Computerworld.pl
Konferencje
Okiem Prezesa
Tematy
Agile
Aplikacje Biznesowe
Bezpieczeństwo
Big Data
Cloud Computing
DataCenter
GDPR/RODO
SDN
Sieci
Smart City
Praca w IT
Przemysł 4.0
Digital Leaders
Badanie AudIT
Biblioteka IT
Prenumerata
Strefy tematyczne
Alcatel-Lucent Enterprise – rozwiązania IT dla rozwoju biznesu
Check Point Cyberbezpieczeństwo w 2020
Cisco Webex
Commvault - Zintegrowane rozwiązania do backupu danych
Fortinet Bezpieczna praca zdalna
Fortinet Cyberbezpieczeństwo
Google Cloud
HPE GreenLake
HPE Infrastruktura
IBM Security University 2020
IBM Data and AI Virtual Forum Poland
IFS Applications
SAP Analityka Big Data
SUSE Innowacje Open Source dla biznesu
VMware SD-WAN by VeloCloud
×
Szukaj
Konferencje
Wiadomości
CIO Executive
Podcasty
Okiem Prezesa
Wywiady
Badanie AudIT
Biblioteka IT
Praca w IT
Tematy
Agile
Aplikacje Biznesowe
Bezpieczeństwo
Big Data
Cloud Computing
DataCenter
GDPR/RODO
SDN
Sieci
Smart City
Praca w IT
Przemysł 4.0
Digital Leaders
Strefy tematyczne
Alcatel-Lucent Enterprise – rozwiązania IT dla rozwoju biznesu
Check Point Cyberbezpieczeństwo w 2020
Cisco Webex
Commvault - Zintegrowane rozwiązania do backupu danych
Fortinet Bezpieczna praca zdalna
Fortinet Cyberbezpieczeństwo
Google Cloud
HPE GreenLake
HPE Infrastruktura
IBM Security University 2020
IBM Data and AI Virtual Forum Poland
IFS Applications
SAP Analityka Big Data
SUSE Innowacje Open Source dla biznesu
Prenumerata
Archiwum
Download
Newslettery
Strona główna
Archiwum
Rocznik 1992
Wydanie 38-1992
Wydanie 38-1992, 19 października 1992
prenumerata klasyczna
prenumerata elektroniczna
Cennik
Pozorny spokój
Sytuacja cenowa na rynku komputerów PC przypomina krajobraz po bitwie. Po ostrej zmianie cen trwa pozorny spokój i stabilizacja. A przecież to nie koniec czekających nas niespodzianek. Ceny sprzętu, szczególnie 386 i 486 bez możliwości wymiany procesora na lepszy mogą wkrótce ruszyć w dół.
Informacje
Słownik BBC
Angielski producent programów radiowych i telewizyjnych - BBC (British Broadcasting Corporation), wydał przed kilkoma miesiącami słownik języka angielskiego: ''BBC English Dictionary''. Hasła słownika opracowano na podstawie liczącej 70 mln słów komputerowej bazy, na którą złożyły się teksty emitowane (BBC Electronic Distribution System) na antenie Serwisu Światowego BBC w ostatnich 4 latach.
CorelDRAW! - co nowego?
Gdy w czerwcu 1985 r. nikomu nie znana kanadyjska firma Corel Corporation wchodziła na rynek, nikt nie przypuszczał, że stanie się ona jednym z największych producentów oprogramowania graficznego na świecie. Od tego czasu jej sztandarowy produkt - CorelDRAW! zdobył przeszło 50 różnego rodzaju nagród i wyróżnień po obu stronach oceanu. Dziś mamy przyjemność przedstawić naszym czytelnikom najnowszą wersję tego znakomitego programu.
CUSTODIAN baz danych
Coraz częściej mamy do czynienia z aferami związanymi z dostępem osób nieupoważnionych do danych przechowywanych w systemach komputerowych. Firma DATENTECHNIK GmbH Austria oferuje w Polsce urządzenie o nazwie CUSTODIAN (Strażnik). Sterowane specjalnym programem zapewnia ono dostęp do komputera głównego (za pomocą modemu z sieci telefonicznej) jedynie osobom upoważnionym.
Program Powszechnego Kapitalizmu - utopia czy realność?
Najprawdopodobniej w najbliższych tygodniach Sejm uchwali ustawę o powszechnej prywatyzacji, w myśl której każdy Polak będzie miał prawo kupić, za ok. 30-40% nominalnej wartości, udziały w 300 państwowych dotąd przedsiębiorstwach.
Rynek popularnych drukarek
Przedstawiamy dzisiaj cenniki sprzętu dwóch najczęściej spotykanych w naszym kraju producentów drukarek - są to Epson i Star Micronics.
Paryska konferencja Hewlett-Packard
Trudno rozstrzygnąć: świadomie, czy też podświadomie, ale w pierwszym dniu, zorganizowanego przez Hewlett-Packard spotkania dziennikarzy światowej prasy komputerowej w Paryżu, gospodarze zaprosili ich na 34 piętro L'Arche de la Defence (Łuk Ruchu Oporu). W następnym zaś dniu elita managerów firmy przedstawiła przedstawicielom prasy strategię HP, dotyczącą przede wszystkim swoistego ''ruchu oporu'' w trwającej obecnie wojnie cenowej. Trzeba przyznać, że armaty wytoczono potężne.
Orientacja na obiekty
Wśród ostatnich przedsięwzięć Hewlett-Packarda warto odnotować powołanie projektu poświęconego obiektowo zorientowanym systemom rozproszonym (DOCP - Distributed Object-Computing Program).
IBM a wojna cen PC
W odpowiedzi na politykę cenową Compaqa, Della i innych producentów komputerów osobistych IBM powołał IBM Personal Computer Co. z siedzibą w Raleigh, N.C., USA. Przedsiębiorstwo to, ma się zająć sprzedażą sprzętu PC o zamawianej z góry (built-to-order) konfiguracji i rozprowadzanego poprzez kilkanaście kanałów dystrybucyjnych (tj. w różnych sieciach sklepów i magazynów ze sprzętem komputerowym). W niedalekiej przyszłości IBM Personal Computer Co. będzie także realizował za pośrednictwem poczty zamówienia telefoniczne na sprzęt komputerowy typu PS/1 czy PS/2, przejmując tę część działalności od filii IBM w Atlancie.
Nowa strategia rynkowa InterAmsu
Znana warszawska firma softwarowa InerAms (oprogramowanie dla przedsiębiorstw) zmienia swoją strukturę organizacyjną oraz strategię rynkową. Obecnie, będzie ona stawiać na tzw. "oprogramowanie z półki" i rozbudowę lokalnej sieci dealerskiej, dzięki czemu stanie się możliwa pewna (do 30%) obniżka cen jej pakietów, a także, poprawi się obsługa tych klientów, których siedziby mieszczą się w znacznej odległości od stolicy.
Z otwartą przyłbicą
W relacji z Softarg '92 akcentowaliśmy, że targi te były pierwszym symptomem dążenia do normalności na rynku komputerowym. Z przyjemnością odnotowujemy kolejny fakt, potwierdzający tę tezę.
DOS w MAC-u
Do niedawna panowało powszechne przekonanie, że programy i pliki Macintosha są niedostępne dla posiadaczy maszyn zgodnych z IBM PC i odwrotnie. Ale potrzeba jest matką wynalazków i obecnie programy umożliwiające wzajemny transfer danych, nie należą już do rzadkości.
Cięzarówki informacji
Optyczne nośniki informacji dzielą się obecnie na trzy rodzaje: CD ROM, WORM i REWRITABLE.
Przepisowa przyszłość
Gdy po raz kolejny bezskutecznie chcemy połączyć się z potrzebnym nam numerem telefonu przestajemy wierzyć, że jest to urządzenie ułatwiające porozumienie ludziom. Przyczyna jest z reguły banalna - brak połączenia wynika z przypadkowego zwarcia w kablu telefonicznym. Znakomita większość zakopanych pod ziemią kabli nie jest bowiem odporna na tak pospolite wydarzenia atmosferyczne jak deszcz i mróz, a brak tej odporności to w głównej mierze rezultat podeszłego wieku urządzeń.
Ogólnoświatowy system rezerwacji lotniczej
Trzy wielkie systemy rezerwacji lotów: Amadeus, Worldspan i Abacus ogłosiły, że zamierzają połączyć swoje urządzenia komputerowe.
Wystawa UNIX EXPO '92
W drugiej połowie września odbyła się w Nowym Jorku wystawa Unix Expo. Prezentowano na niej liczne aplikacje z dziedziny zarządzania. Jest to nowa tendencja, gdyż w Unixie dominowały dotychczas aplikacje techniczne.
Upgrade doskonały
Hewlett-Packard wprowadził na rynek rodzinę komputerów typu Vectra 486U skonstruowanych do zastosowań graficznych, w szczególności CAD lub Windows. Charakteryzują się one dużą elastycznością konstrukcji umożliwiającą upgrade sprzętowy w szerokich granicach.
Nowe targi komputerowe w Kolonii
W dniach 8-11 października br. odbyły się na terenach targowych w Kolonii (Niemcy) po raz pierwszy nowe targi komputerowe pod nazwą Computermesse CSS '92 (CSS = Computer- Shopper-Show).
Pakiet zintegrowany MICROSOFT WORKS FOR Windows
Rozwój oprogramowania doprowadził do znacznej dezorientacji użytkowników, którzy otrzymują wciąż nowe, stale ulepszane programy. Spełnienie elementarnych potrzeb (arkusz obliczeniowy, baza danych, edytor tekstowy) wymaga zakupu kilku pakietów.
Informatyka i polityka
3 listopada: Bush, Clinton czy Perot?
Kampania przed wyborami prezydenckimi w USA, które tradycyjnie odbędą się w pierwszy wtorek listopada, dobiega końca.
Komputerowcy marzą o Clintonie
Kilku szefów wiodących przedsiębiorstw w Dolinie Krzemowej zdecydowało się na poparcie Billa Clintona w nadchodzącyh wyborach prezydenckich.
nowości
Dyskretny GUS
REjestr podmiotów GOspodarki Narodowej został utworzony uchwałą Rady Ministrów z dnia 17 października 1975 r. (Monitor Polski nr 35 poz. 211).
Informacje - oprogramowanie
Interfejsy baz serwerowych
Gupta Technologies, producent narzędzi do tworzenia aplikacji klienckich w konwencji MS Windows, zapowiedziała produkcję oprogramowania umożliwiającego komunikację z kolejnymi typami serwerowych baz danych.
Tajemnica Cyngusa - freeware
Tym, którzy uważają, że jedynym sposobem zarobienia pieniędzy na oprogramowaniu jest opatentowanie lub zastrzeżenie praw autorskich, polecamy kalifornijską firmę Cyngus Support.
Nieufny Microsoft
Wielu programistów piszących aplikacje do pracy pod kontrolą MS Windows ze zdumieniem dowiedziało się, że dokumentacja Microsoftu na ten temat jest niekompletna.
Lista przebojów
Telegazeta kanału satelitarnego Super Channel publikuje cotygodniową listę przebojów najlepszych 10 gier komputerowych w trzech kategoriach: na komputer typu IBM PC, na wszystkie typy komputerów oraz na konsole do gier.
Katalog CODN
Centralny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli rozpoczął wydawanie katalogu oprogramowania zalecanego do używania w szkolnictwie zawodowym.
Nowy polski edytor
Podczas katowickiej wystawy Softarg '92 firma Tomasz Sobczyk s-ka z o.o. zaprezentowała nowy polski edytor pn. Poltekst UNIKUM.
Ostatnia droga przez ECS
Warszawska firma ECS Software opracowała dwa interesujące programy do obsługi biur pogrzebowych. Pierwszy z programów to Hades.
Unigraphics w Świdniku
Duży kontrakt, jak na polskie warunki, zawarł niemiecki oddział amerykańskiej firmy EDS.
Uniwersalny kod poczty elektronicznej
Lotus Development Corp. opracował zestaw do budowania własnego interfejsu poczty elektronicznej. Vendor Independent Messaging (VIM) Developer's Toolkit zawiera własny standard kodowania tekstów.
Nowa szansa dla OS/2
W przemyśle komputerowym coraz popularniejszą formą zdobywania klienta staje się ''bundling'', czyli darmowy bonus.
Konkurent dla QuickTime-a
Najszybszym systemem wideo działającym w komputerach osobistych ze standardową kartą graficzną pozostaje QuickTime 1.5, produkowany przez Apple'a.
Unifikacja w biurach patentowych
Biura patentowe Stanów Zjednoczonych, Europy i Japonii podjęły decyzję o wprowadzeniu jednolitego oprogramowania do przechowywania danych tekstowych i graficznych zapisanych na CD-ROM.
Taksa
Kancelaria Prawnicza LEX z Gdańska, znana dotychczas jako autor komputerowego Skorowidza Aktów Prawnych INFO-LEX opracowała program do obliczania podatku dochodowego od osób fizycznych TAKSA.
Informacje - sprzęt
Audio-Windows
Microsoft opracował Windows Sound System-komplet składający się z karty i oprogramowania, które pozwala rozpoznawać, nagrywać i odtwarzać dźwięki.
Wiązki w Associated Press
Przed zbliżającymi się wyborami prezydenckimi w USA agencja prasowa Associated Press postanowiła wymienić komputery używane w dziale informacji.
Szerokoekranowa telewizja we Francji
W najbliższym czasie we Francji przez 20 godzin dziennie nadawany będzie program telewizji szerokoekranowej . W zwykłym telewizorze proporcja szerokości ekranu do jego wysokości wynosi 4:3.
Podwójny dysk
Victor Co. of Japan Ltd., znany użytkownikom telewizorów i głośników jako JVC, wyprodukował przeznaczony do notebooków 2,5-calowy twardy dysk z napędem o pełnej wysokości, wynoszącej 3/4 cala i wadze 180 gramów.
Jabłka kontra klony
Firma Apple konkurując z producentami klonów IBM PC wprowadziła na rynek nowe i tanie komputery objęte wspólną nazwą Performa.
Intela procesory wideo
Firma Intel od pewnego czasu zajmuje się opracowaniem procesorów do technik wideo w formie układów scalonych z wpisanymi algorytmami kompresji i dekompresji obrazów.
Nowe PS/2
Pod koniec września br. IBM ujawnił nieco technicznych szczegółów serii nowych komputerów typu PS/2.
Informacje Gospodarcze
Wyniki NCR of AT & T
National Cash Register, przejęty w ub.r. przez AT & T, zmienił nazwę na Networked Computing Resources of AT&T (Dayton, Ohio), przez co udało się zachować logo firmy.
Silicon Valley bez Jabłka
Obniżenie zysków w przesiębiorstwach produkujących komputery osobiste sprawia, iż nawet silne firmy szukają oszczędności.
Kosztowne przestoje
Stratus Computer, Inc. przeprowadziła badanie czasu trwania awarii komputerów w USA.
Cray ponownie wygrał z NEC-iem
Cray Research Inc. z Eagan, (Minnesota), wygrał kontrakt na dostarczenie superkomputera dla NASA.
Wideokonferencje tracą popularność
W ciągu ostatnich kilku miesięcy spadła wartość akcji dwóch firm produkujących sprzęt do wideokonferencji. PictureTel Corp. i Compression Labs, Inc. (CLI) wspólnie kontrolują około 80% rynku.
Kontrakt za 3/4 mld USD
Zenith Data Systems, amerykańska filia francuskiej firmy elektronicznej Groupe Bull, wygrała przetarg na dostarczenie 300 tys. komputerów osobistych dla U.S. Air Force, Army, Navy i agencji zaopatrzeniowej.
Kiedy tygrys traci mleczne zęby?
Wspólnota Europejska przyznaje krajom rozwijającym się prawo wprowadzania swych wyrobów na rynek ''starego kontynentu'' przy zastosowaniu ulg celnych.
Z Ameryki do Francji
AT & T przenosi biuro zarządzania operacjami zagranicznymi do południowej Francji.
Komputery dla japońskich badań
Japońskie stowarzyszenie Real-World Computing Partnership postanowiło zastosować w pracach badawczo-rozwojowych tzw. ''komputer czwartego wymiaru'' (4-D computer), sprzęt dwóch amerykańskich firm: Intel i Thinking Machines, konstruowany specjalnie z myślą o funkcjonowaniu wielkich sieci.
ATM-y Fujitsu w Kanadzie
Na początku przyszłego roku Fujitsu rozpoczyna sprzedaż swych bankomatów ATM (Automated Teller Machines) w Kanadzie, gdzie będą one składane z produkowanych w Japonii części.
Wojna arkuszy w oknach
Wrześniowy debiut Borlanda z długo oczekiwanym pakietem programu Quattro Pro for Windows (patrz CW nr 36/65) zaostrzył walkę z Lotusem i Microsoftem.
HP - Samsungowi
Hewlett Packard wciąż sprzedaje duże partie komputerów zarówno w USA, jak i poza jego granicami.
Japońskie kadry dla nowego stulecia
MITI (japońskie Ministerstwo Przemysłu i Handlu Międzynarodowego) przygotowuje nową politykę kształcenia specjalistów od softwaru, która ma być intensywnie wdrażana od 1993 r.
Rok szkolny NEC
Korporacja NEC zwiększa aktywność na rynku szkolnych PC. W tym celu przygotowany został specjalny system ''PC Advisor'' (Doradca PC), który wspomaga nauczycieli w posługiwaniu się komputerami.
Canon sprzedaje PC-ty IBM
IBM Japan i Canon Sales umacniają ustanowione już partnerstwo w sprzedaży PC.
Kontrakt AT & T za 1.8 mld USD
AT & T realizuje obecnie dwie ośmioletnie umowy, które zawarł w 1988 r. z departamentem obrony (DoD - Department of Defence) i departamentem transportu. Wieloletni kontrakt dla ministerstwa obrony (1 mld USD) przewiduje stopniowe dostarczanie 20 tys. sztuk minikomputerów, które na każdym etapie dostaw muszą spełniać wymogi nowoczesności.
Fiskars zabezpiecza HP
Hewlett-Packard podpisał w maju br. umowę o współpracy w Europie ze znanym fińskim producentem zasilaczy UPS - Fiskars Power Systems.
Komputery za guldeny
1 października w Wyższej Szkole Inżynierskiej w Zielonej Górze nastąpiło uroczyste otwarcie CICAE - Centrum Informatyki i Komputerowego Wspomagania Prac Inżynierskich.
Komputer i Ty
Jak środowisko Windows wykorzystuje pamięć komputera?
Windows optymalnie wykorzystuje całą dostępną pamięć komputera, pod warunkiem, że wcześniej nie przeznaczyliśmy jej na inne cele, np. instalując dysk wirtualny (RAM-dysk).
Listy
Z listów do cennika
Po serii cenników poświęconych kartom Ethernet p. Magdalena Chabik z firmy Copact nadesłała fax, w którym m.in. czytamy: "Po przejrzeniu 32 numeru ComputerWorld PL, w którym zamieściliście porównania kart sieciowych, chcieliśmy uzupełnić umieszczone tam informacje.
Reklama zamknie się za 15 sekund. Przejdź do serwisu »