Computerworld.pl
Konferencje
Okiem Prezesa
Tematy
Agile
Aplikacje Biznesowe
Bezpieczeństwo
Big Data
Cloud Computing
DataCenter
GDPR/RODO
SDN
Sieci
Smart City
Praca w IT
Przemysł 4.0
Digital Leaders
Badanie AudIT
Biblioteka IT
Prenumerata
Strefy tematyczne
Alcatel-Lucent Enterprise – rozwiązania IT dla rozwoju biznesu
Check Point Cyberbezpieczeństwo w 2020
Cisco Webex
Commvault - Zintegrowane rozwiązania do backupu danych
Fortinet Bezpieczna praca zdalna
Fortinet Cyberbezpieczeństwo
Google Cloud
HPE GreenLake
HPE Infrastruktura
IBM Security University 2020
IBM Data and AI Virtual Forum Poland
IFS Applications
SAP Analityka Big Data
SUSE Innowacje Open Source dla biznesu
VMware SD-WAN by VeloCloud
×
Szukaj
Konferencje
Wiadomości
CIO Executive
Podcasty
Okiem Prezesa
Wywiady
Badanie AudIT
Biblioteka IT
Praca w IT
Tematy
Agile
Aplikacje Biznesowe
Bezpieczeństwo
Big Data
Cloud Computing
DataCenter
GDPR/RODO
SDN
Sieci
Smart City
Praca w IT
Przemysł 4.0
Digital Leaders
Strefy tematyczne
Alcatel-Lucent Enterprise – rozwiązania IT dla rozwoju biznesu
Check Point Cyberbezpieczeństwo w 2020
Cisco Webex
Commvault - Zintegrowane rozwiązania do backupu danych
Fortinet Bezpieczna praca zdalna
Fortinet Cyberbezpieczeństwo
Google Cloud
HPE GreenLake
HPE Infrastruktura
IBM Security University 2020
IBM Data and AI Virtual Forum Poland
IFS Applications
SAP Analityka Big Data
SUSE Innowacje Open Source dla biznesu
Prenumerata
Archiwum
Download
Newslettery
Strona główna
Archiwum
Rocznik 1992
Wydanie 41-1992
Wydanie 41-1992, 9 listopada 1992
prenumerata klasyczna
prenumerata elektroniczna
Cennik
Leniwe obniżki cen PC
Przeglądając oferty na sprzęt typu PC starajmy się zawsze poznać w miarę jednoznacznie konfigurację oferowanego sprzętu. Chodzi o to, aby dokładnie wiedzieć nie tylko ile kosztuje, ale również z czego się składa sprzedawany komputer.
Informacje
AMK Berlin w natarciu
Niemcy są nie tylko największym warsztatem produkcyjnym Europy ale również największym organizatorem targów międzynarodowych. Konkurencję między Hanowerem, Frankfurtem, Dusseldorfem, Monachium, Kolonią czy Lipskiem jeszcze bardziej zaostrzy wkroczenie Berlina w główne szranki targowe.
Komputer na budowie
Zmorą inżynierów budowlanych - wiem to od szwagra, który robi w tej branży - jest sporządzanie kosztorysów. Otóż kosztorysowanie może stać się całkiem miłym zajęciem, gdy partnerem w tej pracy będzie dobrze oprogramowany komputer osobisty, który nie dość że zna właściwe procedury postępowania, to jeszcze usłużnie poda wszelkie niezbędne dane katalogowe, zwalniając człowieka od szperania w klikudziesięciu tomach wypełnionych tabelami.
Compaq w Banku Handlowym w Warszawie
Największym polskim klientem firmy Compaq jest Bank Handlowy S.A. w Warszawie. Zainstalowanych jest tu ok. 20 serwerów i blisko 150 stacji roboczych Compaqa, których dostawcą był warszawski "Computerland". Rodzina Compaqów w Banku Handlowym wzbogaci się prawdopodobnie o ok. 200 następnych komputerów z najnowszych serii ProSigna i ProLinea.
Drukarka katorżniczej pracy
W cyklu artykułów, w których opisujemy różnego rodzaju sprzęt komputerowy i peryferia, postanowiliśmy poświęcić trochę uwagi drukarkom, z których zwykły użytkownik nigdy w zasadzie nie będzie korzystał. Test przeprowadzili zawodowi informatycy z wydziału Matematyki UW. Po otrzymaniu testu, dystrybutor sprzętu przesłał do naszej redakcji swój komentarz, który również prezentujemy.
Cywilizujemy się
Rozmowa z Piotrem Fuglewiczem
Gakken na uniwersytecie łódzkim
W dniu 15 października br. na Uniwersytecie Łódzkim firma TRANSMARKET we współpracy z Wydziałem Prawa i Administracji UŁ zorganizowała pokaz nowoczesnego sprzętu biurowego.
Programy w tonacji GIS
Oprogramowanie typu GIS (Geographical Information System), przetłumaczone na polski jako SIT - System Informacji o Terenie, bardzo dynamicznie wkracza na światowe rynki. Nic w tym dziwnego, zważywszy jego użyteczność. Może być ono stosowane zarówno do tworzenia map struktury własności, jak i instalacji występujących w terenie (katastrów), a także przy symulacji wędrówek chmur radioaktywnych po awarii w elektrowni jądrowej, przy projektowaniu ofensywy militarnej, i analizie migracji ludności.
Info - Gryf '92
W Szczecinie od 15-18 października 48 firm, głównie komputerowych, prezentowało szeroką ofertę handlową.
P5 = pentium
19 października firma Intel podała, że mikroprocesor P5 będzie nosił nazwę "Pentium", a nie, jak przypuszczano, i586.
Drukarki laserowe
W dzisiejszym cenniku prezentujemy drukarki laserowe ''low end'' (tanie i szeroko dostępne na rynku) o szybkości druku mniejszej niż 15 stron na minutę. Stosuje się je przeważnie do współpracy z komputerami typu desktop. Drukarki o większej wydajności - ponad 15 str./min - są używane z reguły do pracy w instalacjach sieciowych. Z tego względu mają wbudowaną na stałe kartę Ethernet, a ich pracą steruje przeważnie procesor typu RISC.
Jeszcze o "MULTIMEDIA '92"
Spośród ogólnej liczby 56 uczestników "Multimedia - '92 Publishing Festival" (Poznań 15-18 października 1992) ''coś wspólnego'' z komputerami pokazało czternastu wystawców, z czego jedynie trzech miało w swojej ofercie zdecydowanie ''multimedialne'' towary - pisaliśmy o nich w poprzednim numerze CW.
Europejska Konferencja Użytkowników Progressa
Europejska Konferencja Użytkowników Progressa, która odbyła się w hotelu Sheraton w Monachium w dniach 23-25 września br., zgromadziła ponad 500 uczestników z 16 krajów europejskich (w tym polska ekipa z CSBI Warszawa i RAPP Poznań) i 6 spoza Europy. Na trwającą trzy dni imprezę złożyły się seminaria tematyczne (prowadzone w sześciu równoległych grupach roboczych), i prezentacje aplikacji napisanych w języku Progress.
Kiedy przelew idzie zbyt długo
Ociężałość i niemrawość rosyjskich banków jest znana na całym świecie. O tym, jak problem szybkiego transferu gotówki załatwiają czołowi rosyjscy dystrybutorzy sprzętu i oprogramowania komputerowego, informuje nasz moskiewski korespondent.
SCO w Europie Wschodniej
Wprowadzona latem nowa wersja Unixowego systemu graficznego była pretekstem do spotkania w Wiedniu (16-17 października), w którym uczestniczyło 165 osób z Europy Wschodniej. 60% uczestników stanowili resellerzy SCO, 30% najważniejsi klienci, wśród nich banki, firmy ubezpieczeniowe, a nawet policja. Przybyli przedstawiciele Bułgarii, Czech, Słowacji, Polski, Rumunii i Węgier. Zabrakło natomiast specjalistów z byłego ZSRR i b. NRD.
Systec '92
W dniach 20-23 października w Monachium odbyły się kolejne 4. Międzynarodowe Targi Technik Informatycznych dla Rozwoju, Produkcji, Logistyki i Zapewnienia Jakości.
Francuskie dni polskiej jubilatki
25 października 1952 r. Telewizja Polska rozpoczęła regularne nadawanie swoich programów. Jubileuszu 40-latki nie przeoczyli czujni Francuzi. W dniach 20-21 października, w warszawskim Marriotcie i na Zamku Królewskim poprowadzili promocję ''Telewizji jutra, technik audiowizualnych, usług i programów'' w wydaniu swoich firm elektronicznych i komputerowych.
Okienny system sieciowy
Przed przedstawieniem Windows for Workgroups przytaczamy kilka informacji o działaniu sieci lokalnych.
Kto lepszy - wirus czy antywirus?
Definicja: Wirus komputerowy to program, który poprzez powielenie własnego kodu i umieszczenie go w określonych miejscach na dysku lub w pamięci operacyjnej może powodować niekontrolowane przez użytkownika działania, poczynając od demonstracji (takich jak tworzenie komunikatów i dźwięków) przez niszczenie plików aż do prób fizycznego uszkadzania sprzętu. Antywirus komputerowy to program, który ma na celu wykrycie i zidentyfikowanie wirusa komputerowego oraz w miarę możliwości jego likwidację.
książki
Informaticae, cura te ipsum
Słownik języka polskiego - T. 1-3 + suplement, praca zbiorowa pod redakcją prof. dra Mieczysława Szymczaka, PWN, Warszawa 1992, wydanie zmienione i poprawione, cena 375 tys. zł (hurt ok 300 tys zł).
Informacje - oprogramowanie
Pakiet na dwie platformy
Universal Component System (UCS) to zbiór ponad 25 typów "gotowych części" oprogramowania, które programista może dodawać do kodu źródłowego tworzonych aplikacji. Software Transformations Inc. zapewnia, że otrzymane w rezultacie programy działają w środowisku MS Windows lub na Macintoshach. Wbudowanie do aplikacji składnika UCS odbywa się za pomocą API (Application Programming Interface) i polega na łączeniu elementów bibliotek (dynamicznych i run- time).
Pakiet dla programistów Unixa
Firma Cortex Corp. rozpoczęła sprzedaż pakietu CorVision 5.0. Jest to generator aplikacji przy użyciu którego można tworzyć programy unixowe.
Jak dołączyć grafikę do programu?
Liant Software Corp. rozpoczął sprzedaż biblioteki Figaro+ 3.0.
Visual Basic w nowej szacie
Microsoft przewiduje skierowanie do sprzedaży jesienią tego roku nowej wersji uproszczonego języka programowania dla Windows - Visual Basic 2.0.
VIM SDK
Firma Lotus opracowała na początku tego roku nowy standard przesyłania danych między różnymi komputerami (IBM PC, Macintosh, duże komputery), wykorzystujący możliwości poczty elektronicznej.
Video for Windows
Firmy Intel i Microsoft połączyły wysiłki w celu stworzenia możliwości korzystania z prezentacji audiowizualnych w czasie rzeczywistym w środowisku Windows.
Lista przebojów Super Channel i MTV
Przedstawiamy kolejną listę przebojów (dane z dnia 21. października) kącika komputerowego telegazety kanałów satelitarnych Super Channel i MTV.
Publikacje z bazy danych
Możliwość publikowania w ładnie sformatowanej postaci danych z jakiejkolwiek bazy danych zawsze była bardzo trudna i wiązała się na ogół z koniecznością eksportu zawartości bazy w postaci czystego pliku tekstowego ASCII. Plik tekstowy można oczywiście obrabiać za pomocą dowolnego procesora tekstowego, ale praca jest żmudna i zabiera dużo czasu. Ponadto, każda zmiana kryterium wybierania z bazy prowadzi do konieczności powtarzania procesu: zapytanie w bazie, eksport pliku tekstowego, formatowanie za pomocą procesora tekstowego.
Zarządzanie siecią LAN według IBM
IBM zapowiedział wprowadzenie na rynek w II kwartale '93 r. sieciowego pakietu LANfocus Management/2. Pozwoli on na zarządzanie serwerami sieciowymi, stacjami roboczymi i innymi urządzeniami sieci LAN z konsoli komputera z OS/2. LANfocus Management/2 będzie wyposażony w zestaw narzędzi do konfigurowania, kontrolowania, lokalizowania usterek i korzystania z systemów LAN.
Informacje - sprzęt
AcerLaser IIIG
Acer zapowiedział poszerzenie serii drukarek laserowych serii AcerLaser IIIG o model AcerLaser 510G.
Serwery "plug-and-play"
Prowadzone przez Hewlett-Packarda prace nad sprzętem sieciowym przygotowanym do bezpośredniego użytkowania przyniosły wreszcie efekty: serwery HP Vectra PC.
Napędy dysków z Bułgarii
Producent 1.8-calowych napędów twardych dysków, Aura Associates z Saratogi w Kalifornii, podpisał umowę z bułgarską firmą DZU w Starej Zagorze na produkcję podzespołów składających się z głowicy i twardego dysku.
Naj - mniejszy, - szybszy
Japończycy jak zwykle zaskakują miniaturyzując niemal wszystko.
Nowe stacje Exabyte
Exabyte to mechaniczny i logiczny standard przechowywania danych na taśmach magnetycznych.
Infokumpel
Jeśli kiedykolwiek marzyłeś o kupnie komputera, który potrafi odtwarzać płyty kompaktowe, zawiera tuner FM/AM, fax i telefon, to właśnie, za jedyne 2990 USD jesteś w stanie swoje marzenie spełnić.
Kolorowa drukarka do przeźroczy
Firma Tektronix Inc. oferuje kolorową drukarkę Phaser IISD, która drukuje obrazy z fotograficzną dokładnością.
Terminal dla X Windows
Human Designed Systems wprowadziła bazujący na technologii RISC kolorowy terminal FX17CT dla X Windows.
Dodatkowa przestrzeń na dysku
Firma IIT, producent konkurencyjnych do Intela koprocesorów numerycznych, wyprodukowała kartę XtraDrive do sprzętowej kompresji danych na dysku.
Układ scalony na życzenie
Firma Texas Instruments rozpoczęła prace nad nowym systemem organizacji produkcji złożonych układów scalonych - PRISM. Do tej pory opracowanie nowego układu scalonego trwało 3 lata. System PRISM spowoduje skrócenie czasu wdrożenia do ok. 6 miesięcy oraz spadek kosztów wytwarzania o blisko 50 %.
Komputerowa tabliczka z IBM
IBM rozpoczął sprzedaż trzech urządzeń z serii ThinkPad. Są to dwa notebooki z procesorem 486SLC 25 MHz i tablica do pisania ręcznego (piórkiem elektronicznym) - ''tablet'' - z procesorem 386SX.
Informacje Gospodarcze
Systemy informatyczne za 144 mld USD
Jak wynika z danych IDC, w ub. roku na zakup systemów informatycznych wydano na świecie 143,9 mld USD. Największym klientem były nadal Stany Zjednoczone, ale Europa pozostawała w tyle już tylko o niecały 1%.
TI wypiera Intela
Texas Instruments (TI) wprowadza procesor 486SLC z zegarem 20 MHz.
Tandy w Europie
Po wykupieniu dwóch firm - Grid Systems i Victor Technologies - Tandy umacnia swoją pozycję w Europie.
Nowe PowerBooki
Na jesiennej wystawie Comdex w zeszłym roku za najciekawszy model komputera uznano PowerBook Apple-a.
Bazy Hughesa dla NASA
NASA (National Aeronautic and Space Administration - amerykańska agencja ds. aeronautyki i lotów kosmicznych) powierzyła firmie Hughes International Technology opracowanie ogromnego systemu baz danych, który wspierać będzie budowę i loty statków kosmicznych.
ICL w Chorwacji...
Środki przekazu i browary niepodległej Republiki Chorwacji instalują w swoich redakcjach, wydawnictwach i przedsiębiorstwach systemy informatyczne International Computers Ltd.
...i na Węgrzech
Magyar Nemzeti Bank (Narodowy Bank Węgier) zamówił w ICL dalszych 250 pecetów.
Jaka sieć w USA?
Przeprowadzone badania 500 wielkich korporacji w USA pokazały, że 68% używanych tam komputerów typu PC jest połączonych w instalacjach sieciowych typu LAN.
Sequoia i Computervision korygują wyniki
Sequoia Systems Inc. skorygowała w październiku swe wyniki za ostatni rok finansowy, który zakończył się 30 czerwca.
ABC Data dystrybutorem Summagraphics
Znany polski dystrybutor drukarek, firma ABC Data, podpisał umowę z amerykańską firmą Summagraphics Inc., producentem profesjonalnych ploterów, skanerów, digitizerów i plotero- drukarek, przystosowanych zwłaszcza do pracy na dużych formatach z A0 włącznie.
Nietypowy lecz dobry
Firma EFF z Białej Podlaskiej (ul. Witorożska 82, tel. 43- 15-77) oferuje komputery Acorn Archimedes.
Komputer i Ty
DDE i OLE
DDE (dynamiczna wymiana danych) i OLE (łączenie i upakowanie obiektów) są podstawowymi narzędziami do skutecznej integracji różnych aplikacji w środowisku Windows.
Reklama zamknie się za 15 sekund. Przejdź do serwisu »