Computerworld.pl
Konferencje
Okiem Prezesa
Tematy
Agile
Aplikacje Biznesowe
Bezpieczeństwo
Big Data
Cloud Computing
DataCenter
GDPR/RODO
SDN
Sieci
Smart City
Praca w IT
Przemysł 4.0
Digital Leaders
Badanie AudIT
Biblioteka IT
Prenumerata
Strefy tematyczne
Alcatel-Lucent Enterprise – rozwiązania IT dla rozwoju biznesu
Check Point Cyberbezpieczeństwo w 2020
Cisco Webex
Commvault - Zintegrowane rozwiązania do backupu danych
Fortinet Bezpieczna praca zdalna
Fortinet Cyberbezpieczeństwo
Google Cloud
HPE GreenLake
HPE Infrastruktura
IBM Security University 2020
IBM Data and AI Virtual Forum Poland
IFS Applications
SAP Analityka Big Data
SUSE Innowacje Open Source dla biznesu
VMware SD-WAN by VeloCloud
×
Szukaj
Konferencje
Wiadomości
CIO Executive
Podcasty
Okiem Prezesa
Wywiady
Badanie AudIT
Biblioteka IT
Praca w IT
Tematy
Agile
Aplikacje Biznesowe
Bezpieczeństwo
Big Data
Cloud Computing
DataCenter
GDPR/RODO
SDN
Sieci
Smart City
Praca w IT
Przemysł 4.0
Digital Leaders
Strefy tematyczne
Alcatel-Lucent Enterprise – rozwiązania IT dla rozwoju biznesu
Check Point Cyberbezpieczeństwo w 2020
Cisco Webex
Commvault - Zintegrowane rozwiązania do backupu danych
Fortinet Bezpieczna praca zdalna
Fortinet Cyberbezpieczeństwo
Google Cloud
HPE GreenLake
HPE Infrastruktura
IBM Security University 2020
IBM Data and AI Virtual Forum Poland
IFS Applications
SAP Analityka Big Data
SUSE Innowacje Open Source dla biznesu
Prenumerata
Archiwum
Download
Newslettery
Strona główna
Archiwum
Rocznik 2005
Wydanie 40-2005
Wydanie 40-2005, 31 października 2005
prenumerata klasyczna
prenumerata elektroniczna
Wiadomości
Nikt nie jest prorokiem we własnym kraju
Z dr. Marcinem Piątkowskim z Międzynarodowego Funduszu Walutowego rozmawia Sławomir Kosieliński.
Oczekiwanie na ruch
Novell nie potwierdza planów redukcji zatrudnienia. Branża nie przestaje jednak huczeć o planowanym zwolnieniu ok. 20% pracowników tej firmy.
Z Wrocławia na warszawski parkiet
Przedstawiciele firmy Teta jeszcze w tym roku chcieliby zakończyć publiczną sprzedaż akcji firmy.
O mące, piekarni i chlebie
XI Konferencja Użytkowników i Deweloperów Oracle, zorganizowana przez Stowarzyszenie Polskiej Grupy Użytkowników Systemu Oracle PLOUG, była okazją do dyskusji poświęconych nie tylko technologii.
Regulator prosi oczas
Departament Sprawiedliwości USA opóźnia połączenie Oracle z Siebel Systems.
Testy elektronicznego głosowania
Podczas drugiej tury wyborów prezydenckich w dwóch lokalach wyborczych w Warszawie i Sopocie pojawiły się urządzenia umożliwiające elektroniczne oddanie głosu.
Kontrakty, wdrożenia
Spółki eCard i o2.pl znalazły się w pierwszej dziesiątce rankingu Technology Fast 50...
Nowa wersja SAP Business One
SAP wprowadził na rynek nową wersję oprogramowania SAP Business One, przeznaczoną dla małych i średnich firm zatrudniających poniżej 100 pracowników. Według informacji SAP nowa wersja programów z serii Business One, obejmujących moduły sprzedaży, finansów, zakupów, gospodarki materiałowej i produkcji, umożliwia szybszą instalację i bardziej intuicyjną obsługę.
Marconi wesprze Szwedów
Ericsson przejmuje większą część działalności brytyjskiego dostawcy sprzętu telekomunikacyjnego - firmy Marconi. Umożliwi to szwedzkiej firmie poszerzenie oferty o urządzenia, które pozwalają operatorom na zwiększanie pojemności sieci kablowych. Wartość transakcji jest szacowana na ok. 2,1 mld USD. Ericsson spodziewa się, że dzięki temu jego przychody wzrosną o ok. 1,5 mld USD. Korzyści będą jednak widoczne dopiero w 2007 r
D-Link rusza na podbój Cisco?
D-Link zdecydował się na zaatakowanie nowego segmentu rynku i wprowadzenie do sprzedaży urządzeń sieciowych przeznaczonych dla odbiorców korporacyjnych. Obecnie są to przełączniki warstw drugiej i trzeciej rodziny xStack wyposażone w porty Gigabitowe, a opcjonalnie również 10Gigabitowe oraz urządzenia typu appliance D-Link DFL do zabezpieczania dostępu i filtrowania ruchu pakietów.
Bezpieczeństwo i odpowiedzialność
NASK po raz dziewiąty zorganizował konferencję SECURE propagującą wiedzę na temat bezpieczeństwa sieci i systemów komputerowych. Została ona zorganizowana przez NASK i działający w jego ramach zespół reagowania CERT. Konferencję wsparła także utworzona w 2004 r. Europejska Agencja Bezpieczeństwa Sieci i Informacji ENISA.
Bankomaty Siemensa
Siemens Business Services, wchodzący w skład Siemens sp. z o.o., podpisał umowę na sprzedaż w Polsce bankomatów firmy Triton. SBS zajmował się już serwisowaniem bankomatów sprzedawanych przez Wincor Nixdorf.
Exatel na WiMAX-a
W Warszawie działa już nadajnik pracujący w częstotliwości 3,5 GHz w technologii WiMAX obsługiwany przez firmę Exatel. To pierwszy z 50 nadajników, które w większych polskich miastach zostaną uruchomione do końca 2006 r. przez tego operatora.
Skalowany mainframe
IBM zaprezentował nowe komputery mainframe - IBM System z9-109, których opracowanie trwało trzy lata i kosztowało firmę 1,2 mld USD. Komputery te umożliwiają uzyskanie dwukrotnie wyższej wydajności przetwarzania niż dotychczas dostępne w ofercie IBM najsilniejsze modele eServer zSeries z990.
Administracja nie jest przygotowana
Główną barierą w upowszechnianiu e-podpisu w Polsce jest nieprzygotowanie administracji do odbioru dokumentów z podpisem elektronicznym - stwierdzili uczestnicy spotkania w Narodowym Banku Polskim.
Koma dla Softbank Serwis
Softbank Serwis przejmie za prawie 41 mln zł 100% akcji Komy. Przeprowadzona transakcja jest kolejnym etapem rozpoczętej w lipcu br. konsolidacji obu spółek.
Zmiany kadrowe
KONRAD ROCHALSKI został prezesem zarządu Infor Systems Polska.
Technologie
Nowy wirtualny świat
Zwirtualizowane rozwiązania, systemy i urządzenia zaczynają opanowywać świat wokół nas. Wkrótce nie będzie centrum danych, urządzenia sieciowego, macierzy, serwera czy nawet komputera nieoferującego takiej funkcji. Co możemy dzięki temu zyskać?
Sieciowa ofensywa
W ciągu ostatniego miesiąca Cisco przedstawiło kilka inicjatyw w dziedzinie architektur rozwiązań sieciowych. Firma wprowadziła sporo nowych rozwiązań sprzętowych i odświeżone wersje aplikacji komunikacyjnych.
Serwer miniklaster
VIA ogłosiła nową architekturę energooszczędnych serwerów, które można łatwo łączyć w klastry. Wiesław Pawłowicz
Zarządzanie
Nowe potrzebne od zaraz
Informatycy muszą pogodzić się z tym, że tak jak specjaliści z innych dziedzin w ciągu swojej kariery zawodowej przynajmniej kilka razy zmienią charakter pracy i specjalizację. Będą musiały przygotować się do tego także firmy zajmujące się szkoleniami IT.
Konteksty
Systemy i ludzie
W zabezpieczeniach kryptograficznych w bankowości kluczową rolę często odgrywa tzw. czynnik ludzki.
Ideał samonaprawialności
Wzrost złożoności systemów IT i ich znaczenia dla naszej cywilizacji sprawia, że dotychczasowe metody projektowania i eksploatacji systemów IT nie gwarantują żądanego poziomu niezawodności. Laboratoria badawcze zastanawiają się więc nad tym, czy jesteśmy w stanie implementować paradygmat bioorganizacyjnej homeostazy.
Bezpieczeństwo
Podpis według wzoru
Wiedeńska konferencja RSA 2005 była w dużej mierze poświęcona podpisowi elektronicznemu i sposobom jego upowszechnienia na potrzeby inicjatyw e-government. Nie zabrakło jednak wątków związanych z badaniami nad atakami i metodami zabezpieczania się przed nimi.
Nieżyciowe reguły
Z Michaelem Vergarą, wiceprezesem ds. rozwiązań i usług profesjonalnych w firmie RSA Security, rozmawia Paweł Krawczyk.
Bezpieczna wędrówka
Bezpieczeństwo rozwiązań mobilnych może wydawać się zupełnie nową dziedziną, jednak wiele problemów - i rozwiązań - jest analogicznych do tych, które spotyka się w ''tradycyjnym'' zdalnym dostępie.
Punkt widzenia
Zaorać Bantustan
Dziewięć lat to szmat, a właściwie szmata czasu. Szczególnie jeśli spędziło się ten czas z dala od Ojczyzny, nasiąkając obcymi obyczajami. Przyznam się, że ostatnia podróż do Polski uświadomiła mi, że jestem tu obcy, choć to mój kraj.
Popisowa idea
Dziennik Zachodni - największy w kraju dziennik regionalny - jeździ ostatnio po świeżo obranym senatorze RP, jak po łysej kobyle. Wybrańcem losu wzbudzającym nie lada zainteresowanie prasy jest nie kto inny jak mgr inż. Szymura Jerzy - obecnie senator, a w świecie informatyki znany bardziej z prowadzonej w przeszłości od rozkwitu do upadku firmy 2Si.
Zatestowani na śmierć
Napisałem swego czasu felieton ''Komentując komentarze'' (CW 31/03), w którym proponowałem stworzenie katalogu przesądów informatycznych. Wtedy odniosłem się do powszechnego przekonania o niezbędności komentarzy i postawiłem tezę, że dobry program uwag "na boku" praktycznie nie wymaga, a ich pojawienie się jest oznaką niedojrzałości języka programowania, niedostatków w projekcie albo generalnie słabych umiejętności autora kodu.
O fakturach i poczcie raz jeszcze
Kilka zaledwie tygodni temu pisałem w tym miejscu o pewnym dziennikarzu, który był szczególnie zadowolony z tego, że - w jego przekonaniu - poczta straci na wprowadzeniu faktur elektronicznych i dobrze jej tak. A jak poczta dużo straci, to może i upadnie. I wtedy przestaną przychodzić do nas faktury do zapłaty, których przecież nikt nie lubi. Są one jak te złe listy, z jednej z najbardziej udanych polskich piosenek filmowych (a może i polskich piosenek w ogóle?), w której to znalazł się nawet postulat wstrzymania pociągów, by listonosz na pewno nie miał czego nosić pod Hotelik Róż.
Temat tygodnia
W krzywym zwierciadle
Są kłamstwa, wielkie kłamstwa i... statystyka. Zawsze przypominajmy sobie ten aforyzm słynnego polskiego matematyka Hugo Steinhausa (1887-1972), gdy bierzemy do ręki kolejną prognozę rozwoju rynku. Jakiegokolwiek, w tym także rynku IT.
Reklama zamknie się za 15 sekund. Przejdź do serwisu »