sam bym o obecnych czasach napisał. Bo trudno patrzeć spokojnie, jak tu giełdy lecą na łeb na szyję, a kolejne gromadki zapraszanych na otwarcie nowojorskiej sesji giełdowej klaszczą i radują się jak dzieci.
Tatarkiewicz wiecznie żywy
Felieton ten piszę w dniu 56-tych urodzin. Rocznica przyjścia na świat sprzyja rozmyślaniu o wieczności, istocie istnienia oraz o początku i końcu. Nie wiem, dlaczego ludzie boją się śmierci. Nikt nie przejmuje się przecież faktem, że nie było go przed urodzeniem. A sytuacja jest zupełnie symetryczna. Nie było nas i nie będzie. Pozostaje tylko pytanie - od kiedy. Chociaż czasami niektórym udaje się trwać wiecznie w pamięci ludzkiej. Albo w internecie.
Reklama zamknie się za 15 sekund. Przejdź do serwisu »