Computerworld.pl
Konferencje
Okiem Prezesa
Tematy
Agile
Aplikacje Biznesowe
Bezpieczeństwo
Big Data
Cloud Computing
DataCenter
GDPR/RODO
SDN
Sieci
Smart City
Praca w IT
Przemysł 4.0
Digital Leaders
Badanie AudIT
Biblioteka IT
Prenumerata
Strefy tematyczne
Alcatel-Lucent Enterprise – rozwiązania IT dla rozwoju biznesu
Check Point Cyberbezpieczeństwo w 2020
Cisco Webex
Commvault - Zintegrowane rozwiązania do backupu danych
Fortinet Bezpieczna praca zdalna
Fortinet Cyberbezpieczeństwo
Google Cloud
HPE GreenLake
HPE Infrastruktura
IBM Security University 2020
IBM Data and AI Virtual Forum Poland
IFS Applications
SAP Analityka Big Data
SUSE Innowacje Open Source dla biznesu
VMware SD-WAN by VeloCloud
×
Szukaj
Konferencje
Wiadomości
CIO Executive
Podcasty
Okiem Prezesa
Wywiady
Badanie AudIT
Biblioteka IT
Praca w IT
Tematy
Agile
Aplikacje Biznesowe
Bezpieczeństwo
Big Data
Cloud Computing
DataCenter
GDPR/RODO
SDN
Sieci
Smart City
Praca w IT
Przemysł 4.0
Digital Leaders
Strefy tematyczne
Alcatel-Lucent Enterprise – rozwiązania IT dla rozwoju biznesu
Check Point Cyberbezpieczeństwo w 2020
Cisco Webex
Commvault - Zintegrowane rozwiązania do backupu danych
Fortinet Bezpieczna praca zdalna
Fortinet Cyberbezpieczeństwo
Google Cloud
HPE GreenLake
HPE Infrastruktura
IBM Security University 2020
IBM Data and AI Virtual Forum Poland
IFS Applications
SAP Analityka Big Data
SUSE Innowacje Open Source dla biznesu
Prenumerata
Archiwum
Download
Newslettery
Strona główna
Archiwum
Rocznik 2006
Wydanie 39-2006
Wydanie 39-2006, 23 października 2006
prenumerata klasyczna
prenumerata elektroniczna
Technologie - w skrócie
Eudora open source!
Qualcomm - producent programu Eudora, popularnego klienta poczty elektronicznej, poinformował, że kolejne wersje tej aplikacji będą dystrybuowane na licencji open source.
Bankowe przymierze: IBM, i-flex i Oracle
Wszystkie trzy firmy zamierzają wspólnie oferować klientom oprogramowanie dla banków Flexcube produkowane przez indyjską firmę i-flex solutions.
NEC pogodził HD DVD i Blu-Ray
Najprawdopodobniej już wkrótce pojawią się na rynku pierwsze nagrywarki, obsługujące zarówno format Blu-Ray, jak i HD DVD.
Transmeta pozywa Intela
Firma Transmeta złożyła w sądzie pozew przeciwko Intelowi, któremu zarzuca wykorzystywanie w swoich produktach zastrzeżonych patentami technologii.
Jboss Hibernate 3.2 zgodny z Java EE 5
JBoss przedstawił nową wersję mechanizmu Hibernate, za pomocą którego rosnąca rzesza programistów utrwala stan obiektów Java, zapisując je tymczasowo lub na stałe do bazy relacyjnej.
Specyfikacja PCI Express 2.0 prawie gotowa
Na stronach organizacji PCI-SIG pojawiła się specyfikacja PCI Express 2.0 w rewizji 0.9, która prawdopodobnie już się nie zmieni.
Nowości IBM na bazie produktów Ascential
IBM ogłosił, że w ciągu miesiąca wprowadzi na rynek nowe wersje oprogramowania integracyjnego stworzonego na bazie dorobku firmy Ascential Software przejętej w ub.r. za 1,1 mld USD.
Centrino + HSDPA + WiMAX
Przyszła wersja platformy mobilnej Intel Centrino będzie uwzględniać nie tylko sieci Wi-Fi, lecz także sieci pakietowe oparte na technologii High Speed Downlink Packet Access (HSDPA).
Wiadomości
Coś za coś
Wkrótce poznamy wyniki finansowe spółek IT za trzeci kwartał br. Ci, którzy postawili na wzrost sprzedaży do sektora publicznego, ponieśli porażkę. Nie będzie lepiej w 2007 r.
Ujednolicone patenty
Głównym założeniem proponowanej nowej dyrektywy patentowej jest wprowadzenie jednolitych zasad obowiązujących na terenie całej Unii Europejskiej.
Wspólna COBRA
Fortis uruchamia w Krakowie centrum usługowe Shared Services Center, które będzie odpowiedzialne za zaprojektowanie i rozwój systemu obsługującego działy bankowości detalicznej wszystkich podmiotów wchodzących w skład Grupy Fortis. System powstanie na bazie oprogramowania Globus firmy Temenos. Za rozpoczęty przed rokiem projekt COBRA (Core Banking Retail Application) odpowiada Fortis Bank Polska.
Inwestycja Funai w Polsce
Potwierdziły się doniesienia o lokalizacji zakładu produkcyjnego koncernu Funai.
Zmiany kadrowe
Jaromir Łaciński został nowym dyrektorem zarządzającym GTS Energis. Funkcje prezesa nadal będzie pełnił Jarosław Mikos. Jaromir Łaciński do tej pory pracował na stanowisku wiceprezesa ds. regulacji i relacji z operatorami.
Era stacjonarna, Era komórkowa
Polska Telefonia Cyfrowa uruchomiła usługi telefonii stacjonarnej.
Google.pl: wszystko w rękach PAIZ
Potwierdziły się nasze informacje sprzed pół roku o planach otwarcia ośrodka R&D Google w Polsce. Za kilka dni na stronach Google pojawi się kilka ogłoszeń rekrutacyjnych skierowanych do Polaków.
Ballmer o najbliższej przyszłości Microsoftu
Steve Ballmer, kierujący Microsoftem, udzielił wywiadu podczas Gartner Symposium ITExpo w Orlando. W opinii Steve'a Ballmera, oprogramowanie staje się "czymś żywym" i wkrótce wszystkie aplikacje będą wyposażane w funkcję kliknij-i-uruchom. Mechanizm ten umożliwia uruchomienie aplikacji niezależnie od tego, czy jest ona zainstalowana w lokalnym komputerze, czy też znajduje się w odległym serwerze. Idea ta jest w praktyce taka sama, jak architektura klient-serwer popularna w latach 90. Oznacza to, że aplikacje takie jak Office mogłyby być instalowane na serwerze, a nie na lokalnych komputerach PC i uruchamiane tak szybko, jak w przypadku programów uruchamianych przez kliknięcie ikony na stronie WWW.
Xerox Polska znów uśmiecha się do resellerów
Xerox Polska zapowiada szybką rozbudowę kanału sprzedaży wykorzystującego sieć firm resellerskich zaopatrywanych w produkty za pośrednictwem dwóch lokalnych dystrybutorów Xerox, a jednocześnie wprowadza nowe modele drukarek i urządzeń wielofunkcyjnych przeznaczonych dla małych i średnich przedsiębiorstw. Marzena Tarkowska, nowa prezes Xerox Polska, wdraża nową strategię rynkową. Jednym z jej elementów jest rozpoczęta kilka miesięcy temu budowa kanału resellerskiego. Xerox przyznał już certyfikaty autoryzacyjne 40 nowym firmom, które dołączyły do 12 dotychczasowych partnerów. Do końca roku Xerox przewiduje, że sieć zostanie rozszerzona do 70-80 firm.
Symantec rozbudowuje polski oddział
Polski oddział Symanteca zamierza zwiększyć zatrudnienie w dziale sprzedaży, co wynika z modyfikacji struktury organizacyjnej - firma wprowadza specjalizację osób zajmujących się sprzedażą i wsparciem technicznym dla najważniejszych dla Symanteca segmentów rynku - instytucji finansowych, operatorów, administracji publicznej i przemysłu.
Technologie
Zamach na Fibre Channel
Fibre Channel cieszy się dziś zasłużonym uznaniem jako podstawowa technologia dla sieci SAN, jednak jego przyszłości zagraża połączenie InfiniBand i iSCSI, które właśnie doczekało się standaryzacji.
Podręczne centrum danych
Stworzone przez Sun Microsystems centrum danych mieszczące się wewnątrz kontenera logistycznego ma potencjalnie wiele zastosowań.
Efekt pamięci
Po latach obietnic i spekulacji Freescale Semiconductor rozpoczął masową produkcję pamięci Magnetic RAM.
Konteksty
Furtka do przyszłości
Wspólny udział w projekcie "e-Urząd dla mieszkańca Opolszczyzny" jest dla wielu gmin województwa opolskiego jedyną szansą wejścia na drogę rozwoju związanego z wykorzystaniem nowoczesnych technologii informacyjnych.
Wspólnymi siłami
Z Lesławem Tomczakiem, dyrektorem Wojewódzkiego Ośrodka Doskonalenia Informatycznego i Politechnicznego w Opolu, rozmawia Andrzej Gontarz.
Stawiamy na ludzi
Z Ryszardem Gallą, posłem na Sejm RP, rozmawia Andrzej Gontarz.
Fotografować każdy może
Społeczne mechanizmy selekcji, podobne do tych, które pozwalają budować takie serwisy, jak Wikipedia czy e-Bay, znajdują zastosowanie również w coraz liczniejszych serwisach fotograficznych i obsługujących fotoblogi.
Rozumna sieć
Kontekstowość jest podstawową cechą informacji. Dopiero znajomość znaczeniowych struktur połączeń między informacjami pozwoli na ich maszynową interpretację. Sieci semantyczne są środkiem prowadzącym do tego celu.
Bezpieczeństwo
Wystarczy poszukać
Możliwość przeszukiwania dostępnego online kodu źródłowego aplikacji na krótką metę jest poważnym zagrożeniem. W dłuższym okresie musi doprowadzić do poprawy praktyki w dziedzinie bezpieczeństwa aplikacji.
Punkt widzenia
Digital use only
Pewnego rodzaju informacje przekazywane w tradycyjnej formie papierowej bywają dla czytelnika niestrawne z technicznych względów. Z tego też powodu dzisiejszy felieton zdecydowanie nie nadaje się do druku.
Wystarczy być (zdalnie)
Mój teść, urodzony na wsi pod Uniejowem, doskonale pamięta życie bez prądu elektrycznego - izbę oświetlaną lampą naftową, lekcje odrabiane za dnia (żeby nie marnować nafty) i wieczorne wpatrywanie się w żarzące się węgle w piecu. Dla niego świat bez elektryczności był realny, tak jak dla moich rodziców - przyzwyczajonych już do żarówki - realny był świat bez radia i telewizora. Dla mnie nowością była też telewizja, tyle że kolorowa. No i oczywiście komputery, Internet i telefony komórkowe.
Doroczne nawiedzenie, czyli donoszę osobiście
Udałem się na doroczną pielgrzymkę do Ojczyzny.
Pauzuj i nagrywaj
Tyle razy obiecuję sobie, że nie dam się już wciągać w analizowanie szczegółowych zawiłości technicznych jakiejkolwiek elektroniki, a jednak - jak jakiś nieuleczalny nałogowiec - po jakimś czasie, pod wpływem jakiegoś impulsu, gdy tylko przypadek wydaje się wystarczająco interesujący, poddaję się.
Reklama zamknie się za 15 sekund. Przejdź do serwisu »