Facebook
Twitter
Linkedin
YouTube
Rozwiń
Konferencje
Biblioteka IT
Wiadomości
Tematy
Agile
Aplikacje Biznesowe
Bezpieczeństwo
Big Data
Cloud Computing
DataCenter
GDPR/RODO
SDN
Sieci
Smart City
Konferencje
Praca w IT
Praca w IT
Badanie AudIT
Archiwum
Prenumerata
E-Seminaria
Gorące tematy:
GDPR/RODO
Państwo 2.0
Aplikacje Biznesowe
Bezpieczeństwo
Big Data
Data Center
Agile
Strona główna
Archiwum
Rocznik 2006
Wydanie 04-2006
Wydanie 04-2006, 23 stycznia 2006
prenumerata klasyczna
prenumerata elektroniczna
Wiadomości
Ustawowy trójskok
Gdybym miał pisać ustawę o infrastrukturze krytycznej pamiętałbym, że nie może być ona zarządzana przez służby państwowe odpowiedzialne za bezpieczeństwo i obronność.
Systemy wagi państwowej
Dyskusja o Sieci Teleinformatycznej Administracji Publicznej zaczęła się odnosić do znanej od lat kwestii Krytycznej Infrastruktury Teleinformatycznej kraju. Wydawałoby się więc, że kwestie definicji i podstawowych prawd dotyczących tego zagadnienia mamy już za sobą. Tak jednak nie jest.
Bo cię kliknę!
Wydawało się już, że Google znalazł Święty Graal świata internetowego marketingu. Dopóki nie pojawiła się instytucja ''fałszywych klikaczy''.
Wirusowe zapalenie
Spadkobiercy Marka Sella toczą bój z byłymi pracownikami jego firmy - MKS. W całej litanii oskarżeń najcięższe zarzuty dotyczą kradzieży praw autorskich i działania na szkodę spółki.
Extreme Networks w Polsce
W Polsce pojawił się kolejny konkurent na rynku sieciowym. Przedstawicielstwo w Polsce otworzyła firma Extreme Networks.
Nowe rozdanie patentowe
Komisja Europejska chce wrócić do kwestii tzw. dyrektywy patentowej, która z jednej strony miałaby ujednolicić zasady polityki przyznawania patentów w całej Unii Europejskiej, z drugiej zaś uregulować zasady patentowania wynalazków implementowanych za pomocą komputera (chodzi o patentowanie oprogramowania). W połowie 2005 r. zakończyła się wieloletnia, niekiedy dość gwałtowna batalia o wprowadzenie poprzedniej wersji projektu tej dyrektywy.
Potrzebny silny lider
Z Janem Zadákiem, wiceprezesem, dyrektorem zarządzającym i szefem Technology Solutions Group w HP Central & Eastern Europe, rozmawia Antoni Bielewicz.
Zmiany w Optimusie
Po 17 latach Optimus nie dość, że przenosi się z Nowego Sącza do Warszawy, to zamierza zamknąć fabrykę komputerów i oddać ich produkcję w outsourcing. To w połączeniu ze zmniejszeniem zatrudnienia ma doprowadzić do ograniczenia kosztów. Firma będzie też poszukiwać nowych źródeł przychodów i brać aktywny udział w przetargach publicznych. Chce także sprzedawać oprogramowania.
E-podpis w BOŚ i Nordea Bank Polska
Dwa pierwsze banki zdecydowały się umożliwić klientom składanie bezpiecznego e-podpisu. Nordea Bank Polska - we współpracy z Polską Wytwórnią Papierów Wartościowych - wprowadza do systemu bankowości elektronicznej Solo możliwość korzystania z podpisu elektronicznego. Usługa ta stanie się dostępna pod koniec lutego br.
Softbank Serwis połączył się z Komą
Trwające od kilku miesięcy połączenie spółek Koma i Softbank Serwis stało się faktem. Do końca stycznia br. ma zostać ogłoszona nowa nazwa połączonych firm.
Zmiany kadrowe
ANNA STREŻYŃSKA, wiceminister transportu i budownictwa, pełnić będzie tymczasowo funkcję nowo powstałego Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE). UKE, który zastąpił Urząd Regulacji Telekomunikacji i Poczty, działa od 14 stycznia br.
Asseco Poland kupuje WA-PRO
W styczniu Asseco Poland (d. COMP Rzeszów) dokonało dwóch spektakularnych inwestycji na rynku systemów wspomagających zarządzanie. Firma najpierw przejęła SoftLab mający silną pozycję na rynku systemów dla dużych firm, a tydzień później kupiła za ponad 13 mln zł 70% udziałów w WA-PRO, spółce mającej znaczącą pozycję jako dostawca gotowych systemów dla małych i średnich firm. Łączna wartość obu transakcji to ok. 42 mln zł.
Centrum Baana dla S&T
S&T przejmuje krakowskie centrum lokalizacyjne Baana - BEELC.
Technologie
Cały świat w kieszeni
Potrzeby w dziedzinie komunikacji mobilnej jeszcze długo nie zostaną zaspokojone, o czym świadczą najnowsze propozycje produktowe w tej dziedzinie.
Stacja jeszcze niezdobyta
SLAPP uzyskał wstępną aprobatę IETF, ale batalia o standard protokołu zarządzania w korporacyjnych sieciach WLAN szybko się nie zakończy.
Symbioza z protezą
Automatyzacja przez informatykę to sposób na obejście słabości i niedomagań człowieka. Całkowite wyręczenie człowieka przez automat nie ma jednak sensu - tylko człowiek może ocenić efekt automatyzacji.
Ethernet w promocji
Organizacja Ethernet Alliance ma zająć się edukacją techniczną i promocją nowych zastosowań Ethernet.
Współpraca, nie zakupy
CA postanowiła uzupełnić swoją ofertę o nowe rozwiązania. Wbrew swojej wieloletniej praktyce koncern nie kupił w tym celu firm, lecz jedynie licencjonuje ich technologie. Pierwsza z nich to serwer do zarządzania aplikacjami mobilnymi Java o nazwie Sync4j, rozwijany przez firmę Funambol. W drugim przypadku chodzi o rozwiązania do wirtualizacji i zarządzania sieciami SAN firmy StorAge Networking Technologies.
Zarządzanie
Spowiedź prezesów
Z Tomaszem Bochenkiem byłym prezesem Microsoftu w Polsce, i Pawłem Piwowarem byłym prezesem Oracle'a, rozmawia Krzysztof Frydrychowicz.
Konteksty
Matematyka i metafizyka
Na kształt nowoczesnej informatyki składa się w niemałej części dorobek myślicieli sprzed wieków. Tym, który położył podwaliny pod stosowany dzisiaj w informatyce system binarny, był żyjący na przełomie XVII i XVIII w. Leibniz.
Kto po Leibnizu?
Idea sterowania maszyną za pomocą komend zapisanych binarnie inspirowała wielu konstruktorów i inżynierów. Leibniz zapisał binarnie liczby, Boole logikę, Goedel zapisał liczbami dane, Shanonn pokazał jak można realizować binarne operacje za pomocą obwodów elektrycznych, von Neumann wszystko to połączył w jedno.
Bezpieczeństwo
Na straży tajemnicy
Jeśli prawdą jest, że największe zagrożenie dla bezpieczeństwa danych to włamania dokonywane przez pracowników, wypadałoby rozejrzeć się za narzędziami, które pozwolą zminimalizować zagrożenie. W tej dziedzinie dzieje się ostatnio bardzo wiele.
Punkt widzenia
Dopalacz do telenoweli (i nie tylko)
Mariolka i Korzycki biorą pośpieszny ślub. Świadkami są Lena i pan Pliszka. Lekarka postanawia odpocząć przed egzaminem - który ma już następnego dnia - w mieszkaniu Latoszka. Gdy Bartosz ją tam zastaje, zarzuca Lenie, że go zdradziła...
Zapisał coś w notesie...
Jest połowa lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Z wizytą na Litwie jest polski premier. Albo odwrotnie - premier litewski w gościnie u nas. Nie to jednak jest ważne, kto do kogo pojechał, tylko co ustalono. A pośród doniosłych zapewne i bardzo ważnych ustaleń postanowiono również, że oba kraje będą wzajemnie honorować i stosować pisownię nazwisk swych obywateli.
Zostań magiem programowania
Programista powinien pisać programy od razu poprawnie. Jeśli nie jest to możliwe, powinien poddawać swój kod wnikliwemu testowaniu. A jeśli ten etap nie zostanie przeprowadzony jak należy, niechybnie pojawią się błędy wykonania. Przyczyn błędów programista powinien dopatrywać się u siebie, a nie poszukiwać zaczarowanej fikcyjnej ich genezy.
Kto by pomyślał, czyli taka wielka cyfra
Jedenaście lat temu, w styczniu 1995 r., nowy redaktor naczelny CW zaproponował mi pisanie cotygodniowych felietonów. Zgodziłem się, bo nie wiedziałem co czynię. Myślałem w swojej naiwności, że popiszę sobie przez kilka miesięcy, może do następnego roku. Najpierw okazało się, że napisałem pierwszą setkę, http://www.computerworld.pl/artykuly/artykul.asp?id=22530 .
Temat tygodnia
Kocia muzyka
Są tacy, co uważają, że łączność specjalna - część infrastruktury krytycznej - musi zostać w rękach państwa. To absurd - mówią zwolennicy gospodarki rynkowej. W efekcie nie możemy się wciąż doczekać budowy Sieci Teleinformatycznej Administracji Publicznej ani ustawowego umocowania infrastruktury krytycznej.
Reklama zamknie się za 15 sekund. Przejdź do serwisu »