Computerworld.pl
Konferencje
Okiem Prezesa
Tematy
Agile
Aplikacje Biznesowe
Bezpieczeństwo
Big Data
Cloud Computing
DataCenter
GDPR/RODO
SDN
Sieci
Smart City
Praca w IT
Przemysł 4.0
Digital Leaders
Badanie AudIT
Biblioteka IT
Prenumerata
Strefy tematyczne
Alcatel-Lucent Enterprise – rozwiązania IT dla rozwoju biznesu
Check Point Cyberbezpieczeństwo w 2020
Cisco Webex
Commvault - Zintegrowane rozwiązania do backupu danych
Fortinet Bezpieczna praca zdalna
Fortinet Cyberbezpieczeństwo
Google Cloud
HPE GreenLake
HPE Infrastruktura
IBM Security University 2020
IBM Data and AI Virtual Forum Poland
IFS Applications
SAP Analityka Big Data
SUSE Innowacje Open Source dla biznesu
VMware SD-WAN by VeloCloud
×
Szukaj
Konferencje
Wiadomości
CIO Executive
Podcasty
Okiem Prezesa
Wywiady
Badanie AudIT
Biblioteka IT
Praca w IT
Tematy
Agile
Aplikacje Biznesowe
Bezpieczeństwo
Big Data
Cloud Computing
DataCenter
GDPR/RODO
SDN
Sieci
Smart City
Praca w IT
Przemysł 4.0
Digital Leaders
Strefy tematyczne
Alcatel-Lucent Enterprise – rozwiązania IT dla rozwoju biznesu
Check Point Cyberbezpieczeństwo w 2020
Cisco Webex
Commvault - Zintegrowane rozwiązania do backupu danych
Fortinet Bezpieczna praca zdalna
Fortinet Cyberbezpieczeństwo
Google Cloud
HPE GreenLake
HPE Infrastruktura
IBM Security University 2020
IBM Data and AI Virtual Forum Poland
IFS Applications
SAP Analityka Big Data
SUSE Innowacje Open Source dla biznesu
Prenumerata
Archiwum
Download
Newslettery
Strona główna
Archiwum
Rocznik 2005
Wydanie 37-2005
Wydanie 37-2005, 10 października 2005
prenumerata klasyczna
prenumerata elektroniczna
Wiadomości
Dobre plany na walcowni
W Hucie Aluminium Konin-Impexmetal zakończone zostanie wdrożenie systemu Factory Planner firmy i2 Technologies. To pierwszy projekt tego typu w Polsce.
Samozachwyt nieuzasadniony
Z Marcinem Hejką, dyrektorem pionu inwestycji strategicznych w Europie Środkowo-Wschodniej w Intel Capital, wiceprezesem Polskiego Stowarzyszenia Inwestorów Kapitałowych, rozmawia Antoni Bielewicz.
E-government po polsku
Kluczowym problemom polskiego e-government będzie poświęcona dziewiąta już Konferencja ''Miasta w Internecie''. Tematem przewodnim obrad będzie modernizacja administracji publicznej, jako kluczowy czynnik reformy państwa, w której istotny czynnik jej przyspieszenia i dynamizacji stanowić mogą technologie teleinformatyczne.
NASK sięga dalej
NASK uruchamia usługę telekomunikacji radiowej, w ramach której zaoferuje bezprzewodowy dostęp do Internetu i telefonię.
Debiut PC Guard na parkiecie
Poznańska firma PC Guard, producent systemu wspomagającego zarządzanie Graffiti, zadebiutowała w ubiegłym tygodniu na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Firma jest - po Comarchu, MacroSofcie i Simple - czwartym producentem systemów wspomagających zarządzanie, notowanym na warszawskim parkiecie.
Nowa strategia COMP Rzeszów
Dalszy wzrost w sektorze bankowym w Polsce i na Słowacji, dynamiczny rozwój w sektorze przedsiębiorstw w Polsce i w sektorze administracji publicznej na Słowacji, osiągnięty dzięki akwizycjom, to podstawowe założenia strategii rozwoju Grupy COMP Rzeszów-ASSET Soft.
Bankowcy w szkole
Ponad 10 tys. pracowników Banku BPH skorzystało z programu szkoleń elektronicznych dostarczonych za pomocą platformy SAP Learning Solution zintegrowanej z modułem SAP HR. To największa tego typu instalacja w Polsce. ''Naszym priorytetem było stworzenie systemu umożliwiającego szkolenie pracowników z oferowanych przez nas produktów, które zmieniają się bardzo szybko'' - mówi Katarzyna Niezgoda, wiceprezes zarządu Banku BPH, odpowiedzialna za pion zasobów ludzkich.
Microsoft kontra Eolas Technology
Amerykańskie Biuro Patentowe potwierdziło, że patent na technologię, umożliwiającą osadzanie elementów interaktywnych na stronach WWW, został prawidłowo przyznany amerykańskiej firmie Eolas Technology w 1998 r. W najbliższych dniach Biuro ma wydać zaświadczający o tym certyfikat. To zła informacja dla Microsoftu, który - jak utrzymują przedstawiciele Eolas - nielegalnie korzystał z opatentowanej technologii.
ATM w ogólnoświatowej sieci transmisji
Firma ATM została podwykonawcą jednego z europejskich operatorów w projekcie budowy ogólnoświatowej sieci transmisyjnej.
Gala Lider Informatyki 2005
Podczas Wielkiej Gali w Teatrze Narodowym w Warszawie po raz 9. przyznaliśmy tytuły Lider Informatyki najlepiej zinformatyzowanym przedsiębiorstwom i instytucjom w Polsce.
Technologie
Biuro po remoncie
Przedstawiamy Państwu kolejną, drugą część relacji z odbywającej się co dwa lata konferencji Microsoft Professional Developer Conference. W tym roku zbiegła się z zapowiedziami dotyczącymi przyszłorocznej premiery pakietu Office 12, który w połączeniu z serwerem portalowym SharePoint staje się w coraz większym stopniu platformą do budowy aplikacji.
BEA kręci kółkiem
BEA Systems finansowo ma się świetnie, ale jej pozycja - w związku z umacnianiem się pozycji IBM, Oracle i JBoss może zostać osłabiona. Firma widzi już przeszkody na horyzoncie, wykonuje manewr wymijania, by nie zderzyć się z nimi czołowo.
Długo wyczekiwana siódemka
Lotus Domino 7.0 przynosi jedną, dużą, od dawna zapowiadaną zmianę, której klienci bardzo wyczekiwali. Jest też kilka pomniejszych, co nie znaczy nieistotnych.
Totalny porządek
Cisco wprowadza technologię VFrame, pozwalającą wirtualizować zasoby serwerów, pamięci masowych oraz innych urządzeń działających w ośrodkach przetwarzania danych.
Kawa i jabłka
Carsystem-Voss ze Szczecina wdraża oparty na technologii Java system MAXeBiznes firmy Max Elektronik na platformie Apple Mac OS X.
Zarządzanie
Żeby praca była fajna
Zapewne każdy menedżer IT chciałby być dobrym szefem dla swoich podwładnych. Wymaga to doświadczenia i wiedzy zarówno o zarządzaniu zespołami ludzkimi, jak i specyfice cechującej przedstawicieli zawodu informatyka.
Czas zacząć na nowo
Przyzwyczailiśmy się do tego, że wytwarzanie oprogramowania musi wyglądać tak, jak dzisiaj wygląda. Tymczasem niektórzy kwestionują to przekonanie, twierdząc, że musimy głęboko przewartościować paradygmaty obowiązujące dzisiaj w IT.
Konteksty
Miejsce przyszłości
Powstanie komputera kwantowego otworzyłoby przed informatyką nieznane dotychczas perspektywy, umożliwiając rozwiązanie wielu zadań, z którymi dzisiaj nie potrafimy sobie poradzić. Wciąż jednak nie wiadomo, czy pomimo niepodważalnej podbudowy teoretycznej komputer kwantowy uda się rzeczywiście stworzyć.
Bezpieczeństwo
Certyfikat z kapelusza
Red Hat zamierza certyfikować kolejną wersję Red Hat Enterprise Linux na zgodność ze standardem EAL4. Partnerzy na pewno się ucieszą. Klienci także, pytanie tylko, czy będą choćby odrobinę bardziej bezpieczni.
Punkt widzenia
Gruszki na wierzbie
Tytułowy zwrot niesłusznie jest kojarzony z rosyjskim uczonym Iwanem Miczurinem, który rzekomo miał takie botaniczne kuriozum obiecywać. W rzeczywistości tylko ostatnie 17 lat jego długiego (80) życia przypadło na okres Rosji Radzieckiej, co oznacza, że większość dokonań miał już wtedy dawno za sobą. Jego badania nad ulepszaniem gatunków roślin i próby ich teoretycznego uogólnienia wykorzystywano jednak, wraz z osobą autora, do propagandy politycznej, w czym wyróżniał się inny botanik, niejaki Trofim Łysenko.
Nieosobistość
Urządzenie znane pod nazwą ''komputer osobisty'', sprawca rewolucji technologicznej i organizacyjnej, odchodzi w przeszłość. Symbole z reguły przeżywają produkty, które je wypromowały (np. mało kto dziś pamięta, że nazwa ''rower'' pochodzi od marki firmy produkującej na początku wieku pojazdy zwane bicyklami), więc pewnie skrót PC będzie przez dłuższy czas używany na określenie urządzenia informatycznego ogólnego przeznaczenia. Od dawna już ów ''komputer'' nie jest żadnym komputerem, a małym systemem informatycznym składającym się z kilkunastu komputerów oraz zaawansowanego oprogramowania. Ostatnio na dodatek przestał być osobisty w ogólnie przyjętym znaczeniu tego słowa.
Pawie pióra
Sądząc po reakcji Czytelników, mój niedawny felieton pt. ''Wachlarz umiejętności'', dotyczący wybujałych CV, wzbudził niemałe emocje. Bywa tak, że wiele istotnych problemów, które poruszam na tych łamach przechodzi zupełnie bez echa, aż wreszcie udaje mi się nadepnąć komuś na odcisk, wyzwalając zamierzoną polemikę.
Europa, czyli chciejstwo
Zacząłem pisać felieton o porównaniu UE i USA gdy przeczytałem najnowsze informacje agencyjne ze świata. Tragedia Nowego Orleanu, zalanego i plądrowanego przez mieszkańców pozostawionych bez pomocy z zewnątrz, jest tematem numer jeden. Jeszcze raz okazało się, jak niedoskonała jest nowoczesna infrastruktura oraz zabezpieczenia przed kataklizmami. Wystarczy odciąć prąd, a właściwie wszystko staje.
Temat tygodnia
Poradnik lobbysty
Wkrótce na korytarzach sejmowych zaroi się od... lobbystów. Oto poradnik dla tych, którzy chcieliby skorzystać z ich usług
Reklama zamknie się za 15 sekund. Przejdź do serwisu »