Computerworld.pl
Konferencje
Okiem Prezesa
Tematy
Agile
Aplikacje Biznesowe
Bezpieczeństwo
Big Data
Cloud Computing
DataCenter
GDPR/RODO
SDN
Sieci
Smart City
Praca w IT
Przemysł 4.0
Digital Leaders
Badanie AudIT
Biblioteka IT
Prenumerata
Strefy tematyczne
Alcatel-Lucent Enterprise – rozwiązania IT dla rozwoju biznesu
Check Point Cyberbezpieczeństwo w 2020
Cisco Webex
Commvault - Zintegrowane rozwiązania do backupu danych
Fortinet Bezpieczna praca zdalna
Fortinet Cyberbezpieczeństwo
Google Cloud
HPE GreenLake
HPE Infrastruktura
IBM Security University 2020
IBM Data and AI Virtual Forum Poland
IFS Applications
SAP Analityka Big Data
SUSE Innowacje Open Source dla biznesu
VMware SD-WAN by VeloCloud
×
Szukaj
Konferencje
Wiadomości
CIO Executive
Podcasty
Okiem Prezesa
Wywiady
Badanie AudIT
Biblioteka IT
Praca w IT
Tematy
Agile
Aplikacje Biznesowe
Bezpieczeństwo
Big Data
Cloud Computing
DataCenter
GDPR/RODO
SDN
Sieci
Smart City
Praca w IT
Przemysł 4.0
Digital Leaders
Strefy tematyczne
Alcatel-Lucent Enterprise – rozwiązania IT dla rozwoju biznesu
Check Point Cyberbezpieczeństwo w 2020
Cisco Webex
Commvault - Zintegrowane rozwiązania do backupu danych
Fortinet Bezpieczna praca zdalna
Fortinet Cyberbezpieczeństwo
Google Cloud
HPE GreenLake
HPE Infrastruktura
IBM Security University 2020
IBM Data and AI Virtual Forum Poland
IFS Applications
SAP Analityka Big Data
SUSE Innowacje Open Source dla biznesu
Prenumerata
Archiwum
Download
Newslettery
Strona główna
Archiwum
Rocznik 1991
Wydanie 06-1991
Wydanie 06-1991, 2 kwietnia 1991
prenumerata klasyczna
prenumerata elektroniczna
Cywilizacja i... My
Tricki na laptopach
Użytkownikowi laptopów grozi wiele niebezpieczeństw z różnych stron. Przedstawiamy praktyczne rady doświadczonego użytkownika, Colina Haynesa - reportera pracującego dla różnych agencji informacyjnych, który wędruje z laptopem po całym świecie.
Komputery a kultura
Słownik oksfordzki - skomputeryzowany
Na pokazie baz danych dostępnych na dyskach kompaktowych urządzonym w lutym przez Bibliotekę Główną Uniwersytetu Warszawskiego, o którym pisaliśmy w numerze 5, można było (z pewnymi ograniczeniami) obejrzeć nowe - drugie wydanie największego słownika języka angielskiego, zwanego oksfordzkim. Zawierający je dysk jest oferowany w sprzedaży za 995 USD*.
Nowa technologia
Program za grosik
Przedstawiamy kolejne programy shareware rozpowszechniane przez firmę TTC. Czytelnicy „Computerworlda" mogą otrzymywać wysyłkowo kopie opisywanych programów ze specjalną zniżką w wysokości 5000 zł na podstawie załączonego kuponu. Szczegóły dotyczące zasad rozpowszechniania programów shareware omówiliśmy w poprzednich numerach naszego pisma (5,6191).
Sieć EARN w Polsce
Sieć EARN (European Academic and Research Network - Europejska Sieć Akademicka i Badawcza) powstała na przełomie 1983 i 1984 roku częściowo jako dar firmy IBM dla środowiska naukowego Europy Zachodniej. W maju 1990 roku Polska została przyjęta do grona członków Stowarzyszenia EARN. Dwa miesiące później można już było uzyskać pierwsze połączenia za pośrednictwem głównego węzła krajowego PLEARN, zlokalizowanego w Centrum Informatycznym Uniwersytetu Warszawskiego. W najbliższym czasie powstaną nowe węzły sieci we Wrocławiu, Poznaniu, Krakowie, Łodzi i Toruniu.
Co potrafią serwery faksów?
Wygoda to główny powód, dla którego serwery faksów zyskują ostatnio na popularności. Jest jednak i inny powód: serwery faksów łączą w sobie zalety dwóch popularnych technik - kserografii i lokalnych sieci komputerowych (LAN, local area net-works).
W pamięci operacyjnej
Macintosh na PC
Wielomilionowy rynek mikrokomputerów typu IBM PC, na którym obecnie rej wodzi szef Microsoftu Bill Gates z Windows 3.0, stwarza wielką pokusę dla Apple'a, aby otworzyć dla nich świat Macintosha. Taka próba jest obecnie podejmowana w Copertino.
Profesjonalne programy do przetwarzania tekstów
John Lombardi, który jest redaktorem gazety „InfoWorld", przetestował siedem popularnych programów do obróbki tekstów. Okazało się, że wyszły na jaw duże różnice między nimi. Testowano amerykańskie wersje programów.
Nakładki programowe
Użytkownicy komputerów często spotykają się z pojęciem nakładkowej pracy programów. Co oznacza ten termin? Postaramy się to krótko wyjaśnić.
Wieści
Termiczne drukarki Mitsubishi
Kolorowy druk jest niezbędny w wielu dziedzinach -w badaniach medycznych, reklamie, CAD/CAM i pracach graficznych.
Office 1.5
Microsoft Corp. w pierwszym kwartale 1991 roku rozpoczął dystrybucję nowej wersji zbiorczego pakietu oprogramowania nazwanego Office a przeznaczonego do obsługi biur.
Nowe podatki w ZSRR
Od 1 stycznia 1991 roku, zgodnie z ustawą „O podatkach pobieranych od przedsiębiorstw, zjednoczeń i organizacji", Rada Ministrów ZSRR postanowiła zmienić stawki opodatkowania eksportu i importu w operacjach handlu zagranicznego.
Zapis optyczny w komputerach Wang
Wang Laboratories Inc. ujawnił wyniki swoich prac nad zapisem optycznym.
Banki danych w zasięgu
W poprzednim numerze naszego czasopisma pisaliśmy o otwarciu w Warszawie francuskiego Ośrodka Kształcenia i Informacji Kadr (CEFFIC).
Produkcja PC w ZSRR
Kalifornijski producent układów scalonych Chip & Technologies zawiązał w 1990 roku z ministerstwem finansów ZSRR spółkę Summit Systems.
Mikrofalowa sieć
Firma Motorola opracowała system sieciowy o nazwie Altair.
Unix z Hewletta-Packarda
Hewlett-Packard zakończył pomyślnie prace nad własnym komputerem pracującym pod kontrolą systemu operacyjnego Unix.
Stacja dysków optycznych
W ofercie japońskiej firmy Mitsubishi Electronics znajdują się zewnętrzne stacje dysków optycznych 5,25 cala WORM model MW-5U1.
Prawna ochrona pogramów
28 lutego z inicjatywy posła Waldemara Pawlaka odbyło się w Sejmie spotkanie poświęcone nowelizacji Ustawy o Prawie Autorskim i objęcia nią programów komputerowych.
Polska Grupa UNIX International
UNIX International to międzynarodowa organizacja grupująca producentów sprzętu, oprogramowania aplikacyjnego i systemowego, sprzedawców i użytkowników systemu UNIX.
25 MB na dyskietce do laptopów
Firma Brier Technology z Hongkongu opracowała napęd dla dyskietek 3,5-ca-lowych umożliwiający zapis do 25 MB danych.
IBM obiecuje
Na zorganizowanej w połowie marca w San Francisco konferencji prasowej przedstawiciele koncernu IBM oświadczyli, że w końcu bieżącego roku rozpoczną seryjną produkcję procesora 80486 współpracującego z zegarem 50 .MHz. Przewiduje się, że pierwsze komputery z tak szybkim procesorem pojawią się na rynku pod koniec pierwszego kwartału 1992 roku.
Czy warto stosować koprocesor
Niezależna firma konsultingowa Study Co. przeprowadziła badania mające na celu określenie wpływu koprocesora na działanie komputera PC/386.
Super Server
W ofercie tajwańskiej firmy Aquarius Systems International znajduje się komputer w obudowie wieżowej ASI-486/25.
IBM w roli konsultanta
IBM i firma konsultingowa Coopers & Lybrand założyły spółkę, która zajmować się będzie badaniem, ekspertyzą i doradztwem w sprawach modernizacji istniejących i nowo projektowanych systemów komputerowych instalowanych w szpitalach, fabrykach farmaceutycznych, ośrodkach opieki społecznej i bankach tkanek.
Technika laserowa w pamięci RAM
Koncern Matsushita Electric Industrial Co. zastosował do produkcji nowych 64-megabitowych pamięci DRAM technikę laserowej litografii.
Nowy ZEOS
Firma ZEOS International, Ltd. za 1995 USD proponuje lekki komputer przenośny typu notebook - ZEOS Notebook 286.
Zabawka do PC
Zabawką tą jest opracowana przez Contact Optro-nies Technology karta rozszerzenia komputera PC/ XT/AT wzbogacająca komputer o stereofoniczne radio. Karta spełnia funkcję tunera FM i wzmacniacza akustycznego o mocy 4 W dla każdego kanału.
Terminale dla NCR
NCR Corp. w końcu lutego 1991 roku zawarł kontrakt z firmą Xylogics Inc. - amerykańskim producentem terminali komputerowych.
Tandon 386/N
Rozwój lokalnych sieci komputerowych LAN spowodował powstanie nowej klasy komputerów osobistych przeznaczonych do pracy w sieciach.
Bank gospodarki żywnościowej w norweskim sosie
Firma Commercial Banking Applications z Norwegii zobowiązała się do wprowadzenia swojego oprogramowania typu IBAS do Centrum Informatyki BGŻ, oddziału BGŻ w Lublinie oraz do Spółdzielczego Banku Ogrodnictwa w Warszawie.
Cebit'91
W dniach 13-20 marca na terenach wystawowych Hanoveru odbyły się targi techniki komputerowej Ce-BIT'91. Tak jak poprzednio, tak i tym razem w targach wzięli udział najwięksi producenci sprzętu i oprogramowania komputerów.
Lotus taniej
Tylko za 2,7 mln zł do końca kwietnia można stać się właścicielem licecjonowanej kopii znanego na całym świecie programu LOTUS 1-2-3 v. 2.2 z wbudowanymi polskimi literami w standardzie Latin 2.
Sympozja na targach Infosystem'91
Warszawska firma Wimal wspólnie z amerykańską firmą Santa Cruz Operation organizują w czasie targów Infosystem'91 cykl odczytów i pokazów.
Europejska konferencja SCO
Firma Santa Cruz Operation organizuje europejską konferencję na temat systemu otwartego UNK i jego rozwoju -1991 SCO European Developer Conference.
Nowe ceny
Od 1 marca 1991 r. zgodnie z zarządzeniem nr 3 (23-01-1991) Dyrektora Generalnego PPTT wprowadzono nowe opłaty za krajowe usługi telekomunikacyjne.
Zawsze blisko klienta
- to nasza dewiza, mówi Leopold Miklas, szef austriackiego oddziału Wanga.
Reklama zamknie się za 15 sekund. Przejdź do serwisu »