Computerworld.pl
Konferencje
Okiem Prezesa
Tematy
Agile
Aplikacje Biznesowe
Bezpieczeństwo
Big Data
Cloud Computing
DataCenter
GDPR/RODO
SDN
Sieci
Smart City
Praca w IT
Przemysł 4.0
Digital Leaders
Badanie AudIT
Biblioteka IT
Prenumerata
Strefy tematyczne
Alcatel-Lucent Enterprise – rozwiązania IT dla rozwoju biznesu
Check Point Cyberbezpieczeństwo w 2020
Cisco Webex
Commvault - Zintegrowane rozwiązania do backupu danych
Fortinet Bezpieczna praca zdalna
Fortinet Cyberbezpieczeństwo
Google Cloud
HPE GreenLake
HPE Infrastruktura
IBM Security University 2020
IBM Data and AI Virtual Forum Poland
IFS Applications
SAP Analityka Big Data
SUSE Innowacje Open Source dla biznesu
VMware SD-WAN by VeloCloud
×
Szukaj
Konferencje
Wiadomości
CIO Executive
Podcasty
Okiem Prezesa
Wywiady
Badanie AudIT
Biblioteka IT
Praca w IT
Tematy
Agile
Aplikacje Biznesowe
Bezpieczeństwo
Big Data
Cloud Computing
DataCenter
GDPR/RODO
SDN
Sieci
Smart City
Praca w IT
Przemysł 4.0
Digital Leaders
Strefy tematyczne
Alcatel-Lucent Enterprise – rozwiązania IT dla rozwoju biznesu
Check Point Cyberbezpieczeństwo w 2020
Cisco Webex
Commvault - Zintegrowane rozwiązania do backupu danych
Fortinet Bezpieczna praca zdalna
Fortinet Cyberbezpieczeństwo
Google Cloud
HPE GreenLake
HPE Infrastruktura
IBM Security University 2020
IBM Data and AI Virtual Forum Poland
IFS Applications
SAP Analityka Big Data
SUSE Innowacje Open Source dla biznesu
Prenumerata
Archiwum
Download
Newslettery
Strona główna
Archiwum
Rocznik 2005
Wydanie 12-2005
Wydanie 12-2005, 21 marca 2005
prenumerata klasyczna
prenumerata elektroniczna
Technologie - w skrócie
Aruba otwiera WLAN
Aruba Wireless Networks postanowiła udostępnić zainteresowanym firmom kod źródłowy oprogramowania swoich stacji bazowych WLAN.
Wideo bez problemów
Niewielka niemiecka firma Netviewer przedstawiła na targach CeBit system wideokonferencyjny One2meet. W przeciwieństwie do produktów oferowanych przez Microsoft, WebEx i innych aplikacja kliencka zajmuje jedynie 300 KB i nie dokonuje żadnych zmian w rejestrach bądź konfiguracji systemu Windows, co w zastosowaniach korporacyjnych jest bardzo ważne.
RSS ujarzmiony
Amerykańska firma KnowNow oferuje serwerowe oprogramowanie kontrolujące ruch generowany przez subskrybowane przez użytkowników serwisy RSS.
Mozilla 1.7 do lamusa
W świetle rosnącej popularności przeglądarki Firefox, a także zgodnie z dawno poczynionymi zapowiedziami, Mozilla Foundation zaprzestała rozwijać pakiet Mozilla Suite 1.7.
Wiadomości
Kruszenie kopii
Przeciwnicy patentowania oprogramowania wieszczą rychły upadek małych i średnich firm IT w Europie. W świetle faktów obawy te wydają się jednak nieco przesadzone.
Oświatowa rewolucja
W ostatnich dniach marca br. placówki oświatowe powinny przesłać pierwsze sprawozdania w ramach Systemu Informacji Oświatowej.
Dojrzała decyzja
Z Markiem Kobiałką, prezesem spółki Matrix.pl, rozmawia Antoni Bielewicz.
Zdobyty przyczółek
Z Paulem Walkerem, prezesem Sage Group, rozmawia Antoni Bielewicz.
Perełki dla Windows
Product Based Planner warszawskiej firmy P2ware został uznany za najlepszą aplikację działającą na platformie Windows XP i Aplikację Roku 2005 w konkursie Microsoftu. Jego patronem był Computerworld. Jury konkursu - w którego skład wchodzili dr Tomasz Cieplak z Politechniki Lubelskiej; Tomasz Kopacz, niezależny konsultant i nasz autor, oraz Janusz Krzyczkowski z polskiego oddziału Microsoft - wybierało najciekawszą i najlepiej skonstruowaną aplikację na platformę Windows XP. Decydowały: oryginalność aplikacji, jakość jej wykonania i ergonomia oraz zaawansowanie techniczne.
Sprostowanie
W numerze CW 11/2005 na stronie 23 błędnie podaliśmy ceny oprogramowania SQL Server 2005.
Technologie
W dzień targowy
Choć w większości relacji z CeBIT 2005 dominują gadżety - telefony komórkowe i przenośne odtwarzacze muzyki - na targach prezentowano także rozwiązania dla przedsiębiorstw. Prawdziwych premier nie było jednak wiele.
Grupowa roszada
IBM musi przekonać klientów o słuszności architektury rozwiązań do pracy grupowej zwanej IBM Workplace. Tymczasem Microsoft przejmuje Groove Networks, zyskując narzędzia podobne do tych znanych z Lotus Notes.
Netscape kontratakuje
Najnowsza wersja przeglądarki Netscape Navigator 8 zapowiada bardzo istotne zmiany w korzystaniu z usług WWW.
Informix na raty
IBM zapłaci 1,1 mld USD za Ascential Software, producenta oprogramowania do integracji danych.
Od projektu do procesu
W nowych wersjach narzędzi Autodesk skupił się na obiegu pracy, zarządzaniu projektami i integracją z systemami ERP.
Zarządzanie
Obywatel wszechwiedzący
Umożliwienie obywatelom orientacji w gąszczu przepisów prawa i, jakże często sprzecznych, ich interpretacji, to dla administracji XXI w. znacznie ważniejsze i trudniejsze wyzwanie niż udostępnienie usług publicznych w Internecie. Pomocne w tym względzie mogą okazać się rozwiązania z zakresu zarządzania wiedzą.
Fiszki w urzędzie
Z dr. Tadeuszem Wojewódzkim, dyrektorem Ośrodka Informatyki Terenowego Banku Danych w Gdańsku, rozmawia Andrzej Gontarz.
Konteksty
PL Plus - Minus
Rozważając plany modernizacji i rozwoju Polski, warto dokonać tego z szerszej, globalnej perspektywy.
Motywować do wysiłku
Z księdzem Sławomirem Kokorzyckim, proboszczem Parafii Rzymsko-Katolickiej pod wezwaniem św. Stanisława Kostki oraz założycielem i kierownikiem Ośrodka Wspierania Rodziny Caritas pod wezwaniem św. Jana Jerozolimskiego w Korytowie k. Choszczna w województwie zachodniopomorskim, rozmawia Andrzej Gontarz.
Bezpieczeństwo
Dane dobrze wymieszane
Do częstego bądź ciągłego przesyłania danych przez sieci publiczne w sposób bezpieczny trzeba posłużyć się rozwiązaniami tunelującymi: IPsec lub SSL. Gdy dane przesyłane są sporadycznie, np. pocztą elektroniczną, można wykorzystać dedykowane programy szyfrujące - takie jak VMPC Data Security autorstwa Bartosza Żółtaka.
Punkt widzenia
Cztery generacje IoIP
Moje miasto jest dosłownie wytapetowane billboardami z reklamą portalu www.single.pl. Nie dziwi mnie to nic a nic, bo z przerażeniem obserwuję wokół siebie liczbę ciekawych, wartościowych i naprawdę miłych osób płci obojga, które z jakichś przyczyn pozostają samotne.
Rosną sobie komputery
Pamiętam jak w domu, na sporej, trójczęściowej szafie bibliotecznej stało radio. Była to duma Ojca, poniemiecki aparat wielolampowy z okiem magicznym, czyli nie byle co. Poza dobrym tonem ważną jego zaletą był pełen zakres fal krótkich. Ojciec, całe życie związany z rolnictwem, był z tego powodu zapraszany na uroczystości dożynkowe w różnych wsiach, skąd przywoził misternej konstrukcji dożynkowe wieńce. Stało sobie więc kilka takich wieńców na jednym krańcu biblioteki, po przeciwnej stronie mając wspomniane radio.
Poradnika ciąg dalszy
Kiedy jakiś czas temu napisałem felieton Poradnik zboczeńca, patrz http://www.apple.com.pl/kuba/archiwum/436.html , myślałem tylko o Państwa uciesze. Jak to ostatnio w Polsce bywa, rzeczywistość okazała się znacznie bardziej ciekawa niż (chora) wyobraźnia felietonisty. Zaraz po wydrukowaniu felietonu napisał do mnie czytelnik CW (imię, nazwisko oraz adres mailowy tylko do wiadomości redakcji z powodów, które zaraz okażą się oczywiste), opisując swoje przygody z policją. Zaznaczył, że nie ogląda i nie kolekcjonuje zdjęć nagich dzieci. Wierzę mu, bo zajęty komputeryzacją z pewnością nie ma czasu na takie banialuki.
Niezatarte ślady
Co można powiedzieć o użytkowniku komputera personalnego, jeśli nie zna się go osobiście? Dostatecznie wiele, pod warunkiem, że przeanalizuje się zasoby komputera, na którym pracuje. Miejsc przechowywania różnorakich informacji jest wiele, a nie zawsze są one jawnie pokazywane i w prosty sposób usuwalne.
Temat tygodnia
Koncert na cztery ręce
Widoczne ożywienie w branży ITC przekłada się na całkowitą bezradność użytkowników, którzy nadal nie wiedzą, po co im komórka z perfekcyjnym aparatem cyfrowym albo kilkugigabajtowa pamięć typu flash. Ludzka wyobraźnia nie nadąża za możliwościami techniki.
Reklama zamknie się za 15 sekund. Przejdź do serwisu »