Computerworld.pl
Konferencje
Okiem Prezesa
Tematy
Agile
Aplikacje Biznesowe
Bezpieczeństwo
Big Data
Cloud Computing
DataCenter
GDPR/RODO
SDN
Sieci
Smart City
Praca w IT
Przemysł 4.0
Digital Leaders
Badanie AudIT
Biblioteka IT
Prenumerata
Strefy tematyczne
Akamai - Security
Alcatel-Lucent Enterprise – rozwiązania IT dla rozwoju biznesu
Check Point Cyberbezpieczeństwo w 2020
Cisco Webex
Commvault - Zintegrowane rozwiązania do backupu danych
Fortinet Bezpieczna praca zdalna
Fortinet Cyberbezpieczeństwo
Google Cloud
HPE GreenLake
HPE Infrastruktura
IBM Security University 2020
IBM Data and AI Virtual Forum Poland
IFS Applications
SAP Analityka Big Data
SUSE Innowacje Open Source dla biznesu
VMware SD-WAN by VeloCloud
×
Szukaj
Konferencje
Wiadomości
CIO Executive
Podcasty
Okiem Prezesa
Wywiady
Badanie AudIT
Biblioteka IT
Praca w IT
Tematy
Agile
Aplikacje Biznesowe
Bezpieczeństwo
Big Data
Cloud Computing
DataCenter
GDPR/RODO
SDN
Sieci
Smart City
Praca w IT
Przemysł 4.0
Digital Leaders
Strefy tematyczne
Alcatel-Lucent Enterprise – rozwiązania IT dla rozwoju biznesu
Check Point Cyberbezpieczeństwo w 2020
Cisco Webex
Commvault - Zintegrowane rozwiązania do backupu danych
Fortinet Bezpieczna praca zdalna
Fortinet Cyberbezpieczeństwo
Google Cloud
HPE GreenLake
HPE Infrastruktura
IBM Security University 2020
IBM Data and AI Virtual Forum Poland
IFS Applications
SAP Analityka Big Data
SUSE Innowacje Open Source dla biznesu
Prenumerata
Archiwum
Download
Newslettery
Strona główna
Archiwum
Rocznik 1992
Wydanie 15-1992
Wydanie 15-1992, 13 kwietnia 1992
prenumerata klasyczna
prenumerata elektroniczna
Informacje
Nowa technologia "Chip-Up" firmy ACER
Nie ma z pewnością ani jednego użytkownika, który nie odczuwałby potrzeby rozbudowy posiadanego komputera. Na ogół nie jest to zabieg prosty, wymaga bowiem zmiany płyty głównej lub modułu zawierającego procesor. Nie jest to też zabieg tani, o czym będzie mowa poniżej. Niektóre firmy wytwarzające sprzęt proponują komputery o budowie modułowej. Problem rozbudowy sprzętu, powiększania jego mocy obliczeniowej (upgrade), przystosowanie go do nowych, zwiększonych wymagań, pojawi się niebawem w naszym kraju na szerszą skalę. Będzie to z pewnością kosztowało, lecz chodzi o zminimalizowanie wydatków bez uszczerbku dla jakości sprzętu.
Ustawa a sprawa polska
Z punktu widzenia praktyki legislacyjnej program komputerowy tym przypomina dziecko poczęte, że wymaga ochrony, oraz tym, że akt poczęcia aktu o tej ochronie w warunkach polskich trwa długo. Przynajmniej na to wskazuje chronologia wydarzeń. Już w lipcu 1991 r. wyniki wieloletnich prac komisji powołanej przez ministra kultury i sztuki weszły na porządek obrad Rady Ministrów. Potem tylko "słowa, słowa, słowa". Wreszcie 18 lutego 1992 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy "o prawie autorskim i prawach pokrewnych". Projekt ten został skierowany do Sejmu. W czwartek 2 kwietnia 1992 r. po tzw. "pierwszym czytaniu" projekt przekazany został komisji sejmowej.
Oprogramowanie
Przedstawiamy dzisiaj krajowe ceny oprogramowania kilku znanych na całym świecie firm software'owych. Jest to wybór danych wziętych z katalogów przeważnie przysyłanych na nasz adres faxem. Wybraliśmy te oferty, które wydają się najbardziej urozmaicone.
PC AT
W PC znowu lekkie zmiany. W kategorii 386SX oferowana jest teraz najczęściej odmiana 25 MHz wypierając 20 MHz. Prawie zupełnie nieobecne jest już 16 MHz.
Intertelecom'92
W Łodzi w dniach 26-29 marca odbyły się III Międzynarodowe Targi Łączności INTERTELECOM. Uczestniczyło w nich ponad 80 wystawców, z czego większość z Polski. Przyjechali także nieliczni wystawcy zagraniczni z krajów ościennych: Austrii, Niemiec i Szwecji. Nie zabrakło potentatów najsilniej zaznaczających swoją obecność na polskim rynku: Siemensa i Alcatelu.
Inwestowanie w Polsce - fakt czy fikcja?
Zachodni inwestorzy bardzo poważnie rozważają problem inwestowania w Centralnej i Wschodniej Europie, a zwłaszcza w Polsce. Wielu z nich już założyło swe przedstawicielstwa, wiadomo też o kilku dużych przedsięwzięciach firm takich jak: Toyota, Procter & Gamble, Thomsen CSF, które inwestują kapitał w polskie przedsiębiorstwa, należące do państwa.
Notebook ładowany energią słoneczną
Dla dwóch ekspedycji naukowych korzystających z komputerów typu notebook, skonstruowano dołączane zewnętrznie urządzenie ładujące korzystające z energii słonecznej.
AT&T po wygraniu przetargu na linie światłowodowe
Jak już informowaliśmy, Telekomunikacja Polska S.A. podpisała w marcu br. kontrakt z firmą AT&T Network Systems International na dostawę, montaż i uruchomienie w międzymiastowej sieci telefonicznej cyfrowych linii światłowodowych.
SZMARAGD-owa rozmowa
George Mason University (GMU) w Fairfax pod Waszyngtonem ma opinię najszybciej rozwijającej się wyższej uczelni w Ameryce. Dziesięć lat temu był to mały, prowincjonalny college. Dziś George Mason ma nowe budynki i laureatów nagrody Nobla, zaprasza na wykłady pracowników Departamentu Stanu i prezesów banków z Waszyngtonu, daje doktoraty w nowych, nie istniejących rok temu dyscyplinach - np. conflict resolution - i zajmuje się sztuczną inteligencją.
Na zaufanie trzeba sobie zasłużyć
Rozmawiamy z mgr. inż. Jackiem Waksmundzkim - wiceprezesem Zarządu firmy LUMENA LTD.
Novell w natarciu
Rozmowa z dr. Mariusem Kazmierczakiem, odpowiedzialnym w Novell GmbH, Dusseldorf, za program informacji i edukacji dla Professional Developers czyli zarejestrowanych producentów oprogramowania, pracującego w środowisku sieci Novell.
Informacje - telekomunikacja
57 kbps siecią telefoniczną
Znane na całym świecie przedsiębiorstwo zajmujące się m.in. transmisją danych Motorola UDS wprowadza na rynek nowy, szybki modem V.32b42i zapewniający transmisję danych z prędkością 14400 bitów na sekundę przy użyciu zwykłej sieci telefonicznej (oczywiście zwykłej jak na warunki zachodnioeuropejskie).
TELE-901 - polski konkurent dla Siemensa
W nr 11 CW pisaliśmy o dalekopisie elektronicznym Supertelex ADC, produkowanym na licencji amerykańskiej przez Zakłady Urządzeń Komputerowych w Zabrzu.
Worldwide Telefax Information Network w Polsce
Worldwide Telefax Information Network (WTIN) to światowy koncern informacji faksowych z centralą w Stanach Zjednoczonych, który powstał przed 10 laty i obecnie obejmuje swoją siecią wiele krajów na wszystkich kontynentach.
W krzywym monitorze
Same bzdury
Jeżeli kogoś z Państwa interesuje, jak kształtuje się polityka płacowa w naszej redakcji, to wyjaśniam, że jest mniej więcej tak: za materiały zaledwie świetne lub bardzo dobre płaci się pewną stawkę od strony, natomiast za artykuły rewelacyjne i wybitne można uzyskać narzut sięgający 20% stawki podstawowej. Jest więc jasne, że członkom redakcji nie opłaci się wysilać na osiągnięcia wybitne i wiekopomne. Fakt, że takich właśnie tekstów jest w naszym tygodniku bez liku, świadczy tylko o pewnym braku poczucia rzeczywistości u autorów i infantylnym idealizmie, mającym swe źródło w emocjonalnej niedojrzałości.
Informacje - oprogramowanie
Michał Anioł
Jak wiadomo, wirus Michał Anioł nie wywołał nigdzie większych szkód. Pozostawił jednak po sobie wiele nierozwiązanych zagadek.
Rywalizacja arkuszy w oknach
W bieżącym roku spodziewane jest pojawienie się w sprzedaży nowej wersji arkusza kalkulacyjnego Excel for Windows v. 4.0 oraz Quattro Pro for Windows.
Wersja LA i GA systemu OS/2 v.2.0
Okazuje się że wprowadzona na przełomie 91/92 roku na rynek wersja systemu operacyjnego OS/2 v. 2.0 jest tzw. wersją LA (Limited Availability - ograniczone zastosowanie).
Nowy podręcznik Nortona
Wielu z użytkowników komputerów IBM PC korzystało ze świetnych podręczników Petera Nortona jak "Inside the IBM PC" oraz "Programmers Guide to IBM PC".
Komputerowa zielona fala
Władze miejskie Hamburga w trosce o punktualne kursowanie autobusów zainstalowały opracowany przez Siemensa system komputerowy, który znacznie usprawnia komunikację.
Komputeryzacja Muzeum w Oświęcimiu
Państwowe Muzeum w Oświęcimiu przedstawiło na międzynarodowym sympozjum naukowym poświęconym losom społeczności cygańskiej podczas II wojny referat pt. możliwości zastosowania komputerów w pracach Archiwum Muzeum na przykładzie bazy danych Zigeunerlager.
Informacje - sprzęt
Nowy komputer polowy firmy Husky Computers
Firma Husky Computers znana jest z produkcji komputerów opartych na systemie MS-DOS, przeznaczonych do zastosowania w trudnych warunkach polowych, w przemyśle, lesie itd.
Karta BookView Imperial do notebooków Macintosha.
Karta BookView Imperial umożliwia podłączenie do komputerów PowerBook monitorów VGA, Apple i NTSC lub rzutników obrazu na ekran.
Skanowanie klisz
Nowy, wolnostojący (flatbed) skaner firmy X-Ray Scanner Corporation (XRS) o nazwie 6c OmniMedia zapewnia skanowanie z rozdzielczością 600 dpi w dwóch trybach pracy.
Fuzja Silicon Graphics i MIPS
Dwie firmy Silicon Graphics i MIPS, popierające inicjatywę Advanced Computing Environment, połączyły się z sobą wywołując zadowolenie klientów i części inwestorów.
Super - karty graficzne
Firma Genoa Systems Corporation zaprezentowała całą gamę kart graficznych. Kartę VGA2TV skonstruowano specjalnie dla multimediów.
Kolorowy druk na dowolnym papierze.
Większość obecnie używanych drukarek kolorowych posiada zasadnicze ograniczenie - otóż dla dobrej jakości drukowanego obrazu potrzebują specjalnie przygotowanego papieru, w przeciwnym razie barwnik rozlewa się na papierze powodując brzydki wydruk.
Analiza zdjęć lotniczych
Program OverView sprzedaje firma Scitor Corp. za 3000 USD.
Meteo w domu
Posiadacze komputerów Macintosh mogą kupić w USA system, który umożliwia uzyskanie drogą radiową z satelitów meteorologicznych obrazy pogody i temperatury w czasie rzeczywistym.
Nowy RISC DEC-a
Alpha, nowy procesor DEC-a zbudowany w architekturze RISC (reduced instruction set computing), uznany został przez specjalistów za najszybszy z oferowanych obecnie procesorów o zredukowanej liczbie instrukcji.
InkJet - ploter uprzyjemnia pracę z CAD - em
Bazując na opracowanej przez siebie technice "inkjet" Hewlett - Packard skonstruował dużego formatu, jednobarwny ploter DesignJet.
Nowe drukarki heavy duty Dataproducts
W styczniu 92 roku Dataproducts wprowadziła na rynek nową serię drukarek heavy duty LX o wydajności 50 tys. stron na miesiąc i obciążalności rzędu 40%.
Komputery od pani Sendzimir
Fundacja EAST WEST EDUCATION DEVELOPMENT FOUNDATION otrzymała od pani Berthe Sendzimir, wdowy po sławnym wynalazcy i przedsiębiorcy, dotację z przeznaczeniem na komputery personalne dla Uniwersytetu Jagiellońskiego, New Alliance College for Polish American Culture w Pittsburgu, ośrodka medycznego w Łodzi, szkoły dla niewidomych przy Uniwersytecie Warszawskim, oraz trzech wybranych ośrodków zajmujących się edukacją informatyczną.
Informacje Gospodarcze
Coraz tańsze drukarki laserowe
Pierwsza PostScriptowa drukarka laserowa kosztowała w 1985 r. około 7000 USD. Jeszcze dwa lata temu można było kupić taką drukarkę nie taniej niż za 4000 USD.
Rekordowe obroty Wordperfecta
Firma Wordperfect osiągnęła w 1991 r. rekordowe obroty - w wysokości 620 mln USD. Oznacza to 15,5% wzrost w stosunku do poprzedniego roku.
DEC w byłym ZSRR
Jeden z amerykańskich olbrzymów komputerowych - DEC (Digital Equipment Corporation) rozpoczyna starania o zdobycie rynku Rosji i Ukrainy.
Konkurent Intela
Chips and Technologies jest producentem procesora Super386, używanego w komputerach Texas Instruments, a także kilku firm, które wystawiały swoje produkty na Targach Cebit '92: Microstar, DTK, Gigabyte i Magtron z Tajwanu, Malifax z Hong Kongu oraz Biostar i Fujikama z Toronto.
Sukces Nexta
Niezwykły sukces odniosła bostońska firma Next Computer w niepomyślnym dla handlu komputerami roku 1991.
Fujitsu zakupi Suna?
Według pogłosek, krążących w Hongkongu, japońska firma Fujitsu zamierza zakupić Sun Microsystems.
Rynek komputerowy na Węgrzech
Obroty na rynku komputerowym Węgier wyniosły w 1990 r. 143,49 mln USD, co oznacza niemal ich podwojenie w stosunku do roku 1989.
Ameryka zostaje w tyle
Po raz pierwszy od 20 lat Stany Zjednoczone obcięły fundusz rządowy na badania podstawowe i ich zastosowanie (R&D).
CeBIT'92 - nagroda za najlepszy produkt do biura
Działająca od około 40 lat organizacja Industrie Forum Design, z Hanoweru ogłosiła na targach CeBIT'92 wyniki corocznego konkursu na najlepszy produkt do pracy w biurze.
Compaq (jednak) nagradzany
Seria mikrokomputerów modularnych Compaqa uzyskała prestiżową nagrodę "Most Valuable Product'91" (Najbardziej Wartościowy Produkt roku 91), ufundowaną przez PC Magazine.
CENIT - skośnooki brat CeBIT-u
Dalekowschodnia wersja hanowerskiego CeBIT-u - międzynarodowa wystawa CENIT ASIA'92 (Asian Centre And Conference For Information And Telecomunication) zostanie otwarta 30 września w Hongkongu już po raz trzeci.
Dobry rok Hewlett-Packarda
Według danych za ubiegły rok, na liście rankingowej największych firm świata Hewlett-Packard awansował z 39 pozycji na 29, zaś w ankiecie pisma Fortune H-P jest tą firmą komputerową, która najlepiej spełnia wymagania klientów.
Komputerowy system rezerwacji w PKP
PKP zakupiła w Niemczech "Kurs 90" - komputerowy system rezerwacji międzynarodowej miejsc w pociągach na trasy w całej Europie.
"Samba" w Szczecinie
W marcu br. w szczecińskim hotelu "Neptun" gdyńskie Studio Usług Komputerowych "Samba" zorganizowało dwudniową wystawę, której celem była promocja komputerów i drukarek Hewlett - Packarda, wyrobów firm Star i Fujitsu, a także oprogramowania Borlanda i Microsoftu.
WSI w Zielonej Górze wchodzi do Europy
Za kilka miesięcy w Wyższej Szkole Inżynierskiej w Zielonej Górze ma rozpocząć działalność Centrum Informatyki i Wspomagania Prac Inżynierskich.
Lęk przed piractwewm
Łódzka firma "Cervus", która wysłała do jednej z amerykańskich firm dziesięć faksów z prośbę o sprzedaż programu licencjonowanego - nie doczekała się ani zamawianego produktu ani odpowiedzi.
Komputer i Ty
Wiosenne porządki
Przyszła wiosna i, co za tym idzie, czas najwyższy na przeprowadzenie gruntownych porządków w naszym sprzęcie i zasobach dyskietkowych. A więc do roboty!
Reklama zamknie się za 15 sekund. Przejdź do serwisu »