Computerworld.pl
Konferencje
Okiem Prezesa
Tematy
Agile
Aplikacje Biznesowe
Bezpieczeństwo
Big Data
Cloud Computing
DataCenter
GDPR/RODO
SDN
Sieci
Smart City
Praca w IT
Przemysł 4.0
Digital Leaders
Badanie AudIT
Biblioteka IT
Prenumerata
Strefy tematyczne
Alcatel-Lucent Enterprise – rozwiązania IT dla rozwoju biznesu
Check Point Cyberbezpieczeństwo w 2020
Cisco Webex
Commvault - Zintegrowane rozwiązania do backupu danych
Fortinet Bezpieczna praca zdalna
Fortinet Cyberbezpieczeństwo
Google Cloud
HPE GreenLake
HPE Infrastruktura
IBM Security University 2020
IBM Data and AI Virtual Forum Poland
IFS Applications
SAP Analityka Big Data
SUSE Innowacje Open Source dla biznesu
VMware SD-WAN by VeloCloud
×
Szukaj
Konferencje
Wiadomości
CIO Executive
Podcasty
Okiem Prezesa
Wywiady
Badanie AudIT
Biblioteka IT
Praca w IT
Tematy
Agile
Aplikacje Biznesowe
Bezpieczeństwo
Big Data
Cloud Computing
DataCenter
GDPR/RODO
SDN
Sieci
Smart City
Praca w IT
Przemysł 4.0
Digital Leaders
Strefy tematyczne
Alcatel-Lucent Enterprise – rozwiązania IT dla rozwoju biznesu
Check Point Cyberbezpieczeństwo w 2020
Cisco Webex
Commvault - Zintegrowane rozwiązania do backupu danych
Fortinet Bezpieczna praca zdalna
Fortinet Cyberbezpieczeństwo
Google Cloud
HPE GreenLake
HPE Infrastruktura
IBM Security University 2020
IBM Data and AI Virtual Forum Poland
IFS Applications
SAP Analityka Big Data
SUSE Innowacje Open Source dla biznesu
Prenumerata
Archiwum
Download
Newslettery
Strona główna
Archiwum
Rocznik 1992
Wydanie 44-1992
Wydanie 44-1992, 30 listopada 1992
prenumerata klasyczna
prenumerata elektroniczna
Informacje
Jakie będą ceny PC?
Pytanie spędza sen z oczu wielu dealerom sprzętu komputerowego. Na całym świecie ceny PC powoli maleją, u nas powoli rosną.
Drukarki do pracy zbiorowej
W jednym z poprzednich numerów naszego tygodnika (CW-PL nr. 41) zamieściliśmy podstawowe dane użytkowe i ceny drukarek laserowych o szybkości drukowania do 15 stron/min. Dzisiaj przedstawiamy szybszy, ale i droższy sprzęt - drukarki nieuderzeniowe (laserowe i inne, poza igłowymi) drukujące w tempie od 10 do 30 stron/min.
Hewlett-Packard nie traci oddechu
Sądząc po częstotliwości ogłoszeń o nowych opracowaniach, inicjatywach badawczych i komercyjnych oraz po tempie zagęszczania się sieci powiązań kooperacyjnych, Hewlett- Packard wychodzi na pozycję najbardziej ekspansywnej firmy świata.
Czy odbicie od dna?
Jak przedstawia się sytuacja w czołowych firmach amerykańskich po trzech kwartałach br, czy drugi kolejny kwartał wzrostu zysków oznacza już wyczekiwane i zdecydowane odbicie się od dna recesji? Na te pytania nadal nie ma jednoznacznych odpowiedzi. Do takiego wniosku wydają się skłaniać analitycy magazynu International Business Week (IBW), który w wydaniu z 16 listopada opublikował kolejne wskaźniki 900 czołowych amerykańskich korporacji gospodarczych.
Plany procesorowe Intela
Następca procesorów i486, znany także pod nazwą 586 lub P5, - procesor Pentium - zostanie wprowadzony na rynek w I kw. 1993 r. Jest to jedna z wielu informacji jakie podał ostatnio Intel, omawiając strategię i plany swego działania w najbliższej przyszłości.
INVEX '92 - wykorzystana szansa
Podczas, gdy w w trzeciej dekadzie pażdziernika w Polsce trwały intensywne przygotowania do krakowskiego Forum Firm Komputerowych Krajów Europy Środkowej i Wschodniej - imprezy mającej zapoczątkować współpracę firm tej części kontynentu - w odległym o kilkaset kilometrów Brnie obyły się targi INVEX '92. Wielu uczestników i obserwatorów tych targów, po przyjeździe do Krakowa nie ukrywało, iż Brno jest już dziś i zapewne będzie w przyszłości, najważniejszym miejscem spotkań partnerów ze Wschodu i Zachodu.
Sieć na PKP
Jak dowiedzieliśmy się w Centrum Informatyki Kolejnictwa Polskie Koleje Państwowe w wyniku przetargu zakupiły w listopadzie br., w amerykańskiej firmie Sprint Communications Co., system sieciowej łączności pakietowej.
Informatyzację gmin trzeba zacząć od nowa
Konwent prezydentów, burmistrzów i wójtów województwa kieleckiego, który obradował w ostatnich dniach października, ocenił stan komputeryzacji urzędów administracji państwowej i samorządowej w województwie.
Wiedzieć czego się chce
Takiej inauguracji jeszcze nie było. W komnatach warszawskiego Zamku uroczyście przecięto wstęgę, symbolizującą wejście na polski rynek jednego z największych potentatów przemysłu komputerowego - Motoroli. Przed tym jednak przewodniczący Komitetu Wykonawczego Korporacji - ROBERT GAVIN znalazł chwilę czasu na rozmowę z dziennikarzami Tygodnika Gospodarczego i ComputerWorld.
Księgowa SAARI
Wśród licznych programów księgowych produkcji krajowej, jak i zagranicznej, pojawił się francuski program FK SAARI Major, sprowadzony do nas i oferowany dystrybutorom i dealerom, przez warszawską firmę SAARI Polska, filię znanego francuskiego producenta oprogramowania SAARI.
Polmaster w Scandinavian Center
Działające w Polsce od przeszło roku przedsiębiorstwo Polmaster Co. Ltd otworzyło 19 listopada w Warszawie (róg Kasprzaka i Bema)swą nową siedzibę - Scandinavian Center. Kompania oferuje doradztwo i całościowe rozwiązania w dziedzinie właściwego umeblowania i oświetlenia stanowisk pracy.
Elektroniczne książki
Dzięki uprzejmości firmy SOLID INT z Piaseczna otrzymałem do testowania 3 ''egzemplarze'' książek elektronicznych (eBooks), wyprodukowanych przez amerykańską firmę SoftBooks Inc.
Windows NT
Szeroko opisywany w specjalistycznej prasie nowy system operacyjny Microsoft Windows NT jest właściwie w Polsce nieznany. Wprawdzie jeszcze nie pojawił się na rynku, ale już wzbudza dyskusje fachowców ze względu na swe zapowiadane ogromne możliwości.
Informatics'92
Odpowiednikiem europejskich targów komputerowych CEBIT jest wystawa INFORMATICS w Singapurze. W World Trade Centre w dniach 15 - 18 października br. odbyła się już dziesiąta z kolei impreza z tego cyklu. Jej głównym celem była promocja biznesu komputerowego z Singapuru, Tajwanu i Hongkongu. Swoje wyroby prezentowały również światowe potęgi jak: Intel, Hewlett Packard, IBM, NEC, Western Digital, Microsoft, Star, Fujitsu.
Informacje - telekomunikacja
Deregulacja telekomunikacji
Sir Leon Brittan, przewodniczący Komisji Konkurencyjności EWG oświadczył, że Komisja zamierza ograniczyć monopole telekomunikacyjne w państwach Dwunastki.
AT & T planuje fuzję komputera i telefonu
Firma AT & T Microelectronix - jak anonsowaliśmy wcześniej (CW nr 31) przedstawiła procesor typu RISC o nazwie ''Hobbit'' i cztery wysoko zintegrowane peryferia ICs jako bazę osobistego urządzenia komunikacyjnego (Personal Comunicator).
Kablowanie pod Pacyfikiem
AT & T oraz 47 innych firm zapowiedziały budowę TPC-5, podwodnego kabla światłowodowego o długości blisko 30 tys. km!
Informacje - oprogramowanie
DEC w sklepach i przemyśle
Digital Equipment Corp. przygotowała wersję˙programów DEComni, DECosap˙i˙BASEstar działających w˙systemie RISC ULTRIX. Programy przeznaczone˙są do wykorzystania˙w˙sklepach wielobranżowych oraz w działalności produkcyjnej.
Uniwersalna Mathematica
Mathematica jest pakietem programów przeznaczonych nie tylko dla zastosowań matematycznych.
Najtańszy UNIX na komputer PC
Coherent, wersja 4.0, to najtańszy (cena 99,95 USD) system operacyjny podobny do Unixu, opracowany przez firmę Mark Wiliams Co. dla 32-bitowych komputerów PC z procesorami Intela, od 386SX poczynając. W porównaniu z poprzednią wersją 3.0, system wzbogacił się o możliwość kompilowania i wykonywania programów o dowolnej wielkości kodu i danych, z płaską przestrzenią adresową. W poprzedniej wersji programy mogły być kompilowane tylko w tzw. małym modelu pamięciowym (rozmiar kodu do 64 kB, rozmiar danych także do 64 kB). Jak każdy Unix, system realizuje prace wielozadaniowe i wieloprocesowe.
Tłumaczenie Clipper - C
Kanadyjska Sequiter Software Inc. jest znana głównie z CodeBase 4.5 - biblioteki procedur w języku C do obsługi baz danych w formacie dBase. Poza znaną już we wcześniejszych edycjach obsługą plików, indeksów i pól memo w standardzie dBase III+, dBase IV i Clipper, wersja 4.5 umożliwiła programistom aplikacji współpracę z indeksami FoxPro 2.0 (.CDX) oraz pracę w środowisku MS Windows.
Studia koloru
Francuska firma La Boyere opracowała program Lacouleur (co po francusku znaczy "barwa"), który umożliwia symulację wielu barw, różnych źródeł światła (laser, lampa halogenowa i in.), ocenę wrażliwości oka na różne barwy oraz przeliczanie składników barw wg modeli CIE, HSL i RGB.
Realizer - Basic graficzny
Firma Computer Associates przejęła, opracowany przez Within Technologies, system programowania Realizer 1.0 - Basico- podobny program do pisania aplikacji graficznych w środowisku Windows 3.1.
Słownik języka angielskiego na CD-ROM
Podstawowe źródło słownikowe dla języka angielskiego to Oxford English Dictionary (OED).
COIG: dla gmin
Centralny Ośrodek Informatyki Górnictwa z Katowic stworzył aplikację daleko wykraczającą poza potrzeby górnictwa.
Linia życia menedżera projektu
Time Line, produkt firmy Symantec Inc., służący do wspomagania prac związanych z zarządzaniem projektami (project management). Pozwala on definiować strukturę logiczną i hierarchię projektu, harmonogram prac, rozwiązywać sytuacje konfliktu celów projektowych, a także analizować na bieżąco ponoszone koszty.
fisQus
Gliwicki Qbit (tel. 31 57 42) proponuje urzędom skarbowym i tym wszystkim, którzy zajmują się wymiarem i księgowością podatkową system fisQus.
Informacje - sprzęt
Kolorowa drukarka Dataproducts
Firma Dataproducts oferuje nową atramentową drukarkę kolorową Jolt PS typu solid ink.
Przełączanie całych porcji
Pakietowa sieć oparta o protokół X.25 (jest nią np. uruchomiona dopiero co w Polsce sieć POLPAK) musi się liczyć z coraz większym konkurentem. Będzie nim sieć typu ''frame relay''. Jest to sieć o szybszym (teoretycznie ok. 10 razy) przepływie danych niż w przypadku sieci X.25. W październiku br. kilka znanych firm zapowiedziało budowę sieci typu frame relay o zasięgu globalnym.
Makromonitor
Firma Barco za 20 tys. USD oferuje kolorowe monitory Megagraphics, o przekątnej 29''.
Ploter 600 dpi HP
DesignJet 600 to nowy ploter atramentowy o rozdzielczości 600x600 dpi firmy Hewlett-Packard .
486/66 MHz produkowany w Polsce?
Firma YES SERVICE TECHNICAL TRADE z Gdańska ma szanse uruchomić w tym miesiącu, jako pierwsza w Polsce, produkcję komputerów z procesorem 486/DX/66 MHz Cache 256 kB, HDD 200 do 1 GB.
Ethernet 100 Mb/s
W 1975 r. firma Xerox Palo Alto Research Center opracowała system sieciowy, oparty na zasadzie komutacji pakietów. Został on nazwany Ethernet i w coraz doskonalszej formie pracuje do dziś. Sieci te rozpoczynały pracę z szybkością 3 Mb/s, zaś obecnie transmitują 10 Mb/s.
Informacje Gospodarcze
DEC w Austrii i na świecie
Ostatni rok gospodarczy 91/92 przyniósł koncernowi DEC straty w wysokości 2,8 mld USD.
Zyski w multimediach
Firmy zajmujące się produkcją urządzeń multimedialnych przeżywają okres niezwykłego powodzenia.
Ucieczka przez granicę
Everex, jeden z amerykańskich producentów komputerów osobistych, od ponad roku walczy o przetrwanie.
Restrukturyzacja Craya
Cray Research musi podjąć kilka bolesnych decyzji, by uzyskać choćby minimalny zysk w roku bieżącym.
Rachunek za cudzą rozmowę
Firma Mitsubishi w czerwcu 1991 r.wytoczyła proces towarzystwu telekomunikacyjnemu AT & T żądając 10 mln USD odszkodowania za zawyżone rachunki telefoniczne.
III East-West Forum
Zorganizowane przez Esther Dyson III East-West High-Tech Forum (11-14 października br.), przyciągnęło do Pragi czeskiej ok. 200 uczestników z Europy Wschodniej, Zachodniej oraz USA.
MAGIC'owe koneksje
Generalny dystrybutor narzędzia do tworzenia aplikacji baz danych MAGIC, radomska firma Komtech, organizuje sieć dealerską dla tego produktu.
ABC Data od A do Z
Z okazji przeniesienia siedziby ABC Data do nowego budynku mieliśmy okazję obejrzeć m.in. montownię drukarek Star15, magazyny oraz dział marketingu z wystawą oferowanego sprzętu.
Niemiecki dystrybutor LOGOARCHIV
Katowicka firma LOGOTEC Engineering, dystrybutor pakietu LOGOCAD, która opracowała własny pakiet LOGOARCHIV (CW nr 29/92) od pewnego już czasu sprzedaje go w Europie zachodniej.
Dla posiadaczy "Jabłek"
Bydgoska spółka MadLand, największy polski sprzedawca komputerów firmy Apple, wprowadza różne udogodnienia dla posiadaczy tego sprzętu, m.in. przedłużoną ponad przepisowy rok gwarancję, naprawy u klienta, pomoc telefoniczną w przypadku kłopotów ze sprzętem.
Komputer i Ty
Czas i data w Excelu
Postanowiłem trochę zmienić tematykę odcinka ''Komputer i Ty'', aby móc pokazać jak wielkie możliwości kryją się w narzędziach i aplikacjach Windows. Zaczynam od programu Excel. Zachęcam Czytelników do przysyłania ciekawych makrodefinicji, które mogą być użyteczne dla szerokiego kręgu użytkowników programu. Proszę o przysyłanie, oprócz wydrukowanego opisu działania makro, tekstu listu i makro na dyskietce, dzięki czemu, uda się uniknąć niepotrzebnej korespondencji w razie wątpliwości.
Listy
UNIX kontra NOVELL, czyli o wyższości świąt...
Artykuł ''Unix wczoraj, NetWare dziś. Unix jutro?'' (CW nr 36/92) został określony przez redakcję jako kolejny przyczynek do ''wojny'' Novella z Unixem. Zastanówmy się trochę dokładniej nad powodem takiej wojny na rynku (a zwłaszcza na rynku polskim).
Reklama zamknie się za 15 sekund. Przejdź do serwisu »