Computerworld.pl
Konferencje
Okiem Prezesa
Tematy
Agile
Aplikacje Biznesowe
Bezpieczeństwo
Big Data
Cloud Computing
DataCenter
GDPR/RODO
SDN
Sieci
Smart City
Praca w IT
Przemysł 4.0
Digital Leaders
Badanie AudIT
Biblioteka IT
Prenumerata
Strefy tematyczne
Akamai - Security
Alcatel-Lucent Enterprise – rozwiązania IT dla rozwoju biznesu
Check Point Cyberbezpieczeństwo w 2020
Cisco Webex
Commvault - Zintegrowane rozwiązania do backupu danych
Fortinet Bezpieczna praca zdalna
Fortinet Cyberbezpieczeństwo
Google Cloud
HPE GreenLake
HPE Infrastruktura
IBM Security University 2020
IBM Data and AI Virtual Forum Poland
IFS Applications
SAP Analityka Big Data
SUSE Innowacje Open Source dla biznesu
VMware SD-WAN by VeloCloud
×
Szukaj
Konferencje
Wiadomości
CIO Executive
Podcasty
Okiem Prezesa
Wywiady
Badanie AudIT
Biblioteka IT
Praca w IT
Tematy
Agile
Aplikacje Biznesowe
Bezpieczeństwo
Big Data
Cloud Computing
DataCenter
GDPR/RODO
SDN
Sieci
Smart City
Praca w IT
Przemysł 4.0
Digital Leaders
Strefy tematyczne
Alcatel-Lucent Enterprise – rozwiązania IT dla rozwoju biznesu
Check Point Cyberbezpieczeństwo w 2020
Cisco Webex
Commvault - Zintegrowane rozwiązania do backupu danych
Fortinet Bezpieczna praca zdalna
Fortinet Cyberbezpieczeństwo
Google Cloud
HPE GreenLake
HPE Infrastruktura
IBM Security University 2020
IBM Data and AI Virtual Forum Poland
IFS Applications
SAP Analityka Big Data
SUSE Innowacje Open Source dla biznesu
Prenumerata
Archiwum
Download
Newslettery
Strona główna
Archiwum
Rocznik 2004
Wydanie 27-2004
Wydanie 27-2004, 5 lipca 2004
prenumerata klasyczna
prenumerata elektroniczna
Wiadomości
Tylko bity
Czy rzeczywiście nadal jesteśmy skazani w kontaktach z administracją na powszechny szelest kart ozdobionych dziesiątkami podpisów i pieczęci? Codzienna praktyka kontaktu przeciętnego obywatela z większością instytucji publicznych zdaje się potwierdzać tę tezę.
Jak myśleć strukturalnie?
Wszyscy liczą na ożywienie w zakresie informatyzacji administracji samorządowej za sprawą środków z europejskich funduszy strukturalnych.
Pięknie się różnić
Zdaniem przedstawicieli branży IT zapisy obowiązującej od kilku tygodni nowelizacji Ustawy o podatku od towarów i usług zmniejszają szanse polskich eksporterów.
Sabre zatrudnia w Krakowie
Krakowski oddział Sabre Holding, amerykańskiego dostawcy rozwiązań dla branży turystycznej i lotniczej, chce zatrudnić kilkudziesięciu programistów. W polskim oddziale firmy, otwartym przed czterema laty, pracuje obecnie 55 osób. Do końca 2004 r. zatrudnienie wzrośnie do 100.
Żółte światło dla Green
Niespodziewanie Microsoft spowalnia pracę nad projektem Green, mającym prowadzić do powstania systemu ERP przyszłości - uniwersalnego, łatwego w modyfikacji, taniego we wdrożeniu.
Enterasys współpracuje z Tech Data Polska
Tech Data Polska rozszerzyła ofertę rozwiązań sieciowych o produkty Enterasys Net-works, uzyskując status wyłącznego dystrybutora tej firmy w Polsce.
Zmiany kadrowe
Informacje o zmianach na stanowiskach kierowniczych w polskich i zagranicznych firmach teleinformatycznych
Microsoft otwiera małe okna
Microsoft zamierza udostępnić więcej kodu źródłowego Windows CE i zezwolić na jego modyfikowanie. Partnerzy firmy będą mogli dokonywać zmian w kodzie i kompilować go, bez potrzeby późniejszego dzielenia się zmienionym kodem.
Kontrakty wdrożenia
Ministerstwo Sprawiedliwości zakończyło realizowany przez Ster-Projekt projekt o wartości 2,8 mln euro na dostawy sprzętu w ramach planu budowy zintegrowanego systemu katastralnego; dostarczono serwery i stacje robocze do ministerstwa i Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii; kontrakt obejmuje także instalację oprogramowania, szkolenia i trzyletni serwis...
Computerworld czasopismem roku
Amerykańska edycja wydawanego przez IDG tygodnika Computerworld otrzymała tytuł Magazine of the Year.
Technologie
Kopia niejedno ma imię
Środowisko Linux oferuje paletę rozwiązań do zabezpieczania danych. W pierwszej części przedstawiamy te dostępne bezpłatnie.
Podpis z urzędu
Wdrożenie podpisu elektronicznego w urzędzie to wyzwanie nie tyle techniczne, ile przede wszystkim organizacyjne i proceduralne.
VirusScan z firewallem i IPS
Network Associates udostępnił wersję beta systemu antywirusowego McAfee VirusScan Enterprise 8.0i wyposażonego w zintegrowane funkcje zapory firewall i systemu IPS zapobiegającego włamaniom.
Wielofunkcyjny D-Link
D-Link zaprezentował wielofunkcyjne urządzenia bezprzewodowe DI-824VUP+ przeznaczone przede wszystkim dla małych i średnich firm.
Jednokrotne logowanie RSA
RSA Security zaprezentowała RSA Sign-On Manager - nowy system do ochrony dostępu do sieci i zasobów IT łączący zaawansowane mechanizmy uwierzytelniania z funkcją jednokrotnego logowania.
Walka ze śmieciami
Producenci oprogramowania, dostawcy usług internetowych i organizacje standaryzacyjne łączą wysiłki w walce ze spamem.
Zabójcza ochrona
Linuxowe rozwiązanie IPS StackDefender firmy NGSec nieoczekiwanie doczekało się wersji przeznaczonej dla 32-bitowych systemów Windows.
64-bitowy Xeon
Intel wprowadził do sprzedaży procesory Xeon DP z 64-bitowym zestawem instrukcji.
Wychodzą na brzeg
Juniper aktywizuje działalność w Polsce. Chce konkurować z Cisco na rynku korporacyjnym.
Szybciej niż standard
3Com dołączył do producentów stacji WLAN działających z prędkością 108 Mb/s.
ZEN na Linuxa
Novell wprowadził na rynek oprogramowanie ZENworks w wersji 6.5.
Zarządzanie
W kryształowej kuli
Za 10 lat powinniśmy mieć do dyspozycji metaprocesy, pozwalające na wybór lub dostosowanie procesów wytwarzania oprogramowania do rodzaju produktu i wymagań projektu.
Konteksty
Cyfrowi do końca
W Polskiej Telefonii Cyfrowej proces zakupów elementów infrastruktury sieciowej jest obsługiwany przez rozwiązanie B2B zbudowane na bazie technologii SAP.
Wiedza rozmyta, ale prawdziwa
Jakość danych jest uznawana za jeden z podstawowych warunków efektywnego korzystania z technik informacyjnych. Dane powinny być precyzyjne, jednoznaczne, aktualne i spójne. Co zrobić, gdy możemy dysponować jedynie danymi przybliżonymi? To jedna z podstawowych kwestii poruszanych w Płocku na niedawnych Międzynarodowych Warsztatach ''Techniki Monitoringu, Bezpieczeństwa i Ratownictwa w Systemach Wieloagentowych'' MSRAS 2004.
Partnerski układ
Z Jerzym Bielcem, dyrektorem Biura Informatyki Polskiego Koncernu Naftowego Orlen, rozmawia Andrzej Gontarz.
Nadszedł Linux, zamykamy okna?
Obawiam się, że troska o nauczanie akurat Linuxa w szkołach wynika raczej nie z obawy o przyszłość młodego pokolenia, ale w głównej mierze jest tłem dla powszechnej walki z dominacją Microsoftu. I takie też wydaje się podłoże argumentów Piotra Piętaka w jego artykule ''Rewolucja edukacyjna'' (CW nr 24/2004).
Punkt widzenia
Nadmiar bezpieczeństwa?
W poprzednim felietonie pisałem, że przy okazji niedawnej awarii brytyjskiego systemu ruchu lotniczego zadawano, retoryczne, jak się wtedy wydawało, pytanie, czy znalazłby się bank, który w podobnej sytuacji potrafiłby tak szybko przejść na ręczne procedury obsługi klientów.
Requiem dla kawiarenki
Wysiadając pewnego dnia w centrum miasta, zauważyłem nowy szyld, którego wcześniej w tym miejscu nie było. Dumny napis głosił: ''Matrix. Profesjonalne studio fryzjerskie''. Nazwa wydała mi się znajoma i wtedy przypomniałem sobie, że parę tygodni temu w tym samym miejscu widziałem napis: ''Matrix. Internet
[email protected]
''. Nie dałbym głowy, ale wydaje mi się, że ten sam plakat, który wcześniej reklamował kafejkę (Neo i Trinity oparci o siebie plecami), dziś służy jako dowód prawdziwie profesjonalnego strzyżenia.
Ogacić komputer(owca)
Pisząc ten felieton i wymyślając tytuł, śmiałem się tak głośno, że współpodróżni spoglądali na mnie jak na jakiegoś wariata. O przepraszam, powinienem napisać w języku poprawności politycznej: ''jak na osobę czasowo niezdolną do racjonalnego kontaktu z rzeczywistością''. Jednak nie mogłem się powstrzymać, gdyż wizja owcy w gaciach jest odlotowa.
Może przyjdzie na to czas
Uniwersalne komputery personalne wkomponowały się na dobre w krajobraz zastosowań informatyki. Tylko dzięki nim każdy, kogo na to stać i ma taką potrzebę, może posiadać w mieszkaniu nie tylko maszynę do gier, ale także edytor tekstu, arkusz kalkulacyjny i wszelkie dobrodziejstwa multimedialne. No i oczywiście może mieć taki lub inny system operacyjny, bez którego ani rusz. A system ten bywa nierzadko przyczyną wielu kłopotów, zwłaszcza że posługiwanie się nim nie jest na tyle proste, aby po przeczytaniu krótkiej instrukcji opanować chociażby podstawowe arkana.
Temat tygodnia
Nie ma papieru, nie ma sprawy
Dlaczego forma elektroniczna - w końcowym rozrachunku tańsza, wygodniejsza, otwierająca zupełnie nowe możliwości - nie zdobywa przebojem wszystkich dziedzin administracji publicznej w Polsce?
Listy
Jeszcze więcej paradoksów
W artykule <i>Paradoksy jakości</i> (CW nr 26/2004) znalazł się błąd. Zacytowane dane, mówiące o tym, że ponad 31% projektów informatycznych zostaje przerwanych przed terminem, 53% kończy się z opóźnieniem i budżetem przekroczonym średnio o 89%, a zaledwie 16% dobiega końca w terminie i założonym budżecie, pochodzą z badań Standish Group (The CHAOS Report), a nie firmy IT Contex. Co ciekawe, są to badania z 1994 r.
Reklama zamknie się za 15 sekund. Przejdź do serwisu »