Computerworld.pl
Konferencje
Okiem Prezesa
Tematy
Agile
Aplikacje Biznesowe
Bezpieczeństwo
Big Data
Cloud Computing
DataCenter
GDPR/RODO
SDN
Sieci
Smart City
Praca w IT
Przemysł 4.0
Digital Leaders
Badanie AudIT
Biblioteka IT
Prenumerata
Strefy tematyczne
Alcatel-Lucent Enterprise – rozwiązania IT dla rozwoju biznesu
Check Point Cyberbezpieczeństwo w 2020
Cisco Webex
Commvault - Zintegrowane rozwiązania do backupu danych
Fortinet Bezpieczna praca zdalna
Fortinet Cyberbezpieczeństwo
Google Cloud
HPE GreenLake
HPE Infrastruktura
IBM Security University 2020
IBM Data and AI Virtual Forum Poland
IFS Applications
SAP Analityka Big Data
SUSE Innowacje Open Source dla biznesu
VMware SD-WAN by VeloCloud
×
Szukaj
Konferencje
Wiadomości
CIO Executive
Podcasty
Okiem Prezesa
Wywiady
Badanie AudIT
Biblioteka IT
Praca w IT
Tematy
Agile
Aplikacje Biznesowe
Bezpieczeństwo
Big Data
Cloud Computing
DataCenter
GDPR/RODO
SDN
Sieci
Smart City
Praca w IT
Przemysł 4.0
Digital Leaders
Strefy tematyczne
Alcatel-Lucent Enterprise – rozwiązania IT dla rozwoju biznesu
Check Point Cyberbezpieczeństwo w 2020
Cisco Webex
Commvault - Zintegrowane rozwiązania do backupu danych
Fortinet Bezpieczna praca zdalna
Fortinet Cyberbezpieczeństwo
Google Cloud
HPE GreenLake
HPE Infrastruktura
IBM Security University 2020
IBM Data and AI Virtual Forum Poland
IFS Applications
SAP Analityka Big Data
SUSE Innowacje Open Source dla biznesu
Prenumerata
Archiwum
Download
Newslettery
Strona główna
Archiwum
Rocznik 1992
Wydanie 37-1992
Wydanie 37-1992, 12 października 1992
prenumerata klasyczna
prenumerata elektroniczna
Informacje
186 publikacji IDG w 60 krajach
Centrala International Data Group w Bostonie (Massachussetts) nadesłała najnowsze dane o swej działalności.
Procesowy następca tronu
Procesor P5, nowy produkt firmy Intel, ma ujrzeć światło dzienne podobno jeszcze w tym roku. Po serii procesorów 286, 386 i 486 Intel nie chce go nazwać symbolem 586 ze względu na zasadnicze zmiany w konstrukcji i działaniu.
KONFRONTACJE Informatyczne '92
Tym razem patronowi Targów InfoMan '92, a więc Biuru Informatyki URM nie zabrakło konsekwencji. Podczas targów zapowiedziało ono, iż przyczyni się do zorganizowania cyklicznych spotkań terenowych administratorów oraz przedstawicieli ich służb informatycznych (informatyków wojewódzkich) zarówno z tymi, którzy centralnie prowadzą projekty dużych przedsięwzięć systemowych jak i z dostawcami.
I FORUM FIRM KOMPUTEROWYCH Europy środkowo-Wschodniej
Od początku obecnej dekady, Europa Środkowa i Wschodnia stanowią przedmiot zainteresowania potężnych firm komputerowych.
Marzenie nie do końca spełnione
Prawie od zawsze marzyłem o tym, żeby mieć komputer Macintosh. Oczywiście, stykałem się z nim z daleka, przy okazji różnych wystaw sprzętu komputerowego, ale było to jak lizanie cukierka przez szybę. No i wreszcie dostałem na dwa tygodnie komputer Macintosh Classic z pamięcią 4 MB i dyskiem stałym 40 MB.
Naiwnych nie sieją
W nr. 35 CW zamieściliśmy krótką informację pt. "Uwaga! Oszustwo" o firmie "PC Market", która nie dostarczyła swoim klientom sprzętu, ani nie zwróciła wpłaconych pieniędzy. Poszkodowani zwołali zebranie na 26 września. Gdy niespodziewanie zjawił się p. Jerzy Słyk, właściciel firmy, okazało się, że sprawa jest banalna i nietypowa zarazem. Ot po prostu barwny, choć dla niektórych bolesny przyczynek do naszego komputerowego rynku.
Przed Targami NetWorld '92
Od 13 do 16 paździenika br. odbywają się w Dallas, Texas, Targi NetWorld '92, zdominowane przez sprzęt wykorzystywany w sieciach komputerowych. Przed targami wystawcy nie chcą mówić na temat cen swoich produktów, a często nawet niechętnie godzą się je opisać.
PC WORLD LOTUS
Przeszło 900 tys. nakładu mieć będzie nowy amerykański tygodnik informatyczny, który zacznie ukazywać się od grudnia br. w wyniku połączenia mazynów PC WORLD i LOTUS. Decyzję o tej fuzji ogłosiła bostońska centrala IDG. Czołowa grupa prasy informatycznej uzyska dzięki temu rekordowy - nie tylko w USA - nakład dla tego rodzaju pisma branżowego.
Telefonowanie - wolność bez granic?
Takie chwytliwe hasło, od pewnego czasu pojawiające się na tablicach reklamowych, towarzyszyło wejściu na nasz rynek spółki z o.o. SCHRACK-ERICSSON. Jest ona przedsiębiorstwem całkowicie kontrolowanym przez wiedeńską firmę SCHRACK TELECOM AG. Wcześniej firmy Schrack i Ericsson oferowały na polskim rynku towary niezależnie od siebie. W 1991 r. Ericsson przekazał obsługę polskiego rynku firmie Schrack, obie firmy zostały połączone i oddane pod kierownictwo firmy Schrack, w której Ericcson ma 33,5 % udziałów. Wiedeńskiej firmie poza rynkiem polskim przekazano także obsługę rynku węgierskiego, czeskiego i słowackiego.
Światłowody nad Bałtykiem
Dwie duńskie firmy Telecom Denmark i GN Great Northern Telegraph Company Ltd. oraz Litewska firma telekomunikacyjna Lietuvos Telekomas podpisały porozumienie przewidujące położenie kabla optycznego o wydajności 565 Mbit/sek, który ma połączyć Wilno z Kownem.
Japonia i Australia - 110 czy 220 V?
Po przejrzeniu dzisiejszego zestawienia nie będziemy mieli wątpliwości - nasz notebook czy elektryczna maszynka do golenia nie nadaje się na wyjazd do Japonii, USA czy na Tajwan.
Edycja Polska Ami Pro 2.0 dla Windows
Aplikacje służące do obróbki tekstu są obecnie bodaj najlepiej sprzedającym się gatunkiem programów komputerowych. Nic zatem dziwnego, że znajdują się w ofercie bardzo wielu firm, a ponieważ apetyt rośnie w miarę jedzenia, coraz większym zainteresowaniem użytkowników cieszą się te z nich, których możliwości przekraczają przeciętne.
Calamus ogłasza amnestię
Warszawska firma OSKAR, specjalizująca się w sprzęcie i oprogramowaniu ATARI (m. in. dystrybutor Atari na Polskę) zawarła umowę z niemiecką firmą DMC, wytwórcą popularnego również w Polsce programu wydawniczego CALAMUS.
PC - taniej niż miesiąc temu
Czerwcowo-lipcowy spadek o ok. 20% cen sprzętu komputerowego na rynku amerykańskim, zachwiał równowagę cen na całym świecie.
Czy w USA taniej?
Z poprzednich wydań cennika dowiedzieliśmy się, że obniżka cen komputerów osobistych w USA spowodowała w konsekwencji spadek cen i na naszym rynku. Kilkutygodniowe opóźnienie, z jakim sprzedawcy komputerów w Polsce reagują na światowe ruchy cen, mogło spowodować, że ceny komputerów firm biorących udział w "walce na ceny", jak Compaq czy Dell mogą być w sierpniu i wrześniu wyższe w Polsce niż w USA!
ChiWriter wiecznie żywy
W latach 80. edytor ChiWriter w wersjach 2.xx, a potem 3.xx, był najpopularniejszym i najczęściej kradzionym oprogramowaniem, pozwalającym w łatwy sposób uzyskiwać polskie znaki diakrytyczne na ekranie i wydruku bez potrzeby jakichkolwiek przeróbek sprzętu drukującego. Jak pamiętamy działo się to m.in. dzięki kartom Hercules, które masowo importowano z Zachodu w momencie, gdy straciły tam na popularności, a więc i cenie. Były one szczególnie niechętne do ukazywania polskich liter w trybie tekstowym.
CorelDraw 3.0 - więcej i taniej
Bardzo popularny, profesjonalny program graficzny CorelDraw firmy Corel Systems Corp., pracujący w środowisku Windows, doczekał się nowego wydania (patrz CW nr 31). Nowa wersja pakietu graficznego CorelDraw 3.0 składa się z sześciu modułów.
Problemy diakrytyczne
Każdy z użytkowników komputerów w naszym kraju zna problem tzw. "polskich liter".
Informatyka w amerykańskich korporacjach
Przy okazji ogłoszenia przez COMPUTERWORLD USA tegorocznej listy "100 najskuteczniejszych użytkowników systemów informatycznych" w poszczególnych branżach amerykańskiej gospodarki, opublikowano też dane obrazujące wykorzystanie komputerów w czołowych korporacjach.
Grupa Fujitsu (z ICL) Nr 2 na świecie
Zeszłoroczne wyniki firm japońskich, które przed ćwierć wiekiem dopiero stawiały pierwsze kroki w branży informatycznej, świadczą o tym, że Fujitsu wysunęła się na czoło światowych rywali IBM.
Informacje - telekomunikacja
Nowy LCDfax
NTT i Sharp wprowadzą wkrótce na rynek nowy fax z ekranem ciekłokrystalicznym (LCD), na którym można prezentować treści analogiczne do tych, jakie mieszczą się na papierze o formacie B4 (250x353 mm).
NEFAX 770 z NEC
Korporacja NEC wchodzi na rynek amerykański z aparatem do laserowej fototelegrafii NEFAX 770, który drukuje przekazy na zwykłym papierze.
NTTD w Chinach
Japoński koncern telekomunikacyjny NTT Data Communication (NTTD) finalizuje rozmowy w sprawie utworzenia w przyszłym roku w Pekinie bądź w Szanghaju filii swych biur softwarowych. Głównym bodżcem dla takiego przedsięwzięcia są niskie koszty robocizny w Chinach.
książki
Elektroniczne książki
Pierwszą książką zeskanowaną i przygotowaną do odczytywania na ekranie komputera, był angielskojęzyczny "Ulisses" Jamesa Joyce'a. Zdarzyło się to 16 czerwca 1989 r. Koneserzy irlandzkiej literatury otrzymali egzotyczny prezent.
Informacje - oprogramowanie
WIN32 razy 10 tysięcy
Firma Microsoft oznajmiła, że w ciągu miesiąca od momentu wejścia na rynek, rozprowadzono już ponad 10 tysięcy egzemplarzy pakietu Win32.
Geo-baza
Vision 2.0 to oferowany przez firmę GeoVision system typu GIS (Geographic Information System), służący do zarządzania mapami, rysunkami, zdjęciami i wykresami oraz danymi o formacie bardziej klasycznym, przechowywanymi zwykle w postaci tabel.
Zagospodarować firmę
Jeden z oddziałów firmy Autodesk Inc. (znanej z autorstwa pakietu AutoCAD), Autodesk Retail Product opracował i sprzedaje za 150 USD program Office Layout.
Carbon Copy for Windows
Carbon Copy for Windows to program pozwalający na przejęcie kontroli jednego komputera nad drugim, połączonym modemem lub lokalnie kablem RS232. Z własnego komputera można uruchamiać programy wykonywane na drugim, a wyniki otrzymywać na ekranie tego pierwszego. Takie połączenie pozwala na uniknięcie problemów stwarzanych przez brak zgodności konfiguracji i oprogramowania pomiędzy różnymi komputerami standardu IBM PC oraz daje szanse testowania kompletnego oprogramowania bez obawy pirackiego kopiowania.
LOG/iC PICO - nowy kompilator PLD
ISDATA GmbH, producent oprogramowania do projektowania układów programowalnych typu Gate Array i PLD (Programmable Logic Devices - programowalne układy logiczne) o wspólnej nazwie LOG/iC, wprowadził do sprzedaży nowy produkt.
Oprogramowanie w USA
W ślad za spadkiem cen na sprzęt komputerowy maleją także ceny oprogramowania.
Easy Reader rozpoznaje pismo
Firma Mimetics opracowała program Easy Reader do rozpoznawania pisma (ponad 600 słów na min), pracujący w środowisku Windows.
Zarządzanie sprzętem komputerowym
Firma Apsylog oferuje specjalny program Parc Manager do zarządzania sprzętem komputerowym przedsiębiorstwa.
Baza danych zawiera obrazy
Firma Software Publishing Co. (SPC) oferuje wersję 1.3 swojej bazy Superbase 4, pozwalającej na przechowywanie i korzystanie z danych graficznych. Program może korzystać z obrazów zapisanych w formatach TIFF, GIF, PCX, TGA-Targa, IMG i WMF a także z danych przesyłanych telefaksem w formacie TIFF G3.
Monitor Multiscan Sony
Coraz większe rozdzielczości kart graficznych powodują, że typowe do niedawna monitory 14-calowe nie pozwalają na pełne wykorzystanie możliwości tych kart. Jest to szczególnie widoczne w środowisku Windows.
SUN wschodzi nad Moskwą
Firma SUN Microsystems Inc. zatrudniła 33 Rosjan z Instytutu Mechaniki Precyzyjnej i Komputeryzacji Akademii Rosyjskiej w Moskwie na 6-miesięcznym kontrakcie. Uczestniczyć oni będą w opracowaniu technik kompilacji do procesora typu SPARC (Scalable Processor ARChitecture). Jest to drugi tego typu kontrakt SUN.
Pierwsze okna w banku
Firma Ster-Projekt z Warszawy (tel. 43 72 27) zaoferowała na targach InfoMan pakiet WinABank obsługujący pracę banku.
Informacje - sprzęt
LaserMaster Winprinter
Firma LaserMaster wprowadziła na rynek drukarkę laserową Winprinter o rozdzielczości 800 punktów na cal, a więc znacznie większej niż w typowych drukarkach laserowych (300 punktów na cal).
Przystawka dźwiękowa Logitechu
Logitech, firma znana z produkcji myszy komputerowych, wprowadziła na rynek przystawkę do cyfrowej obróbki dźwięku dla komputerów klasy PC/AT o nazwie AudioMan.
Spadają ceny HDD
Jak podaje wrześniowy PC World największe ruchy cen dysków twardych dotyczą dysków o pojemności 170 do 230 MB.
Skaner do zdjęć firmy Polaroid
Na początku br. Polaroid zawarł ze swym największym rywalem, firmą Kodak, porozumienie o produkcji sprzętu, umożliwiającego przechowywanie i oglądanie, przy użyciu dysków typu CD-ROM, zdjęć fotograficznych. W efekcie tych ustaleń (chodziło zapewne o podział rynku) firma Polaroid oferuje skaner do zdjęć fotograficznych typu CS-500i za 4500 USD.
Notebook połączony z drukarką
IBM oraz znany producent drukarek Canon, zdecydowali się wspólnie zaangażować w przedsięwzięcie, w wyniku którego ma powstać przenośny komputer połączony z drukarką.
IBM stawia na AS-a? (/400)
We wrześniu IBM oznajmił o kolejnych usprawnieniach swojego komputera średniej wielkości Application System/400, który na świecie osiągnął obecnie liczbę 5 tys. nowych instalacji miesięcznie.
Gorący procesor
Procesory typu 486DX2/66 MHz z wewnętrznym podwajaniem częstotliwości zegara są obecnie najszybszymi, dostępnymi w sprzedaży, procesorami firmy Intel.
Informacje Gospodarcze
Flota z CAD'em
Firma Intergraph, czołowy w USA dostawca systemów CAD/CAM/CAE, wygrała przetarg na wykonanie dla US Navy systemu komputerowego, zawierającego m.in. możliwości grafiki interakcyjnej.
Norwegia - IBM - Stil going strong?
W Norwegii (trochę ponad 4 mln ludności) sprzedano w pierwszym półroczu 1992 ponad 80 tysięcy komputerów, tj. ok. 15% więcej niż w tym samym czasie w 1991 roku.
IDG tworzy GITG
Roczna wartość rynku informatycznego wszystkich instytucji i agend (federalnych, stanowych, lokalnych i międzynarodowych) rządu Stanów Zjednoczonych szacowana jest na 38 mld USD.
Koniec superkomputerów na godziny
Japońska kompania Recruit postanowiła wycofać się z wynajmowania superkomputerów na krótkie okresy czasu.
MAGIC w wojsku
14 września br., w Akademii Obrony Narodowej w Rembertowie odbyło się seminarium izraelskiej firmy Magic, na którym, przed widownią złożoną z ok. 100 oficerów Wojska Polskiego, zaprezentowano system tworzenia aplikacji MAGIC.
Promocja Micrografx
Krakowska firma System 3000, jako autoryzowany dystrybutor, zainicjowała promocyjny cykl szkoleń, które są pierwszym etapem do nadania ich uczestnikom uprawnień autoryzowanego dealera produktów oprogramowania graficznego i prezentacyjnego firmy Micrografx.
Nie-celna komputeryzacja
Polskie urzędy celne do tej pory są tak mało skomputeryzowane, że nie mają ani łączności komputerowej pomiędzy sobą, ani żadnej usługowej - centralnej bazy danych.
Salon QUMAK'u
Firma komputerowa QUMAK otworzyła w centrum Krakowa (pl. Szczepański 2, tel 21 86 83) swój nowy salon komputerowy.
Produkcja "Żywca"
Słynne zakłady piwowarskie w Żywcu komputeryzują swoje linie technologiczne.
Komputer i Ty
Jak DOS wykorzystuje górny obszar pamięci
Widzieliśmy już, że górny obszar pamięci zawiera obszary nie używane. Jednakże, pamięć ta jest wolna w niesąsiadujących z sobą kawałkach. Na początku mieści się obszar zarezerwowany dla karty graficznej monitora, potem jest przerwa, obszar pamięci stałej ROM tejże karty, znowu przerwa, potem pamięć ROM dla dysku stałego itd.
Reklama zamknie się za 15 sekund. Przejdź do serwisu »