Computerworld.pl
Konferencje
Okiem Prezesa
Tematy
Agile
Aplikacje Biznesowe
Bezpieczeństwo
Big Data
Cloud Computing
DataCenter
GDPR/RODO
SDN
Sieci
Smart City
Praca w IT
Przemysł 4.0
Digital Leaders
Badanie AudIT
Biblioteka IT
Prenumerata
Strefy tematyczne
Alcatel-Lucent Enterprise – rozwiązania IT dla rozwoju biznesu
Check Point Cyberbezpieczeństwo w 2020
Cisco Webex
Commvault - Zintegrowane rozwiązania do backupu danych
Fortinet Bezpieczna praca zdalna
Fortinet Cyberbezpieczeństwo
Google Cloud
HPE GreenLake
HPE Infrastruktura
IBM Security University 2020
IBM Data and AI Virtual Forum Poland
IFS Applications
SAP Analityka Big Data
SUSE Innowacje Open Source dla biznesu
VMware SD-WAN by VeloCloud
×
Szukaj
Konferencje
Wiadomości
CIO Executive
Podcasty
Okiem Prezesa
Wywiady
Badanie AudIT
Biblioteka IT
Praca w IT
Tematy
Agile
Aplikacje Biznesowe
Bezpieczeństwo
Big Data
Cloud Computing
DataCenter
GDPR/RODO
SDN
Sieci
Smart City
Praca w IT
Przemysł 4.0
Digital Leaders
Strefy tematyczne
Alcatel-Lucent Enterprise – rozwiązania IT dla rozwoju biznesu
Check Point Cyberbezpieczeństwo w 2020
Cisco Webex
Commvault - Zintegrowane rozwiązania do backupu danych
Fortinet Bezpieczna praca zdalna
Fortinet Cyberbezpieczeństwo
Google Cloud
HPE GreenLake
HPE Infrastruktura
IBM Security University 2020
IBM Data and AI Virtual Forum Poland
IFS Applications
SAP Analityka Big Data
SUSE Innowacje Open Source dla biznesu
Prenumerata
Archiwum
Download
Newslettery
Strona główna
Archiwum
Rocznik 2005
Wydanie 41-2005
Wydanie 41-2005, 7 listopada 2005
prenumerata klasyczna
prenumerata elektroniczna
Wiadomości
Rewolucja tu i teraz
Z Davidem Collinsem, członkiem WiMax Forum z ramienia kanadyjskiej firmy Redline Communications, rozmawia Tomasz Marcinek.
Burmistrz czy rynek?
Kto ma budować sieci szerokopasmowego dostępu do Internetu tam, gdzie ich jeszcze nie ma? Jaką rolę w rozwoju infrastruktury dostępowej w polskich gminach, miastach i regionach ma do spełnienia władza publiczna, a jaką rynek? Seminarium "Burmistrz czy rynek" pokazało kilka możliwych rozwiązań.
Dotrzeć do klienta
Krytycznym elementem rozwoju polskiego rynku usług szerokopasmowych nadal jest dotarcie do abonenta - przeszkodą są zarówno przyczyny ekonomiczne, jak i niska penetracja łączy abonenckich.
Niejasny handel elektroniczny
Rośnie liczba skarg związanych z transgranicznym handlem elektronicznym. Jedną z prób uporządkowania tego rynku jest wprowadzenie znaku jakości dla handlu elektronicznego - Euro Label, opartego na Europejskim Kodeksie Postępowania.
Redukcja w skali makro
Choć wyniki finansowe branży teleinformatycznej wskazują na dobrą kondycję, dziesiątki tysięcy ludzi na świecie tracą pracę.
Na giełdę po inwestycje
Przed wejściem na giełdę Teta szczegółowo dzieli się planami rozwoju oprogramowania.
Komórkowa megafuzja
Hiszpańska Telefonica chce za 26,1 mld USD przejąć operatora komórkowego O2 działającego w Wlk. Brytanii, Niemczech, Irlandii i na wyspie Man.
Cała pomarańcza dla TP
Telekomunikacja Polska odkupi od France Telecom brakujące 34% udziałów w PTK Centertel. Wartość transakcji, która zapewni przejęcie pełnej kontroli nad siecią Orange w Polsce, wynosi 4,88 mld zł.
Technologie
Aperi łączy i dzieli
Nowa inicjatywa open source sterowana przez IBM ma na celu ułatwienie zarządzania systemami pamięci masowych. Sprawa jest jednak mocno kontrowersyjna.
Coraz więcej przyległości
Po zakupieniu ponad 30 firm BEA Systems przedstawia ciekawą ofertę rozwiązań do budowania dużych systemów.
Małe coraz lepsze
Sprzętowe oferty dla firm małych i średnich zmieniają się jak w kalejdoskopie. Na szczęście dla klientów są to zmiany na lepsze.
Zarządzanie
Życie jak w filmie
Któż nie chciałby pracować mniej, jednocześnie nie tracąc przywilejów zarezerwowanych dla pracoholicznych przodowników? Albo mieć dwa razy więcej urlopu niż gwarantuje prawo? W Stanach Zjednoczonych o SAS Institute równie często pisze niszowy magazyn Working Mother, co tamtejszy Computerworld. SAS doskonale sprzedaje się w mediach jako wymarzony pracodawca. Zdecydowanie lepiej niż jako producent skomplikowanych narzędzi do statystyki i analizy, które przynoszą firmie półtora miliarda dolarów rocznie.
Konteksty
Każdemu według potrzeb
Firma Intel zatrudnia antropologów, których zadaniem jest określanie rzeczywistych potrzeb i oczekiwań ludzi z różnych części świata pod adresem nowych technologii.
Cyfrowe biorą wszystko
Stworzenie biblioteki cyfrowej z prawdziwego zdarzenia nie ogranicza się tylko do zdigitalizowania tradycyjnych zbiorów. To skomplikowane przedsięwzięcie, które wymaga pokonania wielu problemów organizacyjnych, informatycznych, semantycznych, prawnych. Biblioteka cyfrowa ma swoją specyfikę i charakter.
Bezpieczeństwo
Kontrola po kontroli
Mechanizmy kontroli dostępu i zarządzania tożsamością zabezpieczają firmę przed nadużyciami. Ich uzupełnieniem powinny być jednak narzędzia do monitorowania i audytu czynności wykonywanych przez użytkowników aplikacji biznesowych.
Punkt widzenia
Wersje profesjonalizmu
Jest powiedzenie, że kto szuka, ten znajdzie. W zasadzie jest to logiczne, bo nie szukając trudno znaleźć, co najwyżej można się przypadkowo natknąć. Jak ostatnio zorientowałem się, ludzie szukają poleceń w programie Visio. Powinny tam być, a jednak ich nie ma.
Krzemowe wzgórza
W jednym z przedstawień Kabaretu Starszych Panów, grana przez Irenę Kwiatkowską hrabina, co i raz dobywała ze swego wnętrza muzykę, a konkretnie był to - nieco dziś zapomniany - walc "Ramona". Muzyka dobiegała z - nazwijmy to tak - głębi hrabiny, ale umiejscowienie jej źródła było, jak to u Starszych Panów, bardziej sprawą metafizyczną, niż konkretem.
Plujka, czyli felieton(ista) ogolony
Wydawałoby się, że po piętnastu latach realnego kapitalizmu w Polsce nauczyliśmy się mantry: "zysk, zysk, zysk". Szczególnie w branży komputerowej sprawa jest oczywista, prawa ekonomii działają tu bez pudła (np. prawo wykładniczego spadku cen jednostkowych wraz ze wzrostem liczby wyprodukowanych komputerów), zaś wszyscy chcąc lub nie chcąc korzystamy z wolnego rynku, wybierając rozwiązania, które nam bardziej odpowiadają. Czasy bezmarkowych składaków, prywatnego importu oraz lewego softu powoli odchodzą w niepamięć. Tymczasem na łamach naszego pisma sąsiad lansuje zachowania żywcem przeniesione z czasów PRL-u.
Wolni i solidarni
Są na świecie rzeczy, o których nie śniło się filozofom. Są też problemy obliczeniowe, z którymi mogą się mierzyć tylko najszybsze superkomputery - ale akurat zadania te nie są dość atrakcyjne, by zajęły się nimi wielkie centra badawcze lub wojskowe. Jednak dzięki dobrym pomysłom i ludziom dobrej woli da się i takie problemy rozwiązywać. Chciałbym dziś opowiedzieć Państwu jak - zapraszam do BOINC.
Temat tygodnia
Szerokiej drogi!
Integracja telewizji, telefonu i Internetu dzieje się na naszych oczach. Technika dostępu nie ma znaczenia - liczy się treść. Oto główne przesłanie II Forum na rzecz Usług Szerokopasmowych, które miało miejsce w Warszawie pod koniec października br.
Listy
Podpis teoretycznie bezpieczny
Warto jest skomentować spór na temat luk w zabezpieczeniach oprogramowania do składania podpisu elektronicznego wywołany przez firmę G Data (Paweł Krawczyk, Podpis teoretycznie bezpieczny, CW nr 39/2005). Nie wszystkie bowiem argumenty i kontrargumenty docierają do sedna zagadnienia.
Reklama zamknie się za 15 sekund. Przejdź do serwisu »