Computerworld.pl
Konferencje
Okiem Prezesa
Tematy
Agile
Aplikacje Biznesowe
Bezpieczeństwo
Big Data
Cloud Computing
DataCenter
GDPR/RODO
SDN
Sieci
Smart City
Praca w IT
Przemysł 4.0
Digital Leaders
Badanie AudIT
Biblioteka IT
Prenumerata
Strefy tematyczne
Alcatel-Lucent Enterprise – rozwiązania IT dla rozwoju biznesu
Check Point Cyberbezpieczeństwo w 2020
Cisco Webex
Commvault - Zintegrowane rozwiązania do backupu danych
Fortinet Bezpieczna praca zdalna
Fortinet Cyberbezpieczeństwo
Google Cloud
HPE GreenLake
HPE Infrastruktura
IBM Security University 2020
IBM Data and AI Virtual Forum Poland
IFS Applications
SAP Analityka Big Data
SUSE Innowacje Open Source dla biznesu
VMware SD-WAN by VeloCloud
×
Szukaj
Konferencje
Wiadomości
CIO Executive
Podcasty
Okiem Prezesa
Wywiady
Badanie AudIT
Biblioteka IT
Praca w IT
Tematy
Agile
Aplikacje Biznesowe
Bezpieczeństwo
Big Data
Cloud Computing
DataCenter
GDPR/RODO
SDN
Sieci
Smart City
Praca w IT
Przemysł 4.0
Digital Leaders
Strefy tematyczne
Alcatel-Lucent Enterprise – rozwiązania IT dla rozwoju biznesu
Check Point Cyberbezpieczeństwo w 2020
Cisco Webex
Commvault - Zintegrowane rozwiązania do backupu danych
Fortinet Bezpieczna praca zdalna
Fortinet Cyberbezpieczeństwo
Google Cloud
HPE GreenLake
HPE Infrastruktura
IBM Security University 2020
IBM Data and AI Virtual Forum Poland
IFS Applications
SAP Analityka Big Data
SUSE Innowacje Open Source dla biznesu
Prenumerata
Archiwum
Download
Newslettery
Strona główna
Archiwum
Rocznik 1992
Wydanie 30-1992
Wydanie 30-1992, 10 sierpnia 1992
prenumerata klasyczna
prenumerata elektroniczna
Cennik
Usługi "inne"
Typowe katalogi i cenniki firm informatycznych dotyczą sprzętu i oprogramowania. Pojawia się jednak coraz więcej ofert szkoleń, kursów, konsultacji, nadzoru autorskiego, analiz, ekspertyz i wielu tego typu rodzajów usług.
Informacje
AutoCAD w Polsce
Autodesk Inc., jest producentem bodajże najpularniejszego w środowiskach inżynierów projektantów programu AutoCAD. Firma posiada 597 zarejestrowanych kart licencyjnych polskich użytkowników. W kraju od 25 września 1991 r. działa dystrybutor Autodesku. Został nim, znany poprzednio jako jeden z dealerów, łódzki Aplikom 2001. Opieka Aplikomu nie obejmuje jednak wszystkich legalnych kopii programu. Połową zajmują się ci dealerzy Autodesku, którzy działali na rynku przed datą ustanowienia dystrybutora.
Metamorfoza Byka
Firma elektroniczna Groupe Bull, w której rząd francuski ma ponad 70% udziału, uzyskała zgodę Komisji EWG na przyjęcie ponad 1 mld USA z budżetu państwowego na restrukturyzację i badania. Jest to decyzja precedensowa. Komisja EWG wyraziła zgodę na uratowanie upadającej firmy państwowej, pomimo protestów firm konkurencyjnych i pomimo przyjętego przez Dwunastkę zakazu interwencji państwa w takich przypadkach. Jak udało się Bullowi uzyskać tak korzystną dla siebie decyzję?
Amerykańskie komputery za pół darmo (jak na rosyjskie warunki)
Jak informuje nasz moskiewski korespondent, nieznana w Polsce amerykańska firma TEKTA postanowiła sprzedać w Rosji amerykańskie "klony" firmy JCC po cenach amerykańskich, a więc zdecydowanie niższych od obowiązujących na tutejszym rynku, zbliżonych do cen sprzętu produkcji azjatyckiej. Jego odbiorcami mogą być wyłącznie hurtownicy, sprzedaż za walutę, pełna przedpłata.
Hanspeter Leven o targach hanowerskich
W poprzednim numerze CW rozpoczęliśmy publikację informacji o szansie promocyjnej, jaką polskim instytucjom zajmujących się informatyką i firmom komputerowym oferuje najbliższe wydanie hanowerskiego CeBIT-u.
Straty Oy Nokia Ab
Znana fińska grupa przedsiębiorstw Oy Nokia Ab odnotowała znaczne straty w tym roku.
IBM OS/2 wygrywa Olimpiadę
Podstawą natychmiastowej rejestracji i przekazywania wyników oraz danych porównawczych i funkcjonowania innych dziedzin informacji dla 15 tys. zawodników, 11 tys. dziennikarzy i 40 tys. członków obsługi zakończonych właśnie XXV Igrzysk Olimpijskich w Barcelonie był IBM-owski system operacyjny OS/2. Całość operacji informatycznych Olimpiady składała się z czterech głównych części.
Bernard Pache prezesem Bulla
Jak podaje Financial Times, nowym prezesem Bulla został 57- letni Bernard Pache, dotychczasowy szef Carbonnages de France (zarząd francuskiego górnictwa węglowego).
A nad Wisłą hop do okna
Włączenie przez Microsoft komputerów Protechu do listy sprzętu zalecanego dla MS Windows 3.1 wywołało ostatnio sporo zamieszania i komentarzy. Należy jednak przyznać, że określenia ''nieprawdopodobne'' i ''też coś?'' były, w nich używane częściej niż kiedykolwiek, co, oczywiście nie zmienia faktu uhonorowania wyrobów tej znanej warszawskiej firmy przez światowego giganta.
Oprogramowanie dla hurtowni i firm handlowych
W Polsce kilkaset firm produkuje i oferuje programy komputerowe, wspomagające zarządzanie przedsiębiorstwem. Na rynku pojawia się również coraz więcej produktów zachodnich przetłumaczonych na język polski. Poszukujący takich programów nie jest w stanie dotrzeć do wszystkich ofert, a co dopiero ocenić ich wartość i przydatność dla własnych potrzeb.
Dwa wielkie sojusze półprzewodnikowe
Rozwój informatyki potwierdza, jak bardzo świat skazany jest na współzależność i współdziałanie.
Informacje - telekomunikacja
FBI nie lubi telefonii cyfrowej
Upowszechnienie techniki cyfrowej w telefonii, a co za tym idzie kodowanie ludzkiego głosu i przesyłanie go w postaci binarnej szalenie komplikuje podsłuch.
Naprawa podwodnych kabli
Kokusai Denshin Denwa Co., największa firma japońska zakładająca kable oceaniczne, skonstruowała robota do naprawy podwodnych połączeń światłowodowych.
Telefony komórkowe Paryża
Od 1 lipca br. w Paryżu działają telefony komórkowe wprowadzone przez prywatne przedsiębiorstwo, Societe Francaise du Radiotelephone.
Wideotelefony
Firma Northern Telecom Ltd. oferuje zestaw złożony z płytki wideo, kamery, oprogramowania i dodatkowego osprzętu komunikacyjnego dla użytkowników PC i Macintosh.
ComTel - telefon komputerowy
Poznańska firma ComPol oferuje komputerowe karty obsługi linii telefonicznej, które wykorzystują ludzki głos.
Informacje - oprogramowanie
Pozbyć się OS/2
Microsoft, na wieść o tym, że IBM sprzedaje swoje PS/2, model 56 i 57 wraz z systemem OS/2 2.0, opracował pakiet instalacyjny pozwalający dokonać łatwej wymiany OS/2 na systemy MS-DOS 5.0/ Windows 3.1.
"Narzędziownia" dla AutoCAD-u
Productivity Tools, to nazwa pakietu programów autorstwa Softdesk Inc., opracowanych w celu integracji z programem wspomagającym projektowanie AutoCAD firmy Autodesk.
Oracle 7.0
Po blisko rocznym opóźnieniu Oracle Corp. formalnie zaprezentowało nową wersję RDBMS (Relational DataBase Management System) Oracle 7.0.
Program oszczędzający energię
SKOME (System Kontroli poboru Mocy i zużycia Energii) oferowany przez warszawski Innsoft (49-71-83) to system przeznaczony głównie dla ''pożeraczy'' energii elektrycznej jak huty, elektrociepłownie czy inne duże zakłady pracy.
Statki z komputera
W Stoczni Gdynia S.A. uruchomiono w ostatnich dniach czerwca centrum komputerowego przygotowania produkcji ''Steebear''.
Sekretariat uczniowski
Jedną z imprez organizowanej już po raz szósty przez Komitet Naukowo-Techniczny ds. Informatyki NOT w Radomiu wystawy ''Mikro '92'' był konkurs dla młodzieży szkół średnich na najlepsze oprogramowanie PC.
Pomocnik dla TAG-a
Małe toto, a przydatne. Tak, w skrócie można by scharakteryzować ''Księgę Adresową'' autorstwa PPU Micro z Otmuchowa.
Informacje - sprzęt
Tani notebook Acera
Znana tajwańska firma Acer zapowiedziała poprzez swą amerykańską filię Acer America Corp. ukazanie się w lipcu br. notebooka w cenie 1595 USD.
Komputery Zenith Data
Firma Zenith Data wprowadziła na rynek ponad 40 nowych urządzeń wyposażonych w najnowsze technologie sprzętowe i programistyczne. Są wśród nich komputery spełniające rolę serwerów, stacji roboczych i notebooków. Parametry użytkowe najbardziej reprezentatywnych typów nowej rodziny komputerów zamieszczono w tabeli.
Nowe komputery Compaq
W czerwcu Compaq Computer Corp. zaoferował kilka serii komputerów o niskiej cenie i dobrych - jak twierdzi- parametrach użytkowych.
Co zrobić ze starym komputerem
Wielu właścicieli komputerów z procesorem 286 marzy o wymianie swego sprzętu na nowy. Standardem stał się dziś bowiem procesor 386 lub więcej, zaś dysk twardy o pojemności 100 MB uważany jest za mały. Pracując w środowiskach graficznych, z dodatkowym zastosowaniem multimediów ciągle nam mało pamięci, szybkości działania, miejsca na dysku. Czy musimy jednak kupić nowy komputer? Okazuje się, że nie jest to konieczne.
IBM w Japonii
Ponad połowa rynku komputerów osobistych w Japonii opanowana jest przez NEC-a.
Niskie napięcie w notebookach
Notebooki i laptopy pracują zwykle na napięciu 5 V. Obniżenie tego poziomu jest korzystne z dwóch powodów.
Notebook z RISC-iem
Brytyjski producent komputerów osobistych Acorn Computers wprowadza na rynek notebooka z mikroprocesorem ARM 3, opracowanym wspólnie z Apple Computer Inc. ARM 3 montowany jest także w modelu Newton Apple, ale jak twierdzi firma Acorn, ich notebook, Acorn A4, będzie znacznie tańszy od produktów z nadgryzionem jabłkiem.
Sieć w pudełku
Aby uruchomić połączenie między dwoma komputerami w trybie pracy każdy z każdym (peer to peer) i umożliwić podział między nimi zasobów na dyskach twardych, drukarek, urządzeń peryferyjnych, aplikacji itp. wystarczy zakupić jedno pudełko.
Łączenie notebooków
Sukces notebooków na rynkach komputerowych i wiążący się z nim wyścig technologii opracowywanych specjalnie dla komputerów przenośnych przyczynił się do skonstruowania wielu nowych urządzeń. Należą do nich miniaturowe dyski twarde, kolorowe wyświetlacze ciekłokrystaliczne z aktywną matrycą, pamięci typu flash czy energooszczędne procesory z serii SL. Wiele z tych rozwiązań stosuje się także w innych, nie tylko notebookowych rozwiązaniach. Tymczasem szykuje się nowy tor wyścigowy.
Szybki streamer
Już można kupić w Polsce streamer FS8500 produkowany przez firmę Mountain.
Informacje Gospodarcze
IBM - wyniki w górę lecz akcje w dół
Mimo, że w USA można zaobserwować symptomy najszybszego (obok Niemiec) wychodzenia z wyjątkowo uporczywego cyklu recesji, International Business Machines poprawia swoje wskażniki, ale nie w takim stopniu jak oczekiwano.
Klawiatury komputerowe przed sądem
Po serii procesów wytaczanych przez zawiedzione użytkowniczki wytwórcom silikonowych wkładek do biustu zła passa trafiła na konstruktorów klawiatury.
IBM na Ukrainie
Rozpad Związku Radzieckiego i pojawienie się na mapie świata nowych państw zmusza firmy, działające na b. sowieckim rynku, do szybkiego rozwijania swej sieci handlowej. Po uruchomieniu w ub.r. w Moskwie kontrolowanego w 100 % IBM Russia, "Big Blue" zainteresował się Ukrainą. Stałe przedstawicielstwo firmy zostało uruchomione 14 lipca, a na siedzibę wybrano 0dessę.
Notebook najpopularniejszy
Grupa konsultacyjna Dataquest przeprowadziła badania na temat popularności różnych wersji komputerów osobistych na terenie Europy.
PC Expo
W końcu czerwca w Nowym Jorku odbyła się wystawa PC Expo.
Jv TI-Acer
Texas Instruments i Acer zawiązali przedsiębiorstwo jv TI- Acer w celu rozszerzenia rynków zbytu dla układów pamięci CMOS (Complementary Metal-Oxide Semiconductor) DRAM 4 MB produkowanych w technice submikronowej.
Kolos na markowych nogach
W 1980 r. Siemens przechodził ciężki kryzys. Był olbrzymim przedsiębiorstwem, którego największy klient - niemiecka poczta (Bundespost) - wciągnął w marazm biurokratyczny.
Echa BoCoEx
Boston Computer Exchange - giełda używanych komputerów osobistych jest w miarę spokojna.
Acer w Polsce
Łacińskie słowo ''acer'' oznacza ''klon''. W branży komputerowej jest to nazwa tajwańskiej firmy, która wytwarza cenione klony PC IBM, zalecane przez wielu producentów renomowanego oprogramowania (np. Novell).
Współpraca SNO z księgowymi
W czerwcu br. została podpisana umowa kooperacyjna między firmą Siemens Nixdorf a Stowarzyszeniem Księgowych Polskich.
Polska firma na wystawie Computex '92
W tegorocznej największej wystawie komputerowej Azji COMPUTEX '92 (6-9 czerwca) w Tajpej na Tajwanie oficjalnie - jak czytamy w "Dzienniku Bałtyckim" - uczestniczyła tylko jedna polska firma: Yes-Service Technical Trade z Gdyni. W sumie uczestniczyły w tej imprezie 542 firmy, zwiedziło zaś ją ok. 65 tys. osób.
Reklama zamknie się za 15 sekund. Przejdź do serwisu »