Computerworld.pl
Konferencje
Okiem Prezesa
Tematy
Agile
Aplikacje Biznesowe
Bezpieczeństwo
Big Data
Cloud Computing
DataCenter
GDPR/RODO
SDN
Sieci
Smart City
Praca w IT
Przemysł 4.0
Digital Leaders
Badanie AudIT
Biblioteka IT
Prenumerata
Strefy tematyczne
Alcatel-Lucent Enterprise – rozwiązania IT dla rozwoju biznesu
Check Point Cyberbezpieczeństwo w 2020
Cisco Webex
Commvault - Zintegrowane rozwiązania do backupu danych
Fortinet Bezpieczna praca zdalna
Fortinet Cyberbezpieczeństwo
Google Cloud
HPE GreenLake
HPE Infrastruktura
IBM Security University 2020
IBM Data and AI Virtual Forum Poland
IFS Applications
SAP Analityka Big Data
SUSE Innowacje Open Source dla biznesu
VMware SD-WAN by VeloCloud
×
Szukaj
Konferencje
Wiadomości
CIO Executive
Podcasty
Okiem Prezesa
Wywiady
Badanie AudIT
Biblioteka IT
Praca w IT
Tematy
Agile
Aplikacje Biznesowe
Bezpieczeństwo
Big Data
Cloud Computing
DataCenter
GDPR/RODO
SDN
Sieci
Smart City
Praca w IT
Przemysł 4.0
Digital Leaders
Strefy tematyczne
Alcatel-Lucent Enterprise – rozwiązania IT dla rozwoju biznesu
Check Point Cyberbezpieczeństwo w 2020
Cisco Webex
Commvault - Zintegrowane rozwiązania do backupu danych
Fortinet Bezpieczna praca zdalna
Fortinet Cyberbezpieczeństwo
Google Cloud
HPE GreenLake
HPE Infrastruktura
IBM Security University 2020
IBM Data and AI Virtual Forum Poland
IFS Applications
SAP Analityka Big Data
SUSE Innowacje Open Source dla biznesu
Prenumerata
Archiwum
Download
Newslettery
Strona główna
Archiwum
Rocznik 1992
Wydanie 43-1992
Wydanie 43-1992, 23 listopada 1992
prenumerata klasyczna
prenumerata elektroniczna
Informacje
Gdzie nauczyć się Informixu?
Firmy komputerowe, istniejące na polskim rynku, coraz bardziej doceniają znaczenie szkoleń, będących uzupełnieniem oferty hardware'owo - software'owej. Niektóre z firm organizują szkolenia tylko dla swoich klientów. Ta, do której trafiłem, jako jedyna w Warszawie i jedna z nielicznych w Polsce, uczy posługiwania się relacyjną bazą danych Informix wszystkich, którzy się do niej zgłoszą. Jest to Consortia, będąca autoryzowanym Value Added Reseller'em Motorola Computer Group na Polskę.
Zespół norm ISO 9000 - ISO 9004
Prawdziwą karierę w skali ''globalnej wioski'' robi zestaw międzynarodowych norm ISO 9000 - ISO 9004, jako forma nowego, całościowego podejścia do kwestii zapewniania jakości.
ITM dla niepełnosprawnych
W Gdańsku od października br. działa Centrum Komputerowe ITM założone przez ludzi niepełnosprawnych i wychodzące naprzeciw potrzebom tego środowiska.
Dyskutujemy na temat Macintosha
Wydawało mi się, że w artykule na temat Macintosha Classic, zamieszczonym w dniu 12.10.92 w ComputerWorld, wypowiadałem właściwie same peany na temat tego komputera. Jak się okazuje, w opinii dystrybutora tych peanów było za mało, a na dodatek p. D. Kołecki zarzuca mi nierzetelność, kwestionując wyniki przeprowadzonych przez mnie testów. Jego zdaniem powinienem przytaczać raczej wyniki testów przeprowadzonych przez firmę Ingram na zlecenie firmy Apple (podkreślenie moje).
Bob Metcalfe wiceprezydentem IDG
Dr Robert M. Metcalfe został mianowany wiceprezydentem International Data Group (IDG) ds. Techniki.
Test komputera PowerMate image Serie SX/20i
Nippon Electronic Company (NEC), znany nie od dziś polskim użytkownikom producent elektronicznego sprzętu powszechnego użytku, jest jednym z większych, a co najważniejsze, przodujących technologicznie w skali światowej przedsiębiorstw. Jej obroty wyniosły w ub. r. 26,2 mld USD, z czego na ogólnie rozumiany sprzęt komputerowy przypadło 12,5 mld USD . Nic zatem dziwnego, że do testów jednego z jej nowszych wyrobów - komputera PowerMate image Serie SX/20i, przystąpiliśmy z dużym zainteresowaniem.
A może jednak OS/2?
Historia tak się ułożyła, że kolejne generacje coraz lepszych komputerów osobistych pozostawały na ogół pod kontrolą DOS-a. Działo się tak częściowo z powodu utrwalenia się przyzwyczajeń rzesz użytkowników. Znacznie jednak większą winę ponosi IBM, który nie zadbał o to, by jednocześnie z nowymi komputerami pojawiały się dostosowane do ich możliwości systemy operacyjne. Niezależnie od przyczyn, dla przeciętnego użytkownika komputer klasy AT pozostał tylko szybszym XT.
Vademecum nabywcy PC
Zakup odpowiedniej płyty systemowej do komputera PC łączy się z wyborem typu procesora, ilości i organizacji pamięci RAM, użytych układów scalonych (w tym także kości z BIOS- em), typem stosowanych slotów do rozbudowy konfiguracji. Płyta systemowa decyduje też o możliwości dokonania upgrade'u sprzętowego.
PERYT dystrybutorem Lexmark'a
Warszawska firma informatyczna PERYT (obroty w br. ok. 200 tys. DM) otworzyła nowe biuro handlowe, przy ul Kasprzaka 44/52 i wykorzystała tę okazję do poinformowania, iż przybył jej nowy partner. Jest nim Lexmark International Inc, wydzielony w 1991 r. z korporacji IBM, producent drukarek, maszyn do pisania, klawiatur i akcesoriów komputerowych. Firma ta zatrudnia 5 tys. pracowników, obroty wyniosły w tym roku przeszło 2 mld USD, a jej główna kwatera mieści się w Lexington w stanie Kentucky.
II Zjazd PRO
II Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia Polski Rynek Oprogramowania PRO odbyło się 21 października br.
SCO w Warszawie
Tylko dwa dni (7-8 listopada) przebywał w Warszawie Grover Righter, dyrektor techniczny (Product Manager) Santa Cruz Operation. Rozmawiał z głównymi dystrybutorami SCO, tj. Wimalem i Soft-tronikiem, a także dotychczasowymi i potencjalnymi klientami, wywodzącymi się za sfer rządowych i bankowych.
Duże jest piękne
Komputery Atari ST mają znakomite monitory monochromatyczne SM124 i SM125. Ostry, kontrastowy i pozbawiony drgań obraz o rozdzielczości 640x400 w pełni kwalifikowałby je do zastosowań profesjonalnych, gdyby miały ekrany o większej powierzchni.
Polska premiera angielskiego AutoCAD-u 12
Pretekstem spotkania zorganizowanego w dniach 4-5 listopada w Łodzi przez Aplikom 2001 - polskiego dystrybutora Autodesk Inc. - była demonstracja wersji 12 edytora rysunków technicznych - programu AutoCAD (dokonał jej Ken Proctor z Autodesk Inc.).
Nieudany zamach na normalność
Na pierwszej stronie Gazety Wyborczej z 2 listopada br. bije po oczach wielki tytuł: ''Podatek z Bullem''. Sprytnie zasugerowane skojarzenie nazwy znanej firmy z polskim słowem "ból" jest w tym przypadku całkowicie uzasadnione: treść artykułu może przyprawić o ból zębów, tym bardziej nieznośny, im większe przywiązanie czytającego do zasad etyki dziennikarskiej.
Ceny PC za dolarem?
Ze względu na wyższy kurs dolara, ceny sprzętu komputerowego wzrosły o kilka procent.
Banyan w Polsce
W połowie bieżącego roku Soft-tronik (Warszawa, 642 52 62) rozpoczął akcję wprowadzania do naszego kraju sieci produkcji firmy Banyan. Sieć ta w ankietach czasopism IDG zawsze zwyciężała w kategorii ''satysfakcja użytkowników''.
Co to znaczy profesjonalny dystrybutor?
rozmowa z członkami zarządu DHI
Fibronics wystartował w Polsce
Fibronics to dobrze już znana, zwłaszcza w Europie i USA, izraelsko-amerykańsko firma specjalizująca się w produkcji osprzętu dla sieci światłowodowych (FDDI), Ethernet i Token Ring. Blisko 50% sprzętu dla FDDI, zainstalowanego w Europie Zachodniej pochodzi z zakładów Fibronics. Należą do nich m.in. sieci komputerowe Euro-Disneylandu pod Paryżem (kilkadziesiąt węzłów FDDI i sieci Ethernet, kilka tysięcy kas) oraz lotniska Heathrow pod Londynem. Zakłady Fibronics zatrudniają 350 pracowników w Izraelu oraz dalszych 150 w USA, W.Brytanii i w Niemczech.
Wyszywanki z komputera
Zaczęło się od pana J. M. Jacquarda, który w 1805 r. wynalazł maszynę, umożliwiającą wykonywanie tkanin o skomplikowanych wzorach. Sterowały nią tekturowe karty, a później papierowe, perforowane taśmy. Ten mechaniczny, zero- jedynkowy sposób sterowania utrzymał się prawie do dziś.
NASZA AKCJA - SZKOŁA Z KOMPUTEREM
Komputer bez stresów
Od dłuższego już czasu nie ukazała się na naszych łamach żadna publikacja opatrzona tym nadtytułem.
W krzywym monitorze
Garść cytatów
Żyjemy w epoce móżdżków elektronowych.
Informacje - oprogramowanie
Jutro obiektowe
Na konferencji OOPSLA (Object-Oriented Programming Systems, Languages & Applications), która odbyła się w Vancouver, w połowie października br., zaprezentowano plany dotyczące programowania obiektowego.
SAP dla systemów otwartych
W przemyśle komputerowym kursuje powiedzenie, które ma odstraszyć klientów od Unixu: ''Nie daj się zamknąć w systemie otwartym''.
PC Tools 8.0
Central Point Software, znany przede wszystkim jako autor pakietu PC Tools, rozpoczął sprzedaż zmienionej, 8. wersji tego programu.
Device Driver Kit dla Windows NT
Po ogromnym sukcesie konferencji na temat pisania programów do nowego systemu operacyjnego Windows NT, firma Microsoft zorganizowała w Anaheim (California, USA), w dniach od 26 do 28 października, podobną konferencję na temat opracowania sterowników urządzeń do Windows NT.
Multimedia dla muzyki
Firma Dorling Kindersley z Wielkiej Brytanii, we współpracy z firmą Microsoft, wydała na multimedialnej płycie kompaktowej Musical Instruments kompletną encyklopedię współczesnych i dawnych instrumentów muzycznych.
Okna pełne dźwięków
Oferowany przez Microsoft Windows Sound System składa się z karty audio, mikrofonu, słuchawek i oprogramowania uzupełniającego aplikacje Windows w zakresie posługiwania się dźwiękiem.
ODBC Software Development Kit
Firma Microsoft dostarcza zestaw programów (ODBC Software Development Kit wersja 1.0) do korzystania z baz danych, opartych na zdefiniowanym w ubiegłym roku standardzie Open DataBase Connectivity.
Najtańszy UNIX na komputer PC
Coherent, wersja 4.0, to najtańszy (cena 99,95 USD) system operacyjny podobny do UNIXu, opracowany przez firmę Mark Wiliams Co. dla 32-bitowych komputerów PC z procesorami Intela, od 386SX poczynając.
Borland dla Windows 3.1
Firma Borland oferuje pełny zestaw narzędzi dla programistów pragnących konstruować swe aplikacje dla Windows 3.1.
Lista przebojów Super Channel i MTV
Przedstawiamy kolejną listę przebojów (dane z 4 listopada) kącika komputerowego telegazety kanałów satelitarnych Super Channel i MTV.
Rozliczanie kosztów inwestycji
Słupski Inwestprojekt (tel. 36 294) opracował przed kilkoma laty oprogramowanie dla IBM PC XT/AT, pozwalające na rozliczanie kosztów inwestycji (RZI). Produkt ten otrzymał nawet nagrodę Mikrolauru na targach Komputer '91. Oprogramowanie to ma już 67 użytkowników i zostało unowocześnione m.in. przez opracowanie kodu w Turbo Pascalu 6.0.
Freelance Graphics
Jednym z wielu programów do szybkiego przygotowywania prezentacji graficznych przed szerokie audytorium, może być Lotus Freelance Graphics.
"Symulujmy strajk"
Przedsiębiorstwo Usług Produkcyjnych ISA z Dąbrowy Górniczej (tel 255 213), proponuje polskim przedsiębiorstwom francuski program PRODSTAR służący do zarządzania produkcją.
Informacje - sprzęt
Tysiąc procesorów
MasPar Computer Corp. wprowadza superkomputer drugiej generacji ze zdolnością do równoległego masowego przetwarzania danych.
Ferroelektryczne ekrany
Canon opracował FLCD - ferroelektryczne ekrany wysokiej rozdzielczości oparte na ciekłych kryształach (Ferroelectric Liquid Crystal Display).
Szybki dysk optyczny
W firmie Pinnacle Micro wyprodukowano napęd dysków magneto- optycznych (MO-CD) o bardzo krótkim, jak na tego typu urządzenia, czasie dostępu do danych - 19 ms.
Dyski optyczne Kodaka
Eastman Kodak wprowadził na rynek stację dysków optycznych o obiecujących własnościach użytkowych. Stacja PCD Writer 200 pozwala na jednorazowy zapis i wielokrotny odczyt danych na dyskach optycznych typu WORM (Write-Once, Read-Many). Jeden dysk, w cenie zaledwie 25 USD, potrafi zmagazynować 650 MB danych w formacie audio lub 550 MB ROM. Odczyt lub jednorazowy zapis danych jest przeprowadzany z szybkością 307,2 kb/s.
Drukarka laserowa TrueType
Firma Minolta wyprodukowała nową, szybką (10 str./min) drukarkę laserową SP3500 z wbudowanym interpreterem języka TrueImage firmy Microsoft (zgodny z PostScript), wyposażoną w 35 skalowalnych fontów TrueType.
Potyczka cenowa
W dzień po wprowadzeniu przez IBM na rynek serii komputerów PS/ValuePoint (piszemy o tym więcej w CW-PL nr 40) firma Compaq obniżyła ceny i wprowadziła do sprzedaży nowe, tanie modele serii ProLinea.
Wysyp stacji roboczych
Na początku listopada ma wejść na rynek cała gama stacji roboczych wykonanych przez firmy: Hewlett-Packard, Sun Microsystem Computer i Digital Equipment Corporation.
HP: 50 zamiast 100 MHz
Hewlett-Packard zapowiadał wprowadzenie procesora RISC z zegarem 100 MHz, co wywoływało niedowierzanie wśród obserwatorów rynku komputerowego.
Walka o grafikę
Nowa karta graficzna Warpspeed firmy Cardinal Technologies pozwala użytkownikom komputerów typu PC dysponować obrazem o jakości, jaka do tej pory była możliwa do osiągnięcia jedynie na stacjach roboczych.
CD-ROM w sieci
Pakiet CD/Networker firmy Lotus pozwala na korzystanie z danych umieszczonych na dyskach typu CD-ROM przez 28 użytkowników jednocześnie. Pakiet CD/Networker należy zainstalować na serwerze sieciowym.
Pentop udaje notebook
Pentop NCR 3130 firmy NCR składa się prawie wyłącznie z ekranu, na którym użytkownik może, przy użyciu piórka elektronicznego, komunikować się ze znajdującym się w obudowie komputerem.
Z sieciową drukarką bez sieci LAN
Płytka ServerJet Si firmy ASP Computer Products pozwala kilku użytkownikom korzystać wspólnie z szybkiej, sieciowej drukarki.
Nowe komputery Acer'a
Chcąc dotrzymać kroku nagłym zmianom na rynku PC firma Acer America rozpoczęła sprzedaż dwóch nowych serii komputerów - AcerPower z magistralą EISA i Acros z magistralą ISA.
RISC z oprogramowaniem Wang
Mimo kryzysu wewnętrznego firma Wang Laboratories specjalizująca się w instalacjach średnich i dużych systemów biurowych, rozpoczęła sprzedaż komputerów z procesorami RISC firmy IBM.
CD-ROM zamiast Apple Link
AppleLink CD to informacje techniczne, dane o produktach, dokumentacje rozwiązań programowych i sprzętowych, umieszczone na CD-ROM. Firma Apple zapowiada regularną edycję produktu dla tych, którzy opłacą roczną prenumeratę.
Notebook Olivetti
Komputer Quaderno firmy Olivetti z procesorem NEC V30HL 16 MHz (klasy XT), zawiera dysk 20 MB, pamięć RAM 1 MB, łącze PCMCIA do dołączenia kart pamięciowych lub modemu, grafikę CGA o 16 poziomach szarości, z podwójnym wyświetlaniem wierszy (rozdzielczość 640 na 400), klawiaturę o niepełnym rozmiarze i 93 klawiszach, ma rozmiar arkusza A5 o grubości 2,5 cm i waży tylko 1 kg.
PC Multimedia
Dwie firmy amerykańskie lansują komputery PC w nowej wersji, rozszerzone o możliwości multimedialne.
Informacje Gospodarcze
Novell stawia na soft-tronika
Redakcja CW uzyskała oficjalne potwierdzenie, że soft-tronik otrzymał od Novella rozszerzenie statusu oficjalnego dystrybutora oprogramowania tej firmy na teren Czecho- Słowacji i Rumunii.
"Orbis" w tonacji "Amadeusa"
W zachodnich biurach podróży funkcjonują centralne komputerowe systemy informacyjno-rezerwacyjne, dzięki którym klient może uzyskać zarówno niezbędne informacje jak i zarezerwować sobie hotele, bilety na dowolny środek lokomocji, a także na imprezy kulturalne, sportowe itp.
Katalog z komputera
Wojewódzka biblioteka publiczna w Gdańsku od trzech lat korzysta z komputerowego spisu zamówień i realizacji książek.
Z frontu wojny PC
Amerykańska firma Everex, zajmująca się produkcją i sprzedażą klonów PC, oznajmiła, że wycofuje się z rynku komputerów osobistych.
Microsoft szuka wsparcia dla NT
Bill Gates, szef Microsoftu podczas swojej europejskiej podróży odwiedził dwóch producentów komputerów, niemiecką spółkę Siemens Nixdorf oraz brytyjsko-fińsko-japońską firmę ICL.
Dystrybutor CA
We wrześniu warszawskie Centrum Edukacji Komputerowej ''Hitex'' s. z o.o. (40.41.76) zyskała uprawnienia dystrybutora Computer Associates (ponad 1 mld USD obrotów rocznie), która jest m.in. właścicielem Nantucket, producenta Clippera (język baz danych dla PC).
Komputer i Ty
Wielozadaniowość w Windows
Łatwo zauważyć, że w środowisku Windows wiele aplikacji działa jednocześnie (aby się o tym przekonać wystarczy wywołać zegar i zamienić go na ikonę; czas będzie wskazywany prawidłowo, nawet przy jednoczesnym wykonywaniu prac obliczeniowych, drukowaniu dokumentu lub pisaniu tekstu). Sposób wykorzystania wielozadaniowości przez program (ang. multitasking) stanowi o jego poprawnym lub błędnym działaniu, a nawet może decydować o poprawności pracy całego systemu.
Listy
Polacy nie gęsi...
Korzystając z zaproszenia do dyskusji zawartego w artykule ''Polacy nie gęsi... polonizacja programów i komputerów'' chciałbym krótko zaprezentować moją opinię na poruszone tam tematy.
Marzenie nie do końca spełnione
W artykule pana Mariana Łakomego pt. ''Marzenie nie do końca spełnione'' (CW nr 37/92) można łatwo odnaleźć echa kilku dużych nieporozumień.
Reklama zamknie się za 15 sekund. Przejdź do serwisu »