7/97, 1 lipca 1997

Technologia ATM
Jak budować sieć ATM?
Być może już wkrótce ATM zawita do naszych systemów informatycznych. W związku z tym prezentujemy Państwu kilka praktycznych rad, które pozwolą uniknąć szeregu błędów popełnianych przy wdrażaniu tej technologii.
Systemy
Debaty "NetWorlda" podczas Comnetu 97
Pragniemy krótko podsumować dwie debaty tematyczne (poświęcone: systemom okablowania strukturalnego oraz relacji NC - PC), zorganizowane przez redakcję naszego miesięcznika podczas tegorocznej III warszawskiej edycji Wystawy i Konferencji Comnet.
Sieci lokalne
Test serwerów (XII)
Jak wiadomo, jednym z najważniejszych elementów każdej sieci LAN jest pracujący szybko i niezawodnie serwer. Aby ułatwi Państwu wybór właściwego serwera, prezentujemy na łamach naszego miesięcznika wyniki testów przeprowadzanych przez naszych kolegów z tygodnika "Network World".
Huby przełączające porty
Jeżli dostawca sprzętu sieciowego obiecuje nam, że stosunkowo niewielkim kosztem możemy znacznie zwiększyć efektywność sieci lokalnej (która osiągnęła już maksimum swoich możliwo ci), to do zapewnień takich z reguły podchodzimy sceptycznie. Okazuje się, że są rozwiązania rzeczywiście pozwalające osiągnąć taki cel. Można tego dokonać wprowadzając do sieci huby przełączające porty.
Zarządzanie dokumentami
Systemy zarządzania dokumentami są jeszcze stosunkowo mało znaną u nas działką oprogramowania. Prezentując dwa wybrane produkty tego typu, chcemy przybliżyć Państwu ten segment rynku.
Instalatorstwo sieciowe
Dlaczego i jak budujemy Punkty Centralne Sieci?
Sieci komputerowe o tradycyjnej strukturze charakteryzują się stosunkowo małą niezawodnością i niewielką elastycznością w razie potrzeby ich modyfikacji lub rozbudowy. Rozwiązaniem problemu jest budowa jednego lub dwóch newralgicznych punktów, zwanych Punktami Centralnymi Sieci.
Nowe technologie
Lokalne sieci bezprzewodowe w praktyce
Technologie bezprzewodowych sieci lokalnych RLAN (Radio Local Area Networks) pokonały już najtrudniejsze przeszkody i zdają się dojrzewać z każdym miesiącem, a nawet tygodniem. Jak można było przewidzieć - rynek sieci RLAN zdominowali znani producenci urządzeń tradycyjnych.
Internet - Intranet
Nowe możliwości WWW (III)
Guziczki zmieniające wygląd po najechaniu na nie myszką, przesuwające się napisy na dole okna przeglądarki to najczęściej spotykane zastosowania JavaScript. Język ten nadaje się też do wielu innych zastosowań, bardziej przydatnych niż ozdobniki stron WWW, dlatego warto poświęcić mu osobny artykuł.
Telekomunikacja
ADSL
Nowa, szerokopasmowa technologia dostępu abonenckiego ADSL (Asymmetric Digital Subscriber Line) skraca zwykłemu użytkownikowi kilkaset razy czas dostępu w sieci Internetu. Asymetryczna i zmienna przepływność w zakresie od 32 kb/s do 8 Mb/s zapewnia także powszechną realizację usług multimedialnych przez istniejącą, miedzianą skrętkę linii telefonicznej.
Nowe technologie i usługi sieci GSM
Nie spotykany popyt na telefony komórkowe, pomimo ponad trzykrotnie wyższych opłat eksploatacyjnych niż w sieci przewodowej TP SA, powoduje powiększanie zasięgu tych sieci oraz wprowadzanie nowych technologii i usług przez operatorów telefonii komórkowej.
Na koniec
Dlaczego kłopoty są dobre dla Billa Gatesa i nas wszystkich?
Wygląda na to, że b dziemy świadkami historii konkurującej pod względem długości i wielowątkowości z dziełem Wojna i Pokój. W ciągu niedługiego czasu Java wymusi zasadnicze zmiany w komputerach, a prawdziwymi zwycięzcami tej rywalizacji okażą się użytkownicy.