Computerworld.pl
Konferencje
Okiem Prezesa
Tematy
Agile
Aplikacje Biznesowe
Bezpieczeństwo
Big Data
Cloud Computing
DataCenter
GDPR/RODO
SDN
Sieci
Smart City
Praca w IT
Przemysł 4.0
Digital Leaders
Badanie AudIT
Biblioteka IT
Prenumerata
Strefy tematyczne
Akamai - Security
Alcatel-Lucent Enterprise – rozwiązania IT dla rozwoju biznesu
Check Point Cyberbezpieczeństwo w 2020
Cisco Webex
Commvault - Zintegrowane rozwiązania do backupu danych
Fortinet Bezpieczna praca zdalna
Fortinet Cyberbezpieczeństwo
Google Cloud
HPE GreenLake
HPE Infrastruktura
IBM Security University 2020
IBM Data and AI Virtual Forum Poland
IFS Applications
SAP Analityka Big Data
SUSE Innowacje Open Source dla biznesu
VMware SD-WAN by VeloCloud
×
Szukaj
Konferencje
Wiadomości
CIO Executive
Podcasty
Okiem Prezesa
Wywiady
Badanie AudIT
Biblioteka IT
Praca w IT
Tematy
Agile
Aplikacje Biznesowe
Bezpieczeństwo
Big Data
Cloud Computing
DataCenter
GDPR/RODO
SDN
Sieci
Smart City
Praca w IT
Przemysł 4.0
Digital Leaders
Strefy tematyczne
Alcatel-Lucent Enterprise – rozwiązania IT dla rozwoju biznesu
Check Point Cyberbezpieczeństwo w 2020
Cisco Webex
Commvault - Zintegrowane rozwiązania do backupu danych
Fortinet Bezpieczna praca zdalna
Fortinet Cyberbezpieczeństwo
Google Cloud
HPE GreenLake
HPE Infrastruktura
IBM Security University 2020
IBM Data and AI Virtual Forum Poland
IFS Applications
SAP Analityka Big Data
SUSE Innowacje Open Source dla biznesu
Prenumerata
Archiwum
Download
Newslettery
Strona główna
Archiwum
Rocznik 2005
Wydanie 5/2005
Wydanie 5/2005, 1 maja 2005
Infrastruktura
Pamięci masowe SSD
W systemach informatycznych bardzo ważną rolę odgrywa czas dostępu do danych. W pamięciach masowych opartych na dyskach twardych czas dostępu do danych jest często zbyt długi. Pamięci SDD są od 100 do 1000 razy szybsze od klasycznych dysków twardych.
Systemy i narzędzia
Windows czy Linux - bez emocji i uprzedzeń
W ostatnich latach Linux stał się poważnym systemem operacyjnym dla biznesu, zwłaszcza po serii dużych kontraktów rządowych w Europie i Azji. Ale i Microsoft Windows nie stoi w miejscu. Oba systemy mają w środowisku biznesowym zalety i wady. Spróbujmy porównać ich możliwości w zakresie serwerów webowych, usług plików i drukowania, pracy sieciowej i technik dostępu, oprogramowania aplikacyjnego i - last but not least - bezpieczeństwa.
Dwugłos: Windows czy Linux
W artykule "Windows czy Linux - bez emocji" staraliśmy się oddzielić mity od faktów, egzaminując najważniejsze aspekty uruchomienia tych systemów w środowisku korporacyjnym. Zanim jednak Szanowni Czytelnicy zdecydują w swym sumieniach, który system lepiej spełnia ich oczekiwania, oddajmy głos przedstawicielom obu obozów. Czas na pół strony swobodnych wypowiedzi.
Testy i porównania
Co w sieci piszczy...
Jednym z najważniejszych zadań administratora jest zapewnienie ciągłości pracy serwerów wraz z oferowanymi przez nie usługami sieciowymi. Dobrze jest monitorować naszą sieć, sprawdzając co jakiś czas, czy wszystkie usługi działają prawidłowo, by wiedzieć przed użytkownikami o ewentualnych awariach i zakłóceniach pracy.
Coraz mniejsze firmy w sieci SAN
Sektor małych i średnich firm staje się coraz ważniejszym rynkiem dla sieci pamięci masowych SAN (Storage Area Network). Dla producentów zabiegających o zwiększenie udziału na tym rynku największym wyzwaniem jest takie przygotowanie swoich rozwiązań, aby bez problemu poradzili sobie informatycy w firmach, w których z reguły brakuje specjalistów ds. architektury sieci i systemów pamięci masowych. Wszystko powinno być bardzo proste w instalacji i użyciu.
Exchange czy Openexchange? Porównanie serwerów pocztowych
Ocenie poddano dwa warianty migracji z platformy Exchange2000: uaktualnienie do wersji Exchange Server 2003 Enterprise Edition i podmianę na Novell Suse Linux Openexchange 4.1.
Desktopowy Linux Novella
Każda nowa dystrybucja Linuksa, zwłaszcza pochodząca od renomowanego dostawcy (takiego jak Novell), prowokuje pytanie: Czy jest on w stanie zastąpić Microsoft na desktopie?
Nowe technologie
Niezawodne przełączniki
Przedsiębiorstwa oczekują, że eksploatowane przez nie sieci LAN będą pracować absolutnie niezawodnie i będą dostępne przez 99,999% ich czasu pracy. Niestety, sieci komputerowe oparte na Ethernecie i przełącznikach nie zapewniają tak dużego stopnia dostępności. Można jednak temu zaradzić, stosując systemy operacyjne zarządzające przełącznikami LAN o architekturze modularnej.
Telekomunikacja
Publiczny Ethernet
Metropolitalna sieć ethernetowa z etykietowaniem MPLS umożliwia skalowanie szybkości transmisji z gwarancją jakości usług QoS oraz przesyłanie głosu i obrazu w czasie rzeczywistym. Rozwiązania praktyczne już udostępniają nowe aplikacje, obejmujące zdalne nauczanie, telefonię IP, wideo na żądanie VoD oraz transmisje telewizyjne i multimedialne.
Dokąd zmierza DOCSIS?
Konieczność wprowadzenia zróżnicowanych usług wymusza postęp w technologii modemów kablowych. Operatorzy kablowi stanęli przed problemem stworzenia infrastruktury dla aplikacji głosowych, telefonii IP, szybkiej transmisji danych czy wideo. Dostępności tych usług oczekuje nie tylko wymagający klient biznesowy, lecz także odbiorca domowy.
Świat w sieci
Ustawa na całe zło
Jednym ze skutków reformy administracji publicznej w Polsce było powołanie działu administracji o wdzięcznym imieniu informatyzacja. Przez długi czas, jeszcze za rządów Leszka Millera informatyzacja długo czekać musiała na włodarza, czyli zgodnie z urzędowym żargonem, ministra właściwego, który zająłby się porządkowaniem państwowej informatyki. Chrapkę na świeżo usmażone konfitury miało wiele resortów, ale w końcu funkcja Wielkiego Informatyzatora przypadła w 2003 r. ministrowi nauki. Ta decyzja miała oczywiste wady, jak i pewne zalety.
Sobie, nie muzom
Podobno co trzeci amerykański dyrektor, szef mniejszej bądź większej firmy, zaczyna dzień od zgooglowania własnej osoby (czyli wpisania w okno wyszukiwarki swojego nazwiska) w celu sprawdzenia, czy coś nowego i w jakim tonie się o nim pisze. Próżne? Amerykanie powiedzą, że przezorne. Odkąd wyszukiwanie w sieci stało się powszechne i coraz więcej osób opiera się głównie na informacjach dostępnych w mechanizmach wyszukiwania, a co więcej, wyrabia sobie opinie na tej podstawie, rośnie świadomość zagrożeń z tym związanych.
Mieć administratora w rodzinie
"Administratorzy nie powinni zakładać rodzin..." - stwierdziła ostatnio moja Druga Połowa. "Nie znam kobiety, która mogłaby z kimś takim wytrzymać. Oni mają zaimplementowany zupełnie inny protokół transmisji...".
Porady
Kontrola ruchu P2P
Pytanie: Administruję dużą siecią, w której znaczne obciążenie łączy do Internetu generują aplikacje P2P (peer-to-peer). W jaki sposób mogę kontrolować tego typu ruch?
Przezroczyste proxy
Pytanie: Serwery web-cache w mojej sieci pracują przy wykorzystaniu oprogramowania Squid. W sieci działa także sprzęt Cisco. W jaki sposób mogę utworzyć w takiej konfiguracji przezroczyste proxy? Czy mogę połączyć kilka serwerów web-cache w klaster?
Rejestrowanie zdarzeń w sieci
Pytanie: W jaki sposób mogę użyć narzędzi systemu Unix do tworzenia kopii zapasowych?
Reklama zamknie się za 15 sekund. Przejdź do serwisu »