Konferencje
Biblioteka IT
Wiadomości
Tematy
Agile
Aplikacje Biznesowe
Bezpieczeństwo
Big Data
Cloud Computing
DataCenter
GDPR/RODO
SDN
Sieci
Smart City
Konferencje
Praca w IT
Przemysł 4.0
Digital Leaders
Praca w IT
Badanie AudIT
Archiwum
Prenumerata
Strefy tematyczne
Cisco Firepower
Cisco NGFW
HPE Infrastruktura
IFS Applications
SAP Analityka Big Data
E-Seminaria
Gorące tematy:
Nowy numer
Przemysl 4.0
Computerworld TOP200
Państwo 2.0
Aplikacje Biznesowe
Bezpieczeństwo
Big Data
Data Center
Agile
Strona główna
Archiwum
Rocznik 2004
Wydanie 11/2004
Wydanie 11/2004, 1 listopada 2004
Infrastruktura
UWB - ultraszeroka przyszłość
Zastąpienie lokalnych sieci komputerowych rozwiązaniami bezprzewodowymi jest już dziś możliwe. Wprawdzie nadal ich osiągi pozostają w tyle w stosunku do Fast Ethernetu, lecz pozwalają one w znacznym stopniu uprościć projekt, budowę czy rozszerzenie istniejącej infrastruktury. Wcielenia w życie idei no more new wires nie można jednak uznać za w pełni udane. Na naszym biurku w pracy i w domu jest wiele urządzeń, które nie mogą się łączyć bezprzewodowo.
Systemy i narzędzia
SP2 dla Windows XP
Niedawno pojawił się Service Pack 2 dla Windows XP, który ma zapewniać większe bezpieczeństwo temu systemowi operacyjnemu. Sprawdźmy, czy jest tak rzeczywiście.
Testy i porównania
Coraz wydajniejsze serwery kasetowe
Serwery blade różnych producentów, o podobnych konfiguracjach, pod względem wydajności są do siebie bardzo zbliżone. Największe różnice występują na poziomie systemów zarządzania, oferowanych opcji oraz płyty interfejsu magistrali (backplane). Standaryzacji serwerów blade należy oczekiwać dopiero w 2006 r. Wybór odpowiedniego produktu nie jest więc łatwy.
NAS dla mas
Sieciowe pamięci masowe trafiają pod strzechy. We wrześniowym numerze NetWorlda pisaliśmy o sieciach Storage Area Network, które można zainstalować już za 20 tys. USD. Dziś przedstawiamy Linksys NSLU2 - Network Attached Storage (NAS), który można zainstalować... w domu lub kilkuosobowej firmie. Jego największą zaletą, z nawiązką rekompensującą wady, jest bardzo niska cena.
Zarządzanie i bezpieczeństwo
Komputerowi detektywi
Computer forensics, czyli dostarczanie elektronicznych dowodów przestępczości, w Polsce dopiero raczkuje. W naszym kraju profesjonalnie świadczeniem tych usług zajmują się tylko dwie firmy, które od początku tego roku prowadziły łącznie niewiele ponad 20 spraw. Wciąż trwa walka o budzenie świadomości, że drzemiące w komputerach czy telefonach komórkowych dane mogą być w sądzie tak przesądzającym dowodem jak odcisk palca.
Łatki pod kontrolą
Straty powodowane przez wirusy w rodzaju Blastera, Sircama czy Code Red są liczone w miliardach dolarów. Dlatego lepsze zarządzanie łatkami bezpieczeństwa, uszczelniającymi systemy przed takimi zagrożeniami, jest dzisiaj sprawą priorytetową.
Nowe technologie
802.11h - radio lepiej współdzielone
Sieci bezprzewodowe 802.11a wykorzystują częstotliwość 5 GHz i obsługują 24 niezachodzące na siebie kanały. Dlatego w dużo mniejszym stopniu są podatne na zakłócenia niż konkurujące z nimi sieci oparte na standardach 802.11b i g. Z tego powodu stały się tak popularne w USA. Jednak kraje europejskie stosują inne regulacje dotyczące wykorzystania częstotliwości 5 GHz.
Telekomunikacja
Czy UMTS zastąpi GSM?
Analitycy są zgodni. W najbliższych pięciu latach zarówno rozwiązania, jak i usługi dostarczane przez UMTS będą w Europie znajdować się w fazie intensywnego rozwoju. Zdaniem In-Stat/MDR pozycja telefonii GSM będzie się umacniać do 2007 r., po czym nastąpi szybka migracja użytkowników do technologii komórkowych już oferujących większe możliwości techniczne i usługowe.
Testowanie systemów komórkowych
Operatorzy systemów komórkowych oraz producenci sprzętu nowej generacji GSM i UMTS potrzebują nowych rozwiązań w zakresie testowania, które spełnią dwa warunki: będą nadążać za rosnącym zapotrzebowaniem na przepływność i udostępnią lepszą jakość usług (QoS) w sieciach komórkowych nowej generacji.
Świat w sieci
Dyskretny urok rewolucji
Wpadła mi niedawno w ręce książka ''Multitude. War and Democracy in the Age of Empire'' autorstwa włosko-amerykańskiej spółki pisarskiej, Antonia Negri i Michaela Hardta. Panowie ci zasłynęli kilka lat wcześniej inną publikacją, o tytule ''Empire'' - nie dość, że została okrzyknięta manifestem neokomunistycznym, to przy okazji okazała się bestsellerem.
Masz wiadomość
Czymże byłby współczesny świat bez komunikatorów? Można by melancholijnie się zastanowić, odrywając na chwilę wzrok od ekranu komputera, by popatrzeć na gasnące nad miastem jesienne promienie słońca.
PESEL dla każdego
Wcześniej niż sieć WASC czy CYFRONET powstał system PESEL, pierwszy ogólnokrajowy system informatyczny. Przeszedł on pomyślnie próbę czasu i dzisiaj indywidualny numer PESEL widnieje w dowodzie osobistym każdego mieszkańca kraju. To fakt równie oczywisty, jak samo posiadanie dowodu.
Zastosowania
Elektrownia Bełchatów stawia na Linuksa
Migrując do rozwiązania open source, przedsiębiorstwo liczy na znaczne poprawienie wydajności i zachowanie reżimów bezpieczeństwa w swoich systemach informatycznych.
Porady
Zapora dla Linuksa
Pytanie: Moja firma przechodzi na linuksowe platformy serwerowe. Mając świadomość różnych zagrożeń, wiemy, że powinniśmy zastosować jakiś rodzaj zapory do ochrony tych serwerów. Jaki mamy wybór?
Reklama zamknie się za 15 sekund. Przejdź do serwisu »