Facebook
Twitter
Linkedin
YouTube
Rozwiń
Konferencje
Biblioteka IT
Wiadomości
Tematy
Agile
Aplikacje Biznesowe
Bezpieczeństwo
Big Data
Cloud Computing
DataCenter
GDPR/RODO
SDN
Sieci
Smart City
Konferencje
Praca w IT
Praca w IT
AudIT
Archiwum
Prenumerata
E-Seminaria
Gorące tematy:
GDPR/RODO
Państwo 2.0
Aplikacje Biznesowe
Bezpieczeństwo
Big Data
Data Center
Agile
Strona główna
Archiwum
Rocznik 1992
Wydanie 16-1992
Wydanie 16-1992, 20 kwietnia 1992
prenumerata klasyczna
prenumerata elektroniczna
Cennik
Rozmaitości komputerowe
Dzisiejszy cennik przedstawia ceny niektórych części składowych komputerów osobistych.
Oprogramowanie
Dzisiejszy cennik zawiera także ceny programów, wybrane z wielu katalogów nadsyłanych na adres redakcji, przeważnie faxem.
Informacje
Angielski z komputera
Program 'nowej generacji' do nauczania angielskiego za pomocą komputera został niedawno zaprezentowany publiczności podczas zjazdu Amerykańskiej Rady Edukacyjnej. Ta okazja dobrze wróży temu przedsięwzięciu, choć nie jest też wykluczone, że to tylko kozie udało się podstawić nogę tam, gdzie konie kują.
Wyższy stopień wtajemniczenia
Zostać Business Partnerem takiej firmy jak IBM i osiągać w tym sukcesy, to wyzwanie dla każdego, zwłaszcza dla kobiety.
Poznański koliber wielodostępny system baz danych
W wysoko rozwiniętych krajach istnieją już setki komputerowych baz danych, spełniających rolę aktualnych informatorów z zakresu praktycznie wszystkich dziedzin ludzkiej działalności.
Przyjemny, przystępny, pożyteczny
Program graficzny Windows Draw amerykańskiej firmy Micrografx, znanego producenta oprogramowania graficznego pracującego w środowisku Windows i OS/2, pokazano po raz pierwszy w roku 1991 na jesiennych targach komputerowych COMDEX w USA.
Wszystko o prawie komputerowym
Ośrodek Postępu Technicznego w Katowicach organizuje w dniach 6 - 7 maja seminarium na temat podstawowych problemów prawa komputerowego.
Produkty 1991 r. w Info World
W lutowym numerze "Info World'u" znajdujemy listę najlepszych towarów w branży informatycznej oferowanych do sprzedaży w 1991 r. Listę podzielono na produkty hardware'owe, software'owe i sieciowe. W grupach tych wybrano najlepszy wyrób w swojej klasie - łącznie utworzono 36 klas produktów. Oto niektórzy ze zwycięzców.
Simple - Podatek
Kolejna krajowa aplikacja przeznaczona do obliczania podatku dochodowego od osób fizycznych nazywa się SIMPLE - PODATEK. Jest ona przeznaczona dla firm, które prowadzą działalność gospodarczą i są zobowiązane do obliczania podatku i odprowadzania zaliczek. Na pierwszy rzut oka od uprzednio opisywanych różni się, tym, że, nareszcie!, w opcjach menu widać polskie litery!
Stowarzyszenie rozwoju systemów otwartych nie powinno się zasklepić
Mury wokół bramy dawno się rozpadły. Tłum omija ją, spiesząc w swoich sprawach i przyglądając się nadętemu facetowi, który, usiłuje otworzyć zardzewiały zamek - głosząc początek epoki KOMPUTEROWYCH SYSTEMÓW OTWARTYCH. Przykładem takiej oto ilustracji Andrzej Florczyk - dyrektor Biura Informatycznego URM, otworzył 1 kwietnia (nomen omen) I Walne Zebranie Stowarzyszenia Rozwoju Systemów Otwartych. Swoją misję określiło ono jako stworzenie atrakcyjnego forum dla wszystkich osób, instytucji i organizacji pragnących współdziałać we wdrażaniu w Polsce nowoczesnych otwartych systemów informatycznych.
Trudności z tłumaczeniami maszynowymi
Sprawa tłumaczeń maszynowych nie schodzi z porządku dnia w Europie Zachodniej.
Nowe ergonomiczne rozwiązania
Jak już wspominaliśmy w relacji z targów CeBIT'92, rynek komputerowy znajduje się w dosyć dziwnej sytuacji. Ostra konkurencja powoduje zdecydowany spadek cen, a nasycenie rynku jest duże. Coraz więc trudniej zdobyć klienta jedynie solidnością wykonania, czy większą wydajnością urządzeń.
Informacje - telekomunikacja
Do telekomunikacyjnego świata jeszcze daleko
Do końca br. domowy telefon zadzwonić powinien u 370 tys. nowych abonentów, w tym u 94 tys. na wsi. Oznaczać to będzie ponad dwukrotny wzrost w porównaniu do 1990 r. i o 58 % właścicieli telefonów więcej niż przed rokiem.
Informacje - oprogramowanie
Okna po japońsku
W nowych komputerach osobistych Fujitsu FM Towns zainstalowana będzie multimedialna nakładka Microsoftu przeznaczona dla Windows 3.0.
X Window w zastosowaniach komercyjnych
Firma Altos Computer Systems z San Jose z Kalifornii próbuje wprowadzić technikę X Window do zastosowań komercyjnych.
Połączenie Object Vision z bazami danych za pomocą SQL
Firma Borland inwestuje w swój bardzo oryginalny produkt jakim jest program Object Vision, który powstał na początku 1991 r.
Milion słów
Wyprodukowano mieszczący się na jednej dyskietce, tezaurus angielski o objętości 1 miliona słów.
Bazy danych dla Windows
W oparciu o koncepcję Boca (Borland Component Architecture) firma Borland przygotowuje program o nazwie Interbase Local Engine, który umożliwi użytkownikom różnych aplikacji dostęp do baz danych pod Windows.
SYNCHRONY pilnuje sieci
W firmach posługujących się rozbudowanymi sieciami komputerowymi istnieje problem ostatniej, aktualnej wersji pliku - wiele plików po wprowadzeniu zmian powinno natychmiast się znaleźć w poprawionej wersji na wyznaczonych (albo na wszystkich) stacjach.
Theos+DOS 2.0
Kalifornijska firma Theos Software Corporation wprowadziła nową wersję zgodnego z DOS-em systemu operacyjnego Theos+DOS 2.0, przeznaczonego dla pracy wielodostępnej.
SmartHelp/1-2-3 dla Windows - w sieci
Firma Lotus opracowała nową wersję swego dobrze znanego arkusza kalkulacyjnego dla Windows, wyposażoną w multimedialnego pomocnika (Multimedia SmartHelp), pokazującego w sposób animowany jak korzystać z arkusza.
SIT w Łodzi
Skrót SIT oznacza komputerowy system informacji o terenie.
Informacje - sprzęt
Nowy skaner Hewlett-Packarda
H-P wprowadził w marcu nowy typ płaskiego skanera biurowego o wysokiej rozdzielczości ScanJet IIp.
Tomografia komputerowa przy użyciu Maca
Osteoporosis (zrzeszotnienie) jest nazwą choroby polegającej na demineralizacji i zmniejszeniu gęstości kości, co prowadzi do ich kruchości i łamliwości, szczególnie kości biodrowych i kręgosłupa.
System modularny
Na rynku w USA pokazały się dwa systemy modularne z procesorem typu 486 za cenę poniżej 2.900 USD.
Notebooki Twinhead
Tajwańska firma Twinhead opracowała nowe modele notebooków.
PostScript Level 2
Język PostScript jest przeznaczony do definiowania opisu dokumentów składających się z tekstu i ilustracji.
Nowa kompatybilność
Pojęcie "kompatybilny z IBM PC" stało się przestarzałe - twierdzi Jonathan Lazarus, szef działu marketingu w Microsoft: "Teraz będzie się budować systemy Windows".
Twardy dysk 5.25" o dużej pojemności
Po raz pierwszy skierowano do sprzedaży dysk twardy typu 5.25", Winchester o pojemności 3.7 GB (niesformatowany).
Karty optyczne ciągle powolne
Karty optyczne o rozmiarach karty kredytowej (2 x 3 cale) wytwarza firma Drexler Technology Corp. z USA.
Detekcja naprężeń
Illinois Institute of Technology w Chicago opracował system określania˙naprężeń w silnikach, samolotach, mostach i innych konstrukcjach.
Nowe kości IIT
Firma Integral Information Technology, która znana jest z produkcji koprocesorów zgodnych z chip'ami Intela, zaprezentowała zestaw kości VLSI (Very Large Scale of Integration), na bazie których wykonano urządzenia i oprogramowanie służące do kompresji danych.
PC 286 w jednym chipie
W sprzedaży ukazał się niezwykle zwarty miniaturowy układ scalony, wyprodukowany przez firmę Chips and Technologies pn. 8680-PC/Chip.
Kapturki na klawisze
W grupie akcesoriów komputerowych pojawiła się nowość - opisane według życzeń użytkownika, kolorowe kapturki na klawisze.
Złoto dla "Kemexu"
W kieleckiej firmie "Kemex" skonstruowano kasę składającą się z typowych podzespołów komputerowych typu IBM w oryginalnej obudowie pomysłu pracowników firmy.
AK-System z "Autokompu"
Od pewnego już czasu na świecie eksperymentuje się z bezstykowymi kartami elektronicznymi, których zasadniczą cechą jest brak mechanicznego kontaktu przy przekazywaniu informacji.
Informacje Gospodarcze
Tanie karty dla notebooków Toshiby
Firma Enhace Memory sprzedaje już karty rozszerzenia pamięci do niedawno wprowadzonych na rynek notebooków Toshiby T4400 i T6400.
Azja wypiera Amerykę
Producenci dalekowschodni umocnili w ub.r. swe pozycje na światowym rynku komputerowym, kosztem Amerykanów, którzy z roku na rok odnotowują w tej dziedzinie straty.
Bliskowschodnie kontrakty Siemensa
Siemens zawarł duże kontrakty z trzema państwami Bliskiego Wschodu: Syrią, Iranem i Kuwejtem.
DEC uruchamia sprzedaż wysyłkową
Zastój na rynku komputerowym skłania producentów do stosowania coraz to innych form sprzedaży. M.in. amerykańska firma DEC rozpoczęła w tym roku handel wysyłkowy komputerów, z którym wiąże wielkie nadzieje.
Taligent i Kalieda
Widać pierwsze efekty porozumienia o wspólnej działalności między Applem i IBM.
Dalsze zwolnienia w Olivetti
Olivetti wyraźnie zmniejsza zatrudnienie w swych zakładach w związku z niepomyślną sytuacją na rynku.
Zdjęcia na każdą okazję
400 USD kosztuje kolekcja 24 bitowych zdjęć w formacie TIFF, które mogą być użyte jako tło, wzór lub elementy graficzne.
Twarde dyski drożeją
Od początku roku cena napędów do 3,5 calowych twardych dysków wzrosła w Stanach Zjednoczonych o 50 USD (przy pojemności 40 MB) do 100 USD (przy pojemności 200 MB).
Ile na Windows?
Brytyjskie pismo Newsletter Computergram podało interesujące liczby dotyczące tego, ile w ciągu roku Microsoft wydał na Windows.
Porozumienie Amstrada z Intelem
Znany brytyjski producent komputerów, Amstrad, zawarł porozumienie z producentem chip'ów, Intelem w sprawie stosowania w wyrobach Amstrada procesora 80486.
Komputer rekonstruuje kosmiczne zdjęcia
Uczeni z centrum lotów kosmicznych NASA im. Goddarda we Framingham posłużyli się superkomputerem do rekonstrukcji fragmentów zdjęć z uszkodzonego teleskopu kosmicznego Hubble Space Telescope.
Multimedia National Geographic
Znane na świecie ze swych wydawnictw amerykańskie National Geographic Society stało się ostatnio członkiem Multimedia Publishing Group i przystąpiło do edycji publikacji encyklopedycznych na CD-ROM.
Motorola Computer Group w Polsce
W hotelu Holiday Inn w Warszawie odbyło się promocyjne seminarium amerykańskiej firmy Motorola Computer Group oraz spółki Consortia, która jest autoryzowanym resellerem komputerów Motoroli na terenie Polski.
Poznań bliżej świata
Politechnika Poznańska została wyposażona bezpłatnie przez IBM w sprzęt wartości ok. 3,5 mld zł.
Komputery pomogą rolnikom
Białostocki Ośrodek Doradztwa Rolniczego otrzymał - ze środków Ministerstwa Rolnictwa - trzy komputery wraz z oprogramowaniem, które ma m in. pomóc w podejmowaniu właściwych decyzji dotyczących opłacalności planowanej produkcji rolnej,układania dawek żywieniowych dla zwierząt hodowlanych.
Autoryzowany Ośrodek Szkolenia AutoCAD
Firma W.M. - Pracownia Projektowania Miasta, która jest dealerem produktów Autodesk Ltd, wspólnie z firmą USE Profesjonalny Skład Komputerowy i we współpracy z Instytutem Maszyn Przepływowych PAN stworzyły w Trójmieście Ośrodek Szkolenia AutoCAD, który uzyskał autoryzację Autodesk Ltd.
Komputer i Ty
Lufcik w oknie
MS Windows, to bezsprzecznie najlepiej sprzedający się GUI (Graphic User Interface) na IBM-o podobne komputery. Kto jednak przy jego pomocy próbował wykonywać bardziej złożone operacje na plikach, ten wie jak niewygodny w użyciu jest tamtejszy Filemanager.
Najpopularniejsze
10 opcji bezpłatnego przechowywania danych w chmurze
Prawidłowa konfiguracja BIOS - jak to zrobić?
32 czy 64-bity? Wybieramy wersję Windows
6 wersji systemu Windows 10. Sprawdź, którą wybrać
USB 3.0 - czym się różni od poprzednika
System informatyczny ZUS po 20 latach czekają wielkie zmiany
Biblioteka IT
Pobierz
Zarządzanie zmianą i procesami biznesowymi w polskich przedsiębiorstwach
Opłacalność współczesnego biznesu opiera się na poprawie konkurencyjności osiąganej dzięki bardziej wydajnej produkcji, zwiększaniu innowacyjności, zdolności do szybkiego reagowania w sytuacjach kryzysowych czy systematycznemu ograniczaniu zbędnych kosztów. Poprawa funkcjonowania we wszystkich wymienionych wyżej obszarach wiąże się jednak z koniecznością wprowadzania w firmie zmian globalnych, dotykających większość działów. Niezbędne jest optymalne kontrolowanie procesów biznesowych. W jaki sposób i z jakim skutkiem kontrola ta realizowana jest w polskich firmach?
Virtual Data Center – pierwsza instalacja flexible cloud w Polsce
Mówiąc o rozwiązaniach cloudowych, nie mamy na myśli rewolucji. Są one powszechnie znane, a liczba ich użytkowników z roku na rok wzrasta. Mimo to, wielu klientów do dnia dzisiejszego nie odnalazło swojego miejsca w chmurze. Powód? Obawy związane z bezpieczeństwem danych oraz problemy z migracja wynikające z ograniczeń, jakie narzucają na użytkownika dostępne na rynku rozwiązania. Klienci, którzy decydują się na migracje do chmury, zazwyczaj zmuszeni są korzystać z gotowych, prekonfigurowanych usług, które wiążą się z zakupem dodatkowych licencji, bądź modyfikacja wykorzystywanych aplikacji. Platforma Virtual Data Center została stworzono z myślą o przedsiębiorstwach, które od dostawcy chmury oczekują czegoś więcej – w pełni elastycznej i bezpiecznej platformy, która dostosuje się do ich indywidualnych potrzeb.
IFS Rozwiązania dla elastycznych przedsiębiorstw
Borykasz się z pojawieniem się na rynku nowych, konkurencyjnych firm? Rozszerzasz działalność na kolejne kraje i musisz zadbać o to, by Twój globalny łańcuch dostaw spełniał wymagania nowych przepisów? A może szukasz sposobu zdywersyfikowania działalności firmy i rozszerzenia jej np. o usługi serwisowe? Jedno jest pewne – Twoja firma musi działać w możliwie najbardziej elastyczny sposób, by móc wyjść naprzeciw codziennym wyzwaniom. System IFS Applications oferuje lepszy wgląd w działalność firmy dzięki dostępnemu w każdej chwili przeglądowi zachodzących w przedsiębiorstwie procesów. Co więcej, technologia IFS Applications umożliwia prawdziwą elastyczność operacyjną i wzrost wartości firmy.
×
Ta strona używa cookies.
Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej
Polityce ciasteczek
.
Reklama zamknie się za 15 sekund. Przejdź do serwisu »