5/97, 1 maja 1997

Systemy
NT kontra Unix
Od dwóch lat stosunkowo niskie koszty nabycia i utrzymania systemu NT Server zachęcają wiele organizacji do przechodzenia na ten system operacyjny, ale w przedsiębiorstwach, gdzie zdolność obsługi aplikacji strategicznych ma kluczowe znaczenie, ciągle jest stosowany Unix.
Przenoszenie użytkownik w NT do schematu NDS
Zmęczonym niedoskonałością usług domenowych Windows NT można polecić przejącie na zarządzanie systemem NT z NDS (Novell Directory Services). Możliwość taką daje firma NetVision w produkcie Synchronicity for NT.
Sieci lokalne
Test serwer w (XI)
Jak wiadomo, jednym z najważniejszych elementów każdej sieci LAN jest pracujący szybko i niezawodnie serwer. Aby ułatwić Państwu wybór właściwego serwera, prezentujemy na łamach naszego miesięcznika wyniki testów przeprowadzanych przez naszych kolegów z tygodnika "Network World" .
Zastosowania
Billing '97
Zwiedzający wystaw ComNet '97 w Warszawie (18-20.06.1997) będą mieli okazję obejrzeć pokaz procesu billingowego - specjalnej aplikacji o nazwie Billing '97.
Między sieciami
Nowa generacja protokołu IP
Powszechnie wiadomo o znacznym rozszerzeniu pola adresowego protokołu IPv6, ale to nie wystarcza, by przystąpić do jego implementacji. Należy zwrócić uwagę na nowe, rozszerzone formaty i pola, własności konfiguracyjne i zabezpieczenia. Nie można pominąć dodatkowych rodzajów ruchu w sieci, które w sposób zasadniczy zmieniają rozumienie przenoszenia głosu i wideo.
Przesyłanie wiadomości
Trudno dziś sobie wyobrazić funkcjonowanie nowoczesnego przedsiębiorstwa bez poczty elektronicznej. Przeciętny użytkownik nie pali się jednak do mozolnego ustawiania systemu obsługi wiadomości i zarządzania tym skomplikowanym organizmem, chciałby natomiast dysponować mechanizmami połączeń z innymi systemami poczt i Internetem. Prezentujemy pięć najpopularniejszych systemów obsługi wiadomości (messaging) typu klient/serwer.
Technologia ATM
Jakie sieci multimedialne?
Zastosowanie technologii transportowej ATM do dystrybucji sygnału multimedialnego, a zwłaszcza dystrybucji strumieni MPEG, staje się stopniowo możliwe. Dynamika prac i uwaga, jak przywiązuje się do tego zagadnienia w ATM Forum, pozwalają sądzić, że ATM będzie pierwszą skalowalną architekturą - mającą cechy sieci lokalnej i rozległej - zdolną rzeczywiście przenosić ruch multimedialny.
Internet - Intranet
Nowe możliwości WWW (I)
Ci, którzy już w czasach pionierskich zetknęli się z WWW, zdają sobie sprawę z jego ogromnej ewolucji. Jeszcze kilka lat temu powszechnie obowiązywało szare tło, formatowanie ograniczało się do nagłówków, list i wyliczeń, rysunki w formacie GIF występowały wyłącznie pomiędzy blokami tekstu, grafikę zaś w formacie JPG można było oglądać wyłącznie za pomocą dodatkowego programu. W ciągu kilku lat język opisu stron WWW oraz same przeglądarki przeżyły olbrzymi rozwój (zresztą nie bez szkody dla procesu standaryzacji WWW).
Narzędzia projektowe Javy
Istnieje ju tak wiele produkt w określanych mianem narzędzi projektowych Javy, że wybór między nimi staje się niemal tak kłopotliwy, jak wybór marki samochodu.
Nowe technologie
Caching w sieci komputerowej
Nowa generacja produkt w sieciowych wykorzystująca caching (czyli instalowanie w sieciach LAN pojemnych pamięci podręcznych) pozwala zmniejszyć obciążenie sieci pakietami i odciążyć serwery plików i aplikacji.
Telekomunikacja
System RDS w Polsce
Informowanie na bieżąco kierowców za pomocą tekstowych komunikatów systemu RDS (Radio Data System) o warunkach i zagrożeniach podczas jazdy, śledzenie optymalnej emisji wybranych programów radiowych UKF/FM, a także elementy łączności przywoławczej - oto niektóre usługi nowej formy radiokomunikacji poprawiającej bezpieczeństwo jazdy samochodem. System RDS, od lat stosowany w Europie, w Polsce znajduje się w fazie intensywnego rozwoju.