Computerworld.pl
Konferencje
Okiem Prezesa
Tematy
Agile
Aplikacje Biznesowe
Bezpieczeństwo
Big Data
Cloud Computing
DataCenter
GDPR/RODO
SDN
Sieci
Smart City
Praca w IT
Przemysł 4.0
Digital Leaders
Badanie AudIT
Biblioteka IT
Prenumerata
Strefy tematyczne
Akamai - Security
Alcatel-Lucent Enterprise – rozwiązania IT dla rozwoju biznesu
Check Point Cyberbezpieczeństwo w 2020
Cisco Webex
Commvault - Zintegrowane rozwiązania do backupu danych
Fortinet Bezpieczna praca zdalna
Fortinet Cyberbezpieczeństwo
Google Cloud
HPE GreenLake
HPE Infrastruktura
IBM Security University 2020
IBM Data and AI Virtual Forum Poland
IFS Applications
SAP Analityka Big Data
SUSE Innowacje Open Source dla biznesu
VMware SD-WAN by VeloCloud
×
Szukaj
Konferencje
Wiadomości
CIO Executive
Podcasty
Okiem Prezesa
Wywiady
Badanie AudIT
Biblioteka IT
Praca w IT
Tematy
Agile
Aplikacje Biznesowe
Bezpieczeństwo
Big Data
Cloud Computing
DataCenter
GDPR/RODO
SDN
Sieci
Smart City
Praca w IT
Przemysł 4.0
Digital Leaders
Strefy tematyczne
Alcatel-Lucent Enterprise – rozwiązania IT dla rozwoju biznesu
Check Point Cyberbezpieczeństwo w 2020
Cisco Webex
Commvault - Zintegrowane rozwiązania do backupu danych
Fortinet Bezpieczna praca zdalna
Fortinet Cyberbezpieczeństwo
Google Cloud
HPE GreenLake
HPE Infrastruktura
IBM Security University 2020
IBM Data and AI Virtual Forum Poland
IFS Applications
SAP Analityka Big Data
SUSE Innowacje Open Source dla biznesu
Prenumerata
Archiwum
Download
Newslettery
Strona główna
Archiwum
Rocznik 1992
Wydanie 23-1992
Wydanie 23-1992, 8 czerwca 1992
prenumerata klasyczna
prenumerata elektroniczna
Cennik
Co w Bostonie * Stacje robocze * Produkty SCO
Po raz kolejny prezentujemy dane z bostońskiej giełdy używanego sprzętu. Dane te uzyskujemy dzięki sieci IDG. Ceny wtórnego rynku spadają gwałtownie w momencie pojawienia się nowych modeli.
Informacje
37 Targi Książki (także informatycznej)
W Warszawie w dniach 20-25 maja odbyły się 37 Międzynarodowe Targi Książki.
ACE w impasie
Jak informuje serwis IDG, spośród 5 firm założycieli grupy ACE - MIPS Computer Systems Inc., Microsoft Corp., The Santa Cruz Operation, Compaq, and Digital Equipment Corp. - tylko MIPS dąży dziś do utrzymania koalicji.
EASYLINE 386SX
Niedawno informowaliśmy o otwarciu warszawskiego przedstawicielstwa ASI Computer. Dziś mamy okazję zaprezentować test jednego z wyrobów tej firmy, a mianowicie modelu 386SX/16 z rodziny Easyline, składającej się z szeregu komputerów (od i286/16 do i486SX/20MHz) przeznaczonych do zastosowań jednostanowiskowych.
Nowe spojrzenie na systemy informatyczne
''Platforma Zintegrowana - AS/400, OS/2 2.0, Novell NetWare'' to temat seminariów połączonych z demonstracjami, jakie odbyły się w maju w Katowicach, Krakowie, Gdańsku, Szczecinie i Warszawie. Organizatorami tych imprez były firmy ComputerLand Poland i IBM Poland.
Komputeryzacja szkolnictwa zawodowego
W początku maja w Centralnym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli (CODN) w Warszawie odbyła się pierwsza konferencja nt. "Centra komputerowe i software w szkolnictwie zawodowym". Według ankiet CODN z lutego br., 43% nauczycieli przedmiotów zawodowych nie potrafi obsługiwać komputera, a 81% nie zna oprogramowania specjalistycznego dla swojej branży.
Dyrektywa EWG
Jednym z tematów katowickiego seminarium na temat prawa komputerowego, które prowadzili prof.dr Ryszard Markiewicz i doc. dr Janusz Barta (''Wołanie o prawo komputerowe'', CW nr 21/51), była Dyrektywa Rady EWG z 14 maja 1991 r. w sprawie ochrony prawnej programów komputerowych. Zawarte w tym dokumencie postanowienia wchodzą w życie od 1 stycznia 1993 r. Jak wynika z tych dat, kraje członkowskie Wspólnego Rynku dostały 19 miesięcy czasu na dostosowanie swoich przepisów prawnych i administracyjnych do poziomu obowiązującego w całej EWG.
Euroinfo'92
Przedstawiamy kolejnych prelegentów Konferencji EuroInfo '92 - będą nimi przedstawiciele Kompass International z Zurichu oraz Kompass Poland Ltd z Warszawy.
Nieznana sztuka kompromisu
Cykl wydawniczy naszego pisma nie pozwala na zamieszczenie w tym numerze obszerniejszej relacji z V Forum Firm Komputerowych, które w dwóch turach zgromadziło między 21-25 maja w Łańsku ponad 140 osób, z 85 działających w Polsce firm komputerowych oraz przedstawicieli Biura Informatyki Rządu, ministerstw Finansów i Przemysłu a także współautorów projektu ustawy o prawie autorskim.
Hewlett-Packard rośnie w siłę...
...i żyje mu się coraz dostatniej. Według Financial Times z 21 maja br., w ciągu ostatniego roku giełdowa wartość akcji tej firmy wzrosła z 50 USD do prawie 80 USD, a więc o niemal 60%! W 1991 r. H-P odnotował obrót równy 14.5 mld USD, 40% wzrost zysku i 19% wzrost liczby zamówień (22% w Europie).
Rajd pewniejszy od polisy PZU
Produkowane dziś dyski twarde osiągają MTBF (Mean Time Between Failures - średni czas między awariami) rzędu 150 tys. godz. Każdy technolog powie, że jest to bardzo dobry wynik. Niemniej odpowiada on prawdopodobieństwu awarii ok. 6% na rok. Oznacza to, że spośród każdych 16 dysków jeden zepsuje się w ciągu roku prawie na pewno. W tych instalacjach, w których niezawodność nośnika danych ma zasadnicze znaczenie, nadal nie jest to bezawaryjność wystarczająca.
Podstawy lufcika - cz.II
Dziś kolejna porcja informacji dla stawiających pierwsze kroki w środowisku MS Windows.
Problemy z wymienialnością rubla
Mimo wcześniejszych zapowiedzi, w czerwcu nie dojdzie jeszcze do wewnętrznej wymienialności rubla. Jak poinformował 21 maja doradca ds. gospodarczych rządu Rosji, Aleksiej Ułukajew, nastąpi pewne opóźnienie wymienialnośći rubla w stosunku do pierwotnych założeń. Istnieją znaczne rozbieżności co do kursu wymiany. Skala różnic poglądów w tej kwestii waha się od 80 do 130 rubli za jednego USD.
U korzeni systemów otwartych
20 maja był w warszawskim Holiday Inn dniem ''Otwartego świata ICL''.
Wędrówka do czwartej generacji
Z Kristofferem Sygelem - wiceprezesem MIPS Computer Systems Inc USA i prezesem MIPS Computer Systems Europa - rozmawia Krystyna Karwicka (wywiad autoryzowany w maju br.)
Informacje - telekomunikacja
Podwójny standard
Organizacje normalizacyjne Stanów Zjednoczonych (ANSI) i Europy (ECMA) nie osiągnęły zgody w sprawie jednolitego standardu dla połączenia komunikacji telefonicznej z technologią komputerową.
Matra szuka partnera
Matra, jedna z większych firm elektronicznych we Francji i poważny dostawca podzespołów dla przemysłu zbrojeniowego, szuka partnera do realizacji projektów telekomunikacyjnych.
Darmowe rozmowy telefoniczne w Danii
Duńska firma telekomunikacyjna Jydsk Telefon twierdzi, że poniosła straty w wysokości ok. 10 mln koron (1,5 mln USD) na skutek błędu technicznego w płatnych automatach telefonicznych wyprodukowanych przez Plesseya.
Piractwo telefoniczne
Firma U.S. Sprint Communications Co. ogłosiła na rynku amerykańskim ofertę, że gotowa jest dzielić koszty nieautoryzowanych międzymiastowych rozmów telefonicznych z użytkownikami jeśli zastosują jej system kontroli rozmów.
Wirusy w firmowych pakietach!
Wirusy są wszędzie! Nawet sprzedawany przez renomowane firmy sprzęt komputerowy oraz oryginalne oprogramowanie może być zainfekowane. Pod koniec 1991 roku firma Novell została zmuszona wysłać do 3800 użytkowników listy z ostrzeżeniem. Wydana w grudniu ''Encyklopedia wspomagania sieciowego'' została zarażona wirusem Stoned III. Mniej więcej w tym samym czasie, firma Leading Edge Products Inc. dostarczyła 500 resellerom komputery, w których dyski twarde były zarażone wirusem Michelangelo. Również firma Da Vinci Systems Corp. wysłała klientom zarażone dyskietki demonstracyjne.
Informacje - Windows
Polskie słownictwo w MS Windows
Wykonanie polskiej wersji menu dla MS Windows będzie bardzo ważnym krokiem w stronę unifikacji słownictwa informatycznego również w wielu innych aplikacjach: od arkuszy kalkulacyjnych, po oprogramowanie księgowości, aptek czy stanowisk pracy w przemyśle. Popełniony teraz błąd translatorski może się za nami ciągnąć przez długie lata, albo wręcz uniemożliwić standaryzację, podobnie jak to się w tej chwili dzieje z kodami znaków diakrytycznych, gdzie standard de iure nie może zyskać rangi standardu de facto.
Windows World '92 w Paryżu
Po kwietniowych konferencjach i wystawie Windows World '92 w Chicago - kolej na Europę.
Recenzja programu
Supermemo - trener szarych komórek
Nie ulega wątpliwości, że SuperMemo to jedna z rewelacji polskiego softwaru ostatnich miesięcy. Laureat krajowego finału i reprezentant w CeBITowskim konkursie ''Software in Europa'', często obecny na szpaltach gazet i w Polskim Radio, przedmiot rozmów prywatnych. A jednak, mimo pewnej wrzawy, nadal mało kto wie, o co w nim chodzi, a jeszcze mniej ludzi widziało go na własne oczy.
Znak firmowy
Protech - inwestycje na cenzurowanym
Przy wszystkich swych wadach, środek lat osiemdziesiątych miał z pewnego punktu widzenia ogromną przewagę nad rokiem 1992. W tych pięknych czasach wystarczyło kupić za granicą byle jaki komputer, by bez trudu sprzedać go w kraju i zarobić równowartość kilku przeciętnych pensji. Wiele spośród istniejących dziś firm zaczynało w ten sposób - na początku był jeden komputer, sprowadzony za zaoszczędzone albo pożyczone pieniądze, nierzadko składkowe.
Informacje - oprogramowanie
Podręczna baza danych dla biznesu
Dokładne informacje - nazwa, adres, telefon, fax, główne pozycje oferty handlowej, itp. - obejmujące ponad 3 mln firm z 220 krajów można mieć w komputerze osobistym po zakupieniu zapisanej na CD-ROM International Communications Database niemieckiej firmy Telex-Verlag Jaeger+Waldmann GmbH.
PIM z Hongkongu
Personal Information Manager, to nazwa o charakterze osobistej bazy danych programów produkowanych przez Borlanda, Microsoft oraz Lotusa, służących do organizowania czasu i pracy ludziom, którzy prowadzą bardzo ruchliwy tryb życia.
Gabinet Figur Bitowych
WordPerfect Corp. rozszerzyła pakiet oferowanych rysunków zawartych w bibliotece Government/Education Pack z 200 do ponad 400 grafik przedstawiających głowy państw.
Największa znana liczba pierwsza
Naukowcy z Harwell Laboratory w W. Brytanii ustalili największą znaną obecnie liczbę pierwszą.
Nowy edytor Lotusa
Coraz więcej edytorów pojawia się na zagranicznych rynkach i to dla użytkowników o różnym stopniu zaawansowania.
Informacje - sprzęt
RDRAM czyli RambusDRAM
Dzięki nowej konstrukcji udało się twórcom z firmy Rambus Incorporated wyeliminować wąskie gardło pomiędzy szybkim procesorem a główną pamięcią komputera - usunąć tradycyjne i skomplikowane pamięci DRAM, S-RAM i Cache.
IBM dzieli skórę na XGA z Intelem
IBM czyni dalsze starania aby standard karty graficznej XGA stał się popularnym następcą dotychczasowych standardów IBM takich jak MCGA, CGA, EGA, VGA i 8515/A.
Konkurencja na rynku x86
Firma Intel ma dzisiaj wielu konkurentów, produkujących procesory klasy x86.
Informacje Gospodarcze
Niemagnetyczne pamięci masowe
Na rynku elektronicznych układów scalonych, pełniących rolę pamięci masowej zaczyna robić się tłoczno.
Compaq wraca do mono
Po premierze laptopów kolorowych z ekranami wyposażonymi w tzw. aktywną matrycę (listopad 1991), Compaq Computer wprowadził nowy typ laptopa z procesorem 486, tym razem z aktywną matrycą czarno-białą.
Węgry zdjęte z listy COCOM
Choć od sierpnia 1991 r. wiele krajów Eurpy Wschodniej odczuwało zmniejszenie restrykcji COCOM, pierwsza decyzja likwidująca wszelkie ograniczenia podjęta została na początku maja w odniesieniu do Węgier.
Przestępstwa komputerowe
Kwietniowy ComputerWorld USA poinformował, że policja stanowa w San Diego w połączeniu z FBI prowadzi śledztwo przeciw sieci hackerów (włamywaczy komputerowych), obejmującej swym zasięgiem całe Stany Zjednoczone.
Szwedzcy hackerzy odnoszą sukcesy
Firma szwedzka Diab Data zajmująca się ochroną komputerowych danych przed hackerami stała się przedmiotem ataku z ich strony.
Reorganizacja Apple Europe
W związku ze zmianami politycznymi jakie zaszły w Europie w ciągu ostatnich dwóch lat, mający swoją siedzibę w Paryżu oddział Apple Europe postanowił zmienić swoją strukturę organizacyjną.
Amerykańska lista piratów
Na początku maja br. na liście piratów programów komputerowych, zestawianej przez rząd USA, znalazł się Tajwan.
Rynek komputerowy w Niemczech
W 1991 r. sprzedano w Niemczech 1,573 mln komputerów z procesorem firmy Intel - informuje IDC.
Obniżka w IBM
IBM ogłosił obniżkę cen od 25% do 40% na serwery w serii Power Visualization System, wyposażone w równoległe procesory mające od 8 do 32 kanałów.
Dyplomy "z Microsoftu"
Microsoft Corp. ogłosiła, że będzie żądać dyplomów od osób pragnących działać w programie Microsoft Consultant Relations.
Inwazja notebooków '486
Na wiosennych targach Comdex (kwiecień) zaobserwowano inwazję notebooków opartych na procesorach 486. Toshiba America Information System Inc. pokazała swój notebook T4400SXC, o masie ok. 3 kg, wyposażony w procesor Intel 486SX, (który można zastąpić w miarę potrzeby procesorem 486DX), taktowany zegarem o częstotliwości 25 MHz.
Sun w Budapeszcie
Przedstawiciel Sun Microsystems Inc. na Europę Wschodnią Peter Gregor ogłosił, że biuro jego firmy będzie się mieścić w Budapeszcie.
Hewlett-Packard komputeryzuje prywatną ubezpieczalnię w Czechach
Hewlett-Packard zwyciężył IBM, ICL i Siemensa w uzyskaniu kontraktu na skomputeryzowanie nowo powstałej, prywatnej instytucji ubezpieczeniowej w Czechach.
Pomyślny kwartał dla AT&T
Aż o 16,5% zwiększył swe zyski w I kw. br. w stosunku do odpowiedniego okresu sprzed roku, amerykański koncern telefoniczny AT&T (z 758 na 883 mln USD).
Listy
Idea tanich programów
W nawiązaniu do Waszych działań mających na celu popieranie polskiego softweru pragniemy zaproponować upowszechnienie ''idei tanich programów''. Idea ta polega na przyjęciu wydawniczego charakteru produkcji programów, z jednoczesnym bardzo dużym obniżeniem ceny, które spowoduje lawinowy wzrost sprzedaży.
Reklama zamknie się za 15 sekund. Przejdź do serwisu »