Computerworld.pl
Konferencje
Okiem Prezesa
Tematy
Agile
Aplikacje Biznesowe
Bezpieczeństwo
Big Data
Cloud Computing
DataCenter
GDPR/RODO
SDN
Sieci
Smart City
Praca w IT
Przemysł 4.0
Digital Leaders
Badanie AudIT
Biblioteka IT
Prenumerata
Strefy tematyczne
Alcatel-Lucent Enterprise – rozwiązania IT dla rozwoju biznesu
Check Point Cyberbezpieczeństwo w 2020
Cisco Webex
Commvault - Zintegrowane rozwiązania do backupu danych
Fortinet Bezpieczna praca zdalna
Fortinet Cyberbezpieczeństwo
Google Cloud
HPE GreenLake
HPE Infrastruktura
IBM Security University 2020
IBM Data and AI Virtual Forum Poland
IFS Applications
SAP Analityka Big Data
SUSE Innowacje Open Source dla biznesu
VMware SD-WAN by VeloCloud
×
Szukaj
Konferencje
Wiadomości
CIO Executive
Podcasty
Okiem Prezesa
Wywiady
Badanie AudIT
Biblioteka IT
Praca w IT
Tematy
Agile
Aplikacje Biznesowe
Bezpieczeństwo
Big Data
Cloud Computing
DataCenter
GDPR/RODO
SDN
Sieci
Smart City
Praca w IT
Przemysł 4.0
Digital Leaders
Strefy tematyczne
Alcatel-Lucent Enterprise – rozwiązania IT dla rozwoju biznesu
Check Point Cyberbezpieczeństwo w 2020
Cisco Webex
Commvault - Zintegrowane rozwiązania do backupu danych
Fortinet Bezpieczna praca zdalna
Fortinet Cyberbezpieczeństwo
Google Cloud
HPE GreenLake
HPE Infrastruktura
IBM Security University 2020
IBM Data and AI Virtual Forum Poland
IFS Applications
SAP Analityka Big Data
SUSE Innowacje Open Source dla biznesu
Prenumerata
Archiwum
Download
Newslettery
Strona główna
Archiwum
Rocznik 2006
Wydanie 08-2006
Wydanie 08-2006, 20 lutego 2006
prenumerata klasyczna
prenumerata elektroniczna
Wiadomości
Gdy potrafi się rządzić miastem
Podmadryckie Pozuelo de Alarcón na zaproszenie władz miasta Poznania, naszego tygodnika oraz Microsoft Polska było gościem konferencji ''Państwo w mikro- i makroskali''. Czego można się nauczyć od hiszpańskich samorządowców?
Wszystko zgodnie z planem
Z Jesús Sepúlveda Recio, burmistrzem Pozuelo de Alarcón, rozmawia Sławomir Kosieliński.
Najpierw remanent, potem RUM
Z przetargiem na Rejestr Usług Medycznych Ministerstwo Zdrowia chce poczekać do wyjaśnienia problemu finansowania projektu.
3GSM: zarobić na danych
Spadają dochody z usług głosowych, więc operatorzy chcą zarabiać na transmisji danych.
Kto do Della?
Bezkrólewie w Dellu trwa pół roku i wciąż nie widać następcy Romana Durki.
Wejście chińskiego smoka
Chińczycy szybko stali się liczącym się graczem na polskim rynku rozwiązań dla firm telekomunikacyjnych. Nie przeszkadza im w tym mało korzystny wizerunek PR.
Borland bez Delphi
Firma zamierza całkowicie zrezygnować z produkcji narzędzi do budowy aplikacji, w tym dwóch flagowych pakietów: Delphi i JBuilder. Borland szuka kupca na swój dorobek w tej dziedzinie. Każe to postawić kilka zasadniczych pytań o przyszłość Borlanda pod rządami nowego prezesa Toda Nielsena, a także przyszłość Borlanda na rynku polskim.
Comarch: szykujemy następcę CDN XL
W projekt o kodowej nazwie B2 zaangażowanych jest kilkadziesiąt osób w Krakowie, Wrocławiu i Dreźnie.
Hot spot w każdym domu
Mało znana hiszpańska spółka Fon Technology chce zbudować międzynarodową, ''społecznościową'' sieć dostępu do Internetu, złożoną z miliona hot spotów.
Emax rusza na podbój rynku ERP
Grupa Emax atakuje polski rynek ERP, na którym od dłuższego czasu nie pojawił się żaden nowy gracz. W ofercie ma własny system MAXeBiznes opracowany w technologii Java. Prace nad systemem trwały od 2001 r., a więc od momentu, w którym zielonogórska firma programistyczna Max Elektronik została przejęta przez Emax.
SAP premiuje partnerów za MSPs
SAP przedstawił partnerom zasady nowego programu PartnerEgde, który ma wreszcie przynieść firmie sukces na rynku MSP. Temu ma służyć rozbudowa kanału partnerskiego w ramach programu SAP PartnerEgde, wdrażanego w całym regionie EMEA. Podobnie jak do tej pory, klientom z sektora MSP producent aplikacji biznesowych będzie oferować pakiety SAP BusinessOne i All-in-One.
Skype odrzuca druty
Firma, która cieszyła się dominującą pozycją na rynku telefonii internetowej - i niedawno została przejęta za zawrotną sumę 2,6 mld USD przez eBay - zaczyna odczuwać coraz większą presję rywali. Wprawdzie z oprogramowania Skype korzysta na świecie ponad 75 mln użytkowników, a ich liczba - jak deklaruje firma - wzrasta o 200 tys. dziennie, to jednak w ciągu ostatniego roku udział Skype Technologies w rynku zmniejszył się o połowę.
Polska centralą IMG dla Europy Środkowo-Wschodniej
Realizacja międzynarodowych projektów dla firm z Niemiec i Szwajcarii wymusza na IMG rozwój oddziałów na kolejnych rynkach. IMG Polska ma odpowiadać za rozwój korporacji w naszej części Europy.
Ster na Rumunię
ABG Ster-Projekt - licząc na wygrany przetarg na system IACS w Rumunii - szykuje się do wejścia na tamtejszy rynek. ''Jeśli odniesiemy sukces, to zamierzamy zainwestować w naszego rumuńskiego partnera lub założyć wspólnie z nim nową spółkę'' - mówi Dariusz Brzeski, prezes zarządu ABG Ster-Projekt. ''Rynek rumuński rozwija się bardzo intensywnie, a tamtejszą administrację czekają te same projekty, które były lub są prowadzone w Polsce'' - dodaje.
Teta: nowy system i akwizycje
Dzięki dobrym wynikom sprzedaży w ostatnim kwartale, Teta zamknęła 2005 r. z 34 mln zł przychodu i 4,4 mln zł zysku netto. W bieżącym roku spółka chce jeszcze poprawić wyniki, w czym pomóc ma planowana zagraniczna akwizycja oraz wprowadzenie na rynek nowych produktów stworzonych w technologii .Net, w tym systemu ERP - Teta Constellation.
Technologie
Baza na diecie
Rozwiązania do zarządzania danymi aplikacji wejdą wkrótce do głównego nurtu rozwiązań stosowanych w firmach. HP wykonał właśnie ruch w tym kierunku, przejmując firmę OuterBay.
Szybciej, ale z klasą
Akceleracja w centrum danych jest potrzebna, ale tylko taka, która nie powoduje dodatkowych problemów. Tak sądzą klienci, a pod ich wpływem coraz częściej również producenci rozwiązań.
Darmowe na sprzedaż
Rynek spekuluje, że Oracle chce przejąć JBoss, Zend i Sleepycat Software za łącznie ponad 600 mln USD.
Krzemowe wizje
Jutro cztery, a wkrótce kilkadziesiąt rdzeni, a także integracja większości funkcji serwera wewnątrz procesora - tak wygląda przyszłość układów obliczeniowych z dzisiejszej perspektywy.
Zarządzanie
Pośpiech w informatyce
Programowanie narażone jest na nieustanną pokusę bylejakości i pośpiechu, których skutkiem jest często albo fatalna jakość aplikacji, albo lekceważenie użytkownika i jego potrzeb.
Konteksty
Zgodnie z polską logiką
O kształcie współczesnej informatyki zadecydowały również odkrycia polskich logików. Nasze odkrycia stosowane są w praktyce do dzisiaj i stanowią inspirację do rozwoju technik informacyjnych. Być może właśnie w tych historycznych korzeniach należy szukać źródeł obecnych sukcesów polskich informatyków i wzrostu liczebności oraz potencjału działających w naszym kraju ośrodków deweloperskich.
Inspirujące idee
Duże znaczenie dla rozwoju informatyki miały idee i odkrycia Alfreda Tarskiego. Chociaż nie znalazły bezpośredniego zastosowania, to miały decydujące znaczenie dla rozwoju wielu powstałych w obrębie informatyki rozwiązań.
Bezpieczeństwo
Google mamy problem
Wersja beta Google Desktop 3 indeksuje dane z wielu komputerów w sieci LAN i... wysyła ich kopie na serwery Google.
Punkt widzenia
Rewolucja ma krótkie spodenki
Każda butelka, jak wiemy, może być do połowy pełna albo do połowy pusta. Ta z napisem ''komputer w domu'' jest już do połowy pełna. Pokazuje to ostatnie badanie Głównego Urzędu Statystycznego na temat wykorzystania technologii informacyjno-telekomunikacyjnych w 2005 roku (http://www.stat.gov.pl/dane_spol-gosp/spoleczenstwo_informacyjne/2005/index.htm ).
Nowe = lepsze?
''Mechanik'' w żargonie kolejarskim to maszynista, ale z szacunkiem i uznaniem. Mechanicy więc na PKP swym wyglądem nie różnią się dziś niczym od swych brytyjskich czy niemieckich kolegów i tak samo jak oni zasiadają za pulpitami lokomotyw w białych koszulach i krawatach. Gdybyż jeszcze same te lokomotywy... A są one, co prawda, na brytyjskiej licencji, ale jednak trochę wiekowe.
Na oko lub na ucho
Jak wiadomo światem kręcą prawnicy. To oni stanowią prawo. Większość polityków, którzy w parlamentach przegłosowują ustawy, to prawnicy. Potem jako władza wykonawcza (rządy z reguły bazują na politykach) wprowadzają je w życie. Dbają, aby wszystkim wymierzono sprawiedliwość (prokuratorzy), aby niezgodności z prawem zostały sprawiedliwie ukarane (sędziowie i adwokaci).
Kultura bycia
Na korytarzu biurowca stoi grupka osób płci obojga. Podchodzi do nich znajomy mężczyzna. Jakby chwila wahania i zaczyna się witać, podając rękę tylko mężczyznom. Panie wydają się być z lekka może zażenowane, ale spolegliwie przystają na ignorujący je rytuał powitalny. Czyż nie jest to typowy obrazek wzięty jako żywo z naszej codzienności? Powiem tylko tyle, że panie są same sobie winne takiego traktowania, gdyż brak im dobrego wychowania.
Temat tygodnia
Kiedy zaczyna się metropolia?
Co zrobić, aby przyciągnąć zarówno inwestora, jak i mieszkańca? O potędze metropolii nie świadczy bowiem tylko liczba inwestycji, ale także potencjał ludzki.
Reklama zamknie się za 15 sekund. Przejdź do serwisu »