Computerworld.pl
Konferencje
Okiem Prezesa
Tematy
Agile
Aplikacje Biznesowe
Bezpieczeństwo
Big Data
Cloud Computing
DataCenter
GDPR/RODO
SDN
Sieci
Smart City
Praca w IT
Przemysł 4.0
Digital Leaders
Badanie AudIT
Biblioteka IT
Prenumerata
Strefy tematyczne
Alcatel-Lucent Enterprise – rozwiązania IT dla rozwoju biznesu
Check Point Cyberbezpieczeństwo w 2020
Cisco Webex
Commvault - Zintegrowane rozwiązania do backupu danych
Fortinet Bezpieczna praca zdalna
Fortinet Cyberbezpieczeństwo
Google Cloud
HPE GreenLake
HPE Infrastruktura
IBM Security University 2020
IBM Data and AI Virtual Forum Poland
IFS Applications
SAP Analityka Big Data
SUSE Innowacje Open Source dla biznesu
VMware SD-WAN by VeloCloud
×
Szukaj
Konferencje
Wiadomości
CIO Executive
Podcasty
Okiem Prezesa
Wywiady
Badanie AudIT
Biblioteka IT
Praca w IT
Tematy
Agile
Aplikacje Biznesowe
Bezpieczeństwo
Big Data
Cloud Computing
DataCenter
GDPR/RODO
SDN
Sieci
Smart City
Praca w IT
Przemysł 4.0
Digital Leaders
Strefy tematyczne
Alcatel-Lucent Enterprise – rozwiązania IT dla rozwoju biznesu
Check Point Cyberbezpieczeństwo w 2020
Cisco Webex
Commvault - Zintegrowane rozwiązania do backupu danych
Fortinet Bezpieczna praca zdalna
Fortinet Cyberbezpieczeństwo
Google Cloud
HPE GreenLake
HPE Infrastruktura
IBM Security University 2020
IBM Data and AI Virtual Forum Poland
IFS Applications
SAP Analityka Big Data
SUSE Innowacje Open Source dla biznesu
Prenumerata
Archiwum
Download
Newslettery
Strona główna
Archiwum
Rocznik 1992
Wydanie 27-1992
Wydanie 27-1992, 6 lipca 1992
prenumerata klasyczna
prenumerata elektroniczna
Cennik
Rodzina PS/2
W kwietniu 1987 r. firma IBM, po sukcesie rynkowym popularnych do dzisiaj IBM PC, wprowadziła na rynek zaledwie kilka typów z nowej rodziny komputerów IBM PS/2 (Personal System/2).
Informacje
Targi Poznańskie
O ile w bieżącym roku na branżowych polskich targach komputerowych wciąż przytłaczającą część oferty stanowiły komputery PC i akcesoria z nimi związane, o tyle zupełnie inne proporcje można było zaobserwować na 64 Międzynarodowych Targach Poznańskich (14-21 czerwca). Wśród sprzętu wspomagającego przetwarzanie informacji prym wiodła telekomunikacja i stacje robocze. Również proponowane oprogramowanie było przeznaczone przede wszystkim dla komputerów większych niż PC. Jak widać rośnie (również u sprzedawców) świadomość faktu, że przeciętne PC nie wytrzymują wymogów przemysłowych.
Bazy danych
Skuteczność wykorzystania bazy danych rośnie proporcjonalnie do liczby użytkowników mających dostęp do jej zasobów.
Cała para w gwizdek
Jak poinformował CW-PL 22/92 w połowie maja w hotelu Marriott w Warszawie, odbyło się spotkanie polskich dealerów firmy Borland z jej amerykańskimi przedstawicielami. Po spotkaniu żal tylko MSP. Firma jest niezłym dystrybutorem i stara się jak może o dealerów. Natomiast wizyta aż czterech (!) Panów z Borlanda pozostawiła zażenowanie. Cała para w gwizdek to patent nie tylko polski. Borland osiągnął w tym już takie mistrzostwo że głos gwizdka jest znany i słyszany na całym świecie. A przy tak wysokiej jakości wyrobów byłoby to właściwie zbyteczne.
Wczoraj w Monachium - dziś w Warszawie
Od początku tego roku firma Compaq Computer Corporation prowadzi ostrą kampanię reklamową. Jej głównym i stale przewijającym się motywem jest ubrane w różne formy hasło: Compaqa stać na wysoko jakościową produkcję po bardzo przystępnej cenie. Wszystko wskazuje na to, że firma, która dotychczas adresowała swoje wyroby do zamożnych klientów, zwłaszcza użytkowników serwerów i komputerów przenośnych, zamierza również zająć poczesne miejsce na rynku mikrokomputerów, także w Europie.
Dynamiczne prelekcje
Do niedawna standardowym wyposażeniem prelegenta był projektor slajdów, epidiaskop z przezroczystą folią, na której można było pisać mazakiem zasadnicze twierdzenia wykładu oraz wielkie ''flip charts'', czyli wywieszone na trójnogu karty brystolu, służące do robienia publicznych notatek. Na nich rysowało się tabele, zapisywało uwagi i propozycje słuchaczy. Nieodzownym elementem takiej prelekcji był oczywiście sam prelegent. Teraz jednak jego rola staje się coraz mniej ważna. Prelegenta zastępuje komputer wyposażony w program do dynamicznych prezentacji.
Catalysis 1992
W dniach od 15 do 22 czerwca na Uniwersytecie Warszawskim odbyły się pierwsze międzynarodowe warsztaty komputerowe zorganizowane przez Instytut Studiów Orientalnych i Polskie Towarzystwo Studiów Afrykańskich przy współpracy Centrum Informatycznego Uniwersytetu.
Bazy bez bazy
Druga z kolei wystawa i konferencja Euroinfo' 92, zorganizowana tym razem w Hotelu ''Marriott'' w Warszawie w dniach dniach 23 - 25 czerwca, była znacznie skromniejsza co do rozmiarów od ubiegłorocznej i wyraźnie nastawiona na prezentację nowoczesnych sposobów tworzenia, gromadzenia i przekazywania informacji, a ściślej mówiąc na bazy danych.
Komputery PROTECH-u zgodne z MS Windows 3.1
Tuż po światowej premierze MS Windows 3.1 polski komputer wyprodukowany przez firmę PROTECH, model PROTECH PC for WINDOWS pomyślnie przeszedł testy kompatybilności (Microsoft Windows 3.1 Hardware Compatibility Test) i jest zalecony przez firmę Microsoft do pracy w środowisku graficznym WINDOWS.
Sequent w Polsce
Warszawski oddział brytyjskiej firmy Roem, zajmujący się między innymi dystrybucją produktów Novella, Genicom'u, Psion'a a także UPS-ów produkowanych przez Victron, pierwszy wprowadzi na polski rynek komputery firmy Sequent System Inc, której siedziba znajduje się w Portland (stan Oregon, USA).
Jeśli nie przeszkodzą politycy
Siemens-Nixdorf to jedyna znana firma komputerowa, która zdecydowała się na inwestycje na terenie Europy Wschodniej. W tym celu utworzono nową spółkę - Siemens Nixdorf Osteuropa GmbH z siedzibą w Dreźnie. Z prezesem Zarządu SNO - Hansem Augstem - romawiają Krystyna Karwicka i Andrzej Horodeński.
Słowna dżungla
Na rynku księgarskim pojawia się coraz więcej książek informatycznych. Kolejne firmy softwarowe oferują oryginalne polskie programy lub spolszczone wersje programów zachodnich. W obu przypadkach występuje problem stosowanej terminologii. W środowisku informatyków nie ma zgody i pomimo wysiłków niektórych osób, nie udało się jak dotąd wprowadzić porządku w panujący chaos. Rezultatem jest słowna dżungla, wprawiająca początkujących użytkowników komputerów w stan, graniczący ze schozofrenią.
Power Meter dla testowania sprawności komputerów
W nr. 21 CW publikowaliśmy tymczasową instrukcję w sprawie zasad i trybu przeprowadzania przetargów na dostawy sprzętu komputerowego na rzecz skarbu państwa oraz innych podmiotów zasilanych z budżetu państwa i budżetu gmin. Nabywany sprzęt musi być sprawny. Stosowany nieraz w tym celu pakiet testowy (benchmark) ma - jak wykazuje praktyka - istotne słabości. W gruncie rzeczy sprawdza on tylko to, jak dany komputer przystosowany jest do testu benchmarku. Inną jego wadą jest łatwość manipulowania wynikami uzyskanymi przy jego pomocy.
Word for Windows 2.0
''Codziennie kilka milionów ludzi na świecie rozpoczyna pracę z komputerem od wpisania z klawiatury trzech literek ®WINŻ''. Tymi słowami rozpoczęły się warszawskie ''Windows Discovery Days'', na których zaprezentowano najnowsze produkty firmy Microsoft, w tym Word for Windows 2.0.
Informacje - telekomunikacja
Co to jest TOPCALL?
TOPCALL to system nadawania i odbierania wiadomości teleksowych i telefaksowych wprost na terminalu wielodostępnego systemu komputerowego (Novell, Unix, IBM S/36, AS/400, Sun, Siemens, i in.).
Fińskie urządzenia w Anglii
Fińskie przedsiębiorstwo elektroniczne, Oy Nokia Ab, wygrało kontrakt za sumę 36 mln USD na dostarczenie stacji i sterowników dla systemu telefonii komórkowej w południowo- wschodniej Anglii.
Telefony Ericssona w Chinach
Ericsson podpisał kontrakt na poszerzenie sieci telefonów komórkowych w prowincji Guangdong w Chinach.
Polpager - NOKIA MBS ALPHA
Od niedawna w Polsce można korzystać z systemu Polpager, który umożliwia przekazywanie posiadaczowi kieszonkowego odbiornika wiadomości cyfrowych z każdego telefonu w Polsce i na świecie.
Informacje - oprogramowanie
Automatyczny pilot
Na Katolickim Uniwersytecie Amerykańskim w Waszyngtonie przeprowadzono eksperymenty na studentach i pilotach, by zbadać, czy operator systemu sztucznej inteligencji może skutecznie kontrolować przebieg jego pracy.
Suplement do Quattro Pro
Borland International ma zamiar rozpocząć niedługo sprzedaż pakietu do opracowywania tzw. @ wyrażeń w sposób prostszy niż przy użyciu makroinstrukcji.
Microsoft kontra IBM w PS/2
Kiedy w maju IBM zaczął sprzedawać niektóre spośród modeli serii PS/2 z zainstalowanym systemem operacyjnym OS/2, wiadomo było, że chodzi o ograniczenie stosowania na rynku komputerów PS konkurencyjnego systemu MS Windows.
Nowa wersja Paradoxu
Jak informuje firma Borland baza danych Paradox 4.0 jest dziesięciokrotnie szybsza od Paradox 3.5. Pole rekordu w tej nowej wersji ma nielimitowaną długość.
Borland tworzy koalicję z WordPerfectem
Borland International, Inc. i WordPerfect Corp. zamierzają wspólnie opracować pakiet wspomagający pracę w biurze.
Publikacja dokumentów zintegrowanych
Pakiet FrameMaker 3.0 for Windows oferowany przez firmę Frame jest, zdaniem twórców, pierwszym programem przeznaczonym na PC, integrującym w sobie cały proces wydawniczy.
Ochrona w IBM i Microsoft
IBM i Microsoft Corp. planują w przyszłości dołączyć do swoich systemów operacyjnych bloki odpowiedzialne za ochronę plików.
DR Multiuser DOS 5.1
Novell, który niedawno przejął firmę Digital Research (po przekształceniu nazwany Novell's Desktop Systems Group), ogłosił wersję systemu DR Multiuser DOS 5.1.
Informacje - sprzęt
Newton - nowy Jabłecznik?
Po wielu miesiącach niejasnych przecieków i spekulacji, Apple Computer uchylił rąbka tajemnicy otaczającej nową technologię, na której ma się opierać cała seria nowych produktów.
Łączność Macintoshy z AS/400
Po 11 miesiącach współpracy między IBM a Apple Computer Corp. ustalono listę najważniejszych dla obu firm tematów.
Twiddler - nowa klawiatura?
Handykey Corp. zaoferowała urządzenie, które może być ciekawą alternatywą dla klawiatury. W swoim działaniu łączy w jedno klawiaturę i myszkę.
PC sterowany głosem
Następna firma wprowadziła na rynek kartę służącą do sterowania pracą komputera PC przy pomocy ludzkiego głosu.
Nowe stacje robocze SUN z ISDN
SUN Microsystems, Inc. zaprezentował nowe typy średnich, Unixowych stacji roboczych, zbudowanych wokół procesora SuperSparc Viking z firmy Texas Instruments.
Bezprzewodowy komputer z pisakiem.
Motorola i Samsung wyłącznie dotąd z sobą rywalizowały. Obecnie zamierzają wspólnie produkować i sprzedawać komputer z elektronicznym pisakiem. Ma się on ukazać na początku przyszłego roku w Europie, USA i południowowschodniej Azji. Nosić będzie znak fabryczny Motoroli, ale montować go ma południowokoreańska wytwórnia Samsunga. Komputer oparty będzie na procesorze Intel 386, wyposażony zostanie w modem 405i produkowany przez Motorolę oraz system operacyjny Pen Windows Microsoftu.
Szklane dyski
Vision Logic oferuje na sprzedaż od maja br. rodzinę twardych dysków o wadze ok. 1/4 kg.
Sortujący układ scalony
W USA zarejestrowano prawa autorskie na konstrukcję specjalnego układu scalonego do skanerów.
Informacje Gospodarcze
WordPerfect broni nazwy
Ponad 50 firm softwarowych używa w nazwie swego produktu słowa ''perfect'' czyli ''doskonały''.
Japończycy złożą zamówienia w USA
By złagodzić negatywny bilans handlowy między USA i Japonią firmy elektroniczne obu krajów - głównie zaś japońskie - zgodziły się zawrzeć bezprecedensowe porozumienie.
Tajwanizacja Europy Wschodniej?
Dilip Chandra, szef IBM na Europę Wschodnią, oraz Renato Riverso, prezydent IBM Europe, oświadczyli zgodnie podczas Pierwszej Międzynarodowej Konferencji na temat Zaangażowania IBM w Europie Wschodniej (zorganizowanej w Pradze), że IBM zamierza rozwinąć bardziej intensywną działalność w Czecho- Słowacji, na Węgrzech i w Polsce.
Novell nie narzeka
Globalne zyski Novella w II kw. br. wyniosły 61.3 mln USD, co oznacza 65% wzrost w porównaniu z ub.r.
Wcześniejsze emerytury u DEC-a
W rozpoczynającym się od lipca amerykańskim roku finansowym 1993 DEC zamierza zachęcać pracowników do przejścia na wcześniejszą emeryturę.
NTT otwarty dla cudzoziemców
Władze japońskie wyraziły zgodę na dopuszczenie obcokrajowców do zakupu akcji Nippon Telegraph and Telephone Corp. - firmy, która była dotąd własnością państwową.
Koniec francuskich chipów
Jeden z ostatnich niezależnych producentów mikroprocesorów we Francji, IICC Noremerel z Grandville, przerywa produkcję chipów z powodu, jak to określono, ''braku publicznego poparcia''.
Z Hongkongu do Moskwy
Nikołaj Małyszew, główny doradca Prezydenta Borysa Jelcyna ds. nauki i techniki, podczas wizyty w Hongkongu, zaproponował lokalnym firmom high-tech udział w produkcji i sprzedaży sprzętu na rynku rosyjskim.
Otwarte systemy w IATA
Rząd amerykański ogłosił, że wszystkie jego agendy mają używać standardu OSI - Open Systems Interconnection.
Bull w bólach
Od ub. lipca rząd francuski nosi się z zamiarem przekazania sumy ok. 6.6 mld franków (1.23 mld USD) na konto Grupy Bull, przedsiębiorstwa, będącego własnością państwową.
Taaaaka gmina
30 maja w Warszawie Zgromadzenie Ogólne Krajowego Sejmiku Samorządu Terytorialnego powołało swój własny Zespół Informatyczny.
"Konkurs" geograficzny
Firma Zbych s-ka z o.o, Warszawa tel. 176984 dysponuje bazami danych zawierającymi współrzędne geograficzne 300 tys. punktów z całego świata. Informacje, wraz z opisem ich struktury, mieszczą się na dyskietce 1.44 MB.
Komputer i Ty
Najpierw system operacyjny?
Jeżeli używasz jeszcze Czytelniku systemu operacyjnego MS- DOS w wersji niższej niż 5.0, to najwyższy czas na nową wersję. Nie wiążą się z tym żadne poważne kłopoty, jak konieczność formatowania dysku stałego, zmiany partycji itp. Korzystanie z systemu w wersji 5.0 daje zwiększoną pojemność pamięci do uruchamiania aplikacji i polepsza zarządzanie pamięcią w systemie Windows. Przy okazji podajemy wyjaśnienie różnicy między systemem PC-DOS i MS-DOS. Do poprawnego działania system PC-DOS wymaga komputera z zainstalowanym interpreterem BASIC-u w pamięci ROM.
Reklama zamknie się za 15 sekund. Przejdź do serwisu »