3/98, 1 marca 1998

Raport
Przemysł sieciowy: co było, co będzie
Osobowości, czyli najwięksi z największych Władza, podobnie jak sława, jest rzeczą ulotną. Nie wszystkim szefom firm, które święciły triumfy rok temu, udało się powtórzyć sukces w 1997 r. Wśród zwycięzców są grube ryby biznesu. Dołączyły do nich nowe indywidualności, którym poszczęściło się w minionym roku.
Technologie, czyli biznes to wojna
Władza to możliwość dominowania (również technologicznego). Każdy chce posiadać jakąś jej cząstkę, ale nie każdy może ją mieć. Co wpływa na to, że jedni dostają się na szczyt, a inni nie?
Prognozy, czyli trochę wróżb
Wszyscy zdążyli się już przyzwyczaić, że zmiany następują bardzo szybko. Internet, odchodzenie od routingu na rzecz przełączania i przejmowanie mniejszych firm przez większe - te zjawiska były na porządku dziennym. W 1998 r. będzie podobnie. Wszędzie szykują się wielkie zmiany.
Wielki biznes, czyli jak bronić swoich interesów?
Jest tylko jedna rzecz, której giganci przemysłu informatycznego boją się bardziej niż nowej technologii. Jest nią... nowa technologia, która ma pełnić rolę otwartego standardu.
Sieci lokalne
Test serwerów (XV)
Jak wiadomo, jednym z najważniejszych elementów każdej sieci LAN jest pracujący szybko i niezawodnie serwer. Aby ułatwić Państwu wybór właściwego serwera, prezentujemy wyniki testów przeprowadzanych przez naszych kolegów z tygodnika "Network World".
Dylematy Token Ring
Jaką drogę migracji obiorą sieci Token Ring? Takie pytanie stawia się od chwili, kiedy część zakładowa sieci została zagrożona przez ATM i Ethernet. IBM zaczyna wreszcie materializować ideę sieci TR wysokiej przepływności. Czy jest ona przekonywająca?
Systemy
Nowe narzędzia projektowe Javy
Nowe narzędzia, należące do klasy narzędzi szybkiego tworzenia aplikacji RAD (Rapid Application Development), pozwalają znacznie przyspieszyć i uprościć procesy tworzenia złożonych aplikacji, uwalniając projektanta - za pomocą technik łączenia obiektów i automatycznego generowania kodu - od konieczności jawnego programowania.
Czy sieci SNA przetrwają?
Rosnąca liczba instalacji intrasieci z jednej strony i konieczność zachowania dotąd eksploatowanego oprogramowania aplikacyjnego z drugiej zmuszają firmę IBM oraz dostawców sprzętu i oprogramowania sieciowego do rozwiązania problemu integracji sieci SNA z IP.
Internet-intranet
Nowa wersja serwera webowego Microsofta
Z chwilą wypuszczenia Internet Information Server w wersji 4.0 Microsoft zmienił oblicze rynku serwerów webowych. IIS 4.0 z ponad pięćdziesięcioma nowymi lub udoskonalonymi mechanizmami plasuje firmę na pozycji równorzędnej z liderami tego rynku: Netscape i O'Reilly & Associates.
Bezpieczeństwo sieci
Narzędzia realizacji polityki bezpieczeństwa organizacji
Polityka bezpieczeństwa powinna być przygotowana w sposób realistyczny i praktyczny. Oznacza to, że powinna odzwierciedlać faktyczne potrzeby związane z bezpieczeństwem organizacji i faktyczne możliwości jego zapewnienia oraz powinna dawać jasne wytyczne, w jaki sposób system bezpieczeństwa ma być konstruowany i jak ma funkcjonować.
Telekomunikacja
CTI - nowe oblicze telefonii
Z różnorodnych funkcji telefonii komputerowej coraz większą popularnością wśród agencji handlowych i firm o dużym trafiku telekomunikacyjnym cieszy się najprostsza - funkcja integracji telefonu z komputerem CTI (Computer Telephony Integration) - znana jako Call Center, a umożliwiająca efektywniejsze prowadzenie transakcji handlowych i usługowych.
Na koniec
5 reguł władzy
Z utrzymaniem dominacji jest jak z Bogiem ze Starego Testamentu - dużo reguł i mało litości. Oczywiście jest też inne wyjście - cytując W. Edwardsa Deminga, legendarnego konsultanta zarządów - "Zmienianie się nie jest konieczne. Przetrwanie nie jest obowiązkowe."