Facebook
Twitter
Linkedin
YouTube
Rozwiń
Konferencje
Biblioteka IT
Wiadomości
Tematy
Agile
Aplikacje Biznesowe
Bezpieczeństwo
Big Data
Cloud Computing
DataCenter
GDPR/RODO
SDN
Sieci
Smart City
Konferencje
Praca w IT
Praca w IT
Badanie AudIT
Archiwum
Prenumerata
E-Seminaria
Gorące tematy:
GDPR/RODO
Państwo 2.0
Aplikacje Biznesowe
Bezpieczeństwo
Big Data
Data Center
Agile
Strona główna
Archiwum
Rocznik 2005
Wydanie 04-2005
Wydanie 04-2005, 24 stycznia 2005
prenumerata klasyczna
prenumerata elektroniczna
Technologie - w skrócie
Większy ''zasięg'' SMS
Vintela - firma wspierana przez Microsoft -zaprezentowała aplikację VMX (Vintela Management Extensions) 1.1, pełniącą funkcję konsoli administracyjnej zintegrowanej z Microsoft Systems Management Server 2003.
Zdalny audyt SAP
SAP wprowadził nowy element usługi Security Optimization Service. Polega on na dokonywanej zdalnie ocenie poziomu bezpieczeństwa systemów SAP zainstalowanych u klienta oraz wyszukiwaniu potencjalnych zagrożeń.
Dodatki do CRM
Siebel Systems przejmuje firmę edocs, producenta aplikacji do billingu usług świadczonych elektronicznie i umożliwiających klientom samoobsługę. Wartość transakcji wyniesie 115 mln USD.
Bezcenna jakość
Avaya przejęła Route Science Technologies, producenta urządzeń Adaptive Network Software (ANS) umożliwiających optymalizację ruchu VoIP w sieciach WAN.
ZigBee gotowe
ZigBee Alliance ratyfikowało pierwszą specyfikację ZigBee - krótkozasięgowej sieci bezprzewodowej opartej na dynamicznym routingu, szybkim przesyłaniu niewielkich porcji informacji, niewielkim poborze energii i wykorzystującej pasmo 2,4 GHz.
Wiadomości
W drodze do Schengen
Z Pawłem Dakowskim, podsekretarzem stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, Pełnomocnikiem Rządu do Współpracy z Systemem Informacyjnym Schengen II i Systemem Informacji Wizowej, rozmawia Sławomir Kosieliński.
Sąd nad CEPiK
Gustaw Pietrzyk, dyrektor Departamentu Rejestrów Państwowych MSWiA, będzie procesował się z Najwyższą Izbą Kontroli o naruszenie dóbr osobistych. Przeciwko NIK wystąpi również Infovide. To skutki informacji o wynikach kontroli budowy systemu CEPiK.
Nie ma RUM w offsecie
Potwierdziły się nasze doniesienia co do losów budowy Rejestru Usług Medycznych (CW 43/2004 z 22 listopada 2004 r.). Marek Balicki, minister zdrowia, podjął decyzję o wycofaniu projektu RUM z listy przedsięwzięć realizowanych w ramach offsetu. Tym samym po raz kolejny oddala się termin rozpoczęcia wdrożenia systemu, którego początki są datowane na rok 1991.
Klucz w NBP
W siedzibie Narodowego Banku Polskiego miało miejsce spotkanie informacyjne, na które zaproszono przedstawicieli Ministerstwa Gospodarki oraz wystawców certyfikatów kwalifikowanych. Jego celem było przekazanie informacji dotyczących wygaszenia działalności spółki Centrast, pełniącej rolę roota systemu podpisu elektronicznego w Polsce i przekazanie jej zadań do Narodowego Banku Polskiego.
Reorganizacja działu PC w HP
Po zmianach w IBM - trzecim pod względem wielkości producencie PC na świecie, który sprzedał swój dział komputerów chińskiej firmie Lenovo - zmiany zajdą również w HP. Firma jest drugim pod względem wielkości producentem PC, po Dell Computer. Kierownictwo HP postanowiło połączyć działy druku i cyfrowej obróbki obrazu oraz PSG (Personal Systems Group), który zajmuje się komputerami PC. Ma to umożliwić zwiększenie przychodów i wzmocnienie pozycji rynkowej firmy.
URTiP zadowolony, a klienci nie
Urząd Regulacji Telekomunikacji i Poczty przygotował porównanie poziomu cen usług telekomunikacyjnych, z którego wynika, że wbrew powszechnej opinii nie są one najwyższe w Europie.
20. targi Komputer Expo w Warszawie
Mimo systematycznego spadku zainteresowania producentów oraz dystrybutorów informatycznymi imprezami targowymi, od 27 do 29 stycznia po raz dwudziesty już odbędzie się Komputer Expo.
Szerokopasmowy Internet Motoroli w Polsce
Motorola wprowadza do Polski bezprzewodową platformę szerokopasmowego dostępu do Internetu o nazwie Canopy. Na rynek europejski, w tym polski, firma przygotowała nową wersję tego produktu przystosowaną do pracy w paśmie 5,4 GHz. ''Przed nami ogromne pole do zagospodarowania. Canopy rozwiązuje problem tzw. ostatniej mili. Produktem zainteresowani są już zarówno mali dostawcy, jak i duzi operatorzy telefonii kablowej i bezprzewodowej w Polsce'' - przekonuje Tomasz Wolski, dyrektor sprzedaży produktu w Motorola Polska.
Ponowna dyskusja w Unii Europejskiej
Już wkrótce okaże się, czy Parlament Europejski podzieli zdanie Jerzego Buzka i 60 innych europarlamentarzystów z 13 krajów, którzy złożyli wniosek o ponowne rozpoczęcie procesu legislacyjnego dyrektywy patentowej. Sygnatariusze wniosku powołują się na przepis, który dopuszcza takie rozwiązanie, jeśli w trakcie prac nad dokumentem miały miejsce wybory do Parlamentu Europejskiego.
Technologie
Ceny cięte laserem
Ceny kolorowych drukarek laserowych spadły do poziomu, który w zastosowaniach biurowych pozwala im skutecznie konkurować ze sprzętem atramentowym.
Klastry i Mac mini
Apple Computer szuka możliwości zaistnienia na rynku rozwiązań dla biznesu. I, patrząc po ostatnich premierach, wychodzi mu to coraz lepiej.
Archiwum jasne, pełne
Przygotowując się do przebudowy systemu zabezpieczania danych, Kompania Piwowarska przyjęła właściwą ścieżkę postępowania: najpierw potrzeby, potem rozwiązanie.
Więcej chętnych do szukania
Do Google'a, Ask Jeeves, Microsoftu i dziesiątek innych firm dołączają Yahoo! i Apple.
Na łebku od szpilki
Postęp technologiczny w gęstości zapisu danych owocuje miniaturyzacją i wielkimi pojemnościami dysków twardych.
Serwery z dokładką
Nowe serwery HP Integrity to nie tylko nowe procesory Itanium 2 Madison, ale także ważne nowości, jakie firma HP, przygotowała w dziedzinie oprogramowania.
Zarządzanie
Do szczeniąt (mie tylko) w informatyce
Rzecz jest wręcz przygnębiająca, jak wielkie są braki Absolwentów trafiających do rzeczywistych instytucji, biur i firm produkcyjnych. Jak mała jest ich wyobraźnia, gotowość działania, nadspodziewanie niska kreatywność i efektywność. W dodatku są głupio przekonani, że coś umieją.
Konteksty
Tsunami i hiper-rzeczywistość
Media, pokazujące obraz rzeczywistości, jak również różne narzędzia symulacji rzeczywistości sprawiają, że w naszych umysłach zaciera się granica między tym, co prawdziwe, a co wirtualne.
Nowa dziedzina
Przed wielu laty badacze mediów zainicjowali dociekania nad relacją człowiek-komputer. Niektóre eksperymenty miały pokazać, że można już mówić o czymś takim, jak psychologia komputera. Komputer naturalnie nie ma duszy, to tylko programiści każą nam wierzyć, że ją ma.
Informatyzacja relacyjna czy resortowa?
PiS postuluje powołanie agencji rządowej ds. informatyzacji administracji publicznej. Agencja ta miałaby głos decyzyjny, co oznacza, że żadne ministerstwo nie mogłoby rozpocząć projektu informatycznego bez jej akceptacji. Agencja byłaby podporządkowana bezpośrednio premierowi, jej szef zaś miałby rangę sekretarza stanu w Kancelarii Premiera.
Bezpieczeństwo
Dwie firmy jedna sieć
Biznesowa potrzeba lub konieczność polegająca na wykorzystaniu sieci innej firmy rodzi nietypowe problemy i często wymaga modyfikacji polityki bezpieczeństwa.
Złodziejska konwergencja
Zbliżenie hakerów z przestępcami już jest faktem. To połączenie talentu z pieniędzmi może okazać się siłą miażdżącą, przy której obecnie stosowane środki ochronne będą bezradne jak kawaleria przed czołgami.
Punkt widzenia
Tsunami - trzecia fala
Mam smutną satysfakcję. Debiutowałem jako felietonista w roku 1999 tekstem Wesela i pogrzeb, w którym przewidywałem, że fala przejęć i fuzji jest początkiem końca epoki pionierskiej w informatyce i sygnałem per saldo niekorzystnym. ozwolę sobie zacytować fragment tamtego felietonu: ''Twórczy żywioł zastąpi deterministyczna machina korporacji, pobudzające wyobraźnię, nowatorskie rozwiązania - precyzyjne kampanie marketingowe. Zamiast rewolucji technologicznych zobaczymy te same schematy, obracane na wszystkie sposoby i odgrzewane po raz piąty. Ach, i byłbym zapomniał - do cen zostanie dodane jedno zero''.
Poprawna ochrona?
Rozporządzenia dotyczące ochrony danych osobowych narzucają określone procedury i styl uprawiania zabezpieczeń na poziomie systemów informatycznych. Stosujące się do tego firmy mogą następnie wykazać w sprawozdawczości zgodność z przepisami w zakresie ochrony danych. Stosowanie się do uregulowań prawnych nie zawsze jednak daje gwarancję właściwego efektu końcowego. Można być w zgodzie z przepisami i na bakier z bezpieczeństwem.
Raj na ziemi
Kierownictwo upadłego kolosa energetycznego Enron lubiło bawić się - na koszt firmy, rzecz jasna - w stylu, w porównaniu z którym bladły nawet uczty cesarskie i królewskie. W ich prywatnych rezydencjach koncertowały orkiestry i tańczyły zespoły baletowe, których posiadania pozazdrościć mógłby niejeden teatr. I nie było to - jak próbują argumentować niektórzy - za swoje, bo kosztem akcjonariuszy i własnych pracowników.
Fakt prasowy z (u)życia lordów
Wyobraźmy sobie, że w gazecie napotykamy wywiad, który zaczyna się w taki sposób: Q: Panie profesorze, podobno zepsuł się panu komputer. Jak pan teraz pracuje? A: To śmieszna historia. Wysiadł mi komputer, na którym odbierałem pocztę elektroniczną. Nie wytrzymał natłoku e-maili (...). Było tego ponad 1000 listów! Na szczęście mam jeszcze inne komputery, więc pracy mi to nie utrudniło.
Raport Computerworld
Być dobrze poinformowanym
Droga do miasta przyszłości wiedzie nieuchronnie przez integrację miejskich systemów informacyjnych.
Kreacja innowacja adaptacja
Miasto współczesne, jeśli ma się rozwijać, musi być zarządzane w sposób adaptacyjny, odpowiadający na nieustannie zmieniające się wyzwania. Wspomagające funkcje miasta systemy teleinformatyczne nie mogą być celem, ale muszą być środkiem do realizacji celu, jakim jest lepsze życie mieszkańców i rozwój całej wspólnoty.
Dotrzeć z informacją
Z dr. Ryszardem Cichockim, socjologiem z Uniwersytetu Adama Mickiewicza, kierownikiem Centrum Badań Jakości Życia w Poznaniu, rozmawia Wojciech Pelc
W stronę metropolii
W erze globalizacji znaczenie największych miast świata będzie równe pozycji wielu państw i międzynarodowych korporacji gospodarczych. Metropolie funkcjonujące w układach sieciowych będą powiązane silniej ze sobą niż z otaczającym je zapleczem.
Infrastruktura informacji i usług
W wielkich miastach, a w zasadzie na obszarach metropolitalnych, wszelkie koncepcje budowy infrastruktury teleinformatycznej oraz tworzenia zbioru usług świadczonych drogą elektroniczną muszą uwzględniać fakt, że nie jest to tylko element techniki rozwiązujący określone problemy administracyjne. Infrastruktura informacyjna wielkich miast jest unikalna i nieporównywalna z pozostałymi rodzajami gmin.
Gra w miasto
Tym, co spaja każdy, nawet najbardziej złożony organizm miejski, jest przestrzeń, w której miasto funkcjonuje. System Informacji Przestrzennej (SIP) wydaje się więc najbardziej naturalnym szkieletem integracyjnym dla obiegu i wymiany informacji w mieście. Mapa jest naturalnym i intuicyjnym sposobem dostępu do danych o funkcjonowaniu miasta.
Po co nam miasto?
Miasto to przede wszystkim usługi publiczne, czyli te wszystkie świadczenia, jakie zapewnia ono swoim mieszkańcom. Do tego potrzebne są systemy integrujące jak najwięcej miejskich zasobów informacyjnych.
Wiedzieć, przewidywać, decydować
Skuteczne zarządzanie miastem wymaga dostępu do wielu różnorodnych informacji. Zawartość miejskich systemów informacyjnych nie może jednak pozostawać tylko na użytek organów administracji i służb komunalnych. Znaczna ich część powinna być dostępna na bieżąco również samym mieszkańcom.
Inwestycja w przyszłość
Samorząd lokalny musi mieć świadomość, że inwestycje w infrastrukturę teleinformatyczną pociągają również konieczność zapewnienia odpowiednich środków na jej późniejsze utrzymanie. Zbudowana przy wykorzystaniu funduszy strukturalnych sieć musi być utrzymywana w działaniu przez co najmniej pięć lat. Eksploatacja miejskich sieci akademickich pokazuje jak kosztowne są to przedsięwzięcia i że bez ciągłego wsparcia środkami budżetowymi uczelni niemożliwe byłoby ich utrzymanie.
Burmistrz kontra rynek?
Przed inwestycją w sieć dostępową do Internetu samorządowcy powinni zastanowić się, czy swym działaniem nie odbiorą chleba drobnym, mozolnie rozwijającym swe firmy lokalnym dostawcom. Ale na terenach słabo rozwiniętych widać miejsce na zaangażowanie samorządu. Interwencja powinna być jednak na tyle ostrożna, by jak najmniej zaburzyć rynek.
Od miasta socjalistycznego do informatycznego
Co trzeba zrobić, żeby zamienić uciążliwą schedę po byłej formacji społeczno-gospodarczej w atuty na rzecz rozwoju miasta, żeby w realiach poprzemysłowej przestrzeni miejskiej sprostać obecnym wyzwaniom cywilizacyjnym? Tychy podjęły próbę znalezienia własnej odpowiedzi na to pytanie.
Temat tygodnia
Ta pierwsza niedziela bez paszportów
Za 33 miesiące będziemy podróżować po Unii Europejskiej bez paszportów. Wtedy znajdziemy się w Strefie Schengen, o ile zakończy się pomyślnie jeden z najważniejszych europejskich projektów IT - budowa Systemu Informacyjnego Schengen SIS II.
Reklama zamknie się za 15 sekund. Przejdź do serwisu »