Computerworld.pl
Konferencje
Okiem Prezesa
Tematy
Agile
Aplikacje Biznesowe
Bezpieczeństwo
Big Data
Cloud Computing
DataCenter
GDPR/RODO
SDN
Sieci
Smart City
Praca w IT
Przemysł 4.0
Digital Leaders
Badanie AudIT
Biblioteka IT
Prenumerata
Strefy tematyczne
Alcatel-Lucent Enterprise – rozwiązania IT dla rozwoju biznesu
Check Point Cyberbezpieczeństwo w 2020
Cisco Webex
Commvault - Zintegrowane rozwiązania do backupu danych
Fortinet Bezpieczna praca zdalna
Fortinet Cyberbezpieczeństwo
Google Cloud
HPE GreenLake
HPE Infrastruktura
IBM Security University 2020
IBM Data and AI Virtual Forum Poland
IFS Applications
SAP Analityka Big Data
SUSE Innowacje Open Source dla biznesu
VMware SD-WAN by VeloCloud
×
Szukaj
Konferencje
Wiadomości
CIO Executive
Podcasty
Okiem Prezesa
Wywiady
Badanie AudIT
Biblioteka IT
Praca w IT
Tematy
Agile
Aplikacje Biznesowe
Bezpieczeństwo
Big Data
Cloud Computing
DataCenter
GDPR/RODO
SDN
Sieci
Smart City
Praca w IT
Przemysł 4.0
Digital Leaders
Strefy tematyczne
Alcatel-Lucent Enterprise – rozwiązania IT dla rozwoju biznesu
Check Point Cyberbezpieczeństwo w 2020
Cisco Webex
Commvault - Zintegrowane rozwiązania do backupu danych
Fortinet Bezpieczna praca zdalna
Fortinet Cyberbezpieczeństwo
Google Cloud
HPE GreenLake
HPE Infrastruktura
IBM Security University 2020
IBM Data and AI Virtual Forum Poland
IFS Applications
SAP Analityka Big Data
SUSE Innowacje Open Source dla biznesu
Prenumerata
Archiwum
Download
Newslettery
Strona główna
Archiwum
Rocznik 1992
Wydanie 40-1992
Wydanie 40-1992, 2 listopada 1992
prenumerata klasyczna
prenumerata elektroniczna
Informacje
PC - ceny od miesiąca stabilne
Na rynku krajowych komputerów osobistych ceny raczej stabilne. Niektóre modele komputerów wolno tanieją, ceny innych nie zmieniają się.
Compaq atakuje
Po czerwcowej inauguracji serii komputerów ProLinea, która rozpętała wojnę cen na rynku komputerów osobistych, Compaq rozpoczął nową wojnę cen. Na początku października wprowadził do sprzedaży serwer ProSignia, który, zdaniem analityków ''skruszy'' równowagę cen na rynku serwerów.
IBM gotów do wyprawy na wojnę cen
Wieści o rozszerzeniu przez IBM oferty komputerów osobistych z serii PS publikowaliśmy w ostatnich numerach CW.
Network World na dyskach
Jedno z wydawnictw koncernu IDG, tygodnik Network World, jest od października br. dostępne jako gazeta elektroniczna pod tytułem NetText.
Recesja nadgryza płace
Opinie na temat uporczywego utrzymywania się czy też ustępowania recesji w USA są podzielone. Nie ulega jednak wątpliwości, że w przeciwieństwie do poprzednich tego rodzaju okresów, obecny spadek koniunktury nie ominął i informatyków.
Polpak - faza II
16 czerwca w czasie tegorocznych Targów Poznańskich uroczyście przecięta została symboliczna wstęga oficjalnie otwierająca działalność sieci POLPAK. Po czterech miesiącach od tej chwili chętni do korzystania z sieci nadal czekają cierpliwie w kolejce. Wprawdzie 15 września komisja Telekomunikacji Polskiej S.A. przyjęła do technicznej eksploatacji sieć połączeń POLPAKU, jednak nie wszystkie elementy systemu są już uruchomione.
Gigant mikroprocesorowy w Polsce
Przeszłość i przyszłość mikrokomputera w wizji największego producenta mikroprocesorów.
GIS dla niebogatych
Pomysł połączenia informacji geograficznej z bazą danych niesie bogate możliwości obrazowania danych statystycznych. Programy typu GIS (Geographic Information System - system informacji geograficznej), które m.in. realizują tę funkcję, stanowią jeden z najbardziej skomplikowanych, pracochłonnych i drogich rodzajów oprogramowania, o czym napiszemy wkrótce.
Multi-nieporozumienie
Targi Multimedia w Poznaniu (15 do 18 października br.) miały bardzo mało wspólnego z ich nazwą. Jadąc na targi wyobrażałem sobie, że spotkam dystrybutorów sprzętu komputerowego, którzy zajmują się tą ważną dziedziną zastosowań komputerów, zobaczę nowe zastosowania, a nawet, że jakaś polska firma przedstawi aplikację multimiedialną. Spotkało mnie kompletne rozczarowanie. Okazało się, że są to targi książki, na które trafiły tylko dwie firmy komputerowe.
Font domniemany w Excelu
Po zainstalowaniu arkusza kalkulacyjnego Excel jego domniemanym (domyślnym) fontem jest NewTimes Roman w rozmiarze 10 pkt. Oznacza to, że aby otrzymać polskie czcionki w wydruku i na ekranie, trzeba za każdym razem wywoływać operację formatowania.
Prosta sieć w Windows
W USA pojawiła się wersja beta nowego produktu firmy Microsoft: Windows for Workgroup (WFW). Jak wynika ze skąpych informacji, nowy produkt daje możliwość utworzenia dobrze działającej sieci. Dotyczy to przede wszystkim małych firm, które nie mogą pozwolić sobie na oddelegowanie pracownika do administrowania siecią. Produkt przyda się także z całą pewnością tym wszystkim, którzy korzystają z Windows i nie zamierzają tworzyć rozbudowanej struktury sieciowej, z dedykowanym serwerem.
Wojna cen czy zmierzch dawnej technologii
Poczynając od czerwca br. trwa na rynku komputerów osobistych wojna cenowa. Rozpętał ją Compaq, obniżając ceny produkowanego przez siebie sprzętu o ponad 30% i jednocześnie wprowadzając na rynek serię tanich (poniżej 1000 USD) komputerów ProLinea.
Pigułka z oprogramowaniem
Ostatnio pojawił się na naszym rynku nowy produkt autorstwa WordPerfect Corporation, który nosi nazwę Works 1.0. Jest on tzw. pakietem zintegrowanym, czyli aplikacją łączącą w sobie m.in. cechy edytora tekstu, bazy danych oraz arkusza kalkulacyjnego.
kore
"Hackerzy" sprawdzili konto Gorbaczowa
O sensacyjnym włamaniu do systemu komputerowego Centralnego Banku Rosji i WNIESHEKONOMBANKU w Moskwie oraz ujawnieniu stanu kont, jakimi dysponuje w obu bankach były przywódca Związku Radzieckiego Michaił Gorbaczow, informuje nasz moskiewski korespondent.
Informacje - oprogramowanie
Sieciowy standard PEX grafiki trójwymiarowej
Na sierpniowej wystawie Siggraph '92 w Chicago zaprezentowano nowe produkty umożliwiające posługiwanie się trójwymiarową grafiką standardu PEX.
Prezentacja z muzyką
Użytkownicy pakietu grafiki prezentacyjnej Harvard Graphics 3.0 mogą za 20 USD dokonać upgrade'u dodającego głos (oczywiście z odpowiedniej karty audio) do rysunków.
3D w chirurgii
Lekarze z St. Louis Children's Hospital, Burnes Medical Center i Mallincrodt Institute of Radiology, używając systemów komputerowych Silicon Graphics i oprogramowania wizualizacji firmy Voxel, opracowali nowy system planowania operacji chirurgii plastycznej i laryngologicznej.
Lista przebojów
Przedstawiamy kolejną listę przebojów kącika komputerowego telegazety kanałów satelitarnych Super Channel i MTV.
Kompilator do Lotusa
Program Baler sprzedawany przez Baler Software Corp. zamienia pojedynczy arkusz kalkulacyjny, tzn. jego szeregi danych i związane z nimi makroinstrukcje w plik .EXE.
OrCAD wzbogacił się o MASSTECK
Od października br. użytkownicy programu do projektowania układów elektronicznych OrCAD/PCB (Printed Circuit Boards - płytka drukowana) mogą rozbudować system o moduły firmy MASSTECK, służące do bardzo efektywnego projektowania obwodów drukowanych. Są to m.in.: Maxroute (prowadzenie ścieżek na płytce drukowanej), Maxroute Plus (jw. oraz rozmieszczanie elementów), Double Route (projektownie obwodów dwustronnych).
Amnestia dla piratów
Kolejną firmą, która ogłosiła amnestię dla nielegalnych użytkownikow jest XTree Company.
Nowa wersja DERIVE
Popularny na świecie (50 tys. legalnych użytkowników), lecz chyba mało znany w Polsce program matematyczny DERIVE doczekał się nowej wersji 2.5.
Informacje - sprzęt
ALPHA udawana i gorąca
Konstruktorzy budujący systemy wokół procesora ALPHA (150 MHz) mogą posługiwać się symulującym go elektronicznym modelem VHDL-XL wykonanym w Cadence Design System Inc.
Nowe drukarki Compaqa
Niedawno stworzony dział Compaq Peripherals Division wprowadził ostatnio na rynek dwie nowe drukarki laserowe przeznaczone do pracy w sieci.
Mountain FSI200 Dual
Firma Mountain zaprezentowała ekonomiczne rozwiązania problemu archiwizacji w trybie online.
Nieruchoma mysz
Mysz wyposażona w mechaniczną kulkę wymaga gładkiej powierzchni o jednostajnej przyczepności.
Napędy dysków z Bułgarii
Producent 1.8-calowych napędów twardych dysków, Aura Associates z Saratogi w Kalifornii, podpisał umowę z bułgarską firmą DZU w Starej Zagorze na produkcję podzespołów składających się z głowicy i twardego dysku.
Atramentowy ploter
Firma NovaJet wyprodukowała bębnowy kolorowy ploter atramentowy o nazwie NovaJet 840, który pozwala na tworzenie rysunków o wymiarach od A4 do A0.
Dysk kompaktowy z funkcją zapisu
Pierwszy na świecie dysk kompaktowy z funkcją zapisu CD-R (compact disc recordable) został wyprodukowany przez Ricoh Co.
Telefony komórkowe na Węgrzech
15 października węgierskie Ministerstwo Transportu, Telekomunikacji i Gospodarki Wodnej ogłosiło przetarg na wykonanie systemu komórkowej komunikacji telefonicznej przy użyciu częstotliwości 900 MHz.
HASP chroni przed piractwem
Jednym z coraz powszechniej stosowanych sposobów zabezpieczenia oprogramowania przed nielegalnym kopiowaniem są klucze podłączane bezpośrednio do komputera.
Informacje Gospodarcze
Apple obniża ceny Mac'ów
Zgodnie z obietnicą złożoną miesiąc temu, w chwili wprowadzania na rynek nowej serii komputerów typu Performa, firma Apple znacznie (od 11-30%) obniżyła ceny komputerów typu Macintosh.
BSA walczy!
Amerykańska agencja BSA (Business Software Allence) zawarła w czerwcu nowe porozumienie mające na celu poprawę stanu ochrony własności intelektualnej.
Rynek drukarek w Norwegii
W pierwszej połowie 1992 r. sprzedano w Norwegii 56 500 drukarek czyli ok. 22% więcej niż w roku ubiegłym.
Microsoft w Chinach
Rynek wschodnioazjatycki staje się coraz bardziej atrakcyjny dla Microsofta. Ukazały się chińskie wersje czterech podstawowych programów tej firmy: Word, Excel, Works i Windows. Powstały biura w Tokio, Seulu, Hongkongu i na Tajwanie. Obecnie Microsoft zamierza wprowadzić swoje produkty do Chin. Projekt ten ułatwia kilka okoliczności. Na Dalekim Wschodzie jako podstawowy standard przyjęła się platforma 386 wymagana przez program Windows.
Restrukturyzacja IBM
IBM zatrudniał w 1985 r. 407 tys. pracowników. Prowadzona od wielu lat restrukturyzacja komputerowego giganta doprowadzi do spadku zatrudnienia do poziomu 302 tys. osób pod koniec br. Jest to redukcja zatrudnienia o 26% w ciągu ostatnich 7 lat. W tym samym okresie czasu IBM zredukował swą powierzchnię produkcyjną o 40%.
TI wypiera Intela
Texas Instruments (TI) wprowadza procesor 486SLC z zegarem 20 MHz.
Dystrybutor QNX
QNX jest sieciową wersją Unixu opracowaną przez amerykańską firmę Quantum Software Systems Ltd (QSS) w 1984 r. Zaletą tego systemu są niskie wymogi sprzętowe. QNX pracuje bowiem na takich procesorach Intela jak 8088 (IBM PC XT!), 80286, 80386 i 80486, zajmuje niewiele pamięci na dysku i dla podłączenia nowego terminala wymaga jedynie wolnego gniazda w tzw. karcie wielodostępu komputera centralnego. QNX dopuszcza uruchomienie emulacji DOS-u, jako odrębnego procesu. Jest stosunkowo tani: ok. 1000 USD.
Kursy ORACLE'a w Kielcach
W Zakładzie Informatyki EXBUD S.A. w Kielcach powstało pierwsze w Polsce Autoryzowane Centrum Szkolenia ORACLE, które od listopada br. rozpocznie regularne kursy.
Komputer i Ty
Clipboard
Niektóre z programów dostarczanych w środowisku Windows są tak proste, że nie zauważamy ich istnienia i - co gorsze - nie wykorzystujemy w pełni ich możliwości. Należy do nich Clipboard. Korzystamy z niego bardzo często: każde kopiowanie nawet najmniejszego kawałka tekstu lub wycinka obrazu graficznego odbywa się za pośrednictwem Clipboard-u, zwanego czasem buforem pośredniczącym.
Listy
Nie - celna komputeryzacja
Przedstawiony w notatce "Nie - celna komputeryzacja" (CW-PL 37/92) obraz komputeryzacji polskiego cła w ogólnej swej wymowie odzwierciedla trwający od wielu lat stan niemocy spowodowanej indolencją urzędników Głównego Urzędu Ceł oraz ich niechęcią do podejmowania decyzji. Niezgodne ze stanem faktycznym jest jedynie stwierdzenie o braku jakichkolwiek działań pozytywnych.
Reklama zamknie się za 15 sekund. Przejdź do serwisu »