5/98, 1 maja 1998

Instalatorstwo sieciowe
Testery i analizatory protokołów
Testery kablowe i analizatory protokołów sieciowych są niezastąpionymi narzędziami do wyszukiwania uszkodzeń w sieciach komputerowych. Powiadamiają nas one o powstawaniu w sieci komputerowej różnych problemów, np. o zbyt dużej liczbie błędnych pakietów lub przeciążeniu segmentu sieciowego.
Systemy
Alians na rzecz NT 5.0
Wszystko wskazuje na to, że Microsoft nie zamierza samotnie zmagać się z materią sytemu NT 5.0. Stali sprzymierzeńcy i nowo pozyskani sojusznicy zasilą system kodem realizującym takie funkcje, jak: składowanie on-line i odnowa po "klęskach żywiołowych", zarządzanie wolumenami i pamięcią zewnętrzną, defragmentacja dysków i migracja katalogów.
Czy komputery sieciowe zastąpią pecety?
Pomysł zastąpienia komputera PC "odchudzonym" klientem spotyka się z dużym sceptycyzmem. I nie chodzi tylko o kwestie technologiczne.
Idea sieciowej pamięci masowej
Nowa koncepcja o nazwie SAN (Storage Area Network) oferuje efektywne rozwiązanie problemu nieustannie powiększających się wolumenów danych, jakie trzeba magazynować w środowisku sieci przedsiębiorstwa.
Zarządzanie sieciami
Modelowanie i symulacja działania sieci
Produkty służące modelowaniu i symulacji pracy sieci należą jeszcze do mało znanych na naszym rynku i rzadko stosowanych. Prezentowany przegląd tych narzędzi ma na celu przybliżenie ich podstawowych cech, ocenę stopnia złożoności oraz wysiłku, jaki trzeba włożyć w proces modelowania i symulacji.
Sieci lokalne
Czy szybciej zawsze znaczy lepiej?
Można w to wierzyć lub nie. Niekiedy przełączany Ethernet 10 Mb/s pracuje szybciej niż współdzielony Ethernet 100 Mb/s.
Technologia ATM
Pełna gama możliwości
Przełączniki atm dysponują obecnie mechanizmami pozwalającymi zarządzać ruchem komórek, potrafią przechowywać w pojemnych buforach duże porcje komórek i można do nich dołączać sieci lan oparte na tradycyjnych rozwiązaniach.
Nowe technologie
Routery nowej generacji dla internetu
Podwajający się co sześć miesięcy ruch w Internecie sprawia, że wzrasta zapotrzebowanie na routery nowej generacji, o szybkościach gigabitowych i terabitowych.
Przełączanie warstwy 4
Nowe technologie przełączników pomogą zrównoważyć obciążenie intensywnie używanych serwerów i ułatwią dostęp do rozproszonych aplikacji.
Ciąg dalszy sporu o przełączanie IP
Trwa rywalizacja pomiędzy dwiema podstawowymi technikami przełączania w warstwie 3. Pierwsza jest oparta na topologii, druga - na przepływie.
Internet - intranet
Składniki intranetu
Intranet to wewnętrzny system komputerowy firmy, w którym wykorzystano te same technologie co w sieci Internet. Intranet opiera się na dość prostym pomyśle, polegającym na przeniesieniu technologii internetowych do "wnętrza" firm - jak się czasami obrazowo mówi - na drugą stronę zapory ogniowej (firewall).
Dwa serwery proxy
Nowe wersje webowych serwerów proxy - Netscape Proxy Server 3.5 i Microsoft Proxy Server 2.0 - zawierają wszystkie podstawowe funkcje: dostarczanie kopii często używanych zawartości z pamięci podręcznej zamiast z Internetu, weryfikację dostępu do Internetu, filtrowanie niektórych form zawartości, takich jak aplety Javy.
Dynamiczny HTML
Kiedy pojawiły się pierwsze informacje o dynamicznym HTML (ponad rok temu), obserwatorzy przemysłu informatycznego nie podzielali entuzjazmu zainteresowanych nim dostawców oprogramowania.
Telekomunikacja
Światłowody do długodystansowej transmisji
Technologia uzyskiwania jednomodowego włókna światłowodowego z niezerową dyspersją jest najnowszym osiągnięciem zespołów badawczych z Laboratorium Bella. Nowa generacja włókna światłowodowego umożliwia dziesięciokrotny wzrost zdolności przesyłania informacji w odniesieniu do powszechnie stosowanych światłowodów.
Na koniec
Jak wynaleźliśmy Antisoft, by osiągnąć szczęście
Pomyśl, że mógłbyś mieć system operacyjny, który byłby otwarty, bardzo funkcjonalny, stabilny, szybki i w dodatku kosztujący bardzo niewiele. Czy to nie brzmi wspaniale?