9/98, 1 września 1998

Systemy
NetWare 5 - już po premierze
Na początku września miała miejsce premiera nowego systemu operacyjnego Novella - NetWare 5. System wyposażono w nowe mechanizmy, takie jak: obsługa "czystego" IP, nowy model zarządzania pamięcią i wzbogacone usługi katalogowe. Graficzny interfejs administratora w istotny sposób zmienił swoje oblicze.
Technologie katalogowe na XXI w.
NetWare 5 to więcej niż tyko platforma technologiczna - podkreśla w rozmowie z "NetWorld" Dough Knight, wiceprezydent Novell Systems Engineering, odpowiedzialny za pracę ponad 200 inżynierów systemowych Novella.
Zabezpieczanie NT
Trzydzieści sekund to bardzo mało, ale dla wielu administratorów z sieciami wyłączonymi z eksploatacji to granica, po przekroczeniu której mogą pojawić się nie lada kłopoty. To właśnie dlatego wraz ze wzrostem popularności systemu operacyjnego Windows NT Server firmy Microsoft wielu producentów z branży sieciowej włącza do swoich ofert rozwiązania zarówno programowe, jak i sprzętowe, dzięki którym serwery pracujące pod systemem NT są w każdej chwili dostępne, a ich odporność na awarie znacznie wzrasta.
Między sieciami
Komputer idzie na rękę
Komputery ręczne (handheld computers) zdobywają coraz większą popularność. I chociaż w Polsce sprzęt tego rodzaju jest jeszcze używany przez niewiele osób, to z biegiem czasu i u nas zrobi podobną karierę do notebooków, traktowanych już jako zwyczajne narzędzie pracy.
Bezpieczeństwo sieci
Zapory ogniowe
Sieci przedsiębiorstw są dzisiaj tak narażone na włamania, jak nigdy dotąd. Głównym czynnikiem prowokującym do pirackich ataków jest wprawdzie swobodny dostęp do Internetu, ale czy przedsiębiorstwa przywiązują należytą wagę do problematyki bezpieczeństwa? Warto zatem spojrzeć na zapory ogniowe w kontekście pewnego zdarzenia, bardzo brzemiennego w skutki...
Zarządzanie sieciami
Systemy zarządzania desktopami
Systemy zarządzania desktopami to zestawy narzędzi zapewniających scentralizowane wsparcie funkcji zarządzania, takich jak: inwentaryzacja oprogramowania i sprzętu, dystrybucja oprogramowania i opomiarowanie licencji. Wdrażanie ich nie jest przedsięwzięciem ani łatwym, ani tanim, ale w efekcie znacznie ułatwiającym pracę administratorów obniżającym koszty administracji.
Telekomunikacja
Multipleksery optyczne
Idea zwiększenia przepływności toru optycznego bez podwyższania szybkości transmisji w światłowodzie była podstawą rozwoju systemów ze zwielokrotnieniem falowym WDM. Dla takich systemów transmisyjnych istotnym zagadnieniem staje się sposób multipleksacji poszczególnych kanałów optycznych prowadzonych w pojedynczym światłowodzie, odpowiednich zarówno dla sieci magistralowych między odległymi węzłami sieci, jak i dostępowych.
Elektroniczne przewodniki po programach w telewizji cyfrowej DVB
W przeciwieństwie do systemów telewizji analogowej, gdzie programy są modulowane w rozłączne kanały częstotliwościowe, przekaz cyfrowy stanowi strumień przemieszanych pakietów niosących informacje z różnych programów. Aby uzyskać dostęp do programu, użytkownik musi dysponować narzędziem, które pomoże mu wybrać interesujący go program (a nie kanał), a potem przeprowadzi rekonstrukcję informacji z postaci pakietowej do postaci użytecznej.