8/97, 1 sierpnia 1997

Sieci lokalne
Superhuby nowej generacji
Wczorajsze huby w porównaniu z dzisiaj dostępnymi węzłami sieci przypominają zabawki. Wyposażone w wiele gniazd rozszerzeń nowe huby klasy najwyższej gwarantują bardzo dużą przepustowość, realizując zadania, o których jeszcze kilka lat temu można było tylko marzyć.
Stacje robocze platformy Unix
Chociaż popularność Windows NT ciągle rośnie, to wiele organizacji na świecie (a dotyczy to też niemałej liczby instytucji rządowych) woli nadal eksploatować komputery platformy Unix. Dobrze jest zatem wiedzieć, jakie stacje robocze tej platformy oferują najlepsze rozwiązania i pracują najwydajniej.
Systemy
Java i aplikacje strategiczne
Mechanizmy Javy mogą być nieocenione dla projektantów tworzących aplikacje strategiczne po stronie serwerowej.
Instalatorstwo sieciowe
System okablowania strukturalnego Optimus Networks
Na krajowym rynku pojawił się kolejny system okablowania strukturalnego (SOS) kategorii 5, oferowany przez firmę Optimus Networks SA - część holdingu Optimus.
Jak budować sieć strukturalną?
Sieć strukturalna to nie tylko osprzęt wchodzący w skład oferowanego przez producenta systemu okablowania strukturalnego, ale także wiele dodatkowych urządzeń i elementów. Ich właściwy dobór jest decydujący z punktu widzenia zarówno poprawnego funkcjonowania sieci, jak i elementów systemu okablowania strukturalnego.
Bezpieczeństwo sieci
Utajnianie danych
Włamania do systemu, kradzieże laptopów, tajemnice sprzedawane przez niezadowolonych pracowników. W obliczu takich zagrożen najczęstszym przeciwdziałaniem jest uciekanie się do zapór ogniowych, zamków elektronicznych czy też kart identyfikacyjnych. Jeżeli jednak nie stosuje się równocześnie szyfrowania danych o istotnym znaczeniu dla organizacji, jest to wysiłek raczej skazany na niepowodzenie.
Nowe technologie
Planowanie sieci Gigabit Ethernet
Intencją artykułu jest skoncentrowanie się na racjonalnych przesłankach implementacji sieci Gigabit Ethernet. Jest oczywiste, że tą technologię można użyć na trzy sposoby: do połączeń przełącznik-przełącznik, do połącze serwer-przełącznik oraz do połącze koncentrator- stacja końcowa.
Przełączniki wzbogacają swoje funkcje
Przełącznik IP firmy Ipsilon nie jest przełącznikiem czy mostem, jest raczej nowym routerem dla protokołu IP.
Internet - Intranet
Internet po kablu
Od ponad dwu lat mówi się o telewizji kablowej jako o atrakcyjnym medium dostarczającym Internet do domów i biur. Czy to rozwiązanie sprawdzi się powszechnie w praktyce, zależy praktycznie od jednego czynnika: ceny przepustowości łącza do użytkownika końcowego.
Kolportaż informacji
Problem dostarczania informacji elektronicznej "wprost na biurka" pracownik w może być efektywnie rozwiązany za pomocą technologii kolportażu (push technology). Działa ona szybciej niż poczta elektroniczna, kosztując mniej niż pisanie specjalnych aplikacji użytkownika.