Computerworld.pl
Konferencje
Okiem Prezesa
Tematy
Agile
Aplikacje Biznesowe
Bezpieczeństwo
Big Data
Cloud Computing
DataCenter
GDPR/RODO
SDN
Sieci
Smart City
Praca w IT
Przemysł 4.0
Digital Leaders
Badanie AudIT
Biblioteka IT
Prenumerata
Strefy tematyczne
Akamai - Security
Alcatel-Lucent Enterprise – rozwiązania IT dla rozwoju biznesu
Check Point Cyberbezpieczeństwo w 2020
Cisco Webex
Commvault - Zintegrowane rozwiązania do backupu danych
Fortinet Bezpieczna praca zdalna
Fortinet Cyberbezpieczeństwo
Google Cloud
HPE GreenLake
HPE Infrastruktura
IBM Security University 2020
IBM Data and AI Virtual Forum Poland
IFS Applications
SAP Analityka Big Data
SUSE Innowacje Open Source dla biznesu
VMware SD-WAN by VeloCloud
×
Szukaj
Konferencje
Wiadomości
CIO Executive
Podcasty
Okiem Prezesa
Wywiady
Badanie AudIT
Biblioteka IT
Praca w IT
Tematy
Agile
Aplikacje Biznesowe
Bezpieczeństwo
Big Data
Cloud Computing
DataCenter
GDPR/RODO
SDN
Sieci
Smart City
Praca w IT
Przemysł 4.0
Digital Leaders
Strefy tematyczne
Alcatel-Lucent Enterprise – rozwiązania IT dla rozwoju biznesu
Check Point Cyberbezpieczeństwo w 2020
Cisco Webex
Commvault - Zintegrowane rozwiązania do backupu danych
Fortinet Bezpieczna praca zdalna
Fortinet Cyberbezpieczeństwo
Google Cloud
HPE GreenLake
HPE Infrastruktura
IBM Security University 2020
IBM Data and AI Virtual Forum Poland
IFS Applications
SAP Analityka Big Data
SUSE Innowacje Open Source dla biznesu
Prenumerata
Archiwum
Download
Newslettery
Strona główna
Archiwum
Rocznik 2005
Wydanie 6/2005
Wydanie 6/2005, 1 czerwca 2005
Infrastruktura
Zdalny dostęp do zasobów firmy
Być w pracy, nie ruszając się z własnego łóżka - o tym marzy większość administratorów, zresztą w marzeniach tych nie są osamotnieni. Popularność rozwiązań zdalnego dostępu do zasobów firmy (nie tylko do infrastruktury technicznej, ale także do danych) wciąż rośnie, a spowodowała ją konieczność coraz częstszego wysyłania pracowników "w świat". Bowiem mobilny pracownik powinien czuć się jakby był w swojej firmie. Oferta rynku w tym zakresie jest coraz ciekawsza.
Systemy i narzędzia
VPN + MPLS = VPLS
Idea przeradza się w praktykę. Coraz więcej producentów urządzeń sieciowych oferuje tę technologię. Uznaje się ją obecnie za najbardziej elastyczne rozwiązanie dostarczające usług VPN w warstwie drugiej (zatem niezależnych od protokołu sieciowego), które w rdzeniu sieci wykorzystują MPLS. Przedstawiamy VPLS (Virtual Private LAN Services), czyli wirtualne usługi sieciowe.
Testy i porównania
Solaris wkracza na terytorium Linuksa
Wobec rosnącej popularności Linuksa w przedsiębiorstwach Sun Microsystems wprowadził nową wersję swojego, wywodzącego się z Uniksa, systemu operacyjnego Solaris. W wersji 10 system nie ogranicza się do firmowej platformy SPARC, pracując też wydajnie na serwerach 32-bitowych x86 i 64-bitowych AMD. Zawiera także nowe mechanizmy ochronne i obsługuje wiele aplikacji Linuksa. A co najważniejsze jest bezpłatny.
IE czy Firefox?
Dominującej przeglądarce Microsoftu rzuca wyzwanie Mozilla Firefox, oprogramowanie open source. Przeprowadzone testy rozwiązań nie wykazały jednak istotnej przewagi żadnego z nich.
Juniper NetScreen-5GT Wireless
Wraz z niedawną premierą zapory NetScreen-5GT, przeznaczonej do zabezpieczania bezprzewodowych punktów dostępu, Juniper dołączył do grona dostawców rozwiązań bezprzewodowych. Test wykazał, że nowe urządzenie to firewall o sporych możliwościach.
Biurowe urządzenia wielofunkcyjne
Najwyższy czas pożegnać się z zestawem stojących obok siebie niezależnych urządzeń biurowych - drukarką, kopiarką, skanerem i faksem. Wielofunkcyjne MFP (Multi-Function Printer) łączą wszystkie ich funkcje w jednym uniwersalnym urządzeniu, które umożliwia oszczędność zajmowanego miejsca, wydanych na sprzęt pieniędzy, problemów z serwisem, a z reguły oferuje też zaawansowane funkcje zarządzania dokumentami i obiegiem zadań (workflow).
Zarządzanie i bezpieczeństwo
Firewalking, czyli spacer po zaporze ogniowej
Dokładna analiza sieci od strony intruza pozwala ocenić stan jej odporności i pokazać słabości. Każdy audyt bezpieczeństwa dotyczy testów penetracyjnych. Idea opiera się na symulacji działań potencjalnego intruza. Testy penetracyjne przeprowadza się przy założeniu, że nie są znane struktura oraz usługi badanej sieci. Interesującą techniką umożliwiającą wykonanie takiej analizy sieci jest firewalking.
Zarządzanie usługami IT szansa czy zagrożenie?
Coraz większymi krokami do wielu firm nadchodzi konieczność zdefiniowania usług IT świadczonych wewnątrz przedsiębiorstwa i sformalizowania trwających w nich procesów. I chociaż definicje tych usług oraz ich realizacja bywają różne, to we wszystkich przypadkach chodzi o to samo: uzyskanie całkowitej przejrzystości wszystkiego co związane z IT w przedsiębiorstwie, automatyzację wielu procesów oraz przekształcenie części działu IT z roli wsparcia technicznego do roli wsparcia konsultingowego. Dla części administratorów oznacza to albo awans, albo zwolnienia.
Ochrona wiadomości w systemach pocztowych
Poczta elektroniczna to aplikacja coraz powszechniej wykorzystywana w procesach biznesowych przedsiębiorstw. Od magazynów po gabinety członków zarządu stała się po prostu niezbędna. Tym większego znaczenia nabiera zapewnienie stałego do niej dostępu.
Samoregulacja Internetu prawo, technika i użytkownicy
Regulowanie obecności w Internecie materiałów sprzecznych z porządkiem prawnym nie należy do zadań prostych. Stanowione przepisy wyznaczają jedynie pewne ramy, a ich praktyczne egzekwowanie rodzi wiele komplikacji. Nic więc dziwnego, iż dużą wagę przykłada się do samoregulacji uzupełniającej regulacje prawne.
Nowe technologie
PCI Express zwiększa wydajność serwerów
W ostatniej dekadzie PCI zdominowała całkowicie tak ważny aspekt serwerów i pecetów jak układy I/O. Ta magistrala danych obsługuje komunikację między procesorami i światem zewnętrznym, a więc adapterami sieciowymi, kartami graficznymi i innymi podsystemami wchodzącymi w skład systemu obliczeniowego.
Świat w sieci
Wyborcze wędliniarstwo
Wiemy już, że wybory odbędą się jesienią. Chory na śpiączkę Sejm nie był już nawet w stanie samorozwiązać się, co ładnie skomentował poseł Jan Rokita: "Mama mówiła mi od dziecka. Pamiętaj Jasiu, komuniści nigdy dobrowolnie nie oddadzą władzy". Nie oddali i choć wiele wskazuje, że w przyszłym parlamencie może ich w ogóle nie być, to dziś oni jednak będą decydować o kształcie przyszłorocznego budżetu.
Dylematy pacjenta
Jeśliby policzyć liczbę reform przeprowadzanych w służbie zdrowia i dodać do tego ministrów stojących na ich straży, to bez wątpienia nie starczyłoby nam palców u rąk i nóg. Pomimo jednak tych wszystkich wysiłków, ku mojemu zaskoczeniu, poranna kolejka w przychodni lekarskiej, często okraszona niecenzuralną wymianą zdań pomiędzy oczekującymi do rejestracji, jak była, tak jest.
Gdy gryzonie zaatakują sieć...
Powiększeniu się naszej rodziny o miniaturowego królika nagle zaczęły towarzyszyć awarie różnego sprzętu domowego. Telewizor przestał wyświetlać obraz, komórka podłączona do ładowarki wciąż była na skraju wyczerpania baterii, a połączone w sieć komputery nagle przestały się widzieć. Jak się wkrótce okazało, wszystko za sprawą instynktu - króliki "interpretują" kabelki jako korzonki w norce i jednym sprawnym "gryzem" dają im radę. O ile w domowej skali szkody te są relatywnie niewielkie, to wszelkiego rodzaju żyjątka potrafią nieźle zaburzyć pracę serwerowni (przekonał się o tym już niejeden administrator), ale także zakłócić ciągłość biznesową wielu poważnych firm.
Zastosowania
Pizza przez VoIP
American Restaurants (AmRest), właściciel 104 restauracji Pizza Hut i KFC na terenie Polski, wdrożył rozwiązania IP firmy Nortel o wartości ok. 1 mln USD. Wdrożenie to pozwoliło firmie AmRest na przekształcenie tradycyjnych linii telefonicznych w konwergentne rozwiązania sieciowe, które umożliwiają korzystanie z nowych usług telekomunikacyjnych, zmniejszają koszty operacyjne i upraszczają zarządzanie siecią. Rozwiązanie obniżyło koszty rozmów o ok. 10-15%.
Porady
Jak sobie radzić z problemami?
Pytanie: W jaki sposób rozwiązywać problemy w sieci lokalnej? Czy istnieją w tej dziedzinie gotowe schematy, metodologia?
Łącza optyczne FSO
Pytanie: Muszę zestawić łącze bezprzewodowe pomiędzy lokalizacjami o bezpośredniej widoczności. Rozważam użycie coraz powszechniej stosowanych łączy optycznych. Jakie zalety ma tego typu rozwiązanie?
Reklama zamknie się za 15 sekund. Przejdź do serwisu »