6/97, 1 czerwca 1997

Systemy
Ile kosztują komputery sieciowe?
Wyniki badań analityków rynku IT mówią, że po przejęciu na komputer sieciowy można zaoszczędzić na jednym stanowisku pracy w ciągu jednego roku od 2000 do 3000 USD (30 do 45 proc. w porównaniu z komputerem PC).
Sieci lokalne
Jakie sieci wirtualne?
Sieci VLAN (a szczególnie usługi, jakie powinny one świadczyć) są odmiennie postrzegane przez poszczególnych producentów oferujących tego rodzaju systemy. Prezentujemy pięć firmowych koncepcji sieci wirtualnych.
Zarządzanie sieciami
Technologia WWW i zarządzanie
Efektywne wykorzystanie narzędzi platformy WWW do zarządzania systemami informatycznymi powinno przebiegać według zasady: do wykonania określonego zadania należy użyć odpowiedniego narzędzia.
Bezpieczeństwo sieci
Ochrona sieci przedsiębiorstwa
Dzisiejsze pojęcie bezpieczeństwa to nie tylko środki techniczne i programowe systemów ochrony. Bezpieczeństwo jest w gruncie rzeczy pochodną dobrej organizacji.
Nowe technologie
Kilka uwag o przełączaniu IP
Mniej routingu, więcej przełączania. Stawką jest wysoka wydajność sieci komputerowej. Prze czanie IP - praktycznie wprowadzone przez Ipsilon Networks - opracowują teraz producenci routerów.
IP Switching w sieciach ATM
Przełączanie IP oferuje korzystny stosunek wydajności do ceny. Opiera się bowiem na dwu znanych protokołach, które można łatwo zaimplementować w różnorodnych hostach i przełącznikach.
Tag Switching szansą dla intersieci
Nowe techniki przełączania oparte na technologii etykiety (tag) mają być dla dostawców usług sieciowych sposobem na uporanie się z gwałtownym rozwojem Internetu.
Zarysy koncepcji MPOA
Definicja MPOA została zawarta w nazwie: MultiProtocol Over ATM. Projektodawcy otwierają w ten sposób ATM na wszystkie protokoły komunikacyjne, nie tylko IP czy IPX.
Gigabit Ethernet coraz bliżej celu
Gigabit Ethernet Task Force pracuje wyjątkowo efektywnie i zapowiada, że z początkiem 1998 r. przemysł informatyczny otrzyma komplet specyfikacji dla sieci Gigabit Ethernet.
Internet - Intranet
Serwery WWW
Odwiedzaj c ośrodek webowy nie musimy wcale wiedzieć, za pomocą jakiego oprogramowania serwera WWW jest on obsługiwany. Jednak kiedy zarządzamy takim ośrodkiem, powinniąmy znać i rozumieć różnice pomiędzy pakietami serwerów WWW. Prezentujemy pięć najbardziej popularnych produktów.
WWW a aplikacje klient/serwer
Raporty dotyczące projektowania aplikacji mówią, że dopasowywanie istniejących aplikacji klient/serwer do Internetu/WWW może być dużo bardziej skomplikowane, niż sie powszechnie wydaje.
Nowe możliwości WWW (II)
Jednym z filarów oszałamiającego sukcesu WWW jest możliwość umieszczania grafiki w sformatowanym tekście. Na grafice opiera się szczególnie komercyjne WWW - strony główne firm, reklamy produktów itp. muszą wykorzystywać profesjonalnie opracowaną grafikę.
Zastosowania
Handel elektroniczny wymaga doskonałej współpracy
Handel elektroniczny przeżywa za oceanem prawdziwy boom i codziennie w Internecie pojawiają się dziesiątki nowych prezentacji, czyli "elektronicznych witryn". WWW jest spełnieniem marzeń każdego klienta - pozwala szybko przejrzeć ofertę i jeszcze szybciej dokonać zakupu.
Telekomunikacja
Czy można podsłuchiwać GSM?
Opinie o podsłuchu telefonicznym są zróżnicowane. Większość użytkowników wierzy w poufność swoich rozmów, chociaż są naturalnie tacy, którzy w to zawsze wątpią. Prawdziwe wątpliwosci zaczynają się wtedy, gdy prasa ujawnia zdarzenia, które były następstwem nielegalnego podsłuchu. Konferencja ComNet Warszawa 97
Na koniec
Czy wiesz...?
Fakty, fakty i jeszcze raz fakty o zarządzaniu faktami (np. takimi: najdłuższy odnotowany lot kury trwał 13 sekund).