3/99, 1 marca 1999

Sieci lokalne
Test serwerów (XVIII)
Jak wiadomo, jednym z najważniejszych elementów każdej sieci LAN jest pracujący szybko i niezawodnie serwer. Aby ułatwić Państwu wybór właściwego serwera, prezentujemy wyniki testów przeprowadzanych przez naszych kolegów z tygodnika "Network World".
Gigabit Ethernet już w zasięgu ręki
We wrześniu ubiegłego roku, po blisko trzech latach pracy, IEEE ratyfikowało standard 802.3z dla sieci Gigabit Ethernet, zapalając w ten sposób zielone światło producentom sprzętu sieciowego.
Sieci rozległe
Gigabit Ethernet wkracza do sieci WAN
Korzyści wynikające z wprowadzenia technologii Gigabit Ethernet do sieci LAN są już dość dobrze udokumentowane: duża wydajność, możliwość budowania łączy odpornych na przeciążenia (obsługujących np. farmy serwerów) i sieci szkieletowych eksploatowanych przez duże przedsiębiorstwa - a wszystko przy użyciu starego, dobrego Ethernetu. Dla producentów sprzętu ATM jest pewnym ostrzeżeniem to, że firmy specjalizujące się w produktach Gigabit Ethernet nie zamierzają poprzestać na sieciach LAN, próbując opanować sieci WAN.
Telekomunikacja
ISDN, czyli wiadomość o mojej śmierci...
Kiedy powstawały zarysy koncepcji ISDN, postronny obserwator odnosił wrażenie, że uczestniczy w tworzeniu kanwy ogólnoświatowej sieci telekomunikacyjnej o znamionach godnych XXI wieku. W konfrontacji z rzeczywistością, jaką zastał po ok. 14 latach rozwoju tej technologii, mógł się poczuć zawiedziony. I właśnie u progu nowego stulecia warto postawić pytanie: czy ISDN zdołał przekonać swoich oponentów.
Europejski standard cyfrowy TETRA
Bezpieczeństwo publiczne zależy między innymi od sprawności podstawowej sieci łączności służb publicznych, wykorzystujących obecnie systemy trankingowe. Standard cyfrowej łączności trankingowej TETRA spełnia oczekiwania, umożliwiając w sytuacjach awaryjnych lub stanach zagrożenia efektywną komunikację głosową i przekaz danych za pomocą terminali ruchomych. Jest też jedynym ogólnoeuropejskim standardem komunikacji zbiorowej ujednolicającym różnorodne rozwiązania systemów dyspozytorskich klasy PMR dla służb publicznych.
Internet - intranet
Zarządzanie webem
W wielu zastosowaniach biznesowych strategicznego znaczenia nabierają aplikacje webowe, często stając się newralgicznym elementem takich systemów - w stopniu większym nawet niż LAN. Dlatego też załamanie serwisu webowego, od którego zależy powodzenie w biznesie wielu użytkowników, może spowodować rezygnację z usług takiego ośrodka. Każdy problem, który rodzi zagrożenie przerwania lub spowolnienia usług webowych, jest w tej sytuacji powodem do wszczęcia alarmu. Na szczęście istnieją już narzędzia programowe, które mogą taki alarm ogłosić.
Budynek inteligentny
Protokół BACnet
Wraz ze wzrostem popularności systemów automatyzacji budynków coraz większa liczba użytkowników będzie się domagać systemów otwartych, niezależnych od systemowych rozwiązań firmowych. Postawa i jednomyślność producentów doprowadziły do opracowania protokołu BACnet.